همه چیز در مورد زبان بدن

زبان بدن

زبان بدن چیست؟

زبان بدن فرایندی است که از حالات چهره، حرکات بدن، نگاه و لحن صدا به منظور ارسال پیام  و دریافت پیام های غیر قابل بیان استفاده می شود.

دانشمندان می گویند زبان بدن 80% چیزی را که می خواهیم بگوییم انتقال می دهد آنچه گفته می شود در حقیقت 20% از پیام را در بر دارد. زبان بدن در حقیقت نقش مهمی در ارتباطات ایفا می کند.

از این رو ما با توجه به زبان بدن می فهمیم فرد دروغ می گوید،شاد و یا غمگین و عصبانی است، منزجر و شگفت زده یا ترسیده  است و یا تحقیر می کند. و بهتر می توانیم احساسات دیگران را درک کنیم.

اکثر ما هنگام استفاده از زبان بدن آگاهی نداریم در حالی که آگاهانه از زبان برای بیان مطلبی استفاده می کنیم.

علاوه بر این زبان بدن در فرهنگ های مختلف معانی مختلفی دارد، به عنوان مثال: تماس چشمی مستقیم وقتی کسی با شما صحبت می کند نشان دهنده ی توجه و احترام شما محسوب می شود اما در بعضی فرهنگ ها مثل ژاپن بی احترامی محسوب می شود. از این روهنگامی که تلاش می کنید زبان بدن مخاطب را ارزیابی کنید به زمینه ی فرهنگی و موقعیتی او دقت کنید.

اما اینجا به طور کلی حقیقت هایی در مورد زبان بدن آورده می شود، شما می توانید آنرا با فرهنگ خود مقایسه کنید:

_ چپ چپ نگاه کردن:  هنگامی که مردم صحنه یا حرکتی می بینند که دوست ندارند یا  احساس تهدید می کنند یا ناراضی هستند چپ چپ  نگاه می کنند.

_ ابرو بالا بردن: هنگامی ابروها را بالا می بریم که آنچه که می شنویم یا می بینیم ما را شیفته و شگفت زده می کند.

_ تماس چشمی مستقیم: زمانی که به شنیدن حرف مخاطب علاقه مند هستید و توجه شما را جلب کرده است مستقیم نگاه می کنید، همچنین می تواند به این معنی باشد که چیزی برای پنهان کردن ندارید.

_ پلک زدن بیش از حد: یعنی ما عصبی و مضطرب هستیم.

_ بازی با انگشت ها و لمس کف دست: نشان دهنده ی فکر کردن  در مورد اتخاذ یک تصمیم و یا حرکنی هستیم.

_ دست پشت کمر زدن: نشان دهنده ی قدرت و تسلط می باشد.

_ خیره شدن به فرد یا نقطه ای خاص: یعنی شما به موضوع یا شخص دیگری فکر می کنید.

_ تکان دادن سر به چپ و راست: یعنی شما مخالف چیزی هستید یا کفری شده اید.

_ تکان دادن سر به طرف بالا: یعنی شما با موضوع موافق هستید.

_ شست مکیدن: به معنی استرس در شخص، از بین بردن آن و تفکر می باشد.

_ تکان دادن پاها: یعنی شما مضطرب هستید، می ترسید و بی تاب و بی قرارید.

_ خم شدن به جلو: یعنی شما می خواهید با توجه و دقت بیشتری به حرف مخاطب گوش کنید.

_ تبسم: یعنی شما راضی و خوشحال و امیدوار هستید.

_ کج کردن لب با حالت لبخند: به این معنی است که چیز مضحک دیدید یا در حال تفریح و بازی هستید.

_ پایین انداختن سر: یعنی شما شرمنده هستید و یا چیزی برای پنهان کردن دارید.

_ باز و گشاد کردن مردمک: یعنی شما علاقه مند به آن چیز یا موضوع هستید.

_ زبان بدن معکوس: گاهاً افراد از حرکات معکوس برای نشان دادن علاقه و میل به ارتباط استفاده می کنند.

_ دست  به کمر زدن: حالت دفاعی بدن در یک موقعیت ناراحت کننده و می تواند به معنای قدرت نیز باشد.

_ دست روی باسن: یعنی شما خسته شدید یا حوصله ی شما سر رفته است.

_ گره زدن دو دست در زیر بغل: نشان دهنده ی قهر کردن و نخواستن چیزی است.

به زبان بدن خود و دیگران دقت کنید تا بتوانید راحت تر احساسات و حالت درونی آنها  و خودتان را درک کنید.


قسمت دوم

زبان بدن چیست؟ تکنیک‌های زبان بدن

زبان بدن چیست؟ تکنیک‌های زبان بدن، زبان بدن و به صورت کلی ارتباطات غیر کلامی بخش عمده‌ای از ارتباطات ما را شکل می‌دهند و از اینرو ما بایست با شناخت زبان بدن و استفاده بهینه توامندی‌های کلامی و غیر کلامی خود را افزایش بدهیم.

در این نوشتار برآنیم ببینیم که زبان بدن چه میزان در ارتباطات ما اثر گذار است؟

زبان بدن چیست؟

زبان بدن یا Body Language یکی از اجزای ارتباطات غیر کلامی است که در برقراری ارتباطات روزمره ما جایگاه بسیار پررنگی دارد.

شیوه قرارگیری ما، حرکات بدن و دست بهنگام صحبت کردن، همه و همه در شکل دادن و تأثیرگذاری ارتباطات ما – علی‌الخصوص ارتباطات کلامی – رل و نقش تأثیرگذاری دارند.

اجازه بدهید بجای این که از ارزش زبان بدن بگوییم، نگاهی داشته باشیم به چند شرایط که مطمئناً برای همه ما پیش آمدهه است …

زبان بدن منشی یا فروشنده نامطلوب رفتار

حتماً برایتان پیش آمده که به منظور خرید به جایی رفته باشید و از فروشنده یا منشی مجموعه حس خوبی نگیرید.

البته این حس خوب هیچ ارتباطی با کلام منشی نداشته باشد یعنی او جواب شما را با کلماتی مودبانه ارائه کند ولی مجموعا شما اصلاً حس خوبی به این مطلب نداشته باشید!
در چنین مواقعی حتی احتمال دارد از خرید خود پشیمان شوید و ترجیح بدهید کالا یا خدمات مورد نظر خود را از جای دیگری تهیهه کنید.

زبان بدن در رابطه با رئیس

مطمئناً زمان‌هایی وجود دارد که نیاز است با فردیکه از نظر سازمانی در رتبه بالاتری از شما قرار گرفته‌است حرف بزنید و در این وضعیت بعضی از مدیران کارهایی میکنند که اصلاً حس خوبی در ذهن ما شکل نمی‌گیرد!

به عنوان مثال مدیر هنگام صحبت ما به ما نگاه نمی‌کند و با موبایل خود مشغول «بازی» کردن میشود.
در چنین حالتی شما نه فقط حس خوبی نمی‌گیرید بلکه حس میکنید مدیر به شما بی‌احترامی کرده است و از آن طرف، مدیرر هم امکانپذیر است با خود فکر کند به شما «رو» نداده است!

زبان بدن در رابطه با دوستمان

زمان‌های زیادی وجود دارد که «کلام» رفیقان و آشنایان ما مانند همواره است ولی بعد از مدت زمانی به آن‌ها می‌گوییم! هِی پسر! (یا دختر!) چرا اینطوری هستی؟
اون هم بطور معمول پاسخ میدهد: چطوری؟
و جواب ما هم در بیشتر موارد این هست؛ «همینجوری دیگه»

خب در همه این حالت‌ها یک نکته مشترک وجود داشت! فرد مقابل ما، بدون تغییر در موقعیت کلامی خود حس ناخوش آیندی را به ما جابه‌جا‌ کرد و این نشاندهنده قدرت خیلی زیاد ارتباطات غیر کلامی (non verbal communication) است.

نقش زبان بدن

پروفسور آلبرت محرابیان ,
(Albert Mehrabian) استاد دانشگاه UCLA و کارشناس موضوعات روانشناسی با رویکرد ارتباطات کلامی و غیر کلامی که از یکک خانواده ارمنی در ایران متولد شده است در تحقیقات خود به موضوع بسیار جالبی رسیده که افرادی همچون برایان تریسی نیز در کتاب‌های خود به آن استناد کرده اند.

او در بررسی‌های خود مشخص کرده که میزان اثرگذاری ارتباطات ما از ۳ قسمت کلی تشکیل شده است.

افسانه منسوب به پروفسور آلبرت محرابیان در زمینه ارتباطات و زبان بدن

۱ کلام
دو لحن صدا
۳ زبان بدن

و موضوع متحیر کننده در این تحقیق، میزان اثرگذاری هرکدام از اجزا در ارتباطات است!

همانگونه که می‌دانید بیشتر سخنرانان، متخصصان و اشخاص تمرکز خود را بر روی کلام می‌گذارند و توجه پایین‌تر به لحن و زبان جسم خود دارند درحالیکه در این پژوهش نشان داده شده که کلام کمترین میزان اثرگذاری را دارد و سهم آن فقط ۷٪ از ارتباطات است در حالیکه لحن صدا ۳۸ درصد از اثرگذاری در ارتباطات را دارا می‌شود و ۵۵ درصد باقیمانده نیز سهم زبان بدن خواهد بود!


قسمت سوم

زبان اندام تان همه چیز را درباره تان لو می‌دهد.

دروغگوها را از زبان بدنشان شناسایی کنید …

این نکته در خاطرتان بماند که یکی از نخستین علائمی که در فرد دروغگو آشکار میشود سرخ شدن گونه‌های اوست.البته این مورد بیشتر مختص کسانی است که در دروغگویی به مرحله تبحر و عادت نرسیده باشند.با توجه به اینکه فرد دروغگو اندکی عصبی است احتمال بالارفتن فشار خون و سرخ شدن گونه هایش وجود دارد.

گاز گرفتن لب‌ها، پلک زدن‌های پیاپی و نفس‌های ژرف، مصادف با گشاد شدن سوراخ‌های بینی، از دیگر علایمی است که نشون میدهد فرد مقابلتان در حال دروغ گفتن است!

البته ماجرا همین جا تمام نمی‌شود.حالا باید درباره کلیت زبان بدن یک دروغگو بدانید؛ چیزی که شدیدأ تلاش در کنترل آن دارد چون در حال دروغ گفتن است و ترجیح می‌دهد کمترین عکس العمل‌ها را در رفتار فیزیکی خود بروز بدهد.وقتی فردی دروغ می‌گوید احتمال دارد دست‌ها و پاها را درون جسم خود جمع کند تا کمترین حرکت ممکن را داشته باشد.

هرچند این تنها واکشن زبان بدن از طرف فرد دروغگو نیست چون با این وجود این احتمال هم هست که وی دست هایش را پشت جسم خود رها کنید و مرتب آن‌ها را حرکت بدهد.

هرکدام از این رفتارها یکی از علائم عصبی بودن بابت دروغ گفتن است.

زبان بدن چطور راستگویی را پایدار می‌کند؟

دریافتن این موضوع، بسیار راحت است. بدن اشخاص راستگو عاری از هرگونه گارد و حالت تدافعی است.آن‌ها درست همانند دلشان، زبان بدنشان را هم باز می‌گذارند.به این شیوه و ترتیب که وقتی فردی در حال گفت و گوست و درواقع درباره همه چیز راستش را می‌گوید از دست هایش استفاده میکند بطوریکه مرتب روی دست هایش را بحالت باز رو به سمت مقابل می‌گیرد و ماجرا را برای او شرح می‌دهد.

این نشانه یعنی اینکه سمت مقابل شما چیزی برای پنهان کردن ندارد و به همان وضوحی که میتوانید روی دست او را ببینید می‌توانید راستگویی اش مطمئن باشید.

زبان بدن، اطلاعات چشمگیری در مورد آنچه اشخاص در حال اندیشه کردن به آن هستند، در اختیار ما قرار میدهد.البته بایستی بدانیم که در زبان بدن فرد مورد نظر بدنبال چه نکاتی بگردیم.

شمار نشانه‌های زبان بدنتان خیلی افزون‌تر از آن چیزیست که به صورت آگاهانه از آن مطلع هستید.

تحقیقات شکل گرفته در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس، مشخص کرده اند که فقط ۷ درصد از ارتباطات مردم بر پایه کلماتی که به زبان می‌آورند، استوار است.

۳۸درصد از این ارتباطات در تن صدا معلوم میشود و ۵۵ درصد باقیمانده، از زبان بدن می‌آید.

چنانچه روش آگاه شدن از آن ۵۵ درصد و تفسیر آن را بیاموزید، میتوانید یک گام از بقیه جلوتر باشید.

وقتیکه سخت کار میکنید و هر آنچه می‌توانید می‌کنید تا به اهداف خود دست یابید، هر چیزیکه ابزار خوبی به شما بدهد، شما را قدرتمند ساخته و حرکت شما در گذرگاه کامیابی را آسانتر میکند.
شرکت TalentSmart، بیشتر از یک میلیون نفر را مورد آزمایش گذاشته و دریافته است اشخاصی که کارکرد آن‌ها در رده‌های بالاتری قرار میگیرد، کسانی هستند که هوش هیجانی بالایی دارند (به بیان دقیقتر، نود درصد از افرادی که برترین کارکرد را دارند دارای هوش هیجانی بالایی هستند)این اشخاص قدرت نشانه‌های ناگفته در ارتباطات دارند را می‌دانند، و بهمین علت به زبان بدن اشخاص توجه میکنند.
دفعه بعدی که در یک جلسه حضور پیدا میکنید (یا حتی یک قرار ملاقات دارید یا با کودکان خود بازی می‌کنید)، به این علائم بیشتر دقت کنید:
روی هم انداختن دست‌ها و پاها، نشاندهنده پایداری در مقابل ایده‌های شماست.
دست به سینه بودن یا انداختن یک پا روی پای دیگر، موانعی فیزیکی هستند که نشان میدهند فرد مقابل، آنچه می‌گویید را نمی‌پذیرد.حتی چنانچه آن‌ها در حال لبخند زدن هستند یا در مکالمه‌ای خوشایند شرکت میکنند، باز هم زبان بدن آن‌ها داستان اساسی را تعریف میکند.

جرارد آی نیرنبرگ و هنری اچ. کالرو نوار ویدئویی بیشتر از ۲۰۰۰ مذاکره در زمینه کتابی که با موضوع خواندن زبان بدن تالیف کرده بودند را وارسی نمودند.هیچیک از آنهایی که در هنگام مذاکره پاهای خود را روی هم انداخته بود، در نهایت خود را موافق اعلام نکرد.از نظر روانی، انداختن پاها روی هم و دست به سینه بودن، نشان میدهد که یک فرد از نظر ذهنی، احساسی و بدنی راه را به روی چیزی که در مقابلش قرار دارد، می‌بندد.

این کار عمدی نیست، به همین سبب بسیار آشکار انجام میشود.

8 ترفند برای خواندن زبان بدن افراد(مرتضایی)
لبخندهای حقیقی، در گوشه چشم‌ها چین و چروک می‌اندازند.

وقتی زمان لبخند زدن می‌رسد، دهان می‌تواند دروغ بگوید، ولی چشم‌ها قادر نیستند.وقتی لبخندهای حقیقی به چشم‌ها می‌رسند، پوست اطراف چشم را جمع میکنند تا چروک‌های ریزی اطراف چشم شکل بگیرد.بیشتر اشخاص لبخند می‌زنند تا آنچه حقیقتأ در موردش فکر میکنند و حس میکنند را پنهان سازند، بنابراین، چنانچه می‌خواهید بدانید آیا لبخند فرد مقابلتان حقیقی است یا نه، به چین و چروک گوشه چشم هایش نگاه کنید.

چنانچه این چین‌ها دیده نشدند، آن لبخند در حال پنهان کردن چیزیست.

کپی کردن زبان بدنتان، نشانه خوبیست.
آیا تاکنون شده که در جلسه باشید و متوجه بشوید که هر گاه پاهای خود را روی هم می‌اندازید یا از روی هم بر می‌دارید، اشخاص حاضر در جلسه هم همین کار را انجام می‌دهند؟ یا شاید سر خود را به همان صورتی خم کنند که شما در هنگام صحبت کردن خم می‌کنید؟

این حقیقتأ نشانه خوبیست.تقلید از زبان بدن، چیزیست که وقتی احساس می‌کنیم میان خود و فرد مقابل پیوندی وجود دارد، به صورت ناخودآگاه انجام می‌دهیم.این یک نشانه است که می‌گوید گفتگوی ما به خوبی پیش می‌رود و سمت مقابل پذیرای پیام ماست.

دانستن این موضوع زمانی مفیدتر است که درحال مذاکره بر سر یک معامله هستید، زیرا به شما نشان میدهد که فرد مقابل در زمینه معامله حقیقتأ چه نظری دارد.

حالت بدنتان همه چیز را بیان میکند.
آیا تابحال پیش آمده که شخصی وارد اتاق شود و بی درنگ، متوجه بشوید او رئیس شماست؟ اثر این شناخت غیرمنتظره، به میزان قابل توجهی در زبان بدنتان هویدا میشود.بیشتر اوقات در این وضعیت، بدنتان صاف میشود و کف دستهایتان به طرف پایین قرار میگیرد و حالت همگانی بدنتان، حتی الامکان باز و وسیع است.
مغز ما بگونه‌ای سیم کشی شده که قدرت را با میزان فضایی که اشغال می‌کنیم، برابر کند.صاف ایستادن، به همراه متمایل کردن شانه هابه عقب، حالتی به منظور نمایش دادن قدرت است؛ در این وضعیت بنظر میرسد فرد می‌خواهد فضایی که اشغال کرده را به حداکثر برساند.
همچنین، دولا دولا راه رفتن و قوز کردن، نشاندهنده سقوط و کاستی است؛ این حالت فضای پایین‌تر را اشغال کرده و قدرت پایین‌تر را به تصویر می‌کشد.حفظ حالت خوب برای بدن، سبب آن میشود که مردم با احترام با شما تعامل کنند، و تفاوتی ندارد یک مسئول و رهبر باشید یا نباشید.
8 ترفند برای خواندن زبان بدن افراد(مرتضایی)
چشمهایی که دروغ می‌گویند.
اغلب ما شاید این عبارت را بطور مکرر شنیده باشیم که «وقتی با من صحبت می‌کنی، به چشمهای من نگاه کن!»این عبارت را پدر و مادر ما با این فرض می‌گفتند که چنانچه شما در حال دروغ گفتن به آن‌ها هستید، قادر نیستید به چشمانشان خیره شوید و البته تا حدی هم درست فکر می‌کردند.
ولی این دانش معمول میان مردم وجود دارد که اشخاص، اغلب اوقات ارتباط چشمی برقرار میکنند تا سعی کنند این واقعیت که درحال دروغ گفتن هستند را بپوشانند.
مسئله آنجاست که اغلب آن‌ها بیشتر از اندازه سعی میکنند دروغ خود را مخفی کنند و ارتباط چشمی را تا جایی ادامه میدهند که فرد مقابل حس ناراحتی میکند.
بطور میانگین، آمریکایی‌ها ارتباط چشمی را طی مدت هفت تا ده ثانیه ادامه می‌دهند، و موقعی که در حال گوش کردن هستند، این ارتباط طولانی‌تر از هنگامی است که درحال صحبت می‌باشند.چنانچه شما در حال صحبت با کسی هستید که خیره شدن او به شما سبب رنجش تان میشود، شاید اتفاقی افتاده و او در حال دروغ گفتن به شماست.
بالا رفتن ابروها، فقدان راحتی را نماش میدهد.

سه احساس اساسی وجود دارد که سبب میگردد ابروهای شما بالا بروند: تعجب، دلواپسی و هراسبالا بردن ابروها هنگام گفتگوی آرام با یکی از دوستانتان را آزمایش کنید..چنانچه فردی که درحال صحبت کردن با شماست، ابروهایش را بالا میبرد، و موضوع مورد صحبت شما از نظر منطقی چیزی نیست که سبب شگفتی، دلواپسی یا هراس وی شود، اتفاق دیگری در حال وقوع است.

تکان‌های اغراق آمیز، نشاندهنده اضطراب است.
زمانی شما چیزی به کسی می‌گویید و او بیشتر از اندازه با تکان دادن سر حرف شما را تایید میکند، این بدان معنی است که او در زمینه آنچه شما در موردش فکر میکنید نگران است، یا اینکه نگران است نکند شما در زمینه توانایی وی در عمل به قوانین، شک دارید.
دندون قروچه کردن نشانه اضطراب و نگرانی است.

دندان فروچه، تنگ کردن گردن یا حرکت دادن ابروها، همگی نشانه‌های اضطراب و نگرانی هستند.تفاوتی ندارد فرد مورد نظر چه چیزی می‌گوید، به هر صورت این حرکت‌ها نشانه وجود میزان چشمگیری از رنجش در اوست.احتمال دارد گفتگو در حدی ژرف شود که آن‌ها گرفتار دلواپسی شوند، یا احتمال دارد فکرشان جای دیگری باشد و در حال تمرکز روی موضوعی باشند که سبب اضطراب و نگرانی آن‌ها میگردد..

کلید تشخیص این مسئله، آن است که بدنبال فقدان تطابق میان آنچه فرد می‌گوید و آنچه زبان بدن وی به شما می‌گوید، بگردید.
قرار دادن همه موارد در مجاور هم حتی چنانچه قادر نیستید افکار یک فرد را بطور دقیق بخوانید، دست کم می‌توانید چیزهای زیادی از زبان بدن وی بیاموزید.

و این آموخته‌ها به ویژه زمانی درست هستند که کلمات گفته شده و زبان بدن با همدیگر مطابقت نداشته باشند.


قسمت چهارم

فاصله‌ها در زبان بدن

چطور می‌توانیم فاصله‌ی میان خود و بقیه را ملاحظه کنیم. فاصله‌ها در زبان بدن چگونه است؟

این که مایلید تا چه حد با بقیه رابطه‌ی صمیمانه برقرار کنید، به این مطلب وابسته است که تا چه حد از بودن با اونها حس آسایش و امنیت میکنید.

جز مواقعیکه در میان جمعی هستیم و حق گزینش و انتخاب نداریم، علاقه مندیم اشخاصی را که نمی‌شناسیم، «در حریم عمومی» به فاصله‌ی بیشتر از ۶/۳ متر نگاه داریم.

همکاران یا آشنایان میتوانند به درون حریم اجتماعی ما، به فاصله دوازده تا ۶/۳ متر قدم بگذارند.

هر چند آن‌ها میتوانند برای سلام و خداحافظی کردن به ما نزدیک شوند.

حریم خصوصی ما به فاصله چهل و پنج سانتی متر تا ۲/۱ متر متعلق به اعضای خانواده و رفیقان نزدیک است و تنها همسر و بچه‌ها اجازه دارند پا را از چهل و پنج سانتی متر فراتر بگذارند و برای در بغل گرفتن و لمس کردن نزدیک شوند.

بهرحال اینگونه فاصله بندی، صادر کردن نوعی حکم کلی است.

این که دوست دارید چه میزان به دیگران نزدیک شوید، بستگی به عوامل متعدد دیگری دارد.

از جمله می‌تواند به نحوه‌ی تربیت شما مرتبط باشد، زیرا آنهایی که در خانواده‌های لمسی تربیت می‌یابند، گرایش دارند خود نیز لمسی بار بیایند.

دیگر آنکه به نوع فرهنگی که شما بدان تعلق دارید، وابسته است.

یک وارسی و تحقیق نشان می‌داد در «پورتوریکو»، آشنایان چنانچه ساعتی را با همدیگر سپری می‌کردند، ۱۸۰ بار یکدیگر را لمس می‌کردند، درحالیکه این میزان در «پاریس» ۱۱۰ بار و در «فلوریدا» یکبار بود و در لندن هرگز لمس کردنی در کار نبود! این که از نزدیک شدن به دیگران چه میزان احساس شادمانی میکنید می‌تواند ازاین مطلب ناشی شود که بوی تن فرد مقابل تا چه مقدار برایتان خوشایند و قابل تحمل است.

زبان بدن - فاصله زبان بدن فاصله ها در زبان بدن o BODY LANGUAGE facebook

چنانچه بوی ناخوشایندی از او به مشام می‌رسد، به عنوان نمونه به این علت که بهداشت فردی را ملاحظه نمی‌کند، ناخودآگاه از او دوری میکنید.

میزان نزدیکی شما به دیگران، بستگی به اخلاق و رفتار شما هم دارد.

چنانچه مضطرب باشید به دیگران اجازه می‌دهید به شما نزدیک شده و برای پشتیبانی از شما، شما را لمس کنند.

چنانچه آشفته باشید، خود را از افرادیکه در مواجه با آن‌ها احتیاط میکنید، دور نگاه می‌دارید و به کسانی نزدیک می‌شوید که حس میکنید میتوانند از شما مراقبت کنند.

وقتی خشمگین هستید از نزدیکی با بقیه اجتناب میکنید تا آن‌ها متوجه حرکات یا عواطف منفی شما نشوند، یا آنکه گرفتار وسوسه نشوید و آنها را به باد انتقاد بگیرید.

فاصله در زبان بدن میتواند لبریز از ناگفته‌ها باشد.

چنان که دیگران برای دست یافتن به آرامش، بیشتر از حد معمول به شما نزدیک شوند، پیکرتان زنگهای خطر را به صدا در می‌آورد.

احساس درونی قوی و بیشتر دردناکی وجودتان را در بر می‌گیرد.

آمیزه‌ای از هراس و خشم که شما را از خطر آگاه می‌سازد و بهتان میگوید که بگریزید یا حمله کنید.

به همین جهت گرفتار دلشوره شده یا مورد حمله انرژی روانی قرار می‌گیرید که سبب میشود از خودتان حفاظت کنید.

به همین جهت عقب گرد میکنید، به تندی رو برمی گردانید و از حرکات زاویه دار دست استفاده میکنید.

تا آن‌ها ناگزیر شوند به عقب گام بردارند.

یا احتمال دارد ناخودآگاه ابرو درهم بکشید و عصبانی به نظر آیید، تا دیگران محتاطانه با شما رفتار و خود به خود از شما دوری کنند.

از سمت دیگر چنانچه احساس کنید که بیشتر از حد معمول از کسی دور هستید، شاید در این وضعیت نیز حس خوبی نداشته باشید.

چنانچه دوستی، نشستن بر روی یک صندلی که در آن سوی اتاق قرار دارد را ترجیح دهد یا نامزدتان در آن سوی دیگر کاناپه بنشیند، چه بسا حس ناراحتی و طرد شدن بکنید.

حریم شخصی زبان بدن در آقایان و زن هامتفاوت است.

آنگاه بطور غیر ارادی می‌کوشید این فاصله را از میان بردارید، جهت خود را تغییر می‌دهید، به جلو خم می‌شوید، یا دستتان را برای از میان بردن این فاصله بلند میکنید. از دید زبان بدن، ما اوقات زیادی از زندگیمان را صرف چرخیدن به دور دیگران می‌کنیم: بسمت پیش رو و جلو حرکت می‌کنیم، آهسته و با دقت عقب می‌رویم یا به سویی می‌چرخیم.

همه برای آنکه میان خود و دیگران آن فاصله‌ی واجب و ضروری را ایجاد کنیم.

تنها زمانی می‌توانیم به آن اعتدال بین نزدیکی و دوری برسیم که آرامش داشته باشیم و به تعامل مناسب فرد با شخص بیندیشیم.

2.5 2 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

امتیاز بینندگان:5 ستاره

Anonymous

امتیاز بینندگان:5 ستاره

0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x