فراموشی موقت /  زوال عقل/ دکتر مغز و اعصاب

فراموشی موقت /  زوال عقل/ دکتر مغز و اعصاب

 

فراموشی موقت / ضعف حافظه کوتاه مدت

فراموشی موقت ممکن است در هر سنی و برای هر کسی اتفاق بیفتد. اگر شما هم متوجه شده اید که بتازگی دچار فراموشی موقت شده اید. به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود. و درمان مناسب برای تان انجام شود.   توانایی خواندن یک کتاب شاهکار عصبی قابل توجهی است که به وضوح منحصر به بشریت است. از آنجا که تمام مهارت های ذهنی سخت هستند ، اگر حافظه  کوتاه مدت شما ضعیف باشد ، قطعاً یادگیری سخت تر خواهد بود.

 

علائم فراموشی موقت

 • می توانید یک کلمه کوتاه را به خاطر بسپارید اما یک کلمه طولانی را نه ،
 • فهم معنای یک جمله برای تان سخت است ،
 • تکرار یک عدد 5 رقمی دشوار است ،
 • دشواری یادآوری یک سری موارد مربوط به یک دوره کوتاه .

 

علل فراموشی موقت

در اینجا برخی از موارد رایج که می توانند باعث از دست رفتن حافظه شوند ، آمده است :

داروها

برخی از داروهای تجویزی و بدون نسخه می توانند باعث از دست رفتن حافظه شوند. این دارو ها عبارتند از :

 

 مصرف الکل ، سیگار یا مواد مخدر.

مصرف بیش از حد از الکل به عنوان یک علت از دست دادن حافظه شناخته شده است. سیگار با کاهش میزان اکسیژنی که به مغز می رسد ، به حافظه آسیب می رساند.   مواد مخدر نیز می تواند مواد شیمیایی مغز را تغییر دهد. تا جایی که فرد نتواند خاطرات خود را به یاد آورد.

مصرف بیش از حد از الکل باعث فراموشی می شود

بی خوابی

ساعات خواب و کیفیت خواب برای حافظه مهم هستند. خوابیدن بیش از حد کم یا بیدار شدن از خواب در شب می تواند منجر به خستگی شود.  که مانع از توانایی یادآوری خاطرات می شود.

 

افسردگی و استرس

افسردگی می تواند توجه و تمرکز را دشوار کند که در نتیجه حافظه را تحت تأثیر قرار می دهد. استرس و اضطراب نیز مانع از  تمرکز می شود. هنگامی که شما تنش دارید و ذهن شما بیش از حد تحریک و یا پریشان شده ، توانایی یادآوری شما کاهش پیدا می کند.  استرس ناشی از آسیب های عاطفی نیز می تواند منجر به از دست دادن حافظه شود.

 

کمبود های تغذیه ای

تغذیه خوب از جمله مصرف پروتئین ها و چربی های با کیفیت بالا برای عملکرد مناسب مغز مهم است. کمبود ویتامین B1 و B12 به طور خاص می تواند حافظه را تحت تأثیر قرار دهد.

 

درمان فراموشی موقت

درمان فراموشی موقت در کلینیک جایروس

درمان از دست دادن حافظه بستگی به علت آن دارد. در بسیاری از موارد با درمان مناسب ، حافظه برمی گردد.  به عنوان مثال ، از دست دادن حافظه به علت مصرف برخی از داروها ممکن است با تغییر دادن دارو برطرف شود. مکمل های تغذیه ای می توانند در برابر فراموشی موقت ناشی از کمبود ویتامین ها مفید باشند.

درمان افسردگی ممکن است در افراد مبتلا به این مشکل برای حافظه مفید باشد.  در بعضی موارد  مانند سکته مغزی  درمان ممکن است به بیماران در به یاد آوردن انجام کارهای خاصی مانند راه رفتن یا بستن بند کفش  کمک کنند. در برخی از افراد مبتلا به فراموشی موقت ، حافظه ممکن است در طول زمان بهبود یابد.

همچنین ممکن است درمان به بیماری زمینه ای مربوط به از دست دادن حافظه مرتبط باشد. به عنوان مثال تغییر دادن داروهایی که برای درمان مشکلات حافظه مرتبط با بیماری آلزایمر مصرف می شوند. و یا داروهایی که بیماران برای کاهش فشار خون استفاده می کنند ، می توانند به کاهش خطر آسیب مغزی ناشی از فراموشی و فشار خون بالا کمک کنند.

شما می توانید حافظه کوتاه مدت خود را با تمرین تقویت کنید. در این مورد یک روانشناس می تواند آموزش های لازم را به شما بدهد.

پزشکان متخصص مغز و اعصاب در کلینیک جایروس روش های خاصی برای درمان فراموشی و مشکلات مربوط به بیماری های زمینه ای مرتبط به بیماران ارائه می دهند که باعث شده  بیماران به سرعت روند بهبودی را طی کنند.  شما هم می توانید با مراجعه به کلینیک های ما درمان خود را  شروع کنید. 
                                                      برای تماس با کلینیک جایروس اینجا کلیک کنید.

9 روش عجیب برای بهبود حافظه کوتاه مدت  

وقتی نام فردی را فراموش می کنید ،  یا حتی نمی توانید به یاد بیاورید که  ناهار چه خورده اید ، حتماً خیلی ناراحت می شوید.  اما خبر خوب این است که محققان روش های ساده اما عجیب و غریبی  را برای بهبود حافظه کوتاه مدت پیدا کرده اند.

علائم فراموشی کوتاه مدت ممکن است به دلیل مشغله کاری زیاد ، حواس پرتی ، عدم تمرکز و ضعف عضله حافظه  باشد. مطمئناً فرموشی با بالا رفتن سن بدتر می شود.  اما افراد در هر سنی باید با فراموشی مبارزه  کنند. افراد خلاق قطعاً در این دسته قرار دارند.

روش های زیر را برای تقویت حافظه خود انجام دهید. مطمئن باشید که درد عرض چند هفته پیشرفت قابل ملاحظه ای خواهید کرد.

1.هنگام یادگیری آدامس بجوید.

برخی از مطالعات نشان داده است  که آدامس جویدن هنگام یادگیری اجازه می دهد تا واکنش های  دانش آموزان دقیق تر و بهتر باشد. و به دلایلی ناشناخته فعالیت در هیپوکامپ ، منطقه مهم مغز برای حافظه را افزایش می دهد. یک مطالعه انجام شده درU.K.  نشان داد که نمرات آزمون افرادی که آدامس می جوند هنگام  یادآوری فوری کلمات 24 درصد بیشتر از سایرین است.

2.چشمان خود را به طرفین حرکت دهید.

ممکن است احساس کنید که این روش مسخره است. اما این عمل می تواند به تحریک حافظه کمک کند. گفته می شود که حرکات افقی چشم ها باعث می شود که دو نیمکره مغز  فعال شده و به هم مرتبط شوند. یک مطالعه نشان داد که شرکت کنندگانی که هر روز صبح به مدت 30 ثانیه چشم ها را ورزش می دادند ، کارهای خود را به طور متوسط تا ​​10٪  بهتر از سایرین انجام دادند.

3.مشت های خود را گره کنید

هنگامی که عاملی باعث می شود که ما استرس داشته باشیم ، یا هنگامی که عصبانی می شویم ، مشت کردن دست ها احتمال یادآوری را بهبود می بخشد. بعضی می گویند که وقتی می خواهید چیزی را به خاطر بسپارید یک دست خود را مشت کنید. و هنگامی که می خواهید چیزی را به یاد بیاورید ، دست دیگر خود را مشت کنید.  دستان غالب خود را برای ذخیره حافظه و دست دیگر خود را در هنگام به یاد آوردن مشت کنید.   آن را برای حدود 45 ثانیه نگه دارید. گفته شده است که مشت کردن دست مناطق مغزی مرتبط با حفظ حافظه را فعال می کند.

4.از فونت های غیر معمول استفاده کنید.

خواندن متنی که  دشوار است و با یک فونت دشوار نوشته شده ، نیاز به تمرکز زیادی دارد.  به نظر می رسد که تمرکز زیاد باعث می شود که راحت تر آنچه را که خوانده اید به یاد بیاورید.

5.خط خطی کردن

شاید این نشانه ای از بی توجهی کودک شما در کلاس درس باشد. اما تحقیقات بسیار نشان می دهد که خط خطی کردن  می تواند به افراد کمک کند تا تمرکز کنند ، مفاهیم جدید را درک کنند و اطلاعات را حفظ کنند. این کار را با یک ورق کاغذ خالی و مداد انجام دهید. و خلاقیت خود را شکوفا کنید و به بهبود حافظه خود کمک کنید.

6.خندیدن

خندیدن  امتیازات شما را در آزمون های حافظه کوتاه مدت در مطالعات پژوهشی بالا می برد.  پس از تماشای ویدیوی خنده دار برای 20 دقیقه ، سطح کورتیزول برای شرکت کنندگان کاهش یافت. از آنجایی که این هورمون با استرس مرتبط است و تأثیر منفی بر حافظه دارد ، یک دوز خوب از خنده روزانه برای سلامت کلی شما مفید است.

7.تمرین فرم بدنی خوب.

این چیزی است که من دوست دارم آن را انجام دهم.  مطالعات نشان می دهد که وضعیت مناسب بدن می تواند به طور قابل توجهی بر حافظه تأثیر می گذارد. این احتمال وجود دارد که به یاد آوردن خاطرات    در حالی که کمر شما خم شده است ، طبیعتاً خاطرات منفی خواهد بود. سعی کنید آن را امتحان کنید. توجه کنید که خم بودن کمر بر روی خلق و خوی شما اثر می گذارد. در مقابل با کمر صاف بنشینید و یا بایستید  و چانه خود را بالا بگیرید.  در این وضعیت تقریبا غیرممکن است که به یادآوری خاطرات منفی بپردازید. صاف نشستن می تواند جریان خون را تا 40 درصد افزایش دهد.

8.از رژیم مدیترانه ای پیروی کنید.

ما می دانیم که خوردن برای عملکرد مغز مهم است. تحقیقات نشان می دهد که رژیم های غذایی حاوی سبزیجات ، امگا 3 و میوه ها می توانند به حفظ حافظه ما کمک کنند. رژیم غذایی مدیترانه ای که حاوی  میوه ها ، سبزیجات و امگا 3 (مانند ماهی و روغن زیتون) می باشد ، ممکن است به تقویت حافظه ما کمک کند. مطالعات کاهش 19 درصدی مشکلات شناختی در افرادی که اسیدهای چرب امگا 3 بیشتری مصرف می کردند و از گوشت قرمز اجتناب می کردند را نشان داده است.

9.مراقبه

تحقیقات نشان می دهد که حتی کسانی که هیچ تجربه ای در مدیتیشن ندارند ، می توانند با مراقبه حافظه خود را فقط در هشت هفته بهبود بخشند. مدیتیشن منظم توانایی شما برای تمرکز را افزایش می دهد. و حتی تست های حافظه را با امتیاز خوب انجام دهند.  من پس از انجام دادن تمرین های مدیتیشن متوجه شدم که  تمرکز و حافظه کوتاه مدت من بهتر شده است.  این ممکن است به دلایل زیر باشد :

مطالعات در دانشکده پزشکی هاروارد نشان داد افرادی که مدیتیشن می کنند کنترل بیشتری نسبت به ریتم آلفا دارند. امواج الفا موجی از مغز است که تصور می شود حواس پرتی های روزمره را فیلتر کرده و چیزهای مهم تر را پردازش می کند.   مدیتیشن به طور قابل توجهی موجب افزایش جریان خون به مغز می شود. و مکانیسم های ذخیره سازی را افزایش می دهد و اطمینان می دهد که مغز شما در حال حاضر توانایی ذخیره خاطرات جدید را با بالا رفتن سن شما  حفظ می کند.

 

فراموشی یا دمانس چیست؟

فراموشی یا دمانس باعث اختلال در تفکر ، حافظه و استدلال می شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که بخش هایی از مغز که برای یادگیری ، حافظه ، تصمیم گیری و حرف زدن طراحی شده اند ، دچار آسیب دیدگی و یا بیماری می شوند.

همچنین فرموشی نوعی اختلال شناختی – عصبی مرکزی نامیده می شود. دمانس یک بیماری نیست. اما نشانه ای از وجود بیماری های دیگر می باشد.

بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است. بین 60 تا 80 درصد از افراد مبتلا به زوال عقل  دارای آلزایمر هستند. اما 50 علت دیگر نیز برای دمانس وجود دارد.

علائم زوال عقل ممکن است با درمان بهبود یابد. اما بسیاری از بیماری هایی که موجب زوال عقل می شوند ، قابل درمان نیستند.

 

علت فراموشی چیست؟

شايع ترين علل فراموشی عبارتند از :

 • بیماری های مغز و اعصاب. بیماری های مغز و اعصاب شامل بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون ، بیماری هانتینگتون و برخی از انواع مولتیپل اسکلروزیس است. این بیماری ها در طول زمان بدتر می شوند.
 • اختلالات عروقی. این ها اختلالاتی هستند که گردش خون را در مغز تحت تأثیر قرار می دهند.
 • آسیب های مغزی. آسیب دیدگی ناشی از تصادفات ، افتادن ، ضربه سخت و غیره
 • عفونت سیستم عصبی مرکزی. این موارد عبارتند از مننژیت، HIV و بیماری کروتزفلد جاکوب.
 • مصرف طولانی مدت الکل یا مواد مخدر.
 • انواع خاصی از هیدروسفالی. که باعث تجمع مایع در مغز می شود.

 

انواع فراموشی یا دمانس

فراموشی می تواند با توجه به اینکه کدام قسمت مغز درگیر شده است ، به دو گروه تقسیم شود.

دمانس  کورتیکال

دمانس کورتیکال به علت مشکلات در قشر مغزی ، لایه بیرونی مغز اتفاق می افتد. قشر مغزی نقش مهمی در حافظه و تکلم بازی می کنند. افراد مبتلا به این نوع زوال عقل معمولاً به شدت حافظه خود را از دست می دهند و نمی توانند کلمات و یا زبان را درک کنند. بیماری آلزایمر و بیماری کروتزفلد جاکوب دو نوع از دمانس کورتیکال است.

دمانس ساب کورتیکال

دمانس ساب کورتیکال به دلیل مشکلاتی در قسمت های زیر قشر مغز اتفاق می افتد. افراد مبتلا به دمانس ساب کورتیکال  تغییراتی را در سرعت تفکر و توانایی انجام فعالیت ها نشان می دهند.  معمولاً افراد مبتلا به زوال عقل تحت کورتیکال دچار مشکلات فراموشی و حرف زدن نمی شوند. بیماری پارکینسون ، بیماری هانتینگتون و اچ آی وی می توانند این نوع از زوال عقل را ایجاد کنند.

برخی از انواع زوال عقل در هر دو بخش مغز تأثیر می گذارد.

 

آیا فراموشی درمان می شود؟   

برای درمان زوال عقل ، پزشکان علت بروز این اختلال را درمان می کنند. حدود 20٪ از علل دمانس برگشت پذیر هستند.

علل زوال عقل که ممکن است برگشت پذیر باشند عبارتند از:

 • مصرف الکل یا مواد مخدر ،
 • تومورها ،
 • هماتوم های ساب دورال ، لخته های خون زیر پوشش بیرونی مغز ،
 • هیدروسفالی با فشار طبیعی، تجمع مایع در مغز ،
 • اختلالات متابولیک مانند کمبود ویتامین B12،
 • سطح پایین هورمون های تیروئید ، که به نام کم کاری تیروئید شناخته می شود ،
 • قند خون پایین یا هیپوگلیسمی ،
 • اختلالات شناختی مرتبط با HIV .

برخی از بیماری های مربوط به فراموشی تقریباً قابل کنترل هستند. اما با گذشت زمان بدتر می شوند :

 • بیماری آلزایمر ،
 • دمانس عروقی ،
 • فراموشی به علت بیماری پارکینسون و اختلالات مشابه ،
 • دمانش ناشی از بیماری لویی بادی ،
 • بیماری پیک یا فراموشی فرونتو تمپورال ،
 • بیماری بیماری کروتزفلد جاکوب.

 

مراحل فراموشی   

مراحل فراموشی

معمولا زوال عقل در این 7 مراحل اتفاق می افتد. اما این مراحل ممکن است با توجه به ناحیه ای از مغز که درگیر است ، متفاوت باشد.

1) بدون آسیب دیدگی : فرد مبتلا در این مرحله علائمی از دمانس را نشان نمی دهد. اما آزمایشات ممکن است یک مشکل را نشان دهند.

2) علائم بسیار ضعیف : شما ممکن است تغییرات جزئی در رفتار فرد را مشاهده کنید. اما او همچنان فردی مستقل است.

3)  علائم خفیف : بیمار متوجه تغییرات بیشتری در تفکر و استدلال خود خواهد شد.  ممکن است این فرد در تنظیم برنامه مشکل داشته باشد. و  ممکن است برخی کارها را چندین بار تکرار کند. همچنین ممکن است تلاش زیادی برای به یاد آوردن رویدادهای اخیر داشته باشد.

4)  علائم خفیف تا شدید : بیمار مشکلات بیشتری در ارتباط با برنامه ریزی و به یاد آوردن رویدادهای اخیر دارد.  ممکن است سفر کردن و مدیریت خرج کردن پول برایش سخت باشد.

5)  علائم متوسط تا شدید : او ممکن است شماره تلفن یا نام  نوه های خود را به یاد نیاورد. ممکن است  روزهای هفته را با یکدیگر اشتباه بگیرد . یا ساعت 9 صبح را با 9 شب اشتباه بگیرد. در این مرحله او برای انجام برخی از کارهای اولیه روزمره مانند انتخاب لباس و پوشیدن آن به کمک نیاز داشته باشد.

6)  علائم شدید : در این مرحله ممکن است بیمار نام همسر خود را فراموش کند. او برای رفتن به دستشویی و غذا خوردن نیاز به کمک  دارد. شما همچنین ممکن است تغییراتی در شخصیت و احساسات بیمار مشاهده کنید.

7)  علائم بسیار شدید : او دیگر نمی تواند  افکار خود را بیان کند. او نمی تواند راه برود و بیشتر وقت خود را در رختخواب می گذراند.

 

پیشگیری از فراموش یا دمانس

شما نمی توانید از ابتلا به زوال عقل پیشگیری کنید. اما می توانید اقداماتی برای بهبود سلامت شناختی و کاهش خطر ابتلا به این بیماری برای خود یا عزیزان تان انجام دهید.  برای این منظور باید ذهن خود را فعال نگه دارید. این کار با حل جدول کلمات ، بازی حافظه ، و مطالعه امکان پذیر است.

فعاليت جسماني ، حداقل 150 دقيقه تمرين در هفته و تغيير سایر شيوه های زندگی سالم خطر ابتلا به بيماری شما را  کاهش مي دهد. نمونه هایی از تغییرات سالم درشیوه زندگی عبارتند از : ترک سیگار در افراد سیگاری و رژیم غذایی سرشار از :

 • اسیدهای چرب امگا 3 ،
 • میوه ها ،
 • سبزیجات ،
 • غلات کامل.

 

همچنین افزایش میزان مصرف ویتامین D می تواند ریسک ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.  طبق آمار کلینیک Mayo ، برخی از محققان عقیده دارند که افرادی که سطح پایینی از ویتامین D را در خون خود دارند ، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر و دیگر انواع بیماری های دمانس قرار دارند.

حدود 5٪ تا 8٪ از بزرگسالان بالای 65 سال دارای شکلی از زوال عقل هستند. این درصد در هر 5 سال پس از 65 سال دو برابر می شود. نیمی از افراد در 80 سالگی دچار زوال عقل هستند.

محقق و مترجم : مینو شفیعی

پزشکان متخصص مغز و اعصاب در کلینیک جایروس روش های خاصی برای درمان فراموشی و مشکلات مربوط به بیماری های زمینه ای مرتبط به بیماران ارائه می دهند که باعث شده  بیماران به سرعت روند بهبودی را طی کنند.  شما هم می توانید با مراجعه به کلینیک های ما درمان خود را  شروع کنید. 
                                                      برای تماس با کلینیک جایروس اینجا کلیک کنید.

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

4 دیدگاه دربارهٔ «فراموشی موقت /  زوال عقل/ دکتر مغز و اعصاب»

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   با مرکز شماره یک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *