گیاهخواری چه مزایایی دارد؟

گیاهخواری چه مزایایی دارد؟
گیاهخواری چه مزایایی دارد؟

کسانی که رژیم گیاهخواری یا vegeterian مصرف می کنند در حقیقت محصولات حیوانی استفاده نمی کنند. این رژیم بیشتر شامل محصولات زمینی و دریایی است. کسانی که رژیم گیاهخوارای انتخاب می کنند، بیشتر تخم مرغ و محصولات لبنی استفاده می کنند (شیر و فرآورده های آن).

کسانی که هیچ محصول حیوانی و پروتئینی، حتی تخم مرغ، محصولات لبنی یا عسل، مصرف نمی کند، خام گیاهخوار یا vegan است. برخی نیز خود را گیاهخوار می نامند چرا که ماهی مصرف می کنند.

طبق بیانیه کتابخانه ملی پزشکی، اگر رژیم گیاهخواری انتخاب می کنید، باید مواد مغذی مورد نیاز بدن را دریافت کنید و دامنه وسیعی از مواد خوراکی را مصرف کنید تا مواد مغذی را دریافت کنید.

4 نوع رژیم غذایی گیاهخواری عبارتند از:

 • گیاهخواری لاکتو (lacto – vegetarian) – این افراد محصولات لبنی مصرف می کنند، اما تخم مرغ نمی خورند. اکثر آنها عسل می خورند.
 • گیاهخواری آوو (Ovo-vegetarians) – این افراد تخم مرغ مصرف می کنند، اما هیچ محصول لبنی در رژیم غذایی خود ندارند. اکثر آنها عسل می خورند.
 • گیاهخواری لاکتو – آوو – این افراد تخم مرغ و محصولات لبنی مصرف می کنند. اکثر آنها عسل می خورند.
 • گیاهخوار – این افراد فقط محصولات گیاهی مصرف می کنند (هیچ محصول لبنی، تخم مرغ یا عسل در رژیم غذایی خود ندارند.).

مزایای استفاده از رژیم گیاهخواری

طی دو دهه اخیر بررسی های زیادی در مورد رژیم های غذایی گیاهخواری انجام شده و نتایج زیادی در مورد آن به دست آمده است.

 • کاهش وزن بدن. بررسی ها نشان داد کسانی که به خوردن گوشت ادامه می دهند، طی 5 سال بیش از گیاهخوران دچار افزایش وزن می شوند. به علاوه کسانی که فقط و فقط گیاه می خورند و هیچ محصول حیوانی مصرف نمی کنند، افزایش وزن خیلی کمتری را تجربه می کنند.
 • بهبود سطح کلسترول بدن. محققان دریافتند رژیم غذایی که شامل گیاهان خاصی است می تواند مانند برخی داروها به طور موثر سطح کلسترول خون را تنظیم کند. رژیم غذایی شامل ترکیبی از آجیل (بادام)، پروتئین سویا، فیبر، جو، مارگارین و استرول گیاهی یک رژیم ایده آل برای کاهش کلسترول محسوب می شود.
 • افزایش طول عمر. بررسی های زیادی نشان داده اند که گیاهخواری خطر چاق شدن، بروز دیابت، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. تمام این بیماری ها طول عمر انسان را کاهش می دهند.
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان. برخی بررسی ها نشان داده اند که خطر ابتلا به برخی سرطان ها در بین افراد گیاهخوار در مقایسه با دیگران کاهش می یابد. با این حال یافته ها نشان دادند که گیاهخواران بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف. خطر ابتلا به برخی بیماری ها در افرادی که گوشت می خورند خیلی بیشتر از کسانی است که رژیم گیاهی برای خود انتخاب می کنند.

به طور کل غذاهای گیاهی دارای چربی کمتری هستند، به ویژه چربی های اشباع شده، و سطح فیبر این غذاها بیشتر است. با این حال فرد گیاهخوار نیز مانند دیگران باید مراقب میزان کالری دریافتی، میان وعده ها، کربوهیدرات های تصفیه شده، فرآورده های لبنی و گیاهان غیرسالم باشند.

چگونه می توان گیاهخوار شد؟

می توان به محض تصمیم گیری رژیم غذایی خود را به رژیم گیاهی تغییر داد، با این حال بسیاری فکر می کنند تغییر تدریجی رژیم غذایی از گوشتخواری به گیاهخواری راحت تر است. تغییر تدریجی رژیم غذایی به دو دلیل اهمیت دارد:

 1. هر تغییری که به صروت تدریجی انجام می شود، بخشی از سبک زندگی شده و ماندگاری بیشتری خواهد داشت.
 2. برخی دریافتند که تغییر ناگهانی در الگوهای غذا خوردن ممکن است عواقب ناخوشایندی بر روی سیستم گوارشی آنها داشته باشد، از جمله اسهال و تحریک پذیری روده و غیره.

تغییر تدریجی به این صورت انجام می شود که فرد به تدریج مصرف سبزیجات، میوه ها، حبوبات و غلات را افزایش داده و همزمان میزان مصرف گوشت را در رژیم خود کاهش می دهد.

برای افرادی که تصمیم به گیاهخواری دارند، نکات زیر توصیه می شود:

 • محصولات سبوس دار انتخاب کنید – نان سبوس دار، برنج قهوه ای، غلات سبوس دار و غیره .
 • اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی مورد نظر شما متنوع است و شامل تمام محصولات مغذی می باشد.
 • محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی انتخاب کنید (اگر مایل به ادامه مصرف محصولات لبنی دارید).
 • در هفته بیشتر از 3 یا 4 زرده تخم مرغ نخورید (گرچه برخی بررسی ها این مسئله را رد می کنند و معتقدند بهتر است هیچ محدودیتی وجود نداشته باشد).
 • زمانی که به خرید می روید از قبل برنامه ریزی کنید.
 • در هنگام خرید برجسب مواد غذایی را با دقت بررسی کنید.
 • محل مناسبی را برای خرید محصولات مورد نظر خود پیدا کنید.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

5 1 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x