ارزیابی و نحوه درمان چاقی

چاقی

نقش درمان دارویی در درمان چاقی:

درمان دارویی کمکی در کنار تعدیل سبک زندگی باید در بیماران با BMI بیشتر از 30 و یا درصورت وجود بیماری‌های همراه مثل دیابت یا پرفشاری خون در BMI بیشتر از 27 و نیز در بیمارانی که به درمان‌های غیر دارویی ذکر شده پاسخ نداده‌اند در نظر گرفته شود. نکته مهم این‌که در صورت شروع درمان دارویی برای کاهش وزن موثر به کمک دارو، بیمار باید به طور فعال برنامه تغییر سبک زندگی که توضیح داده شد را دنبال کند.

 

اهداف درمانی متعددی برای درمان دارویی چاقی معین شده‌ است. برخی داروها با سرکوب مرکز اشتها در هیپوتالاموس اثر می‌کنند. تنها داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا، از این دسته داروی Sibutramine بود که از سال 2010 به‌ خاطر احتمال افزایش خطر سکته مغزی و قلبی از بازار این کشور جمع‌آوری شد. دسته دیگری از داروها با کاهش جذب چربی از دستگاه گوارش عمل می‌کنند orlistat با مهار هضم و جذب چربی از این طریق به کاهش وزن کمک می‌کند. براساس مطالعات، بعد از یک سال مصرف orlistat، کاهش وزن در حد %10-9 قابل انتظار است.

 

به دلیل جذب ناچیز از دستگاه گوارش، این دارو عوارض جانبی روی سایر ارگان‌های بدن ندارد. ولی به دلیل اختلال در دفع چربی از دستگاه گوارش (که هدف درمانی مصرف دارو است)، می‌تواند موجب عوارض گوارشی شامل نفخ، احساس فوریت دفع مدفوع، مدفوع چرب و افزایش دفعات اجابت مزاج در درصدی از مصرف‌کنندگان شود.

 

این عوارض عمدتا در ابتدای مصرف دارو دیده می‌شود و معمولا با کنترل چربی غذا توسط بیماران، کاهش می‌یابد. مصرف همزمان psyllium در کاهش این عوارض کمک کننده‌است. مصرف همزمان ویتامین‌های محلول در چربی با orlistat برای جلوگیری از کمبود ویتامین ضروری است.

 

دکتر سارا قربانپور

دکتر سارا قربانپور متخصص طب داخلی

دوره فوق تخصصی متابولیسم و غدد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *