ارزیابی و نحوه درمان چاقی

چاقی

رژیم غذایی:

دریافت کالری کلی به تنهایی روزانه باید کاهش یابد. میزان و نوع مواد غذایی مصرفی با محوریت بیمار و با اهداف واقع‌گرایانه تحت نظر متخصص تغذیه تعیین می‌شود.

 

رژیم غذایی غنی از غلات کامل، میوه‌ها و سبزی‌ها و فیبرهای رژیمی معمولا توصیه می‌شود، مصرف 2 وعده ماهی با امگا-3 بالا در هفته و کاهش سدیم به کمتر از mg 2300 در روز و مصرف 3 فنجان شیر روزانه (یا سایر فرآورده‌های لبنی کم چرب معادل آن)، محدودیت کلسترول به کمتر از mg 300 در روز همراه با رژیم فوق توصیه می‌شود.

 

انواع دیگری از رژیم‌های غذایی برای کاهش وزن وجود دارد. بر اساس مطالعات متعدد پایبندی در ادامه‌ی رژیم غذایی بیش از نوع رژیم در کاهش وزن موثر است به همین دلیل اتخاذ یک رژیم واقع‌گرایانه و تداوم آن در مقایسه با رژیم ایده‌آل، منطقی به نظر می‌رسد.

 

در برخی موارد خاص که به رژیم‌های غذایی معمول برای کاهش وزن پاسخ نداده‌اند، ممکن است از رژیم‌های با شدت و سرعت بیشتر و محدودیت شدید کالری دریافتی استفاده کرد.

 

در این موارد خطر تشکیل سنگ کیسه صفرا در صورت کاهش وزن بیشتر از kg 5/1 در هفته، افزایش می‌یابد که باید با درمان دارویی تا حد امکان این خطر را کاهش داد.

[divider]

 

افزایش فعالیت فیزیکی:

هرچند ورزش به تنهایی منجر به کاهش وزن متوسطی می‌شود، ترکیب رژیم غذایی با ورزش موثرترین توصیه درمانی برای چاقی است. مهم ترین نقش ورزش در حفظ و نگهداری وزن کاهش‌یافته است.

 

اکثر گایدلاین‌ها، ورزش‌های ایروبیک با شدت متوسط به میزان حداقل 150 دقیقه در هفته برای بزرگسالان را توصیه می‌کنند. تمرکز روی راه‌های ساده برای افزودن فعالیت فیزیکی به فعالیت ‌های روتین روزانه باید مدنظر باشد. این راه‌ها شامل پیاده‌روی و قدم زدن، انجام کارهای خانه و حیاط و شرکت در فعالیت‌های ورزشی می‌باشد. براساس مطالعات، سبک زندگی فعال به اندازه‌ی ورزش‌های برنامه‌ریزی شده و منسجم برای بهبود وضعیت قلبی-تنفسی در کاهش وزن موثر است. فعالیت فیزیکی بیشتر (بیشتر از 300 دقیقه در هفته ورزش با شدت متوسط) اغلب برای کاهش وزن مداوم و پایدار مورد نیاز است. که این میزان باید به تدریج به‌دست آید.

 

رفتار درمانی:

درمان‌های رفتاری شناختی برای تغییر رفتارهای غذایی و فعالیت فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استراتژی‌های درمانی شامل تکنیک‌های ارزیابی توسط خود بیمار (اندازه‌گیری وزن و فعالیت و مصرف غذا)، مدیریت استرس، کنترل محرک‌ها (مثلا استفاده از بشقاب کوچکتر، غذا نخوردن جلوی تلویزیون یا در ماشین) حمایت‌های اجتماعی و سایر روش‌های درمانی است که به بیمار در شناخت مثبت و واقع‌گرایانه از خودش یاری رساند.

 

در ادامه:نقش درمان دارویی در درمان چاقی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *