9 دلیل مربوط به گلو درد

گلودرد

بررسی دلایل گلودرد

به طور متوسط افراد 50 بار در دقیقه می بلعند. چگونه این را محاسبه کرده ایم؟ عجیب نیست اگر در این مورد نظری ندارید، زیرا بسیاری افراد قورت دادن های خود را محاسبه نمی کنند – مگر اینکه گلو درد داشته باشند که این امر برایشان محسوس باشد. اگر دچار چنین مشکلی باشید، شما از هر بار فرو بردن مواد که برایتان دردناک است، آگاه خواهید بود، حتی اگر آن ماده آب دهانتان باشد.

نشانه های گلودرد یکی از شایع ترین دلایل مراجعه افراد به پزشک است، طبق بررسی بین المللی مراقبت های پزشکی، دلایل دیگر مراجعه عبارتند از فشار خون بالا، مشکلات کمر و جوش.

نشانه های گلودرد می توانند خیلی حاد – خیلی ناگهانی بروز کرده و به مدت طولانی هم طول می کشد – یا مزمن باشند، به این معنا که گلودرد می تواند برای هفته ها و یا حتی ماه ها طول بکشد. جان اینگل، متخصص حنجره و استادیار گوش و حلق و بینی در مرکز پزشکی راچستر، می گوید در برخی موارد نشانه ها در طول زمان نوسان دارند و باعث می شوند تصور کنید آنها بیشتر لز یک گلودرد ساده هستند.

دلایل گلو درد گاهی گیج کننده هستند – حتی برای پزشکان. اینگل می گوید، اگر دچار علائمی هستید که شدید و یا پایدار هستند، فورا به پزشک عمومی خود و یا یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. به برخی از این علائم دقت کنید و ببینید چگونه و کجا گلو درد شما کمتر می شود.

  1. سرماخوردگی ها:

عفونت های تنفسی فوقانی که به خاطر ویروس ها به وجود می آیند – مانند سرماخوردگی های معمولی – متداول ترین دلیل گلودرد هستند. این مورد معمولا با گلوی تحریک آموز یا گرفتگی بینی شروع می شود. سپس علائم دیگری مانند عطسه، سرفه و آب ریزش بینی ظاهر می شوند. برخی از این ویروس ها مستقیما گلوی شما را مورد حمله قرار می دهند که باعث می شوند زخمی به شکل لایه ای ظریف در حلق شما، واقع در نزدیکی لوزه، به وجود آید.

 

ابراهیم آلاوا، استادیار در دپارتمان بیماری های حنجره و جراحی سر و گردن در دانشگاه مرکز علوم سلامت در تگزاس در دانشکده ی پزشکی هاستون، می گوید این باعث ایجاد سوزشی می شود که حتی وقتی چیزی فرو نمی برید هم ادامه دارد.

حتی اگر ویروس ها به گلوی شما حمله نکرده باشند، باز هم به خاطر سرفه کردن ها و صاف کردن گلو خود، نوعی سوزش در گلوی خود حس می کنید. در این مورد گلوی شما فقط هنگام بلعیدن مواد احساس درد می کند. دیگر مایعات و همچنین داروهای ضدالتهاب و غیراستروئیدی (NSAID)، می توانند موثر باشند و با مصرف آنها طی چند روز احساس بهتری خواهید داشت.

  1. آنفلوآنزا

گلودرد لزوما نشانه ی آنفلوآنزای ویروسی نیست، اما به هرحال آنفلوآنزا با گلودرد همراه است. در سرماخوردگی، سرفه کردن می تواند گلوی شما را تحریک کند و باعث تشدید درد شود. این یکی از تفاوت های این دو است. گرچه سرماخوردگی معمولا به تدریج ظاهر می شود. اما معمولا شروع آنفلوآنزا خیلی محسوس و چشمگیر است.

اینگل می گوید: شما ممکن است در هر دو دچار گلو درد شوید، اما گلو درد مربوط به آنفلوآنزا خیلی شدیدتر است. علاوه بر این آنفلوآنزا با بدن درد، تب شدیدتر و خستگی همراه است. اگر فکر می کنید که دچار آنفلوآنزا شده اید، حتمت به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک به شما ضد ویروس هایی مانند تامی فلو (Tamiflu) معرفی می کند که می تواند طول دوره بیماری را کوتاه کند.

  1. عفونت های باکتریایی:

گلودردهایی که بر اثر عفونت های باکتریایی به وجود آمده اند – مانند گلو درد یا التهاب لوزه ها – ممکن است خیلی شدید باشند. احتمالا تاکنون دچار گلو درد شده و با آن آشنایی دارید که تنها 10 درصد از بزرگسالان از این مسئله شکایت دارند.

برخلاف سرماخوردگی، گلو درد با سرفه و عطسه همراه نیست. آنچه وجود دارد گلو دردی است که خیلی به سرعت شروع شده و می تواند باعث درد شدید در هنگام بلعیدن شود. همچنین ممکن است دچار مشکل تنفسی، تب و تورم غدد لنفاوی در گلوی خود شوید. اگر تب هم دارید که مکررا در حال افزایش است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است یک معاینه ی پزشکی به استرپتوکوکی اشاره کند – وجود چرک در پشت لوزه ها. برای مبارزه با باکتری ها، گلبول های سفید خون شما افزایش می یابند. ( نگاه کردن به گلو در آینه هیچ کمکی نمی کند؛ مردم اغلب تصور می کنند که می توانند چرک را در گلوی خود پیدا کنند، اما معمولا ذرات کوچک سنگی مانند و حتی ذرات غذا را مشاهده می کنند. پس این مشکل را به متخصصان واگذار کنید.)

  1. مونونوکلئوز:

مونونوکلئوز به عنوان بیماری بوسیدن معروف است زیرا که از طریق بزاق منتقل می شود. ویروس Epstein-Barr دلیل این بیماریست و در بین افراد جوان رایج تر می باشد.

تشخیص مونو سخت است، زیرا هم به تدریج و هم سریع اتفاق می افتد. علائم رایج این بیماری عبارتند از گلو درد، تب، خستگی و متورم شدن گلو و غدد زیر بغل. علائم آن ممکن است نوسان داشته باشند و یا به مدت چندین هفته طول بکشند. اگر شما نیز دچار چنین علائمی هستید، به پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات مونو خیلی شبیه به گلودرد به نظر می رسد. اگر تشخیص پزشک گلو درد باشد و برای درمان آن آنتی بیوتیک تجویز کند، ممکن است جوش های ریز و صورتی، مانند سرخک در بدن خود مشاهده خواهید کرد. بنابراین برای اطمینان از پزشک بخواهید که گلوی شما را تست کند.

بیماری مونو ممکن است با چیزی به نام آزمون مونواسپات تایید شود، اما درمانی برای ویروس وجود ندارد. آلاوا می گوید:” باید منتظر بمانید تا این بیماری به تدریج بهتر شود.” به هرحال اگر درد قابل ملاحظه ای در گلوی خود دارید، احتمالا پزشک استروئید تجویز می کند. استروئید التهاب را کمتر کرده و بلعیدن را برای شما راحت تر می کند.

  1. حساسیت ها:

حساسیت ها که به یونجه معروف هستند – عطسه، آب ریزش از چشم و آبریزش بینی که پس از تنفس مواردی مانند گردو غبار و یا شوره دچار آن می شوید – می توانند باعث بروز ناراحتی در گلو شوند.

این نوع گلو درد معمولا با نوعی خارش و درد همراه است که آزار دهنده تر از گلو درد معمولی می باشد. در فصل هایی که حساسیت شما شدیدتر می شود، این گلو درد نیز بدتر خواهد شد. برخی غذاها نیز می توانند باعث گلو درد شوند و علائم آنها نیز طوری است که اصلا فکر نمی کنید مربوط به غذایی باشد که خورده اید.

اینگونه غذاها با مشکلاتی همراه هستند، از جمله سوزش گلو، خارش دهان و مشکلاتی در معده و دستگاه گوارش مانند دل درد و اسهال. اگر این علائم را پس از یک وعده ی غذایی – به ویزه خوردن آجیل، مرکبات، غلات و یا لبنیات – مشاهده کردید، بهتر است از پزشک خود درخواست یک تست آلرژی کنید. حساسیت غذایی در هر سنی می تواند ظاهر شود و فقط مربوط به کودکان نیست.

  1. رفلکس حنجره و حلق (LPR)

رفلکس حنجره و حلق یا LPR شبیه بیماری رفلکس معده به مری است، به جز اینکه LPR روی گلو تاثیر می گذارد، که به عنوان reflux خاموش شناخته می شود، زیرا معمولا علائمی که انتظار دارید، مانند ترش کردن و دل درد، را به دنبال ندارد.

در LPR اسیدها یا مایعات هضم کننده، از طریق مری به بالا و به سمت گلو یا حنجره می روند، جایی که تارهای حساسی وجود دارد. شکم و مری شما دارای مکانیزم دفاعی است که می توانند اسیدها را خنثی کنند، اما گلوی دارای چنین ویژگی نیست.

اینگل توضیح می دهد که” گلو حساسیت بیشتری دارد، حتی مقدار کمی از این ماده ی اسیدی هم می تواند باعث آزار شدید شود.” در نتیجه ممکن است گلو درد را به همراه گرفتگی صدا، در هنگام صبح تجربه کنید. همچنین ممکن است دچار سرفه های خشک شوید و دائم گلوی خود را صاف کنید و یا اینکه احساس کنید یک قطعه غذا در گلوی شما مانده است. این علائم در طول زمان حالت نوسانی دارند، کم و زیاد می شوند.

اگر تشخیص پزشک LPR باشد، ممکن است pH شما یا وجود مقدار آنزیم های هضم کننده را در گلوی تست کند. به وسیله ی آنتی اسیدها و یا کاهش دهنده های اسید معده معالجه می شوید. کم کردن چربی غذا، کم کردن ادویه در غذا و اجتناب از الکل و کافئین نیز موثر هستند.

  1. هوای خشک:

هوای خشک زمستان برای گلو خیلی خوب نیست. حرارت اجباری موجود در هوا و کم شدن رطوبت هوا مربوط به این فصل هستند که در هنگام تنفس آن را به داخل می برید.

اگر شما از طریق دهان تنفس می کنید – چه به خاطر مشکلات تنفسی از بینی و یا به خاطر اینکه کلا در هنگام خواب دهانتان کمی باز می ماند – حتی در معرض خطر بیشتری برای خشکی گلو هستید. در واقع بینی به عنوان یک مرطوب کننده ی هوا عمل می کند، قبل از اینکه هوا را به داخل ریه های خود ببرید.

اینگل می گوید ” اگر از طریق بینی نفس می کشید، هوای خشکی که از طریق دهان به داخل می کشید، خیلی آسیب رساننده تر خواهد بود.” این امر باعث می شود وقتی از خواب بیدار می شوید دچار خارش شدید در قسمت گلوی خود شوید.

با افزایش میزان رطوبت دهان خود می توانید این مسئله را بهبود بخشید. نوشیدن آب فراوان در طول روز و مرطوب نگاه داشتن گلو کمک بزرگی می کند. استفاده از دستگاه های بخار ساز در اتاق خواب نیز بسیار موثر می باشد. اما اگر با تمام این احوال هنوز هم چنین علائمی مشاهده می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید، ممکن است دچار آپنه ی خواب هستید.

  1. فشار عضلانی

ممکن است در تماشای یک بازی فوتبال چند باردر لحظات حساس صدای خود را به شدت بالا برده باشید. اما به هرحال با به کار بردن ماهیچه ها به روش اشتباه، ممکن است دچار گلو درد هم شوید. این نوع گلودرد بیشتر در افرادی دیده می شود که تازه شغل خود را عوض کرده و در شغل جدید خود باید زیاد صحبت کنند، آن هم به روش متفاوت ، یا افرادی که در طول روز از صدای خود استفاده می کنند، مانند معلم ها و بازیگران.

اتفاقی که در اینجا رخ می دهد این است که این افراد از عضلات زیاد و حتی عضلات اضافه تر برای ایجاد صدا استفاده می کنند و در نتیجه دچار گلو درد مزمن می شوند. گرفتگی عضلات معمولا توسط یک دکتر صدا یا vocologist تشخیص داده می شود. اما پزشک شما به دنبال توضیحات جدید تری در مورد این نوع گلو درد است. به هرحال این گلو درد با صدا درمانی بهبود می یابد.

  1. تومورهای گلو

ممکن است در قسمت های بالای گلو یا پایین گلو و یا در قسمت حنجره دچار سرطان شوید. گاهی اینگونه سرطان ها در دهه ی 40 زندگی افراد تشخیص داده می شود، اما به طور متداول در دهه ی 50، 60 و یا 70 چنین سرطانی در افراد تشخیص داده می شود.

علل بروز چنین سرطان هایی سیگار کشیدن و استفاده ی زیاد از نوشیدنی های الکلی می باشد. علائم نگران کننده عبارتند از گلو درد مداوم، گرفتگی صدا که در طول 2 هفته بهبود حاصل نمی شود، داشتن مشکل در بلع غذا یا فرو دادن بزاق دهان، کاهش وزن، مشکل در تنفس، و سرفه ی همراه با خون.

اینگل می گوید ” معمولا گلو درد مربوط به سرطان یا تومور به صورت ثابت و ملایم شروع می شود. این درد در طولانی مدت اصلا بهبودی پیدا نمی کند و بدتر هم می شود.” اگر چنین علائمی را مشاهده کردید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

طی درمان های اولیه، پزشک به شما سی تی اسکن تجویز خواهد کرد، اما بهتر است قبل از هرچیزی یک پزشک گوش، حلق و بینی را ببینید. این پزشکان laryngoscopy ( دیدن حنجره) انجام می هند. یک نوار انعطاف پذیر به همراه یک دوربین از طریق بینی وارد حنجره شده و به پزشک اجازه می دهد گلو و حنجره ی شما را برای علائم سرطان، بهتر معالجه کند. این فرایند ارزان تر و مفیدتر از سی تی اسکن است – علاوه بر این در معرض هیچ اشعه ی مضری قرار نمی گیرید.

 

[divider]

مرکز تحقیقات کلینیک مغز و اعصاب و روان آلومینا

3.6 8 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

98 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Zahra

سلام ببخشید دیروز پام لیز خورد و از پشت محکم سرم خورد روی سرامیکای خونه دیشب حالت تهوع و سردرد خیلی شدید داشتم قرص آستامینوفن خوردم امروز سردرد کم شده و حالت تهوع ندارم ولی اگر تو ماشین بشینم کمی حالت تهوع دارم ولی امروز بشدت عظلات گلوم درد میکنه و نمیتونم سرمو تکون بدم به جلو یا عقب وبا وجود کرونا میترسم برم دکتر به نظر شما لازمه به پزشک مراجعه کنم؟

سلام دوست عزیز
چنانچه این حالات طی روزهای آینده تشدید گردید و مانع فعالیت روزانه تان شد بهتر است توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است این حالات با توجه به اینکه این موضوع تازه اتفاق افتاده طبیعی و گذرا باشد بهتر است شدت این حالات را طی روزهای آینده بررسی کنید و سپس نزد پزشک روید.

مژگان غلامی

با سلام.مدتی هست که در ناحیه گردن وگلو وزیر فک
(قسمت چپ) دردهای نقطه ایی وفشار احساس میکنم طوری که دردش به سمت گوش چپم کشیده میشه. خیلی میترسم با اوضاع کرونا هم فعلا نمیتونم دکتر برم..لطفا کمکم کنید وراهنمایی کنید.در ضمن بنده دبیر هستم واین روزها خیلی در حال ضبط مکالمه تدریس هستم

سلام دوست عزیز
جهت پاسخ دقیق در این خصوص قطعا نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد.
موردی که هم ذکر کردید می تواند از علل این حالت باشد. توصیه میشود در صورت تشدید این حالت، توسط پزشک معاینه شوید.

shl

با سلام و تشکر بابت مطالب مفیدتون در واقع من یک سوالی داشتم من حدود چهارماهی است ک هر از چندگاهی ناگهانی گلو درد میگیرم و اخیرا این گلو درد با تورم از ناحیه داخل گلو حنجره ام و حالت تهوع همراه است و با این شرایط کرونایی نمیتونم ب پزشک مراجعه کنم ایا این میتواند علایم بیماری باشد؟ممنون از شما!

سلام دوست عزیز
جهت پاسخ دقیق در این مخصوص نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد.
چنانچه این حالت تشدید گردید و یا مانع فعالیت روزانه تان شد توصیه میشود توسط پزشک معاینه شوید.

محمد

سلام من پایین گلوم استخوان سمت راست درد میکنه میشه کمکم کنید دلیلش رو بگید

سلام دوست عزیز
علل متعددی موجب بروز این حالت می گردد. جهت پاسخ دقیق در این خصوص، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد.

شهرزاد عبداللهی سیدآبادی

سلام برادر من سمت چپ گلو متورم شده اصلا درد نداره دکتر بردم گفته التهاب گلو سانتی بیوتیک داده خواستم ببینم درسته؟ یا میتونه چیزی دیگه باشه ؟

سلام دوست عزیز
جهت پاسخ دقیق در این خصوص، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی برادرتان می باشد.
متاسفانه بدون بررسی طبی نمی توانیم پاسخی ارائه دهیم.
بهتر است دارویی که نوسط پزشک تجویز گردیده مصرف شود چنانچه بعد از چند روز رفع نگردید و یا تشدید شد مجددا معاینات دقیق تر توسط پزشک صورت گیرد.

زهرا

سلام من یک هفته ای هست بخاطر مشکلاتی حال و اوضاع روحیی خوبی ندارم و از همون موقع دچار گلو درد شدم هیچ علائمی ندارم جز گلو درد شدید برای چی هست؟ ممکنه برای تیروئید باشه؟ ۲۴سالم هست

سلام دوست عزیز
علل متعددی می تواند موجب بروز این حالت گردد.
جهت بررسی این موضوع و پاسخ دقیق، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد.

علی

سلام من الان حدود یه ماه است گلودرد دارم هنگام قورت اب بزاق گلوم درد میکنه و به غضروف گلوم دست میزنم درد داره علت چیست ممنون

Mah

تقریبا ۲۱ سال دارم صبح که هوشیارمیشم اراون موقع احساس پر بودن گلو از حلط می کنم بیشتر سمت راستم که به راحتیم ازبین نمیره وخیلی رومخ ادم راه میره بعدش باهزار زحمت وبه سختی قورت دادن حجمش کم میشه ولی هیچ وقت ازبین نمیره وقتی احساس بغض دارم به دوطرف نمیدونم گلومه فکمه فشار میاد یا‌وقتی که عصبی میشم امانسبتاکمتر از بعض همراه باگوش دردو فشار گوش انگار که میخواد یه چیزی بزنه ازپشت پرده گوشام به بیرون درکل گاهیم‌سرم گیج میره که نمیدونم‌ازگوشمه یانه وحتی صدا هم میده گوشم وقتیم دارم مطلب میخونم‌ برای کسی همون قسمت گلوم… Read more »

سلام دوست گرامی
جهت بررسی و پاسخ دقیق در این خصوص، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد.
متاسفانه بدون ارزیابی طبی نمی توانیم نظری در این خصوص ارائه دهیم.

علی

با سلام من با کوچکترین باد و خوردن مثل بستنی سوزش گلو میگیرم اسید معدم زیاد میشه وخیلی طپش قلب میگیرم دکتر قلب رفتم دکتر معده رفتم دکتر اعصاب رفتم اما همچنان اذیتم گفتن سینوزیت گرفتی ولی من اصلا سر درد ندارم فقط صورتم کجور و جمع میشه چشام کم سو شده گوشم پرپر داره ممنون

امیر

من حدود دو ساله که ماهی ۲ یا ۳ بار گلودرد میگیرم و دیگه خسته شدم ، هر گلودرد هم خیلی شدیده و حتی با نفس کشیدنم درد میگیره ! میشه بگین چرا اینجوری میشم؟

سلام دوست عزیز
علل متعددی می تواند موجب بروز گلودرد شود مانند آلرژی، سرماخوردگی، عفونت، تومورهای گلو و …
جهت بررسی این موضوع و پاسخ دقیق، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد. متاسفانه بدون بررسی طبی نمی توانیم نظری در این خصوص ارائه دهیم. توصیه می شود توسط متخصص داخلی معاینه شوید.

98
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x