آپنه ی خواب در کودکان: تاثیرات ممکن است شامل بیش فعالی و اختلالات یادگیری باشند

آپنه خواب کودک

تحقیقات جدید رابطه ی بین آپنه ی انسدادی خواب در کودکان و ADHD و همچنین مشکلات رفتاری و شناختی را در کودکان تایید می کند. کودکان مبتلا به آپنه ی خواب در یادگیری و توجه مشکلات بیشتری دارند، آپنه نوعی اختلال تنفسی در طول خواب است.

طبق آکادمی پزشکی خواب در امریکا، آپنه ی انسدادی خواب، نوعی اختلال تنفسی در خواب (SDB)، حدود 2 درصد از کودکان امریکا را تحت تاثیر قرار داده است. ارتباط بین آپنه ی انسدادی خواب در کودکان و ADHD ( بیش فعالی و اختلال در توجه) قبلا به وجود آمده است، اما این اولین تحقیق در مورد خواب در کودکان و برآورد رفتار انطباقی آنها یا توانایی آنها برای سازگاری با شرایط جدید، می باشد.

تحقیق انجام شده در ویرایش مجله ی خواب در آوریل منتشر شد که خواب و داده های شناختی 263 کودک شرکت کننده در ارزیابی کودکان مبتلا به آپنه ی خواب (TuCASA) ، را در آریزونا طی پنج سال بررسی کردند. کودکان بین 6 تا 11 سال بودند و مطالعات مربوط به خواب شب و مشکلات عصبی و رفتاری را کامل کردند که طی پنج سال این بررسی ها به اتمام رسید. والدین این کودکان نیز پرسشنامه هایی را در رابطه با رفتار فرزند خود پر کردند.

مطالغات مربوط به خواب کودکان را به چهار گروه تقسیم کرد: کودکانی که هرگز در خواب دچار اختلالات تنفسی نشده اند، کودکانی تنها بار اول دچار این مشکل شدند، کودکانی تنها بار دوم دچار این مشکل شدند، کودکانی که بار اول و دوم این مشکل را داشتند (مداوم).

نتایج نشان داد که کودکان با شروع آپنه ی جدید خواب، حداقل چهار برابر دیگر کودکان مشکلات رفتاری داشتند – حتی در مواردی که آپنه ی خواب مداوم داشتند، تا شش برابر دیگران نیز دچار مشکل می شدند.

کودکانی که دچار آپنه ی انسدادی خواب بودند، والدین آنها بیشتر گزارشاتی مربوط به مشکلات بیش فعالی و عدم توجه و توانایی در برفراری ارتباط و عدم سازگاری با موقعیت جدید را ارائه می دادند. این کودکان در مدرسه نیز معمولا در دروس نمرات کم دریافت می کردند.

دکتر مایکل پرفکت، نویسنده و سرپرست این پژوهش در روانشناسی در دانشگاه آریزونا در توسان، بیان می کند که این بررسی اطلاعات مفیدی در ارتباط با مشورت تخصصی پزشکی با والدین در ارتباط با گزینه های درمانی برای کودکان مبتلا به SDB ارائه داد، چرا که خطرهای رفتاری زیادی در ارتباط با SDB مداوم وجود دارد.

آپنه ی خواب انسدادی یکی از دلایل مهم خرو پف کردن است، در این هنگام بافت های نرم در پشت گلو در زمان خواب بیش از حد شل شده و در مسیر هوا قرار می گیرند. این امر فرو بردن اکسیژن را به داخل قطع می کند و خفگی موقت پیغامی برای بیدار شدن به مغز می فرستد. وقتی آپنه ی خواب شدید باشد، می تواند چندین بار در طول شب خواب را قطع کند – این مسئله نیز اکسیژن مغز را کم کرده و باعث خستگی مفرط در روز بعد می شود.

کودکان دچار اختلالات تنفسی معمولا لوزه ها و آدنوئید بزرگتری نسبت به هم سن و سالان خود دارند و بیشتر این کودکان نیز دارای سابقه ی خرو پف با صدای بلند هستند. گزینه های درمانی مناسب برای این کودکان جراحی و برداشتن آدنوئید می باشد و یا استفاده ی مداوم از فشار راه هوایی (CPAP).

همانطور که محققان آریزونایی در تحقیقات خود بیان کردند، بیشتر کودکان درچار آپنه ی خواب لوزه ها و آدنوئید بزرگتری نسبت به کودکان هم سن خود دارند و چنین کودکانی عادت به خرو پف کردن نیز دارند. برداشتن لوزه درمان مناسبی برای آپنه ی خواب است و بنابراین می تواند فشار هوای مثبت را فراهم کند.

دکتر پرفکت بیان می کند که آپنه ی انسدادی خواب در کودکان معمولا در بزرگسالی کمتر می شود، اما نیاز به صبر والدین دارد و مشاهده ی رویکرد آن برای والدینی که در مورد رشد شناختی ئ رفتاری فرزند خود نگران هستند، کمی با خطر همراه است.

پرسنل مدرسه نیز باید توجه داشته باشند که SDB با مشکلات رفتاری و یادگیری و اختلال در نظم عاطفی در کلاس همراه است.

نیویورک تایمز پیشنهاد می کند که مشکلات یادگیری مربوط به ADHD، ممکن است به خاطر آپنه ی انسدادی در خواب باشد و علائم آن با بهبود خواب نیز بهتر درمان می شوند تا با داروهای محرک مانند آدرال و ریتالین، که در نهایت کم خوابی را افزایش می دهند.

[divider]

نگارنده: سمیه محمدی

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغزو اعصاب و روان آلومینا

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x