سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

6 راهکار موثر برای کاهش خروپف کردن در خواب

6 راهکار موثر برای کاهش خروپف کردن در خواب

 خرناس کشیدن

کاهش وزن، تغییر در شیوه زندگی و اصلاح طرز خوابیدن می تواند موجب فراهم آمدن شبی آرام تر برای افرادی باشد که از بیماری آپنه خواب رنج می برند.

خروپف کردن در خواب و آزار گوش دیگران اصلا کار سرگرم کننده و جالبی نیست—این سروصدای موزون، آرامش و خواب راحت را از اعضای خانواده سلب می کند. علاوه بر اینکه این حالت بسیار آزاردهنده است، خروپف کردن ممکن است  ناشی از شرایط نادرست بدنی و عدم سلامت بدن باشد.

34681_1

اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که از بیماری آپنه خواب رنج می برید، به هنگام خواب ممکن است که به صورت مکرر دچار تنگی نفس مقطعی شوید، بعلت آنکه عضلات گلوگاه و حلق در حالت استراحت و سکون قرار دارند و شرایطی را برای لوله تنفسی فراهم می کنند تا باریک و مسدود گردد. در طول زمان، بیماری آپنه خواب می تواند شما را در معرض خطر افزایش حملات قلبی و مغزی، فشار خون بالا و غیره قرار دهد.

خطرات خروپف کردن

snoring

 

حتی اگر شما با صدای بلند تنفس می کنید و مبتلا به بیماری آپنه خواب نیز نیستید، خروپف کردن غیر عادی می تواند سلامت شما را با خطر مواجه سازد. به هنگام خواب، در شرایطی که فرد دچار تنگی نفس مقطی می شود، یک نوع انگیزش یا برخیزش در مغز ایجاد می شود و دوباره مغز به خواب رفته و در حالت استراحت قرار می گیرد و فرد دوباره شروع به خروپف کردن میکند. خود فرد بیمار ممکن است که از سروصداهای شبانه ای که برای دیگران ایجاد می کند، خسته و رنجیده شود. حتی بدون بروز علائم بیماری آپنه خواب، خود عمل خروپف کردن می تواند منجر به بالا رفتن فشار خون یا نوسان فشار خون گردد. علاوه بر این، بروز بیماری آپنه خواب مرتبط با  بروز بیماری های دیگری چون، ناراحتی های قلبی، حمله مغزی، تشنج و غیره است.

classification-of-snoring

در صورتی که صدای خروپف شما آزار دهنده است و به راحتی توسط دیگران شنیده می شود، عاقلانه است که به پزشک متخصص مراجعه کنید و شرایط سلامت خود را برای او بازگو کنید. به احتمال زیاد شما از بیماری فشار خون بالا یا یک نوع بیماری قلبی رنج می برید. در برخی موارد، فرد تعادل وزن خود را از دست می دهد و یا در اکثر ساعات روز احساس خواب آلودگی می کند. البته راهکارهای فراوانی برای برطرف کردن  خروپف شدید در طول خواب شبانه و مقابله با بیماری آپنه خواب وجود دارد. به نکات زیر توجه فرمایید:

نکاتی برای برخورداری از خوابی آرام و راحت

اگر صدای خروپف شما بسیار شدید و بلند است و گوش دیگران را می آزارد، شما هم می توانید با ایجاد تغییرات جزئی در شیوه زندگی از خوابی راحت و آرام در طول شب لذت ببرید.

چاقی

  • کاهش وزن: در صورتی که شما جزء آ« دسته از افرادی هستید که از چاقی مفرط رنج میبرید، حتما اندکی وزن کم کنید. در بیشتر موارد، خروپف کردن بعلت وزن زیاد بروز پیدا می کند. بویژه زمانی که مردان گرفتار چاقی مفرط می شوند، بیشترین ناحیه ای که از نظر حجم بزرگتر می شود، گردن و غبغب است.

af73f5be-516b-45fc-95fb-507b30565c1e_beer

  • پرهیز از نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار و الکل دار پیش از خواب: مواد کافئینی و الکل دار از فعالیت عضلات فراخش گر لوله تنفسی (شخص يا عضله يا چيزى كه متسع يا فراخيده مي كند) جلوگیری می کنند. در صورت نوشیدن، مطمئن باشید که صدای خروپف بلندتر و شدیدتر می شود.

24572_687

  • پرهیز از مصرف داروهای خاص: داروهای خواب آور، داروهای آرامبخش و شل کننده ها تنها سبب مسدود شدن و سست شدن عضلات فراخش گر لوله تنفسی می شوند و همین عامل منجر به خروپف کردن درطول خواب شبانه می گردد.

Man in Bd with Blue Balloons

  • خواب کافی: خواب ناکافی و کمبود خواب به عضلات لوله تنفسی آسیب وارد نمی کند، اما هرچه بیشتر احساس خستگی کنید، امکان خروپف کردن بیشتر خواهد بود. زمانی که به پشت می خوابید، سنگیینی و وزن بدن به سوی پایین به بافت های لوله تنفسی فشار وارد می کند و همین عامل منجر به خروپف کردن می شود. به هنگام خواب، بر پهلو دراز کشید تا از بروز علائم آپنه خواب کاسته شود.

hhw443

  • بالا بردن سطح بدن از زمین: به هنگام خواب، زمانی که به بدن شیب اندکی می دهید، باعث می شود که کمتر خروپف کنید. در ناحیه کمر و باسن یک بالشت نرم قرار دهید یا از تشکچه های بادی خواب که باد داخل آن قابل تنظیم و تغییر است، استفاده کنید.

snoring

خروپف کردن می تواند نشانه ای از وجود بیماری در بدن انسان باشد یا برای دیگران مزاحمت ایجاد کند. در هر صورت، شما میتوانید با اعمال چندین روش جادویی وضعیت سلامت خود را بهبود بخشید.

منبع:

http://www.everydayhealth.com/sleep

نگارنده: حدیث بختیاری

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

[divider]

انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی) در کلینیک خواب آلومینا

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.

 

برای تماس و تعیین نوبت کلینیک خواب اینجا کلیک کنید:  تماس با ما

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: