علت کم خوابی های شبانه چیست؟!

اختلالات خواب

کم خوابی شبانه
کم خوابی شبانه

بسیاری از ما وقتی بخواب نمی رویم شروع به بازی شیر و خط می کنیم یا به حرکت عقربه های ساعت نگاه می کنیم. اما برای برخی افراد، یکنواختی و بی قراری های شبانه یک چیز عادی محسوب می شود.

براساس گزارشات سازمان ملی بهداشت، بیش از 40 درصد از مردم از بیماری اختلال خواب برای طولانی مدت رنج می برند و مابقی نیز هرازگاهی با مشکلات مربوط به خواب دست و پنجه نرم می کنند .

خود حالت استرس و اضطراب باعث بروز مشکلات مربوط به خواب و حتی وخیم تر شدن وضعیت کنونی بیمار می شود.

داشتن الگوی خواب نامنظم که موجب اختلال در عملکرد فیزیکی، روانی و عاطفی می شود، از علائم یا ویژگی های بیماری اختلال خواب است. استرس و اضطراب زیاد باعث می شود که فرد مثل همیشه به خواب آرام نرود، بلکه تمام شب را زنده داری کند.

بی خوابی یک اصطلاح بالینی برای افرادی است که در خوابیدن مشکل دارند یا اینکه خیلی نمی توانند برای حتی مدتی کوتاه در خواب باشند و خیلی زود از خواب بیدار می شوند در حالی احساس خستگی کرده و هیچ نیروی برای انجام فعالیت های روزانه ندارند.

از دیگر اختلالات رایج خواب می توان به آپنه خواب ( خر وپف کردن با صدای بلند بعلت مسدود شدن راه تنفس)، خوابگردی، میل شدید و ناگهانی به خواب، دندان قروچه کردن در حین خواب و سندروم تکان های شدید و ناگهانی پا اشاره  کرد و تمامی مواردی یاد شده شرایطی هستند که منجر به بروز اختلالات خواب می شوند.

اختلال خواب یا اختلال اضطراب: کدام یک بر دیگری پیشی می گیرد؟!

اختلال اضطراب
اختلال اضطراب
بی خوابی های شبانه
بی خوابی های شبانه

هر یک از دو یا هیچ یک از دو!! اضطراب باعث بروز مشکلات خوابی می شود و تحقیقات جدید نشان می دهد که کمبود خواب نیز می تواند سبب بروز اختلال اضطراب و استرس شود.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که نوعی اختلال خواب تقریبا در تمامی اختلالات و بیماری های وابسته به روانپزشکی وجود دارد. مطالعات حاکی از این است که افرادی که برای طولانی مدت از بیماری بی خوابی رنج می برند بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلال اضطراب قرار می گیرند.

خطراتی که سلامت انسان را تهدید می کند!

خطرات ناشی از خواب ناکافی حتی فراتر از خستگی می رود. بی خوابی می تواند منجر به عملکرد ضعیف در مدرسه و محیط کار شده و حتی خطر آسیب دیدگی و مشکلات بهداشت فردی را  افزایش می دهد.

علاوه بر اضطراب و اختلالات روحی، افرادی که از بیماری اختلال خواب رنج می برند، بیشتر در معرض بیماری های قلبی، نارسایی قلبی، ضربان قلب نامنظم، حمله قلبی، فشار خون بالا ، سکته قلبی، انواع دیابت و چاقی قرار می گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *