مزایای خواب میان روز چیست ؟

خواب

معمولا کودکان  بعد از ظهر ها چرت کوتاهی میزنند ولی به نظر میرسد که در تمام فرهنگ ها خواب میان روز برای بزرگسالان نامطلوب جلوه میکند .

بیشتر افراد حدود 8 ساعت پس از بیداری در هنگام صبح احساس خستگی و گیجی میکنند و بنا بر تحقیقات انجام شده افرادی که در میانه روز میخوابند میزان استرس خود را کاهش داده و عملکرد توابع شناختی انها بهبود می یابد و هشیار تر میشوند .

خواب میان روز به معنای ایجاد صبر بیشتر ,استرس کمتر ,بهبود یادگیری و بازده و وضعیت سلامتی میباشد .در این پست با نکات بیشتری در خصوص خواب  میان روز اشنا میشویم .

انسان به چند ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد ؟

بدن انسان به حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارد و خواب شبانه کمتر از 6 ساعت خطر تصادفات رانندگی و گیجی را افزایش میدهد .همچنین افرادی که بیش از 9 ساعت میخوابند نسبت به کسانی که خواب متعادلی دارند ,کمتر عمر میکنند و این یعنی خواب زیاد هم برای سلامت شما مضر است .

تاثیر کمبود خواب چیست ؟

اگر شما یک شب نتوانید به درستی بخوابید تاثیر ان را روز بعد مشاهده میکنید و اگر نتوانید چندین شب به طور متوالی بخوابید ,ان گاه به نقص خواب دچار میشوید و علائم بی خوابی در شما تشدید میشود که بر موارد زیر تاثیر میگذارد :

 • سرعت پاسخ دهی
 • قضاوت
 • بینایی
 • پردازش اطلاعات
 • حافظه کوتاه مدت
 • عملکرد طبیعی
 • انگیزه
 • کنترل
 • صبر

همچنین افرادی که خستگی بیشتری را تجربه میکنند ,استرس بالاتری دارند و ثبات  رفتاری انها کمتر است .

مزایای خواب میان روز کدامند ؟

بنا بر مطالعات انجام شده 20 دقیقه خواب میان روز به نسبت همین میزان از خواب در هنگام صبح انرژی و شادابی بیشتری به بدن میدهد . در واقع بدن انسان به گونه ای طراحی شده است که در هنگام میان روز استراحت کوچکی داشته باشد ولی بسیاری از افراد با این نیاز میجنگند .

چقدر میتوانم بخوابم ؟

زمانی که شما به خواب میروید مراحل مختلفی را طی میکنید که به طور کلی به ان چرخه خواب می گویند .

این مراحل شامل خواب سبک ,خواب عمیق (که در ان بدن به بازسازی خود میپردازد ) و مرحله خواب با حرکت سریع چشمان (که در ان ذهن به بازسازی خود میپردازد ) میشود .

بنا بر نظر محققان بهتر است که خواب میان روز میان 15 تا 30 دقیقه باشد و بیشتر از ان باعث میشود تا فرد وارد مرحله خواب عمیق شود و بیداری وی سختتر خواهد شد و به خواب شبانه شما نیز لطمه خواهد زد .

مطالعات نشان میدهند که خواب میان روز به میزان یک ساعت میزان هشیاری فرد را به میزان قابل توجهی افزایش میدهد و استرس وی را کاهش میدهد .

پس تصمیم خود را بگیرید اگر فقط 15 دقیقه در میان روز بخوابید بدن شما تا حدودی هشیار شده و به شما حس خوبی میدهد ولی اگر به مدت 1 ساعت در میانه روز بخوابید ,در واقع یکی از مراحل خواب خود را تکمیل نموده اید و این باعث بهبود کلی وضعیت شما میشوند حتی اگر منجر به دشواری در خواب شبانه شود .

نکاتی برای خواب موثر :

با این نکات میتوانید کیفیت خواب خود را بهبود بخشید

 • از مصرف مواد کافئین دار پس از ساعت 3 بعد از ظهر بپرهیزید .کافئین محرکی است که خواب شما را مختل میسازد و نیمه عمر ان 4 تا 6 ساعت است .
 • اگر نمیخواهید که میان روز زیاد بخوابید , ساعت خود را تنظیم کنید تا شما را بیدار نماید .
 • در صورتی که در میان روز زمان کافی برای خواب ندارید و یا به خواب میان روز عات ندارید ,میتوانید به مدیتیشن بپردازید زیرا بدن شما را ار ام میسازد و از استرس شما میکاهد .

[divider]

نگارنده :فرحناز ال احمد 

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان الومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

[divider]

انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی) در کلینیک خواب آلومینا

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.

 

برای تماس و تعیین نوبت کلینیک خواب اینجا کلیک کنید:  تماس با ما

5 1 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x