چرا یک دوش آب گرم قبل از خواب توصیه میشود؟

اهمیت دوش آب گرم قبل از خواب در تنظیم سیکل خواب-بیداری

دوش آب گرم قبل از خواب نه تنها به عنوان یک عادت آرام‌بخش شناخته می‌شود بلکه می‌تواند نقش مهمی در تنظیم سیکل خواب-بیداری و بهبود کیفیت خواب ایفا کند. این روش ساده و مؤثر با استفاده از تغییرات دمایی بدن، به فرآیند طبیعی خواب کمک می‌کند.

افزایش درجه حرارت بدن و تأثیر آن بر خواب

  • تنظیم درجه حرارت بدن: دوش آب گرم باعث افزایش موقتی درجه حرارت بدن می‌شود. این افزایش درجه حرارت، پس از خروج از دوش، به تدریج شروع به کاهش می‌کند که این فرآیند کاهش می‌تواند به آماده‌سازی بدن برای خواب کمک کند.
  • تقلید از سیکل طبیعی بدن: در شروع خواب، بدن به طور طبیعی شروع به خنک‌تر شدن می‌کند. دوش آب گرم قبل از خواب می‌تواند این فرآیند طبیعی را تقلید و تسهیل کند، به این ترتیب به شروع سریع‌تر و عمیق‌تر خواب کمک می‌کند.

نقش هیپوتالاموس در تنظیم خواب

  • هیپوتالاموس و تنظیمات بدنی: هیپوتالاموس، به عنوان یک مرکز کنترلی در مغز، در تنظیم دمای بدن، احساسات، گرسنگی، تشنگی و سیکل خواب-بیداری نقش دارد. این بخش از مغز با دریافت سیگنال‌های مختلف، به تنظیم و هماهنگ‌سازی این فعالیت‌ها کمک می‌کند.
  • افزایش طول مرحله عمیق بدون رویا: درجه حرارت بدن در طول مرحله عمیق بدون رویا کاهش می‌یابد. دوش آب گرم قبل از خواب می‌تواند به افزایش طول این مرحله از خواب کمک کند، که برای بازسازی و استراحت بدن ضروری است.

نکات مفید

  • زمان‌بندی دوش: بهترین زمان برای گرفتن دوش آب گرم، 2 تا 3 ساعت قبل از خواب است، تا بدن زمان کافی برای شروع فرآیند خنک‌شدن پس از دوش را داشته باشد.
  • ایجاد یک روال آرامش‌بخش: علاوه بر دوش آب گرم، اضافه کردن فعالیت‌های آرامش‌بخش مانند مطالعه یا مدیتیشن به روال قبل از خواب می‌تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند.

در نهایت، اجرای این شیوه‌ها و ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی می‌تواند به کاهش مشکلات خواب و افزایش کیفیت زندگی کمک کند.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *