بدون اراده تكان خوردن ( دست و پا يا اعضاى صورت) در حال خواب

حرکات غیر ارادی اندام های بدن
حرکات غیر ارادی اندام های بدن

تکان ها و حرکات غیرارادی بدن در حالی که خوابیم می تواند خواب ما را بر هم زند و هم می تواند نشانه بیماری اختلال خواب باشد. چه عواملی سبب لقوه بدن می گردد؟!

کشش یا حرکات غیر ارادی، تکان های ناگهانی بدن هستند که می توانند در هز زمانی، برای مثال زمانی که شخص خواب است، رخ دهند. در بیشتر مواقع، این تکان های تند و ناگهانی موقتی هستند و به هیچگونه درمانی نیاز ندارند؛ اما، در برخی موارد، حرکات غیر ارادی می تواند نشانه یک بیماری باشد. بسیاری از بیماری ها و شرایط بدنی خاص  می تواند منجر به بروز حرکات بلااراده اندام های بدن شود، بویژه زمانی که شخص در حال خواب است. نکته جالب توجه این است که به کمک بیماری می توان نوع تیک و حرکت غیرارادی را تشخیص داده و عوامل احتمالی آن را پیگیری کنیم.

عدم ارائه تعریف مشخص برای واژه (twitch) یا بلا اراده تكان خوردن (اندام بدن يا اعضاى صورت)این است که بازگو کردن و شرح حالاتی که فرد تجربه کرده است، دشوار و بسی پیچیده است؛ همین شرایط را چالش برانگیز می کند.

فردی ممکن است اینطور بازگو کند که بر اثر اسپاسم عضلانی یا گرفتگی ماهیچه در خواب از خود حرکات غیر ارادی بروز می دهد. برخی این تکان های ناگهانی و تند را تیک عصبی می دانند. بنابراین به منظور تشخیص درست بیماری، منشا  و علل اصلی این حرکات غیر ارادی را بیابیم.

676577_orig

تشنج ، انقباض غیر ارادی عضلات است که رابطه تنگاتنگی با حملات بیماری های مختلف چون حملات صرعی و حملات قلبی قرار می گیرد. اسپاسم عضلانی موجب گرفتگی عضلات و انقباض ماهیچه ها می گردد. گرفتگی عضلات پا در هنگام خواب یک مشکل شایع است که ممکن است به معاجه و درمان نیاز نداشته باشد، اما بهتر است که پزشک خود را از این شرایط مطلع سازید.

مايچه پرش (حركت يا تيك غير ارادى عضله ) حرکت غیر ارادی بدن است که ممکن است بعلت کشیدگی و انقباض ناگهانی عضلات یا شل شدن عضلات بوجود می آید.

تیک عصبی چشم
تیک عصبی چشم

تیک های عصبی تکان های مکرر و حرکات غیر ارادی بدن هستند که به صورت ادواری بروز پیدا میکنند.  تیک های عصبی در نقاط مشخصی از بدن مانند صورت، دست ها، گردن، شانه ها و قسمت بالاتنه ( بدن منهاى سر و دست و پاها) به چشم می خورند.

لرزش و رعشه دست ها و پاها  تاثیر کمتری نسبت به حملات صرعی و اسپاسم عضلانی بر بدن میگذارند. این حرکات غیر ارادی و لرزشهای گاه گاه دست ها می تواند علل مختلفی داشته باشند.اما باید بدانید که این حرکات غیرارادی می تواند برای شخص در حالت بیداری مشکل ساز باشد و حتی می تواند در الگوی خواب او مشکل ایجاد کند.

image001

علل بروز حرکات بلااراده اندام های بدن

تشخیص نوع تیک عصبی و حرکت غیر ارادی بدن که در خواب رخ می دهد، بسیار مهم و ضروری است، زیرا می تواند به بیمار در پیدا کردن راه حل قطعی برای درمان بیماری کمک کند. اگرچه علل مختلفی برای بروز این حرکات و تکان های غیر ارادی وجود دارد، برخی در ارتباط با خواب معنا پیدا می کنند. برخی از افراد تصور می کنند که با تغییر ساعات خواب می توانند شدت علائم بیماری را کاهش دهند، به خصوص اگر علت بروز این حرکات غیر ارادی مصرف الکل یا دارو باشد.

2.4 35 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

166 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Ruya

سلام خواهر من۴۳ ساله هست ۴ اسفند ماه مایع گوش میانی اش تکان خورد و متخصص گوش و حلق بینی گفت نیاز به دارو نداره و با مانور دادن سرش بهبود یافت اما خواهرم همون موقع بهم گفت تو خواب انگار از یه جایی سر بخورم از خواب میپرم به دکتر مغز و اعصاب بردم نوار مغزی برداشت گفت استرس شدید داره مغزش سالم هست به دکتر اعصاب و روان بردم چند قلم دارو داده الان خواهرم تو خواب انگشتان پا رو به سمت بالا و پایین جمع میکنه و بدنش تو خواب یهویی میپره البته استرش بخاطر بیماری من… Read more »

سلام دوست گرامی
علل متعدد جسمی و روحی می تواند موجب بروز این حالت گردد. جهت بررسی این موضوع و پاسخ دقیق، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی خواهرتان می باشد. چنانچه ارزیابی جسمی کامل صورت گرفته و مشکلی در این زمینه نمی باشد توصیه می شود به روانپزشک مراجعه نمایید. در صورت تمایل با مرکز جایروس تماس بگیرید همکاران راهنماییتان می کنند.

166
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x