سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

بیرون زدگی چرا ایجاد می شود و چگونه می توان آن را درمان کرد؟ | بهترین جراح ارتوپدی

همه چیز درباره ی بیرون زدگی یا فتق دیسک را در این مطلب بخوانید.

بیرون زدگی دیسک یکی از بیماری های شایع ستون فقرات است. یکی از دلایل اصلی کمردرد یا گردن درد، دیسک بیرون زده می باشد. خوشبختانه در بیشتر مواقع، با انجام اقداماتی ساده می توان علائم بیرون زدگی دیسک را تا حد زیادی کاهش داد.

بیرون زدگی دیسک

یکی از دلایل مهم کمردرد یا گردن درد، بیرون زدگی دیسک های بین مهره ای است. این اتفاق غالبا در کمر یا در دیسک های کوچکتر گردن رخ می دهد. هرچند یک دیسک بیرون زده می تواند گاهی بسیار دردناک باشد، اما اکثر مردم پس از تنها چند ماه درمان های غیر جراحی، احساس بهبود زیادی می کنند.

دیسک بین مهره ای چیست؟

دیسک های بین مهره ای، بافتی نرم و شبیه لاستیک هستند که بین بافت سخت مهره های استخوانی در ستون مهره ها قرار گرفته اند. دیسک های بین مهره ای به ستون فقرات امکان خم و راست شدن را می دهند و همچنین مثل یک ضربه گیر عمل می کنند.

دیسک های ناحیه ی کمر، از یک حلقه ی سفت استخوانی در بیرون (annulus) و بافتی شبیه ژل در داخل (nucleus) تشکیل شده اند. در بین مهره های گردنی، دیسک ها مشابه این اما در اندازه ای کوچکتر هستند.

بیرون زدگی دیسک
آناتومی دیسک ستون فقرات

علت بیرون زدگی دیسک

بیرون زدگی یا تخریب دیسک، زمانی اتفاق می افتد که ناحیه ی مرکزی دیسک (nucleus) به بخش بیرونی آن فشار می آورد و یا فشار آن به کانال نخاعی بر می گردد. این مساله، باعث فشار آمدن به اعصاب نخاعی می شود. اعصاب نخاعی به حتی کوچکترین میزان فشار نیز حساس اند. این فشار باعث بروز درد، بی حسی و یا ضعف در یک یا هر دو پا می شود.

بهترین دکتر دسک کمر
بیرون زدگی یا پارگی دیسک

فاکتور های خطر ساز

در کودکان و جوانان، دیسک ها از میزان آب بیشتری تشکیل شده اند. با افزایش سن انسان، حجم آب در دیسک های بین مهره ای کاهش می یابد و این مساله باعث خشکی و سفتی آنها می شود. همچنین دیسک ها شروع به کوچکتر شدن می کنند که باعث کاهش فضای بین مهره ها می گردد.

مواردی که باعث ضعیف تر شدن دیسک ها می شود عبارت اند از:

 • بلند کردن اجسام سنگین به روش نامناسب
 • سیگار کشیدن
 • اضافه وزن شدید که باعث افزایش فشار به مهره های پایینی می شود
 • فشار ناگهانی (هرچند شدید نباشد)
 • فعالیت های شدید و تکرار شونده

 

علائم بیرون زدگی دیسک

در کمر

بسیاری از مردم دچار کمردرد هستند. اما درد، تنها علامت تشخیص بیرون زدگی دیسک نیست. اگر کمردرد شما ناشی از افتادن یا وارد شدن ضربه به کمرتان است، حتما به پزشکتان مراجعه کنید. یکی از معمول ترین علائم بیرون زدگی دیسک کمر، درد عصب سیاتیک است. این درد بسیار تیز و تیرکشنده است که از ناحیه ی نشیمنگاه تا پایین یک یا هر دو پا ادامه پیدا می کند. درد عصب سیاتیک به دلیل فشار به اعصاب نخاعی ایجاد می شود.

علائم دیگر بیرون زدگی دیسک در کمر شامل موارد زیر هستند:

 • کمردرد
 • احساس ضعف در پا
 • احساس سوزن سوزن شدن و یا بی حسی در یک یا هر دو پا
 • بی اختیاری ادرار یا مدفوع

که علامت آخر بسیار مهم است و احتمالا دیگر مشکلاتی هم در این رابطه وجود دارد. اگر دچار بی اختیاری ادرار یا مدفوع شده اید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

در گردن

مثل کمردرد، درد گردن نیز ممکن است پدید بیاید. وقتی بر روی یکی از اعصاب گردن فشار می آید، ماهیچه های بین گردن و شانه دچار درد می شوند. گاهی این درد تا پایین یک یا هر دو دست نیز احساس می شود.

دیگر علائم بیرون زدگی دیسک گردن عبارت اند از:

 • ضعف یا هر دو دست
 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی در یک یا دست
 • احساس سوزش همراه با درد در شانه، گردن و یا دست ها
درد دیسک گردن

معاینه ی پزشک

برای تشخیص بیرون زدگی دیسک، پزشک شما اطلاعات کاملی از سابقه ی پزشکی از شما درخواست می کند و معاینه ی کاملی را نیز انجام می دهد. معاینه، به تشخیص اینکه کدام عصب تحت فشار است، کمک می کند. برای اطمینان یافتن از تشخیص، پزشک معمولا درخواست انجام MRI را می دهد. MRI  باعث می شود که تصویری دقیق از بافت های نرم بدن (همچون دیسک ها، اعصاب و غیره) بدست بیاید.

درمان

درمان های غیر جراحی

درمان های غیر جراحی، در درمان علائم بسیاری از بیماران دچار بیرون زدگی دیسک موثر هستند. بیشتر گردند درد یا کمر درد ها با اقدامات ساده ای رفع می شوند یا بهبود می یابند.

این اقدامات شامل موارد زیر می شوند:

 1. استراحت و استفاده از داروهای مسکن معمولی
 2. استفاده از داروهای شل کننده ی عضلات، مسکن، ضد ورم تحت نظر پزشک
 3. استفاده از کمپرس سرد بر روی موضع به مدت چند بار در روز و هر بار کمتر از 20 دقیقه
 4. بعد از ایجاد گرفتگی عضلات (ناشی از بیرون زدگی دیسک)، استفاده از کمپرس گرم بر روی موضع

هرگونه فعالیت فیزیکی باید آهسته و کنترل شده انجام شود؛ به خصوص خم شدن به جلو و بلند کردن جسم سنگین. این کار، ما را مطمئن می سازد که علائم باز نمی گردند. همچنین لازم است تا پیاده روی های کوتاه انجام دهید و از نشستن برای مدت طولانی پرهیز کنید. برای رفع کمردرد، انجام ورزش هایی که ماهیچه های پشت و شکم را تقویت می کنند، بسیار مفید است. برای گردن درد نیز ورزش و انجام تمرینات کششی بسیار موثر است. برای جلوگیری از وقوع درد در آینده، یادگیری و به کار بستن تکنیک های درست ایستادن، درست نشستن و بلند کردن اجسام بسیار مهم است.

اگر درمان های غیر جراحی مفید واقع نشدند، تزریق دوره ای داروهایی که مشابه کورتیزون، به کاهش درد و تحریک عصب ها و همچنین افزایش توانایی بریا انجام ورزش های لازم و یا فیزیوتراپی، بسیار کمک خواهد کرد. این تزریقات به صورت دوره های چند هفته ای انجام می شوند.

بهترین کلینیک فیزیوتراپی
فیزیوتراپی برای دیسک بیرون زده

درمان های جراحی

تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک، عمل جراحی انجام می دهند. جراحی ستون فقرات، تنها بعد از انجام تعداد زیادی از درمان های غیر جراحی و نتیجه نگرفتن از آنها توصیه می شود.

میکرو دیسککتومی کمر: این جراحی، یکی از معمول ترین جراحی ها برای درمان بیرون زدگی دیسک های کمر است. این جراحی شامل خارج کردن بخشی از دیسک بیرون زده ای است که به اعصاب نخاعی فشار می آورد.

دیسککتومی گردن و ادغام: این جراحی، برای درمان بیرون زدگی دیسک های گردن به کار می رود. برای برداشتن فشار از روی عصب، کل دیسک بیرون زده خارج می شود و فضای دیسک (بین مهره ها) را استخوان پر می کند. ممکن است برای حفاظت از نخاع، از اتصالی فلزی نیز استفاده شود.

ترجمه و تحقیق: امیلی احمدی


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: