کلسترول خون چیست؟

Cholesterol blocked artery medical concept with a human blood vessel that is clogged by unhealthy food as hamburgers and fried foods as a health risk metaphor for dieting and nutrition problems as eating fat.

کلسترول خون

کلسترول خون شما چگون است؟ زمان چک کردن آن رسیده است!

حفظ کلسترول در یک سطح مناسب یک روش بسیار مهم در حفظ سلامت قلب می باشد – همچنین احتمال بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد. اما ابتدا باید عدد کلسترول خود را بدانید. انجمن قلب امریکا پیشنهاد می کند که بزرگسالان از 20 سالگی به بعد هر 4 یا 6 ماه کلسترول خون خود را چک کنند.

تست کلسترول میزان کلسترول خون را به میلی گرم در هر دسی لیتر بیان می کند (mg / dl). سطح کلسترول خون شما و همچنین میزان کلسترول HDL (کلسترول خوب) از جمله فاکتورهایی هستند که پزشک از طریق آنها می تواند طول عمر شما یا خطر سکته ی قلبی را تا 10 سال پیشگویی کند.

برگه ی آزمایش شما سطح کلسترول را به میلی گرم در هر دسی لیتر (mg / dl)  بیان می کند. برای تعیین چگونگی تاثیر سطح کلسترول بر روی بیماری های قلبی، پزشک فاکتورهای دیگری از جمله پیشینه ی خانوادگی، سن و سال و سیگار کشیدن شما و فشار خون را نیز در نظر می گیرد.

موارد زیر یک پروفایل کامل از لیپوپروتئین را نشان می دهد:

 • کلسترول کلی خون ( یا سروم ): کلسترول خون با استفاده از تساوی زیر محاسبه می شود:

HDL + LDL + 20 درصد از میزان تری گلیسرید. کلسترول کمتر از 180 mg/dl خوب محسوب می شود.

 • HDL (کلسترول مفید): در مورد HDL هر چه سطح بالاتر باشد، بهتر است. سطح پایین HDL احتمال خطر مبتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. افرادی که دارای تری گلیسرید خون بالایی هستند، معمولا سطح HDL پایین تری دارند. فاکتورهای ژنتیک، دیابت نوع دوم و برخی داروها مانند بتا بلاکرها و استروئیدهای آنابولیک و سیگار کشیدن و اضافه وزن و کم تحرکی، همه عواملی هستند که منجر به کاهش کلسترول HDL می شوند.

گرفتگی رگها

 • LDL (کلسترول مضر): سطح کلسترول LDL باید پایین باشد تا به سلامت شما صدمه ای وارد نشود. به هرحال طبق دستورالعمل های جدید انجمن قلب امریکا، میزان LDL نباید فاکتور اصلی برای درمان و جلوگیری از حمله ی قلبی و سکته باشد. برای بیمارانی که استاتین مصرف می کنند، این دستورالعمل ها حاکی از آن است که سطح کلسترول LDL از یک مقدار مشخصی نباید کمتر باشد. رژیم غذایی سرشار از چربی های اشباع شده و ترانس، میزان کلسترول LDL را بالا می برد.
 • تری گلیسریدها: تری گلیسرید شایع ترین نوع چربی خون می باشد. سطح طبیعی تری گلیسرید براساس سن و جنسیت متفاوت است. سطح بالای تری گلیسرید به همراه HDL پایین یا LDL بالا منجر به تصلب شراین می شود که از رسوب چربی در دیواره ی شریان ها به وجود می آید و خطر ابتلا به حمله ی قلبی و سکته را افزایش می دهد.

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - کلسترول خون چیست؟

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

5 نظرات
 1. مهناز می گوید

  مطلب بسیا عالی بود.
  تشکر

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   ممنون از توجهتون

 2. نازنین می گوید

  سلام.
  چطور کلسترل خون خودمون را چک کنیم؟

  1. بدون انجام آزمایش ممکن نیست

  2. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام، دوست گرامی با انجام آزمایش خون میتوانید میزان کلسترول خون را چک نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: