نوروپاتی دیابتی چیست ؟

نوروپاتی 3

نوروپاتی به حالتی گفته میشود که در ان اعصاب مجاور یک بخش دچار اختلال میشوند و علائمی مانند ضعف و یا بی حسی را ایجاد میکنند .

همان طور که میدانید قند خون افراد دیابتی بالاست و در صورتی که این بیماری درمان نشود به اعصاب اسیب میرساند .همچنین رگهای خونی که خون را به اعصاب میبرند دچار اختلالاتی میشوند

اعصاب اسیب دیده پیام ها را با سرعت کمتری انتقال میدهند و یا به صورت اشتباهی انتقال میدهند و در نهایت هم پیامی را نمیفرستند که به ان نوروپاتی میگویند .

نوروپاتی دیابتی میتواند در دیابت های نوع اول و دوم رخ دهد .در نوع اول دیابت ,بدن انسولین تولید نمیکند که برای تبدیل گلوکز به انرژی ضروری میباشد .دیابت نوع دوم شایع تر است و در این نوع بدن استفاده صحیحی از انسولین نمیکند و به نام مقاومت در برابر انسولین میگویند در نتیجه بدن میزان بیشتری از انسولین تولید میکند و در طی طولانی مدت بدن قادر نخواهد بود که با تولید میزان مناسبی از انسولین ,سطح گلوکوز را نرمال حفظ نماید .

نوروپاتی معمولا بر 70 درصد از افراد دیابتی موثر است و میتواند برای هر قسمتی از بدن مانند قلب و پاها و شش و حتی چشم ها رخ دهد .

نوروپاتی پیرامونی شایع ترین حالت موجود میباشد و معمولا بر پاها اثر میگذارد و به زانو و ران هم میرسد و بیمار به دلیل نابودی اعصاب ,درد را حس نمیکند و در صورت ایجاد زخم بروی پا ,بیمار ان را حس نمیکند و زخم ها درمان نمیشوند و عفونی خواهند شد و درنتیجه بیمار با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد .حتی در بعضی از حالات ممکن است پا و یا انگشتان فرد به دلیل پیشرفت زخم  قطع شود .

معمولا 85 درصد از زخم های ایجاد شده بروی پا در افراد دیابتی به قطع عضو منجر میشوند و 50 درصد از این افراد هم در طی 5 سال میمیرند .

نوروپاتی همچنین میتواند باعث ضعف ماهیچه ها شود که خود ایستادن و یا نشستن را دشوار مسازد .بسیاری از افراد مبتلا به نوروپاتی افسرده میشوند و از جمع فاصله میگیرند و در نهایت این اختلال کیفیت زندگی فرد را کاهش میدهد .

علائم نوروپاتی پیرامونی 

در صورتی که هر یک از علائم زیر را داشتید به متخصص مراجعه نمایید .

 • سوزش پاها
 • سوزن سوزن شدن پاها 
 • حساسیت پاها به لمس 
 • درد پاها در هنگام شب
 • بی حسی پاها 
 • عدم حس درد در پاها 
 • بی حسی پاها در هنگام راه رفتن 
 • عدم تعادل در هنگام ایستادن و یا نشستن 
 • داغی و یا سردی بیش از اندازه دست و یا پاها 
 • ایجاد زخم هایی بروی دست و یا پا که به ارامی التیام می یابند .
 • به نظر میرسد که ماهیچه ها و استخوان های بدن تغییر شکل یافته اند .

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *