تست خواب | همه آنچه باید در مورد پلی سومنوگرافی (تست خواب) بدانید!

همه چیز در مورد پلی سومنوگرافی (تست خواب)

همه اطلاعات مورد نیاز شما از بهترین مراکز تست خواب در تهران و اینکه تست خواب چیست و چه کاربردهایی دارد تا معرفی بهترین پزشکان خواب و…

تست خواب چیست؟

سومنوگرافی0 300x180 - تست خواب | همه آنچه باید در مورد پلی سومنوگرافی (تست خواب) بدانید!
تکنسین تست خواب در حال وصل کردن سنسورهای تست خواب

پلی سومنوگرافی یا همان تست خواب شبانه رایج ترین نوع بررسی خواب می باشد و در واقع آزمایشی است که برای مشخص کردن الگوهای خواب و اختلالات رایج خواب در افرادی که دچار اختلالات خواب هستند به کار می رود.

تست خواب شبانه بوسیله ی ارزیابی و ثبت امواج مغز، سطح اکسیژن خون، میزان طپش قلب، حرکات بدن، حرکات چشم ها ، و کمیت و کیفیت تنفس در طول خواب، انجام می شود.

خواب - تست خواب | همه آنچه باید در مورد پلی سومنوگرافی (تست خواب) بدانید!

این تست معمولا در یک بیمارستان یا مرکز تخصصی بررسی خواب انجام می شود، محلی که متخصصان می توانند بیماران را برای تشخیص نوع بیماری در طول شب بطور کامل مشاهده و بررسی کنند.

 

شماره تماس های نوبت گیری سریع
به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

  ویزیت متخصص اختلالات خواب و تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 مشاوره و روانشناسی  22636863_021

 مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469

در تست خواب هیچ موج یا جریانی وارد بدن شما نمی شود و فقط تعدادی سنسور پوستی ، اطلاعات خواب شما را در تمام طول شب ثبت می کنند.

از ضربان قلب تان گرفته تا نوع تنفس تان و میزان اکسیژن خون تان و حرکات بدنتان و هرچیزی که در خواب تان اتفاق می افتد. تست خواب همیشه باید توسط پزشک متخصص انجام و تفسیر شود.

علت تست خواب چیست

مدتی که شما خواب هستید، اتفاقات زیادی ممکن است بیفتند، بنابراین پلی سومنوگرافی به متخصص اجازه خواهد داد تا چگونگی حرکات و نفس کشیدن و صدای تولید شده را کنترل کند. وقتی که یک یا دو تا از علائم زیر را مشاهده کردید، پلی سومنوگرافی تجویز خواهد شد:

 • اگر علائم آپنه ی خواب یا دیگر مشکلات تنفسی مربوط به خواب مانند خروپف شدید را داشته باشید (آپنه ی خواب شرایطی است که در آن فرد طی خواب دچار توقف تنفسی می شود)
 • به طور غیرارادی در طول خواب پاهای خود را می کشید.
 • در طول روز احساس خواب آلودگی و یا حملات غیرارادی خواب می کنید. حمله ی خواب اختلالی است که با عنوان نارکولپسی مطرح می شود.
 • دچار اختلال در دوره ی REM خواب می شوید.
 • در خواب راه می روید یا خیلی حرکت می کنید و یا حرکات خشن در خواب انجام می دهید
 • دچار بی خوابی می شوید، یا به سختی می توانید بخوابید و یا خواب شما تداوم ندارد.

تست خواب - تست خواب | همه آنچه باید در مورد پلی سومنوگرافی (تست خواب) بدانید!

تست خواب ، چگونه مشکلات خواب شما را  بررسی می کند؟

 

فرایند خواب دارای مراحل مختلفی است. اولین مرحله NREM یا مرحله عدم جنبش سریع چشم نامیده می شود. در مرحله ی NREM مغز شما دارای امواجی است و حرکت چشم ها نیز آهسته است.

مرحله ی بعدی یک یا دو ساعت طول می کشد. در این مرحله فعالیت مغز شما افزایش یافته و حرکت چشمان شما نیز سریعتر می شود. این مرحله REM نامیده می شود.

سومنوگرافی2 300x270 - تست خواب | همه آنچه باید در مورد پلی سومنوگرافی (تست خواب) بدانید!
نمونه یک تست خواب شبانه

اختلالات خواب باعث بر هم خوردن خواب در این مرحله می شود. کنترل های پلی سومنوگرافی در تمام مراحل انجام می شود تا مشخص شود که خواب شما در کدام مرحله دچار اختلال می شود.

سوال و جواب های رایج در مورد تست خواب (Polysomnography)

عوارض تست خواب چیست؟

تست خواب یک تست غیر تهاجمی است و عارضه خاصی تاکنون از انجام این تست گزارش نشده است.

تفسیر جواب تست خواب چگونه انجام می شود؟

تفسیر تست خواب توسط فلوشیپ اختلالات خواب و معمولا در چند مرحله و طی چند روز انجام می شود.  تفسیر تست خواب معمولا حدود یک هفته زمان می برد. البته بسیاری از مراکز غیراستاندارد در کشور نیز وجود دارند که فقط تست را تفسیر می کنند و تست توسط متخصص خواب تفسیر نمی شود که اینگونه تست های خواب ارزش علمی ندارد.

تست خواب در منزل چگونه انجام می شود؟

تست خواب خانگی یا تست خواب در منزل فقط در موارد محدودی کاربرد دارد و برای همه افراد قابل انجام نیست به عنوان مثال در افرادی که شک به اختلالات مغزی حین خواب ، اختلال خواب رم ، اختلالات خواب غیررم و بسیاری موارد دیگر وجود دارد، تست خواب خانگی اصلا کاربردی ندارد چون در تست خواب خانگی قادر به اندازه گیری امواج مغزی و مراحل خواب نیستیم. متاسفانه برخی شرکت های فروشنده دستگاههای خواب این تست را انجام می دهند که طبعا هم انجام تست و هم تفسیر تست توسط غیر متخصصین غیرقابل قبول است.

تفاوت PSG با MSLT چیه؟

PSG همون تست خواب معمول شبانه است و MSLT نوع دیگری از تست خواب است که در روز انجام می شود و برای تشخیص اختلالاتی مانند نارکولپسی کاربرد دارد.

چه آمادگی برای تست خواب لازم است؟

آماده سازی ویژه ای برای تست خواب لازم نیست و فقط رعایت موارد زیر کفایت می کند.

 1. قبل از آمدن به کلینیک تست خواب، غذای معمول خود بخورید، اما از مصرف کافئین و الکل اجتناب کنید.
  داروهای تان را مصرف کنید مگر اینکه پزشکتان شما را منع کرده باشد. دقت کنید که اگر داروهای خواب آور مانند زولپیدم و آلپرازولام مصرف می کنید , بهتر است دارو را داخل کلینیک خواب مصرف نکنید نه در منزل.
 2. به موقع رسیدن و کنسل نکردن : تست خود را بی دلیل لغو نکنید. بسیاری از اختلالات خواب می تواند جدی باشد. دکتر شما با انجام تست خواب به دنبال راهی برای درمان مشکل خواب شماست. تست خواب کار تخصصی سختی است که توسط تیم بزرگی از پزشکان و تکنسین ها انجام می شود و اگر قصد داشتید تست تان را کنسل کنید حداقل 2 تا 3 روز قبل اطلاع دهید تا فرد دیگری جایگزین شما گردد.
 3. اطمینان حاصل کنید که مسیر کلینیک خواب را به همراه دارید و راه را بلدید.
 4. برای به دست آوردن بهترین نتایج، الکترود ها باید روی پوست تمیز قرار گیرد.حتما اطمینان حاصل کنید که موهایتان در روز تست خواب, تمیز و بدون روغن مو یا ژل مو است.مردان مبتلا به ریش و سبیل نیازی به اصلاح آنها ندارند، بلکه باید موها و پوست کاملا تمیز شده باشند. به همین دلیل دوش آب گرم قبل از مراجعه به کلینیک خواب به همه مراجعین توصیه می گردد

در داخل کلینیک خواب و قبل از انجام تست خواب در یک پرسشنامه کوتاه, از شما خواسته خواهد شد تا قبل و بعد از تست خواب, نظر خود را در مورد وضع کنونی تان و وضعیت تست و چگونگی خواب خود بگویید.

تست خواب 800x534 - تست خواب | همه آنچه باید در مورد پلی سومنوگرافی (تست خواب) بدانید!
اتاق تست خواب در کلینیک خواب

برای انجام تست خواب باید چه وسائلی بهمراه بیاورید:

 • هرچه به شما کمک می کند بهتر بخوابید (به عنوان مثال بالش یا پتوی مخصوص تان)
 • یک کتاب برای مطالعه (اگر اهل مطالعه قبل از خواب هستید)
 • لباس خواب راحت که در آن گردن تان و پاهایتان آزاد و شل است
 • فهرستی از تمام داروهایی را که مصرف می کنید و داروهایی را که در طول شب و روز بعد باید مصرف کنید.
 • تمام جواهرات ارزشمند خود را در خانه بگذارید. آزمایشگاه تست خواب نمی تواند مسئول نگهداری اموال شخصی باشد.

آمادگی برای پلی سومنوگرافی زیاد دشوار نیست. از قبل از ظهر قبل شب شروع تست از نوشیدن الکل و یا خوردن هر ماده کافئین دار خودداری کنید، زیرا الکل و کافئین روی خواب طبیعی شما تاثیر می گذارند.

 مطمئن شوید که هیچ مانعی برای خوابیدن شما در کلینیک وجود ندارد.

تست خواب در کدام بیمارستان ها انجام می شود؟

تست خواب در برخی بیمارستان های دولتی و خصوصی در تهران انجام می شود ولی در اغلب این بیمارستانها متخصص اختلالات خواب برای تفسیر تست خواب وجود ندارد و تست خواب انجام شده در این مراکز به دلیل اینکه تفسیر خوبی نشده اند قابل اعتماد نیستند.

بیمه تست خواب  چیست؟ انجام تست خواب جزو پوشش بیمه است؟

بیمه های پایه معمولا تست خواب را پوشش نمی دهند ولی بسیاری از بیمه های تکمیلی علی الخصوص بیمه نیروهای مسلح و بیمه های بانک ها و… تست خواب را پوشش می دهند.

تست پلی سومنوگرافی (PSG) چگونه است؟

بررسی خواب به روش پلی سومنوگرافی به هیچ وجه تهاجمی نبوده و انجام آن آسان می باشد. فقط کافیست با یک مرکز بررسی خواب تماس گرفته و به آنجا مراجعه کنید.

در زیر تصویری از یک نمونه پلی سومنوگرافی شبانه را مشاهده می کنید:

خواب - تست خواب | همه آنچه باید در مورد پلی سومنوگرافی (تست خواب) بدانید!

از شما خواسته می شود عصر روز قبل از انجام تست در مکان انجام تست – که یک مرکز بررسی خواب یا یک بیمارستان می باشد – حاضر باشید و شب را در آنجا بگذرانید.

همچنین از شما خواسته می شود که وسایل مورد نیاز خود همراه داشته باشید. وقتی به مرکز برسید با چند همراه وارد اتاقی خواهید شد که کنترل خواب شما در آن اتفاق می افتد.

علاوه بر این سیستم صوتی دو طرفه در این اتاق وجود دارد که هم از بیرون اتاق صدای شما شنیده خواهد شد و هم شما در داخل اتاق می توانید با بیرون صحبت کنید.

پس از اینکه برای خوابیدن آماده شدید، سنسورهایی به سر و شقیقه ها، پاها و قفسه ی سینه ی شما متصل خواهد شد. این سنسورها به وسیله ی یک سیم به کامپیوتر متصل می شوند.

سومنوگرافی1 300x207 - تست خواب | همه آنچه باید در مورد پلی سومنوگرافی (تست خواب) بدانید!

در آخر نیز یک گیره ی کوچک به انگشت یا گوش شما متصل می شود تا سطح اکسیژن خون شما را کنترل کند.

زمانی که تمام موارد آماده باشند، شما می توانید بخوابید و در طول شب تمام تجهیزات خواب شما را کنترل کرده و آن را ثبت می کنند.

به هرحال در محل انجام تست ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا بخوابید، اما این مسئله بر روی نتایج بررسی تاثیری نخواهد گذاشت، چرا که یک خواب کامل برای نتایج صحیح ضروری نیست.

پس از اتمام بررسی خواب چه اتفاقی می افتد؟

صبح پس از بیدار شدن شما، تمام سنسورها از بدن شما جدا می شوند و تست شما کامل شده و اکنون می توانید به خانه برگردید و روز عادی خود را آغاز کنید.

تقریبا برای دو هفته بعد به شما نوبت ملاقات مجدد داده خواهد شد، در این مدت پزشک آزمایش شما را بررسی خواهد کرد و نکات لازم را به شما خواهد گفت.

آیا پلی سومنوگرافی خطری دارد؟

پلی سومنوگرافی یک تست غیرتهاجمی و بدون درد است. تنها اینکه درصد اندکی از بیماران نسبت به چسباندن سنسورها به پوستشان حساسیت پوستی سطحی نشان می دهند که معمولا بدون اهمیت و خودبخود بهبود یابنده است.

در مرکز تخصصی تست خواب جایروس از سال 1390 تست خواب انجام می شود و هر روزه ما پذیرای مراجعینی از تهران، کرج، قم، اصفهان، مشهد، تبریز ، کرمان، یزد، اردبیل و سراسر ایران هستیم.


تست خواب - تست خواب | همه آنچه باید در مورد پلی سومنوگرافی (تست خواب) بدانید!

پاسخ به سوالات رایج شما در مورد تست خواب :

بطور کلی جراحی بینی برای خروپف توصیه نمی گردد و البته اگر قصد جراحی راههای هوایی دارید توصیه می کنیم قبل از جراحی حتما تست خواب انجام دهید. قبل از جراحی چاقی نیز انجام تست خواب توصیه می گردد. گاهی نیز بعد از تست خواب یکی از روش های پیشنهادی جراحی است ولی معمولا روش های غیرجراحی در درمان ارجح اند.

بالاتر از 3 سال در هر سنی قابل انجام است

تست خواب را نباید در هر مرکزی انجام دهید چرا که تفسیر این تست بسیار سخت و تخصصی است و توسط هر پزشکی قابل انجام نیست

برای اخذ نوبت تست خواب با شماره های موجود در پایین سایت یا شماره های موجود در صفحه تماس با ما تماس بگیرید

مرکز تحقیقات مرکز فوق تخصصی اختلالات خواب جایروس

 

mostafa 1392 - تست خواب | همه آنچه باید در مورد پلی سومنوگرافی (تست خواب) بدانید!

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات 

 دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه فوق تخصصی جایروس


انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی) در این مرکز فوق تخصصی

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.

 

برای تماس و تعیین نوبت تست خواب اینجا کلیک کنید:  تماس با ما


ویدئو های مرتبط با تست خواب را در ادامه ببینید:


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - تست خواب | همه آنچه باید در مورد پلی سومنوگرافی (تست خواب) بدانید!

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است
شماره تماس های نوبت گیری سریع
به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

واحد انجام تست خواب 02122639401

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122636863

واحد مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

منبع منبع 1 منبع2 منبع 3
19 نظرات
 1. متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ اختلالات خواب می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 2. جلیل می گوید

  یکی از دوستام چند شب پیش اینجا تست خواب انجام داد خیلی راضی بود از برخورد پرسنل و دکترها و کیفیت کار
  چون خودش اینترنتی بلد نبود, از من خواست به جاش ازتون تشکر کنم.

  1. خیلی ممنون از محبت و انرژی مثبت شما

 3. عذرا می گوید

  اینجا برای کودکان هم تست خواب انجام میشه؟

  1. بله
   تست خواب برای کودکان 3 ساله به بالا انجام میشود.

 4. جعفرطالبی می گوید

  سلام خسته نباشیدمیشه آدرس لطف کنیدتاشوهرم روبیارم برای انجام تست خواب چندساله که شباتوی خواب نفسشش بندمیادونمیتونه نفس بکشه وشبهاخوابش نمیبره راستی هزینش چقدرمیشه مااهل شهرستان یزدهستیم شوهرم 40سالشه

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست می گوید

   سلام
   برای دریافت آدرس دقیق به صفحه تماس و تعیین نوبت ویزیت مراجعه فرمائید.

 5. بهزاد می گوید

  خانمی ۷۲ ساله با سابقه فشار خون بالا دارای خوابهای نامنظم و آشفته و کابوس که با بالا رفتن فشار خون دچار رعشه و لرزش تمام بدن و سر میشود همراه کمی سر گیجه باید به کدام گرایش متخصص مغز اعصاب مراجعه کند ؟ آیا نیاز به انجام تست خواب میباشد ؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   با مرکز شماره یک تماس بگیرید و از دکتر مصطفی امیری (متخصص مغز و اعصاب، فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا) تایم ویزیت اخذ نمایید.

 6. علیرضا می گوید

  تست خواب در منزل هم انجام میشه؟

  1. بله تست خواب هم در کلینیک و هم در منزل انجام میشود

 7. شیوا کهر می گوید

  سلام
  شما تو کرج هم تست خواب انجام میدید؟ دکتر مصطفی امیری ایران هستن؟

  1. بله تست خواب انواع در منزل در تمام ایران انجام می شود. دکتر مصطفی امیری ایران هستند و برای ویزیت ایشان ابتدا باید فرم پذیرش آنلاین کلینیک خواب را تکمیل نمایید

 8. فاطمه می گوید

  سلام.من راحت میخوابم.فقط خواب زیادمیبینم.چه خوابم کم باشه چه زیاددرهرصورت تمام مدت خواب میبینم وگاهی کلافه میشم ازاین حجم خواب دیدن.میشه راهنمایی بفرمایید

  1. لطفا برای بررسی رایگان، فرم ارزیابی اختلالات خواب را تکمیل نمایید

 9. اژدری می گوید

  سلام حدود دوماه پیش دخترم تست خواب انجام داد برخورد پرسنل و پزشکان بسیار عالی بود از تک تک عوامل سپاسگذارم
  فقط حیف که خود اقای دکتر مصطفی امیری دیگه تشریف نمیارن

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   از اینکه از خدمات کلینیک خواب، راضی بودید بسیار خرسندیم.
   جناب دکتر مصطفی امیری به دلیل مشغله های کاری مدتی فرصت طبابت ندارند. اما در بررسی های تست خواب نظارت دارند. دیگر پزشکان حیطه خواب کلینیک جایروس نیز، بسیار حاذق و با تجربه می باشند.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت شما

 10. سمیرا می گوید

  با عرض سلام خدمت شما، برای دریافت مشاوره در زمینه آموزش مهارتهای مدیریت رفتاری و کنترل خشم برای مادر و کودک که به تشخیص فوق تخصص روانپزشکی کودک باید انجام بشه، کدامیک از همکاران مشاور خانم مرکز آزادی را پیشنهاد میکنید؟ سپاسگزارم

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست می گوید

   با سلام
   برای خانم عبداللهی در شعبه آزادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: