آپنه خواب خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد!

درمان آپنه خواب

خروپف چیزی جز عامل مزاحمت اطرافیان نیست. پژوهش های دانشگاه ویس کانسین نشان می دهد مشکلات تنفسی ناشی از بی نظمی در خواب یا همان آپنه خواب خطر بروز سرطان در افراد را افزایش می دهد.

علاوه بر آزار همسر،خانواده و اطرافیان، شدت بیماری آپنه خواب بستگی زیادی به بلندی صدای خروپف شما دارد. خواب آلودگی و گیجی در طول روز خطر تصادفات رانندگی را افزایش می دهد و بیماری آپنه خواب سبب بروز بیماری هایی چون بیماری های قلبی وعروقی، حمله قلبی، سکته، فزون تنش (هرگونه كشيدگي و فشار ناهنجار به ويژه فشار خون شديد) و مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی می شود.

و در اینجا جنبه جدیدی از بیماری آپنه خواب مطرح می شود: افزایش درصد مرگ و میر ناشی از سرطان!

مطالعات و آزمایشاتی بر روی 1500 نفر از دانشجویان خوابگاهی دانشگاه ویس کانسین در محدوده سنی 22 سال صورت گرفت.

محققان دریافتند که مرگ و میر بر اثر سرطان در افرادی که از مشکلات تنفسی ناشی از بی نظمی خواب رنج می برند، 4.8 درصد بیشتر از افراد فاقد این بیماری هاست.

قطعا رابطه ای میان این دو وجود دارد و ما هنوز هم راه زیادی را درپیش داریم تا به رابطه علت و معلولی بیماری آپنه خواب و افزایش خطر بیماری سرطان و نیز عوامل پیشرفت این بیماری ها پی ببریم.

اما بر اساس مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته است می توان گفت، کم اکسیژنی متناوب (پزشكي ناهنجارى ناشي از كم رسيدن اكسيژن به بافت بدن ) که از عوامل بروز آپنه خواب است، سبب آماس و رشد بی رویه عروق خونی و در نهایت رشد بی رویه غده ها می شود.

نتایج حاکی از این است که مشکلات تنفسی ناشی از بی نظمی در خواب نیز سبب افزایش مرگ و میر بر اثر سرطان در انسانها می شود.

در مطالعات زنجیرواری که در شبکه خواب مردم کشور اسپانیا صورت گرفت، محققان دریافتند 69 درصد از افرادی که از مشکلات تنفسی در طول خواب رنج می برند، بیشتر در معرض بیماری سرطان هستند. این تحقیقات در طول یک دوره هفت ساله و بر روی 5000 نفر صورت گرفت.

بررسی های اخیر تنها بر روی درصد مرگ و میر ناشی از سرطان معطوف شده است. در جمعیت تصادفی ما، مشکلات تنفسی ناشی از بی نظمی خواب رابطه مستقیمی با افزایش خطر مرگ و میر بر اثر سرطان دارد. البته به مطالعات دیگری نیاز است تا به نتایج مشابهی دست یابیم.

اگر رابطه میان مشکلات تنفسی ناشی از بی نظمی خواب با مرگ و میر بر اثر سرطان اثبات شود، تشخیص بیماری و روش های درمان آپنه خواب در بیماران مبتلا به سرطان باید به گونه ای تجویز شود که زمان زنده ماندن بیمار را افزایش دهد.

براساس مطالعات مراکز کنترل بیماری و پیشگیری، تقریبا نیمی از (48 درصد از 74571 نفر از شرکت کنندگان) مردم در خواب خروپف می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *