چگونه تأثیر گذار سخنرانی کنیم( بخش اول)

چگونه یک سخنران ماهر شویم

خواه بخواهید در یک جلسه گروهی صحبت کنید خواه در مقابل حضار به سخنرانی بپردازید، مجبورید که در موقعیت های مختلف  و انظار عمومی صحبت کنید. ممکن است بتوانید اینکار را خیلی خوب انجام دهید ممکن است بد انجام دهید و در نتیجه فکر مردم را در مورد خودتان به شدت تحت تآثیر قرار دهید، چرا صحبت در بین عموم برای همه همراه با نگرانی و اضطراب بسیار است؟

شما می توانید  با آمادسازی و تمرین بر عصبانیت خود در این موقعیت استثنایی غلبه کنید. این مقاله توضیح می دهد که چگونه این کار را انجام دهید.

اهمیت صحبت در جمع

حتی اگر نیاز به سخنرانی در مقابل گروه نداشته باشید، موقعیت های بسیاری وجود دارند که صحبت کردن خوب در جمع می تواند فرصت های شغلی خوبی برایتان به همراه داشته باشد. برای مثال ممکن است که مجبور باشید در یک کنفرانس در مورد سازمان یا شرکت خود صحبت کنید، برای دریافت یک گواهی سخنرانی کنید یا مطالب جدیدی را برای یک گروه آموزش بدهید. هم چنین صحبت کردن در جمع در جنبه های دیگر زندگی هم مؤثر است. مثلاً ممکن است شما مجبور شوید در یک مهمانی در مقابل افراد بسیاری در مورد موضوعاتی مختلف صحبت کنید.

همان قدر که خوب صحبت کردن در جمع می تواند درهای بسیاری را به سوی شما بگشاید، مهارت های ضعیف در صحبت کردن می تواند آنها را ببندد. برای مثال ممکن است رئیس شما پس از ارائه ضعیف از سوی شما از تصمیم خود برای ترفیع تان منصرف شود.

راهکارهایی برای تبدیل شدن به یک سخنران متبحر

چیزی که مهم است بدانید این است که  صحبت کردن در جمع یک مهارت یادگرفتنی است.

به این ترتیب می توانید با استفاده از راهکارهای زیر به یک سخنران عالی تبدیل شوید:

1)    برنامه ریزی مناسب داشته باشید. در آغاز مطمئن شوید که برای تعامل خود یک طرح مناسب تهیه کرده اید،  از ابزارهایی نظیر (Rhetorical Triangle, Monroes Motivated Sequence) در مورد ساختار مطالب خود استفاده کنید. در صورت برنامه ریزی خواهید دانست که سخنرانی را با چه مطالبی شروع کنید زیرا نیاز دارید در رابطه با موضوع مورد بحث زمینه ی لازم را در مخاطب ایجاد کنید، می توانید با یک آمار جالب یا یک جمله ی تأثیر گذار یا واقعیت هایی در مورد موضوع شروع کنید. شما باید سخنرانی خود را خیلی قوی شروع کنید. برنامه ریزی کمک می کند تا فکرتان راحت باشد بخصوص در مورد جلسات پرسش و پاسخی که قابل پیش بینی نیست بسیار اهمیت دارد.

2)     تمرین کنید: دلایل خوبی وجود دارد که ما می گوییم تمرین کردن شما را کامل می کند، بدون تمرین نمی توانید به راحتی به یک سخنران قوی و تاثیرگذار تبدیل شوید. برای تمرین دنبال فرصت هایی باشید که در مقابل دیگران صحبت کنید، می توانید از صحبت در گروه های کوچک و یا داوطلب شدن برای صحبت کردن از طرف تیم خود شروع کنید، اینکار کمک خواهد کرد تا کم کم از وحشت شما برای صحبت در جمع کم شود و احساس راحت و بهتری چیدا کنید بازخورد مخاطبان نیز می تواند به شما در بهبود عملکردتان کمک کند.

3)     مخاطبین خود را مشارکت دهید:  زمانی که صحبت می کنید مخاطبان خود را در بحث شرکت دهید .در جاهایی که مناسب است سوالات هدایت کننده بپرسید و افراد را تشویق به سوال پرسیدن کنید.

 

به خاطر داشته باشید که برخی از کلمات قدرت شما را به عنوان یک سخنران کاهش می دهد. مثلا عباراتی مثل « من فقط می خاهم اضافه کنم که..»« من فکر می کنم ما می توانیم به این اهداف برسیم…» کلماتی مثل « فقط» و « من فکر می کنم» اقتدار و نفوذ شما را خدشه دار می کند.همچنین به اینکه چگونه صحبت می کنید توجه کنید. اگر عصبی هستید امکان دارد که سریع صحبت کنید.

 

 در نتیجه احتمال دارد بعضی از کلمات را جا بیندازید یا استفاده از کلمات  بی معنا بیشتر می شود. خودتان را عادت دهید که آرام و شمرده صحبت کنید و با نفس عمیق خودتان را آرام کنید. نگران پراکندگی افکارتان نباشید.

مکث ها یک بخش مهم از مکالمه هستند و باعث می شوند شما شخصی با اعتماد به نفس، طبیعی و مقتدر به نظر برسید.در نهایت از خواندن کلمه به کلمه از روی یادداشت هایتان  اجتناب کنید. به جای آن فهرستی از نکات مهم صحبتتان را روی کاغذهای کوچک یادداشت و سعی کنید که مطالب جزئی تر مربوط به هر نکته ی مهم  را به خاطر بسپارید.

1/2


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

3 دیدگاه دربارهٔ «چگونه تأثیر گذار سخنرانی کنیم( بخش اول)»

 1. محسن یزدانیفر

  با عرض سلام :
  میخواستم بدانم چرا روابط زوجین بعد از مدتی به سردی ویکنواختی می گراید؟

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   این مسئله عمدتا به دلیل روزمرگی است.
   برای آگاهی بیشتر در مورد این موضوع بزودی مقالات بیشتری در سایت قرار داده خواهد شد.
   ولی برای شروع می توانید مقاله زیر را بخوانید:

   https://gyrusclinic.com/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%B5%D9%85%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%D9%85%D8%B3%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%B2/

  2. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام جناب یزدانی عزیز
   البته در تمامی زوجین به این نحو نمی باشد ولی در اکثریت این اتفاق رخ می دهد چرا که خیلی از جذابیت های اولیه زندگی متاهلی رنگ عادی به خود می گیرد و اینکه به دلیل مشغله های زندگی و مکانیکی شدن زندگی بشریت، این عادت های نادرست شکل می گیرد،در بعضی موارد نیز فراموش کردن روش حل مساله و کم رنگ شدن صحبت کردن در میان همسران می تواند علت این عادت ها باشد که برای جلوگیری از این مسائل در زندگی زناشویی نیاز است تا همیشه زندگی مان را طبق برنامه جلو ببریم و فراموش نکنیم که از تفکر خلاق می توان در جهت ممانعت از یکنواختی استفاده کرد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *