سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

پرخوري احساسي (1)

 

تاحال شده از عصبانیت، ناراحتی، استرس و یا هیجان چیزی بخورید، بدون اینکه واقعا احساس گرسنگی کنید!؟

 

پرخوری عصبی

 

مصرف بی دلیل و بیش از اندازه غذاهای پرکالری بدون احساس گرسنگی را خوردن احساسی (Emotional eating) گویند. درواقع خوردن غذای بیش از حد نیاز، خصوصا غذاهای پرکالری و پرکربوهیدرات بدون ارزش تغذیه ای مناسب بنوعي پرخوري احساسي است. در اين حالت احساسات بر زمان، نوع غذا و چگونگی خوردن موثر است.

 

 

تفاوتهای گرسنگی احساسی و جسمی(واقعی)

 

گرسنگی جسمی: بتدریج بوجود می آید و بدن به مواد غذايي بطور فيزيولوژيك نياز دارد.

 

گرسنگی احساسی: ناگهانی است و در اين حالت بیشتر غذاهای چرب، شور و شیرین مصرف می شود. خوردن بدون احساس رضایت ادامه پیدا می کند و نهایتا احساس گناه در فرد ایجاد خواهد کرد.

 

پرخوري هاي احساسي بنا به علل مختلف همچون عادت به تشويق غذايي غلط، تنبيه، مشكلات عاطفي و انواع نارضايتي ها و اضطرابها، موقعيت هاي مختلف مكاني و زماني و حتي بيماري ها و مشكلات هورموني بوجود مي آيد.

 

افراد گاهي به غذا بعنوان عشق، همدم، دوست و امنيت رواني نگاه مي كنند و مي توانند ناراحتي، استرس و تنهايي خود را با آن پر كنند. از اينرو وقایع مهم در زندگی و انواع استرس ها موجب می شود ناخودآگاه برای بهبود حالمان و پرت شدن حواس بسمت غذا روی آوریم. این امر موجب خوردن احساسی شده و بعد از آن عذاب وجدان و سرزنش از خوردن مواد غيرضروري و بی ارزش موجب خوردن بیشتر خواهد شد و اين سيكل معيوب نارضايتي را بيشتر مي كند.

 

چه کسانی بیشتر خوردن احساسی دارند؟

بیشتر خانمها، خصوصا زنانی که تحت رژیم های لاغری هستند. افرادی که تحت استرس، خصوصا استرس مزمن قرار دارند و

مردهایی که تنش های کاری طولاني مدت را تجربه مي كنند.

 

برای مطالعه مقاله پرخوری احساسی 2 اینجا را کلیک  کنید.

 

مریم عمادی

  •  مریم عمادی
  • مشاور تغذیه و رژیم درمانی
[divider]

مرکز تخصصی و فوق تخصصی لاغری و رژیم درمانی آلومینا

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: