سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

9 دلیل مربوط به گلو درد

گلودرد

بررسی دلایل گلودرد

به طور متوسط افراد 50 بار در دقیقه می بلعند. چگونه این را محاسبه کرده ایم؟ عجیب نیست اگر در این مورد نظری ندارید، زیرا بسیاری افراد قورت دادن های خود را محاسبه نمی کنند – مگر اینکه گلو درد داشته باشند که این امر برایشان محسوس باشد. اگر دچار چنین مشکلی باشید، شما از هر بار فرو بردن مواد که برایتان دردناک است، آگاه خواهید بود، حتی اگر آن ماده آب دهانتان باشد.

نشانه های گلودرد یکی از شایع ترین دلایل مراجعه افراد به پزشک است، طبق بررسی بین المللی مراقبت های پزشکی، دلایل دیگر مراجعه عبارتند از فشار خون بالا، مشکلات کمر و جوش.

نشانه های گلودرد می توانند خیلی حاد – خیلی ناگهانی بروز کرده و به مدت طولانی هم طول می کشد – یا مزمن باشند، به این معنا که گلودرد می تواند برای هفته ها و یا حتی ماه ها طول بکشد. جان اینگل، متخصص حنجره و استادیار گوش و حلق و بینی در مرکز پزشکی راچستر، می گوید در برخی موارد نشانه ها در طول زمان نوسان دارند و باعث می شوند تصور کنید آنها بیشتر لز یک گلودرد ساده هستند.

دلایل گلو درد گاهی گیج کننده هستند – حتی برای پزشکان. اینگل می گوید، اگر دچار علائمی هستید که شدید و یا پایدار هستند، فورا به پزشک عمومی خود و یا یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. به برخی از این علائم دقت کنید و ببینید چگونه و کجا گلو درد شما کمتر می شود.

 1. سرماخوردگی ها:

عفونت های تنفسی فوقانی که به خاطر ویروس ها به وجود می آیند – مانند سرماخوردگی های معمولی – متداول ترین دلیل گلودرد هستند. این مورد معمولا با گلوی تحریک آموز یا گرفتگی بینی شروع می شود. سپس علائم دیگری مانند عطسه، سرفه و آب ریزش بینی ظاهر می شوند. برخی از این ویروس ها مستقیما گلوی شما را مورد حمله قرار می دهند که باعث می شوند زخمی به شکل لایه ای ظریف در حلق شما، واقع در نزدیکی لوزه، به وجود آید.

 

ابراهیم آلاوا، استادیار در دپارتمان بیماری های حنجره و جراحی سر و گردن در دانشگاه مرکز علوم سلامت در تگزاس در دانشکده ی پزشکی هاستون، می گوید این باعث ایجاد سوزشی می شود که حتی وقتی چیزی فرو نمی برید هم ادامه دارد.

حتی اگر ویروس ها به گلوی شما حمله نکرده باشند، باز هم به خاطر سرفه کردن ها و صاف کردن گلو خود، نوعی سوزش در گلوی خود حس می کنید. در این مورد گلوی شما فقط هنگام بلعیدن مواد احساس درد می کند. دیگر مایعات و همچنین داروهای ضدالتهاب و غیراستروئیدی (NSAID)، می توانند موثر باشند و با مصرف آنها طی چند روز احساس بهتری خواهید داشت.

 1. آنفلوآنزا

گلودرد لزوما نشانه ی آنفلوآنزای ویروسی نیست، اما به هرحال آنفلوآنزا با گلودرد همراه است. در سرماخوردگی، سرفه کردن می تواند گلوی شما را تحریک کند و باعث تشدید درد شود. این یکی از تفاوت های این دو است. گرچه سرماخوردگی معمولا به تدریج ظاهر می شود. اما معمولا شروع آنفلوآنزا خیلی محسوس و چشمگیر است.

اینگل می گوید: شما ممکن است در هر دو دچار گلو درد شوید، اما گلو درد مربوط به آنفلوآنزا خیلی شدیدتر است. علاوه بر این آنفلوآنزا با بدن درد، تب شدیدتر و خستگی همراه است. اگر فکر می کنید که دچار آنفلوآنزا شده اید، حتمت به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک به شما ضد ویروس هایی مانند تامی فلو (Tamiflu) معرفی می کند که می تواند طول دوره بیماری را کوتاه کند.

 1. عفونت های باکتریایی:

گلودردهایی که بر اثر عفونت های باکتریایی به وجود آمده اند – مانند گلو درد یا التهاب لوزه ها – ممکن است خیلی شدید باشند. احتمالا تاکنون دچار گلو درد شده و با آن آشنایی دارید که تنها 10 درصد از بزرگسالان از این مسئله شکایت دارند.

برخلاف سرماخوردگی، گلو درد با سرفه و عطسه همراه نیست. آنچه وجود دارد گلو دردی است که خیلی به سرعت شروع شده و می تواند باعث درد شدید در هنگام بلعیدن شود. همچنین ممکن است دچار مشکل تنفسی، تب و تورم غدد لنفاوی در گلوی خود شوید. اگر تب هم دارید که مکررا در حال افزایش است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است یک معاینه ی پزشکی به استرپتوکوکی اشاره کند – وجود چرک در پشت لوزه ها. برای مبارزه با باکتری ها، گلبول های سفید خون شما افزایش می یابند. ( نگاه کردن به گلو در آینه هیچ کمکی نمی کند؛ مردم اغلب تصور می کنند که می توانند چرک را در گلوی خود پیدا کنند، اما معمولا ذرات کوچک سنگی مانند و حتی ذرات غذا را مشاهده می کنند. پس این مشکل را به متخصصان واگذار کنید.)

 1. مونونوکلئوز:

مونونوکلئوز به عنوان بیماری بوسیدن معروف است زیرا که از طریق بزاق منتقل می شود. ویروس Epstein-Barr دلیل این بیماریست و در بین افراد جوان رایج تر می باشد.

تشخیص مونو سخت است، زیرا هم به تدریج و هم سریع اتفاق می افتد. علائم رایج این بیماری عبارتند از گلو درد، تب، خستگی و متورم شدن گلو و غدد زیر بغل. علائم آن ممکن است نوسان داشته باشند و یا به مدت چندین هفته طول بکشند. اگر شما نیز دچار چنین علائمی هستید، به پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات مونو خیلی شبیه به گلودرد به نظر می رسد. اگر تشخیص پزشک گلو درد باشد و برای درمان آن آنتی بیوتیک تجویز کند، ممکن است جوش های ریز و صورتی، مانند سرخک در بدن خود مشاهده خواهید کرد. بنابراین برای اطمینان از پزشک بخواهید که گلوی شما را تست کند.

بیماری مونو ممکن است با چیزی به نام آزمون مونواسپات تایید شود، اما درمانی برای ویروس وجود ندارد. آلاوا می گوید:” باید منتظر بمانید تا این بیماری به تدریج بهتر شود.” به هرحال اگر درد قابل ملاحظه ای در گلوی خود دارید، احتمالا پزشک استروئید تجویز می کند. استروئید التهاب را کمتر کرده و بلعیدن را برای شما راحت تر می کند.

 1. حساسیت ها:

حساسیت ها که به یونجه معروف هستند – عطسه، آب ریزش از چشم و آبریزش بینی که پس از تنفس مواردی مانند گردو غبار و یا شوره دچار آن می شوید – می توانند باعث بروز ناراحتی در گلو شوند.

این نوع گلو درد معمولا با نوعی خارش و درد همراه است که آزار دهنده تر از گلو درد معمولی می باشد. در فصل هایی که حساسیت شما شدیدتر می شود، این گلو درد نیز بدتر خواهد شد. برخی غذاها نیز می توانند باعث گلو درد شوند و علائم آنها نیز طوری است که اصلا فکر نمی کنید مربوط به غذایی باشد که خورده اید.

اینگونه غذاها با مشکلاتی همراه هستند، از جمله سوزش گلو، خارش دهان و مشکلاتی در معده و دستگاه گوارش مانند دل درد و اسهال. اگر این علائم را پس از یک وعده ی غذایی – به ویزه خوردن آجیل، مرکبات، غلات و یا لبنیات – مشاهده کردید، بهتر است از پزشک خود درخواست یک تست آلرژی کنید. حساسیت غذایی در هر سنی می تواند ظاهر شود و فقط مربوط به کودکان نیست.

 1. رفلکس حنجره و حلق (LPR)

رفلکس حنجره و حلق یا LPR شبیه بیماری رفلکس معده به مری است، به جز اینکه LPR روی گلو تاثیر می گذارد، که به عنوان reflux خاموش شناخته می شود، زیرا معمولا علائمی که انتظار دارید، مانند ترش کردن و دل درد، را به دنبال ندارد.

در LPR اسیدها یا مایعات هضم کننده، از طریق مری به بالا و به سمت گلو یا حنجره می روند، جایی که تارهای حساسی وجود دارد. شکم و مری شما دارای مکانیزم دفاعی است که می توانند اسیدها را خنثی کنند، اما گلوی دارای چنین ویژگی نیست.

اینگل توضیح می دهد که” گلو حساسیت بیشتری دارد، حتی مقدار کمی از این ماده ی اسیدی هم می تواند باعث آزار شدید شود.” در نتیجه ممکن است گلو درد را به همراه گرفتگی صدا، در هنگام صبح تجربه کنید. همچنین ممکن است دچار سرفه های خشک شوید و دائم گلوی خود را صاف کنید و یا اینکه احساس کنید یک قطعه غذا در گلوی شما مانده است. این علائم در طول زمان حالت نوسانی دارند، کم و زیاد می شوند.

اگر تشخیص پزشک LPR باشد، ممکن است pH شما یا وجود مقدار آنزیم های هضم کننده را در گلوی تست کند. به وسیله ی آنتی اسیدها و یا کاهش دهنده های اسید معده معالجه می شوید. کم کردن چربی غذا، کم کردن ادویه در غذا و اجتناب از الکل و کافئین نیز موثر هستند.

 1. هوای خشک:

هوای خشک زمستان برای گلو خیلی خوب نیست. حرارت اجباری موجود در هوا و کم شدن رطوبت هوا مربوط به این فصل هستند که در هنگام تنفس آن را به داخل می برید.

اگر شما از طریق دهان تنفس می کنید – چه به خاطر مشکلات تنفسی از بینی و یا به خاطر اینکه کلا در هنگام خواب دهانتان کمی باز می ماند – حتی در معرض خطر بیشتری برای خشکی گلو هستید. در واقع بینی به عنوان یک مرطوب کننده ی هوا عمل می کند، قبل از اینکه هوا را به داخل ریه های خود ببرید.

اینگل می گوید ” اگر از طریق بینی نفس می کشید، هوای خشکی که از طریق دهان به داخل می کشید، خیلی آسیب رساننده تر خواهد بود.” این امر باعث می شود وقتی از خواب بیدار می شوید دچار خارش شدید در قسمت گلوی خود شوید.

با افزایش میزان رطوبت دهان خود می توانید این مسئله را بهبود بخشید. نوشیدن آب فراوان در طول روز و مرطوب نگاه داشتن گلو کمک بزرگی می کند. استفاده از دستگاه های بخار ساز در اتاق خواب نیز بسیار موثر می باشد. اما اگر با تمام این احوال هنوز هم چنین علائمی مشاهده می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید، ممکن است دچار آپنه ی خواب هستید.

 1. فشار عضلانی

ممکن است در تماشای یک بازی فوتبال چند باردر لحظات حساس صدای خود را به شدت بالا برده باشید. اما به هرحال با به کار بردن ماهیچه ها به روش اشتباه، ممکن است دچار گلو درد هم شوید. این نوع گلودرد بیشتر در افرادی دیده می شود که تازه شغل خود را عوض کرده و در شغل جدید خود باید زیاد صحبت کنند، آن هم به روش متفاوت ، یا افرادی که در طول روز از صدای خود استفاده می کنند، مانند معلم ها و بازیگران.

اتفاقی که در اینجا رخ می دهد این است که این افراد از عضلات زیاد و حتی عضلات اضافه تر برای ایجاد صدا استفاده می کنند و در نتیجه دچار گلو درد مزمن می شوند. گرفتگی عضلات معمولا توسط یک دکتر صدا یا vocologist تشخیص داده می شود. اما پزشک شما به دنبال توضیحات جدید تری در مورد این نوع گلو درد است. به هرحال این گلو درد با صدا درمانی بهبود می یابد.

 1. تومورهای گلو

ممکن است در قسمت های بالای گلو یا پایین گلو و یا در قسمت حنجره دچار سرطان شوید. گاهی اینگونه سرطان ها در دهه ی 40 زندگی افراد تشخیص داده می شود، اما به طور متداول در دهه ی 50، 60 و یا 70 چنین سرطانی در افراد تشخیص داده می شود.

علل بروز چنین سرطان هایی سیگار کشیدن و استفاده ی زیاد از نوشیدنی های الکلی می باشد. علائم نگران کننده عبارتند از گلو درد مداوم، گرفتگی صدا که در طول 2 هفته بهبود حاصل نمی شود، داشتن مشکل در بلع غذا یا فرو دادن بزاق دهان، کاهش وزن، مشکل در تنفس، و سرفه ی همراه با خون.

اینگل می گوید ” معمولا گلو درد مربوط به سرطان یا تومور به صورت ثابت و ملایم شروع می شود. این درد در طولانی مدت اصلا بهبودی پیدا نمی کند و بدتر هم می شود.” اگر چنین علائمی را مشاهده کردید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

طی درمان های اولیه، پزشک به شما سی تی اسکن تجویز خواهد کرد، اما بهتر است قبل از هرچیزی یک پزشک گوش، حلق و بینی را ببینید. این پزشکان laryngoscopy ( دیدن حنجره) انجام می هند. یک نوار انعطاف پذیر به همراه یک دوربین از طریق بینی وارد حنجره شده و به پزشک اجازه می دهد گلو و حنجره ی شما را برای علائم سرطان، بهتر معالجه کند. این فرایند ارزان تر و مفیدتر از سی تی اسکن است – علاوه بر این در معرض هیچ اشعه ی مضری قرار نمی گیرید.

 

[divider]

مرکز تحقیقات کلینیک مغز و اعصاب و روان آلومینا


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

56 نظرات
 1. کسرا می گوید

  با سلام مدت به ۶ سال است که مبتلا به بیماری پانیک از نوع حاد ان هستم و شاید از ابتدا بهبودی داشته ام ولی کاملا درمان نشدم و هر روز و هر ساعت از شب بخصوص در شب علایم پانیک ظاهر میشود مشگل در بلع ترس از شب و اضطراب و…که با خوردن قرص کلونازپام به خواب میروم ولی دیگه از این سلک زندگی کردن بطور واقعی خسته شدم ترس و اظطراب لحظه ای منو رها نمیکنه مدتهاست به دکترم مراجغه نکردم چون فکر میکنم این بیماری درمان ندارد از شما راهنمایی میخواهم که ایا درمان جدید برای این بیماری وجود دارد

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   سلام
   بهتراست در این مورد هم از درمان دارویی هم از روش رواندرمانی نیز استفاده کنید.

  2. unknown می گوید

   دوست عزیز من هم در دوره ای از زندگی حملات پنیک داشتم و مقلا از تقریبا 5 یا 6 غروب دچار اظطراب میشدم تپش قلب داشتم در ناحیه سینه ام حالت سوزن شدن داشتم اوایل فکر میکزدم بیماری قلبی دارم .بعدا چند جایی رفتم یکی گفت افسردگی داری و خلاصه مثلا سیتالوپرام و اینا تجویز میکردن بعد یه مدت خودم تمام اینها رو رها کردم و سعی کردم با ورزش ملایم و بخصوص استخر به ارامش برسم که نتیجه بخش بود و بعد از 4 تا 6 ماه کاملا جواب داد .سعی کنید شاد باشید.در جمع باشید و به خودتان ارامش بدهید.وقتی از لحاظ اعصاب به ارامش برسید جسمتون هم به ارامش میرسه.موفق باشید.

 2. اصغر صدیق می گوید

  سلام!من مشکلم اینه که به گلوم فشار میاد !مخصوصا نفسم !نمیتونم به طور طبیعی نفس بکشم !نمیتونم راحت غذا بخورم !کوتاهی تنفس دارم !نمیتونم چند کلمه پشت سر هم حرف بزنم!

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز می گوید

   با سلام. همراه با تمامی مدارک پزشکی تان برای خانم دکتر بشرزاد، فوق تخصص ریه در کیلینیک شریعتی می توانید نوبت ویزیت تهیه فرمایید. سپاس.

 3. اصغر صدیق می گوید

  سلام! من به گلوم فشار میاد .راحت نمیتونم غذا بخورم.مخصوصا نفسم خیلی اذیت میکنه !نمیتونم به طور طبیعی نفس بکشم !کوتاهی تنفس دارم !نمیتونم چند کلمه پشت سر هم حرف بزنم!لطفا راهنماییم کنین !ضمنا من خیلی سیگار میکشم ولی قبلا اینطوری نبودم!

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز می گوید

   نیاز است که مراجعه فرمایید. خانم دکتر نیلوفر بشرزاد. فوق تخصص ریه، در شعبه شریعتی در این زمینه به شما کمک می کنند. سپاس

 4. نازی می گوید

  سلام. من از آذر ماه پارسال هر روز که از خواب پا میشم گلو درد دارم که با خوردن آب بهتر میشه. تا اینکه تابستون خوب شدم و دوباره از پاییز شروع شده. دکترها تشخیص سرماخوردگی یا مننژیت یا حساسیت دادن آخرها هم بهم میگفتن افسردگی داری. خیلی وقته دیگه دکتر نمیرم. لطفا نظرتان رو بگید.

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان می گوید

   علل زیادی مطرح است: ریفلاکس،آلرژی،سینوزیت و…
   معاینه و شرح حال دقیق لازم است

 5. Ati می گوید

  سلام من پونزده سالمه یکی دوماهی هست که گلوم به حالت بغض به طور مداوم درد میکنه،وقتایی هم که واقعا بغض داشته باشم دردش بیشتر میشه،یکبار هم که خیلی ناراحت بودم دیدم کنار زبونم سمت چپ زخم هایی ایجاد شده که خیلی درد میکنه،همون سمت از گلوم هم دردبیشتری داره.اگر خیلی دردش زیاد باشه موقع غذا خوردن کمی سختمه،تمام علائم های همراه با گلودرد رو خوندم،هیچ کدومش رو نداشتم جز همین مواردی که گفتم.علتش چیه خیلی نگرانم

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان می گوید

   معاینه حلق و گلو لازم است

 6. مهناز می گوید

  سلام گلو سمت راستم با گوش سمت راستم باهم درد میکنن .اول گلوم درد میکرد بعد گوشم شروع کرد به درد کردن لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم.

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز می گوید

   ابتدا مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی.

 7. محمد می گوید

  سلام من در گلوم یه حالتی مثل بغض دارم به همه دکترهای داخلی و گوارش و حلق و بینی هم رفتم ولی هنوز خوب نشده ام.سه ماه هستش که من در این حالت هستم هرچندوقتی یکم خوب میشه دوباره اذیتش شروع میشه که با خشکی دهان و گلوم همراه هستش.این مشکل باعث شده که از منزل نتونم بیرون دربیام.یه مدت هم بهم داروهای اعصاب هم دادن ولی تاثیر نداشت.خواهشا یه راهنمایی.
  موقعی که درد گلوم زیاد میشه احساس خفگی هم میکنم.ولی از راه بینی راحت نفس میکشم ولی احساس میکنم گلوم بسته شده

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   سلام
   بهتراست با یک متخصص غدد نیز مشورتی داشته باشید.

 8. حسین می گوید

  سلام من گلویم خیلی وقته درد میکند الان درد گوش بهش اضافه شده رفتم پیش دکتر گفت از استرس هست یه راهنمایی بکنیم خیلی نگرانم

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز می گوید

   بله، ممکن است. بهتر است جهت بررسی بیشتر به یک متخصص روانپزشکی مراجعه فرمایید. سپاس

 9. کامران می گوید

  سلام کامران هستم بیست روز پیش دوستم گلوم فشار داد ولی هنوز خوب نشدم و درد دارم موقه بلع ممکن خوب نشم؟ ممنونم

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی می گوید

   سلام دوست گرامی، اگر در طول این 20 روز درد گلو آزاردهنده است و رفع نشده توصیه میشود توسط پزشک ویزیت شوید.

 10. علی رضا می گوید

  سلام وخسته نباشید
  علی رضا21ساله هستم، من طی6سال هست که گلودرد مداوم دارم یه جورایی میشه گفت که به دردش عادت کردم.
  دکترم هم خیلی رفتم آخرسرهم گفتن که به هوای تهران آلرژی دارید. دوطرف گلومم دوتاقلقلی هستش که همه میگن عادیه وبه نظر خودم عادی نیستش
  این درد مکرر وجودسرطان نیستش؟؟؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی می گوید

   سلام دوست گرامی، بهتر است توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی ویزیت شوید، اگر مراجعه کرده اید و آزمایشات و بررسی های دقیق صورت گرفته و نتیجه، مورد خاصی نبوده جای نگرانی نیست. دوست عزیز بدون نگرانی و پیش داوری کافی است با پزشکتان مشورت کنید. امیدوارم به زودی نگرانیتان رفع شود.

 11. Solmaz می گوید

  با سلام مادر من مدتی است که گاهی صدایش میگرد و بعد از مدتی خوب میشود گاهی گلویش هم درد میکن احساس میکند چیزی از گلویش اویزان شده ایا میتواند به علت فریاد کشیدن زیاد در طول روز باشد؟؟
  هر چقدر میگوییم به پزشک مراجعه نمیکند .میتواند علایم بیماری خطرناکی باشد؟؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی می گوید

   سلام دوست گرامی، موردی که ذکر کردید نیاز به بررسی و معاینه بالینی دارد. بدون معاینه نمیتوان تشخیصی صورت گیرد. توصیه میشود بدون نگرانی و پیش داوری، مادرتان را متقاعد کنید که نزد پزشک روند تا معاینات لازم صورت گیرد. امیدوارم به زودی مشکلشان رفع شود.

 12. رضا می گوید

  سلام
  حدود 10 روز پیش حین خوردن غذا، ناگهان غذا در گلویم پرید و با سرفه های شدید راه تنفسی باز شد. ولی بعد از آن روز گلو درد گرفتم و بعد از آن گوش درد هم بهش اضافه شد (فقط سمت راست) و تا استامینوفن 500 نخورم خوب نمیشم. بعضی وقت ها دردش به گردن هم میرسه. آیا امکان داره مقداری از غذا در جایی بین حلق و گوشم مانده باشه؟

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   سلام
   نیاز به بررسی دارید بهتراست با یک ی ازمتخصصین مغزو اعصاب در هر یک از شعبات تهران و یا شعبه کرج ملاقات داشته باشید.

 13. ماریا می گوید

  سلام.مدتی که با گلو درد از خواب بیدارمیشم.میشه گفت صبحها بیشتر این طوری هستم.درطول روز گلوم خشک هست وکاهی اوقات سرفه های خشک هم میکنم.ولی سرما نخوردم

 14. علی می گوید

  سلام من یه چهار روزه که آب دهنمو که قورت میدم گیر میکنه ولی موقع غذا خوردن اینجوری نیستم بعد آروغ که میزنم بهتر میشه مث یه بغض گیر میکنه رفتم دکتر آنتی بیوتیک گرفته بعضی وقتا دردش خوب میشه بعد از دوباره شروع میشه بهم گفته سر ما خوردگی ولی من اصلا نه آبریزش دارم نه سر درد نه تب یعنی ممکن سرما خوردگی باشه.

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   سلام
   بهتراست درابتدا با یک متخصص گوش و حلق و بینی ملاقات داشته باشید.

 15. Zara می گوید

  سلام من گلوم یه جوری شده همش مجبورم بزاق گلمو قورت بدم کلافه شدم هی تکرار می شه داخل گلوم احساس خشکی می کنم هر چی می خورم فایده نداره
  لطفا جواب بدید تشکر

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام، دوست گرامی نیاز به بررسی و معاینه است. توصیه میشود بررسی اولیه توسط پزشک متخصص داخلی انجام شود تا علت مشخص گردد.

  2. حمید می گوید

   خوب میشی چیزی نیست منم اینجوریم

 16. Amir می گوید

  سلام
  من چند وقتی هس ک دچار اختلال پانیک شدم
  و به تازگی احساس میکنم ک نفسم عادی نیس
  و الان ک سه روز تو سفر بودم احساس سفتی رگام در ناحیه
  گردن و گلو هستم ولی استرس سفر هم داشتم
  ممنون میشم ک راهنمایی کنید

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام، دوست گرامی نیاز به بررسی و مشاوره است. توصیه میشود حتما با روانپزشک صحبت کنید تا درمان مناسب اتخاذ گردد. از طریق صفحه تماس با ما، یا یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران برای پزشک مناسب تایم ویزیت هماهنگ کنند.

 17. R می گوید

  سلام من سه هفته ای هست که موقع بلع قسمت سمت چپ گردن و گلو و گوش چپم و دردی که تا ناحیه چپ پشت سرم دارم

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   سلام
   درابتدا نیاز است توسط متخصص گوش و حلق و بینی ویزیت شوید .

   1. sarvaralizada می گوید

    سلام علیزاده هستم 43سالمه من 3 سالی میشه درطول روز مخصوصا بعدازظهرصدایم خفگی پیدا میشه درحالت صحبت کردن احساس میکنم صدایم کم انرژی است حرف میزنم بایکی درست طرف نمی شنود لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

    1. اینکه با خسته شدن دچار گرفتگی صدا می شوید ممکن است مشکلی در ساختار حنجره یا مشکلی در محل اتصال عصب به عضله باشد. ویزیت متخصص مغزواعصاب توصیه می شود

 18. مهسا می گوید

  سلام من سه روزع ک بالای گلوم دست ک میزنم درد میکنه و وقتی چیزی میخورم یا بزاق دهنمو قورت میدم درد میگیره و دردش ب جاهای دیگم میزنه اون قسمتی ک درد میکنه اندازه ی بند انگشته من خیلی نگرانم ک سرطان بگیرم تروخدا راهنماییم کنین

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز، نیاز به معاینه و بررسی شما می باشد. علل مختلفی موجب بروز گلو درد یا تورم در این ناحیه می گردد.
   توصیه می شود توسط پزشک متخصص داخلی معاینه شوید تا نگرانی تان رفع گردد.

 19. احمد می گوید

  سلام حدود یکماه گلو درد با سرگیجه داشتم رفتم دکتر بعد گفتن ریفلاکس شدید داری قص و دارو دادن به مدت ده روز مصرف کردم خوب شدم ولی بهد از دو ماه حال هم گلو درد دارم هم سرگیجه شدید و‌هم درد رگهای گردنم چه کار کنم دوباره همون داروها رو مصرف کنم یا برم دکتر ، ممنون

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   بهتر است توسط پزشک دیگری معاینات دقیق تر صورت گیرد.

 20. محمد می گوید

  باسلام چند ماهی هست که بعضی اوقات که زیاد صحبت می‌کنم گلو درد می‌گیرم البته بیش‌تر در فصل سرما ممکن حساسیت باشه ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   برای یافتن علت این موضوع و اتخاذ راهکار درمانی مناسب، نیاز به معاینه و بررسی طبی شما می باشد.

 21. محمود می گوید

  سلام خسته نباشید
  من سیگاری هستم و دیشب بعد از خوردن هندوانه سمت چپ خرخره گلوم (اسم دقیقشو نمیدونم ولی منظورم اون قسمت بر امده جلو گردنه) در عرض حدود یک دقیقه شروع به درد کرده به طوری که برای بلعیدن حتی اب دهانم هم درد دارم .
  ممنون میشم راهنماییم کنید.
  با تشکر از سایت و پزشکان جایروس

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   علل مختلفی موجب بروز درد گلو می شود که قطعا با معاینه و بررسی مشخص می گردد. بدون ارزیابی بالینی، نمی توان راهکار مناسبی در این خصوص ارائه کزد.
   در صورتی که این حالت ادامه دار بود و یا تشدید گردید توصیه می شود توسط پزشک معاینه شوید.
   با آرزوی سلامتی شما دوست گرامی

 22. منیکا می گوید

  سلام حدود دو ماهه که سمت چپ گلوم درد میکنه،فقط موقعی که میخندم یا گاهی نفس میکشم یا سرفه میکنم اون درد خیلی مشخص میشه.مربی مهدکودکم ممکنه بخاطر شعر زیاد خوندن و داد زدن تارهای صوتیم آسیب دیده باشن؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   علل مختلفی موجب بروز گلو درد می گردد که متناسب با علت، راهکار مناسب درمانی اتخاذ می گردد. بدون معاینه نمی توان نظر قطعی در این خصوص ارائه کرد. ممکن است به علت ماهیت شغلتان دچار فشار عضلانی و این حالت شده باشید اما در هر صورت بهتر است توسط پزشک معاینه شوید.

 23. رضا می گوید

  سلام وقتتون بخير.من تقريبا يک ساله که بعضي وقت ها به طور ناگهاني بدون هيچ شوک و عوامل خارجي يک دفعه دچار گلو درد شديدي ميشم که حتي اين درد به پشت کمرم هم ميرسه و کمتر از نيم ساعت اين مشکل حل ميشه. خيلي و مکررا اين اتفاق نميفته ولي چون ناگهاني و با درد شديد بهم حمله ميشه نگران شدم.آزمايش T3 و T4 هم قبلا دادم که هيچ مشکلي نبود

  1. مدیر بخش توسعه و تحقیق می گوید

   دوست گرامی
   بدون ارزیابی بالینی و بررسی آزمایشات نمیتوان تشخیص داد
   بهتر است به متخصص مراجعه کنید

 24. FATEMEH1378 می گوید

  من چند ماهیه که حس میکنم تو گلوم یه چیزی هست و اب دهانمو به زور قورت میدم اما خب همیشه حس نمیشه و شبا موقع خواب معمولا اذیتم میکنه و اب دهنمو به سختی قورت میدم.صبح ها هم همیشه گلودرد دارم اما نه سرماخوردم نه خلط دارم.گاهیم موقع حرف زدن حس میکنم صدام میگیره.نمیدونم امروز خیلی گلودرد داشتم و بعد خوندن مطالب های تو نت خیلی ترسیدم اما جرات دکتر رفتن هم ندارم.فقط چیز مهمی نباشه،خیلی اذیتم نمیکنه اما همیشگیه بهش عادت کردم.الان چندسالیه قلیون هم میکشم!

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   گلو درد می تواتد ناشی از عوامل ساده ای مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، حساسیت و… تا عوامل جدی تری مانند تومورهای گلو و.. باشد. بنابراین نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی است. گاهی گلو درد طی چند روز خود به خود و یا با روش های خانگی رفع می گردد اما چنانچه دوره گلو درد، طولانی گردید و یا تشدید شد توصیه می شود فرد حتما توسط پزشک متخصص معاینه شود. در مورد صحبت آخرتان، قلیان بی شک بی تاثیر نمی باشد و ممکن است عامل اصلی و موثر در ایجاد این حالت باشد.
   دوست گرامی توصیه می شود بدون نگرانی، برای اتخاذ راهکار مناسب درمانی حتما توسط پزشک متخصص داخلی معاینه شوید.
   با ارزوی سلامتی و موفقیت شما

 25. متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ اختلالات خواب می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 26. محمد می گوید

  سلام چند روز پیش بغض کردم نتونستم گریه کنم بعدش گلوم درد گرفت الان چند روزه گلوم تورم داره و درد میکنه علت چیه ؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی می باشد.
   علل مختلفی موجب بروز این حالت می گردد. توصیه می شود توسط متخص داخلی ویزیت شوید تا متناسب با علت، راهکار مناسب درمانی اتخاذ گردد.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت شما

 27. عباس می گوید

  سلام من سمت چپ گلوم چند ماهی میشه که احساس بدی دارم به بیش 5 دکتر مراجعه کردم که یکیشون متخصص گوش و حلق و بینی بود ولی جواب نگرفتم حتی 3 بار پیش متخصص منظور رفتم ولی هر بار همونو میگفت. این گلو درد حتی روی گوشم هم تاثیر گذاشته راهکار شما چیست؟؟؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   علل مختلفی موجب گلو درد می شود و راهکار درمانی متناسب با علت این موضوع باید اتخاذ گردد. نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد. بدون بررسی طبی نمی توان نظر قطعی در این خصوص ارائه کرد. توصیه می شود بررسی دقیق تری توسط پزشک متخصص صورت گیرد.

 28. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:4 ستاره

 29. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:4 ستاره

 30. تانری پایی می گوید

  سلام. مدتیه ک در سمت چپ گلو و گوشم درد احساس میکنم حس میکنم یچیز گرد تو اون قسمت گلومه و دقیقا ۱۰ روزه ک شدید از نظر عصاب و روان تحت فشارم، این میتونه چی باشه؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   علل متعدد روحی یا جسمی می تواند موجب بروز این حالت گردد. نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی می باشد تا متناسب با علت، راهکار مناسب درمانی اتخاذ گردد.
   توصیه می شود معاینات لازم توسط پزشک صورت گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: