چگونگی تشخیص بیماری آپنه خواب (وقفه تنفسی انسدادی) پس از سکته مغزی

 آپنه خواب

به کارگیری ابزار  چهار متغیره ممکن است شیوه نوین و مفیدی برای تشخیص  بیماری آپنه خواب  (وقفه تنفسی انسدادی) در ظرف مدت 90 روز پس از سکته مغزی باشد. متغیرهایی  چون سن، جنسیت، فشار خون، خروپف و  BMIکه از طریق آزمایش مورد بررسی قرار می گیرند، ممکن است علائم خوبی برای تشخیص وقفه تنفسی انسدادی پس از گذشت سه ماه از سکته مغزی باشند.

در مقایسه با ابزار مبتنی بر کاغذ ( تکمیل پرسشنامه و جمع آوری مدارک و مشاهدات)، ابزار چهار متغیره غربالگری از قوی ترین و موثرترین ابزار تشخیص بیماری آپنه خواب  (وقفه تنفسی انسدادی) پس از سکته مغزی هستند. به کارگیری این ابزار به دانشمندان در تعیین اینکه کدام یک از بیماران بیشتر از فواید ارزیابی دقیق بیماری آپنه خواب در شرایط پس از سکته مغزی بهره می برند، کمک می کند.

نحوه دمزنی در حالت عادی و پس از سکته مغزی
نحوه دمزنی در حالت عادی و پس از سکته مغزی

احتمال بروز  بیماری آپنه خواب  (وقفه تنفسی انسدادی) پس از حملات مغزی بسیار زیاد است، که اگر به موقع درمان نشود، موجب بروز مشکلات قلبی عروقی و عملکرد ضعیف جسمی و روحی و در نهایت مرگ فرد بیمار می گردد. دانشمندان در حال بررسی و ارزیابی ابزار چهار متغیره غربالگری ( ارزیابی بی خوابی اپورث، مقیاس  SOS ، پرسشنامه STOP-BANG  و پرسشنامه برلین) بعنوان شیوه های کاغذی شناسایی  بیماری آپنه خواب  (وقفه تنفسی انسدادی) پس از بروز حملات مغزی هستند. افرادی که در مورد آزمایش قرار گرفته بودند، حدود نود روز از اولین سکته مغزی شان میگذرد.

افراد شرکت کننده در آزمایش به صورت سرپا به خواب مصنوعی رفتند، در حالی که دستگاهی برای کنترل رفتار بیماران به آنها متصل شده بود. بیماران ظرف مدت 72 ساعت تمام پرسشنامه ها را تکیمل کردند، در حالی که هنوز هم در خواب مصنوعی قرار داشتند. در اولین مطالعه، تعریف اولیه ای که برای بیماری آپنه خواب تعریف شد—هیپوپنه (کاهش قابل ملاحظه جریان هوا) است که شاخص جریان هوا اگر 15 یا بیشتر باشد یا میان 5 تا 14 باشد، بدین معناست که فرد به میزان 88 درصد فاقد اکسیژن لازم برای تنفس در طول خواب عمیق شبانه است. اما اگر شاخص جریان هوا 15 یا بیشتر باشد، محققان ناگزیر اند تا به صورت جداگانه به بررسی ارزش تشخیصی هر کدامیک های متغیرها اقدام کنند.

apneastrokewomen-437x350

دانشمندان نتایج بدست آمده از 44 بیمار را مورد بررسی و مقایسه قرار دادند. بجز عامل جنسیت، محققان هیچ رابطه نظری میان بیماران مبتلا به آپنه خواب و بیماران سالم و عادی نیافتند.

برساس تعریف اول، ابزار چهار متغیره غربالگری موثر ترین روش در تشخیص بیماری آپنه خواب بود ( ارزش تشخیصی:   0.878 ) و براساس تعریف دوم، ابزار چهار متغیره مورد مناسبی برای تشخیص بیماری بود، در حالی ارزش تشخیصی آن کمتر بود ( حدود 0.787 ).

منبع:

http://www.neurologyreviews.com/specialty-focus/sleep/article/how-can-neurologists-screen-for-obstructive-sleep-apnea-after-stroke/4c42325e8253ac5c27867cf5ea70ba8e.html

 

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x