سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

اضطراب بارداری و اوتیسم در نوزاد

%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c

استرس به روش های مختلفی بر روی سلامت جسمی تاثیر می گذارد، اما به ویژه خانم های باردار می دانند که اضطراب و استرس بر روی نوزاد متولد نشده آنها تاثیر می گذارد. اکنون محققان ژن های مختلفی را شناسایی کرده اند که به اضطراب حساس هستند، این ژن ها در مادرانی صاحب فرزندان مبتلا به اوتیسم شناسایی شد.

اختلال طیف اوتیسم یا ASD شامل شرایط مختلفی می شود که قبلا به طور مجزا شناسایی شدند. این شرایط عبارتند از اختلال اوتیسم، اختلال فراگیر رشد و سندروم اسپرگر.

ASD یک معلولیت رشد می باشد که باعث بروز چالش های رفتاری، اجتماعی و ارتباطی می شود. افراد مبتلا به ASD دچار مشکلات یادگیری، تفکر و حل مسئله هستند. هر چند اوتیسم در تمام گروه های قومی، نژادی و اجتماعی بروز می کند، اما میزان بروز این اختلال در بین پسران 4.5 برابر دختران است.

دکتر بورزدورف در این باره می گوید: گرچه پیش از این اوتیسم به عنوان یک اختلال ژنتیکی در نظر گرفته می شد، اما پژوهش های اخیر نشان داده اند که تاثیرات محیطی – از جمله اضطراب – بر روی بروز این شرایط تاثیر دارند. ما می دانیم که برخی از مادرانی که سطح قابل توجهی از اضطراب را تجربه کردند، کودک مبتلا به اوتیسم به دنیا نیاوردند، اما برخی دیگر دچار این مشکل شدند. برای درک علت این امر ژنی را بررسی کردیم که بر روی اضطراب تاثیر دارد و پس از آن بین این ژن و بروز اوتیسم با قرار گرفتن در معرض اضطراب نوعی ارتباط پیدا شد.

یافته ها واضح هستند، اما تحقیقات بیشتری لازم است

برای پیشبرد تحقیقات خود محققان دو گروه از مادران را با کودکان مبتلا به اوتیسم مورد بررس قرار دادند: یک گروه از خانواده هایی در MU و یک گروه از خانواده هایی در دانشگاه کوین در اونتاریو، کانادا.

محققان از مادران در مورد اضطراب در دوران بارداری سوالاتی پرسیدند، از جمله به دلیل بروز مشکلاتی مانند از دست دادن شغل، جدایی یا تغییر محل سکونت. سپس خون این مادران را برای بررسی ژن حساس به اضطراب به نام 5-HTTLPR مورد آزمایش قرار دادند.

این ژن سروتونین را در سیستم عصبی تنظیم می کرد، اما زمانی که تنوعی از این ژن ها وجود دارد، واکنش بدن به اضطراب بیشتر می شود.

نتایج نشان داده اند که مادرانی که کودکان مبتلا به اوتیسم دارند، دارای تنوعی از ژن های  5-HTTLPR هستند که باعث می شود در دوران بارداری بیشتر از دیگر مادران در معرض اضطراب قرار گیرند. با این حال محققان می گویند که این یک مشاهده و فرضیه است و به تحقیقات بیشتری نیاز می باشد.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

 

ارائه خدمات رفتاردرمانی کودکان اوتیسم  با روش سان رایز در مرکز سلامت روان رستا- آلومینا در کرج
اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: