اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

اسکولیوز چیست و چرا درمان شود؟

 

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات
اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

اسکولیوز نوعی انحنای جانبی خط عمود ستون فقرات می باشد. وقتی از پهلو مشاهده می شود، ستون فقرات دارای گردی خفیف در قسمت فوقانی پشت و نوعی انحنا به سمت داخل در قسمت فوقانی پشت یا کمر است. ستون فقرات سالم از قسمت جلو یا عقب بدن صاف به نظر می رسد. اما فرد مبتلا به اسکولیوز از قسمت جلو یا عقب دارای انحنا در ستون فقرات خود می باشد.

چه عاملی باعث بروز اسکولیوز می شود؟

انواع و دلایل مختلفی برای اسکولیوز وجود دارد که عبارتند از:

  • اسکولیوز مادرزادی. ناشی از نوعی اختلال استخوانی در هنگام تولد می باشد.
  • اسکولیوز عصبی – عضلانی. در نتیجه عضلات یا اعصاب غیرطبیعی بروز می کند. این نوع اسکولیوز غالبا در افراد مبتلا به اسپینا بیفیدا یا فلج مغزی و یا کسانی که مبتلا به شرایطی هستند که با فلج همراه است، مشاهده می شود.
  • اسکولیوز دژنراتیو. این بیماری ممکن است در نتیجه یک سانحه (آسیب یا بیماری)، عمل جراحی بزرگ یا پوکی استخوان بروز کند.
  • اسکولیوز ایدیوپاتیک. رایج ترین نوع اسکولیوز می باشد. هیچ علت قابل شناسایی برای آن وجود ندارد. نظریه های زیادی در رابطه با این بیماری ارائه شده اند، با این حال شواهدی وجود دارند که نشان می دهند اسکولیوز ایدیوپاتیک ارثی است.

چه کسی به اسکولیوز ایدیوپاتیک مبتلا می شود؟

حدود 2 تا 3 درصد امریکایی ها در سن 16 سالگی دچار اسکولیوز می شوند. کمتر از 0.1 درصد دچار انحنای ستون فقرات هستند که بیشتر از 40 درجه می باشد که در این شرایط جراحی یکی از گزینه های درمانی در نظر گرفته می شود. به طور کل دختران بیشتر از پسران تحت تاثیر این بیماری هستند. اسکولیوز ایدیوپاتیک یک بیماری مربوط به سنین نوجوانی است که معمولا بین سنین 10 تا 16 سالگی بروز می کند. اسکولیوز ایدیوپاتیک در طول دوره رشد پیشروی می کند، اما معمولا در دوران بزرگسالی پیشروی ندارد.

اسکولیوز چگونه تشخیص داده می شود؟

اکثر اوقات انجناهای مربوط به اسکولیوز در تست های غربالگری مربوط به مدرسه تشخیص داده می شود. علائم مربوط به اسکولیوز عبارتند از داشتن شانه های نابرابر، تیغه برجسته شانه، کمر ناهموار یا خمیدگی به یک طرف. تشخیص اسکولیوز و تعیین نوع آن توسط معاینات دقیق و اشعه ایکس و ارزیابی نوع و میزان انحراف انجام می شود.

درمان اسکولیوز چگونه است؟

  • بریس. استفاده از بریس برای نوجوانانی که دارای انحراف 25 تا 40 درجه در ستون فقرات خود هستند، یک گزینه درمانی محسوب می شود – به خصوص اگر استخوان ها در حال رشد هستند و حداقل دو سال از رشد آنها باقی مانده است.

هدف استفاده از بریس توقف پیشرفت انحنا می باشد. این روش به طور موقت باعث اصلاح می شود، اما معمولا انحنا پس از برداشتن بریس به حالت اولیه خود باز می گردد.

  • جراحی. کسانی که دارای انحنایی بیشتر از 40 تا 50 درجه هستند، اغلب جراحی می شوند. هدف از جراحی این است تا اطمینان حاصل شود انحنا بدتر نمی شود، اما جراحی به طور کامل انحنا را برطرف نمی کند. در طول این فرایند ایمپلنت فلزی برای اصلاح انحنا استفاده می شود. جراحی اسکولیوز معمولا شامل اتصال مهره ها به هم می شود.

در کودکان کم سن و سال روش دیگری برای درمان استفاده می شود که شامل همجوشی نیست، زیرا هوجوشی استخوان ها رشد بخشی از ستون فقرات را متوقف می کند. در این مورد بریس پس از جراحی همیشه استفاده می شود.

 

لینک منبع

3.3 3 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x