خطر مرگ در بیماران سیگاری با دیابت تا 50% افزایش می‌یابد

خطر مرگ 2

در یک مطالعه که اخیرا در مجله Circulation انتشار یافت، اشاره شده است که دیابتی بودن و مصرف همزمان سیگار، خطر نسبی مرگ و حوادث قلبی عروقی را حدود 50% افزایش می‌دهد و ترک سیگار این میزان را کاهش می‌دهد. ولی این میزان به اندازه کسانی که هرگز سیگار مصرف نکرده‌‌اند کاهش نمی‌یابد.

 

تقریبا 20% افراد دیابتی سیگاری‌اند. براساس مطالعات مصرف سیگار یک عامل خطر مهم در بروز دیابت، حوادث قلبی عروقی و میزان کل مرگ و میر در جمعیت عمومی است. دیابت نیز به تنهایی ریسک حوادث قلبی عروقی و عوارض چشمی، عصبی و کلیوی را افزایش می‌دهد.

 

خطر مرگ 1

 

در مجموع مصرف فعلی سیگار مسئول 6/14% مرگ و میر کلی در مردان دیابتی و 3/3% در زنان دیابتی در سراسر جهان است. ترک سیگار این ریسک را کاهش می‌دهد ولی ریسک مرگ و میر کلی، مرگ به علت حوادث قلبی و بیماری‌های عروق کرونر در این افراد بیش از افرادی است که هرگز سیگار نکشیده‌اند.

 

متاسفانه میزان موفقیت ترک سیگار آشکارا پایین است.

برخی از بیماران دیابتی سیگاری ممکن است نگران اثرات افزایش وزن و بدتر شدن وضعیت کنترل قند، به دنبال ترک سیگار در کوتاه مدت باشند ولی شواهد فعلی از فواید طولانی مدت قلبی عروقی ترک سیگار در بیماران دیابتی حمایت می‌کند.

 

دکتر سارا قربانپور

  • دکتر سارا قربانپور
  • متخصص طب داخلی و دوره غدد و متابولیسم از دانشگاه تهران

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *