خانه / آموزش روابط / چگونه تأثیر گذار سخنرانی کنیم( بخش دوم)

چگونه تأثیر گذار سخنرانی کنیم( بخش دوم)

چگونه تاثیر گذار سخنرانی کنیم

4)     به زبان بدن خود توجه کنید: اگر شما نسبت به خودتان آگاه نیستید زبان بدنتان سرنخ های ظریفی از  حالت درونیتان به مخاطبان ارائه خواهد داد. اگر عصبی هستید یا به آنچه که می گویید اعتقاد ندارید، مخاطبان شما به زودی متوجه خواهند شد.محکم بایستید، نفس عمیق بکشید، به چشمان مخاطبان نگاه کنید و لبخند بزنید. روی یک پا تکیه نکنید و ژست هایی که غیر طبیعی به نظر می رسند به خود نگیرید.
بسیاری از سخنرانان تجیح می دهند پشت تریبون صحبت کنند که یک حالت رسمی به سخنرانی و صحبت شما می دهد بهتر است بدانید که تریبون یک مانع بین شما و مخاطب ایجاد می کند. به جای ایستادن پشت تریبون بهتر است که در اطراف قدم بزنید. این حرکت و انرژی در صدای شما هم جاری خواهد شد و شما را فعال تر و پر شورترخواهد کرد.

5)     مثبت بیندیشید: تفکر مثبت تاثیر ویژه ای بر موفقیت شما در ارتباطاتتان خواهد گذاشت. زیرا باعث می شود که قوی تر به نظر برسید. ترس باعث می شود که در یک چرخه ی گفت و گوی منفی با خود گرفتار شوید. جملاتی مثل “من هرگز در این کار موفق نمی شوم” اعتماد به نفس شما را کاهش و احتمال این که این افکار به واقعیت تبدیل بشوند را افزایش می دهند. بنابر این قبل از سخنرانی تجسم کنید که یک ارائه ی موفق داشته اید و از اینن جملات استفاده کنید « خوشحالم که فرصت یافتم تا به مخاطبان خودم کمک کنم»و « حتماً کارم را خوب انجام خوام داد».

6)     با عصبی شدن مقابله کنید، حتماً برایتان پیش آمده است قبل از صحبت کردن در جمع به چیزهای وحشتناک فکر کنید، نکند همه چیز یادم برود، نکند سوالی بپرسند که جوابش را ندانم، نکند شکست بخورم … در این حالت ترشح آدرنالین افزایش می یابد، ضربان قلب بالا می رود و عرق می کنید نفس ها کم عمق و سریع می شوند.
بهتر است در چنین مواقعی  فکر کردن در مورد خودتان، عصبی بودنتان و ترس تان را متوقف کنید. به جای آن روی مخاطبان تمرکز کنید. به یاد داشته باشید که شما تلاش می کنید به آنها کمک کنید یا به آنها آموزش دهید و پیام شما بسیار مهم تر از ترس تان است. به جای خودتان روی خواسته ها و نیازهای مخاطبان تمرکز کنید. اگر زمان اجازه می دهد قبل از سخنرانی تمرینات تنفس عمیق را برای آرام شدن ضربان قلب و اکسیژن رسانی به بدن انجام دهید.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

اگرچه ممکن است تعداد مخاطبان شما بیش از صد نفر باشد تصور کنید که فقط برای یک نفر صحبت می کنید. بهتر است روی چهره های که دوستانه تمرکز کنید.

7)     سخنرانی های خود را  ضبط کرده و تماشا کنید: در صورت امکان از سخنرانی های خود فیلم تهیه کنید و  فیلم سخنرانی را تماشا کنید با این کار به میزان چشمگیری می توانید مهارت های سخنرانی خود را ارزیابی کنید و  جاهایی را  که عملکرد خوبی نداشته اید بهبود دهید.

به تکیه کلام های خود مثل «ام» «می خواهم»  و غیره  توجه کنید. به زبان بدن خود نگاه کنید. آیا خودتان را جمع کرده اید؟ به تریبون تکیه داده اید؟ آیا به مخاطبان نگاه می کنید؟ آیا لبخند می زنید؟
به حرکات و اشارات توجه کنید،چقدر طبیعی به نظر می رسید؟ اطمینان حاصل کنید که مخاطبان حتی زمانی که پشت تریبون ایستاده اید حرکات و اشارات شما را می بینند.
در نهایت دقت کنید که چگونه اتفاقات غیر منتظره را هدایت می کنید، مثلا یک عطسه یا سوال یک مخاطب که برای آن آماده نیستید. آیا تعجب می کنید یا نگران می شوید؟ اگر چنین است، تمرین کنید که در موقعیت های بعدی این اتفاقات ناگوار را به راحتی و بهتر مدیریت کنید.

2/ 1

منبع:

mindtools

لیزر مو

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان
گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه