ارتباط بیش فعالی –نقص توجه و رژیم نامناسب در دوران بارداری

ارتباط بیش فعالی –نقص توجه و رژیم نامناسب در دوران بارداری

مشکلات رفتاری زودرس و اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (ADHD) یکی از دلایل اصلی ارجاع به روانشناسان  کودک است. این دو اختلال معمولا در کنار یکدیگر اتفاق می افتند و همچنین می توانند به تجربیات بسیار مشابه قبل از تولد مانند ناراحتی مادر یا تغذیه نامناسب منتهی شوند.
تحقیقاتی که در سال 2016 توسط دانشمندان کالج کینگ لندن و دانشگاه بریستول انجام شده است، دریافتند که یک رژیم غذایی با چربی بالا و قند بالا در دوران بارداری ممکن است با علائم اختلال بیش فعالی – نقص توجه ( ADHD ) در کودکان مرتبط باشد که مشکلات زایمان را در اوایل زندگی نشان می دهند.

این تحقیق در مجله روانشناسی و روانپزشکی کودکان منتشر شده و این اولین باربود که نشان داده میشد تغییرات اپی ژنتیکی در هنگام تولد ممکن است ارتباط بین رژیم های ناسالم، مشکلات رفتاری واختلال بیش فعالی – نقص توجه ( ADHD ) را نشان دهد.

 

بیش فعالی 1 - ارتباط بیش فعالی –نقص توجه و رژیم نامناسب در دوران بارداری

 

مرکز تخصصی نوروفیدبک برای کاهش علائم بیش فعالی – نقص توجه

 

مشکلات ابتدایی (مانند دروغ گفتن، مبارزه) و اختلال بیش فعالی –نقص توجه  (ADHD) علل اصلی ارجاع کودکان به متخصصان بهداشت روانی در انگلستان می باشد . این دو اختلال معمولا در کنار یکدیگر اتفاق می افتند (بیش از 40 درصد از کودکان مبتلا به اختلال رفتاری نیز دارای تشخیص ADHD هستند) و همچنین می توانند به تجربه های مشابه قبل از زایمان مانند ناراحتی مادر یا تغذیه نامناسب رسیده باشند.

در این مطالعه شرکت کنندگان 83 کودک ابتلا به ایدز با 81 کودک مبتلا به اختلالات رفتاری مقابله کردند. محققان بررسی کردند که تغذیه مادران چگونه تغییرات اپی ژنتیکی (یا متیلاسیون DNA) IGF2، یک ژن درگیر در رشد جنین و توسعه ناحیه های مرتبط مغزی با اختلال بیش فعالی – نقص توجه در مخچه و هیپوکامپ را تحت تاثیر قرار داد. به طور مشخص، متیلاسیون DNA IGF2 قبلا در کودکان مادرانی که طی جنگ جهانی دوم در معرض قحطی در هلند قرار داشتند، یافت شد.

محققان دریافتند که تغذیه نامناسب در دوران بارداری که حاوی رژیم های غذایی با چربی و قند بالا و غذاهای فرآوری شده با متیلاسیون IGF2 بالاتر در کودکان مبتلا به  سرطان و افرادی که مشکلات رفتاری کم دارند، همراه بود.

متیلاسیون IGF2 بالاتر نیز با علائم اختلال بیش فعالی – نقص توجه در بین 7 تا 13 سالگی همراه بود، اما تنها برای کودکان مبتلا به مشکلات رفتاری این موضوع وجود داشت .

دکتر ادوارد بارکر از کالج لانگ کینگ می گوید: “یافته های ما نشان می دهد که تغذیه نامناسب با افزایش متابولیسم زودرس همراه است که اهمیت حیاتی یک رژیم غذایی سالم در دوران بارداری را برجسته می کند.

‘این نتایج نشان می دهد که ترویج یک رژیم غذایی سالم قبل از تولد ممکن است در نهایت نشانه های اختلال بیش فعالی – نقص توجه را کاهش دهد .
دکتر بارکر افزود: “ما اکنون باید نوع خاصی از مواد غذایی را مورد بررسی قرار دهیم. به عنوان مثال، انواع چربی مانند اسیدهای چرب امگا 3، ماهی، گردو و مرغ برای رشد عصبی بسیار مهم هستند.

 

مواد غذایی نامناسب در دوان بارداری :

مصرف پنیرهایی مثل پنیر فتا، پنیر بز و سایر پنیرهای نرم

زعفران

قهوه

آویشن

ماهی

تخم‌مرغ

الکل

 

منبع :

sciencedaily.com

 

20170417 135300 1 1 - ارتباط بیش فعالی –نقص توجه و رژیم نامناسب در دوران بارداری

مریم عبداللهی ، روانشناس و نوروتراپیست

درمانگر تخصصی کودکان

عضو انجمن روانشناسی

 

جهت کسب نوبت ویزیت و مشاوره با ایشان در کلیه شعب اینجا کلیک کنید

 

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - ارتباط بیش فعالی –نقص توجه و رژیم نامناسب در دوران بارداری

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: