چگونگی تعبیر خواب توسط روانشناسان

تعبیر رویا (خواب دیدن)در روانشناسی

روانشناسان خواب ها را چطور تعبیر می کنند؟ گرچه رویاها گیج کننده می باشند، اما روانشناسان از تعبیر خواب برای کشف ناخودآگاه افراد استفاده می کنند.

درک چگونگی تعبیر خواب توسط روانشناسان

تئوری های تعبیر خواب یا به عبارت بهتر تفسیر رویا، بسیار زیاد می باشند و تحت تاثیر روانشناسان بزرگی مانند فروید، یونگ، داموف و غیره هستند. محتوای رویاها گسترده و متنوع می باشند و در نتیجه تفسیر آنها نیز گسترده و متنوع است.  گرچه هیچ کتابی علت خواب دیدن را توضیح نمی دهد، متخصصان و روانشناسان معتقدند که رویاها غنی و مهم و معنادارهستند.

برخی تئوری های مربوط به خواب دیدن دارای اطلاعات و فرایندهای عاطفی هستند. نظریه ی واقع در پشت این تئوری ها این است که اطلاعات و عواطف شخص در طول روز باید از تجربه کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت پردازش شوند. خواب دیدن نیز ممکن است بخشی از این فرایند باشد.تعبیرخواب

فروید و خواب دیدن (تعبیر رویا از دید فروید)

فروید یکی از روانشناسان برجسته می باشد که کتاب ها و مقالات زیادی را در ارتباط با تفسیر رویاها، روانشناسی و ضمیر ناخودآگاه منتشر کرد. او معتقد است که محتوای رویا ( تصاویر و رویدادهای آن) در واقع بیانی از ناخودآگاه فرد هستند.

بحث فروید این بود که رویاها راهی هستند که id یا همان نهاد انسان با عمیق ترین و تاریک ترین آرزوهای درونی وی ارتباط برقرار می کند. خواب دیدن در نبود خود (ego) اتفاق می افتد، حالتی که نهاد (id) و فراخود (superego) در خود انسان متمرکز می شوند.

یونگ و ضمیر ناخودآگاه

کارل یونگ فیلسوف و روانشناس بود. او معتقد بود که رویاها اطلاعات مربوط به ناخودآگاه شخصی و ناخودآگاه جمعی را آشکار می کنند.

به نظر یونگ همه ی انسانها به ناخودآگاه جمعی متصل هستند، ناخودآگاه جمعی همان تجربه ی اولیه ی کل نژادها می باشد. یونگ معتقد است که انسان یک بار می تواند به طور فعال به این ناخودآگاه جمعی دسترسی داشته باشد، اما توانایی آن را در طول زمان از دست می دهد. رویاها هستند که باقی می مانند تا این ارتباط را برقرار سازند.

تعبیر خواب

کلوین هال و فرایند شناخت در تفسیر خواب

کلوین هال روانپزشک و روانشناسی است که بر روی درک چگونگی تاثیر رویاها بر روی شناخت، تمرکز کرد. فرایند شناخت عبارت است از انتشار اطلاعات از تجربه به درک عاطفی و فکری و به ذخیره سازی طولانی مدت.

کلوین هال معتقد است که فعالیت ها، تجربیات و مکالمات لازم است طبق محتوای مرتبط تقسیم شوند تا اینکه به خاطر سپرده شوند و رویاها نیز در این فرایند نقش مهمی دارند. نظریه های وی مستلزم شناخت فعالیت ها، اشیا، فعل و انفعالات و تنظیم یک رویا برای به دست آوردن درک می باشد.

داموف و درونی سازی زندگی در رویاها

ویلیام داموف با کلوین هال مطالعات خود را انجام داد و به عنوان محقق خواب شناخته شد. بررسی های این محقق نشان می دهد که فردی که خواب می بیند، در واقع افکار و نگرانی های زندگی روزانه ی خود را از طریق رویاها درونی می سازد. خواب دیدن به افراد اجازه می دهد تا روی ترس ها، انگیزه ها و نیازهای هر روز خود کار کنند تا مشکلات و مسائل مربوطه را حل کنند.

مطالعات و تفسیر رویاها در سالهای اخیر

بررسی های رویا و تعبیر خواب در دهه ی 1970 بسیار محبوب شد و نویسندگان و محققان و روانپزشک ها علاقه ی بیشتری به علت خواب دیدن افراد نشان می دادند. رویاهای افراد تجربه های کاملا شخصی هستند و دلیل مشخصی هم برای این تجربه ها وجود ندارد.

روانشناسان چگونه رویاها را تفسیر می کنند؟

آنها در واقع بر اساس محدوده ی بررسی ها، تخصص و نظریه های خود این کار را می کنند. تحقیقات نشان می دهد که رویاها نقش حیاتی برای تجربه ی بشر داشته اند و اینکه یک فرد در زمان خواب باید خواب ببیند حتی اگر آنرا به خاطر نیاورد.

در حالیکه محققان و روانشناسان در مورد علل خواب دیدن و تاثیر آن بر روی افراد تحقیق می کنند، انسان ها همچنان در حال تجربه ی رویاهای مختلف هستند.

نویسنده: مرکز تحقیقات جایروس

1 دیدگاه دربارهٔ «چگونگی تعبیر خواب توسط روانشناسان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *