مزایای خواب میان روز چیست ؟

خواب

معمولا کودکان  بعد از ظهر ها چرت کوتاهی میزنند ولی به نظر میرسد که در تمام فرهنگ ها خواب میان روز برای بزرگسالان نامطلوب جلوه میکند .

بیشتر افراد حدود 8 ساعت پس از بیداری در هنگام صبح احساس خستگی و گیجی میکنند و بنا بر تحقیقات انجام شده افرادی که در میانه روز میخوابند میزان استرس خود را کاهش داده و عملکرد توابع شناختی انها بهبود می یابد و هشیار تر میشوند .

خواب میان روز به معنای ایجاد صبر بیشتر ,استرس کمتر ,بهبود یادگیری و بازده و وضعیت سلامتی میباشد .در این پست با نکات بیشتری در خصوص خواب  میان روز اشنا میشویم .

انسان به چند ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد ؟

بدن انسان به حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارد و خواب شبانه کمتر از 6 ساعت خطر تصادفات رانندگی و گیجی را افزایش میدهد .همچنین افرادی که بیش از 9 ساعت میخوابند نسبت به کسانی که خواب متعادلی دارند ,کمتر عمر میکنند و این یعنی خواب زیاد هم برای سلامت شما مضر است .

تاثیر کمبود خواب چیست ؟

اگر شما یک شب نتوانید به درستی بخوابید تاثیر ان را روز بعد مشاهده میکنید و اگر نتوانید چندین شب به طور متوالی بخوابید ,ان گاه به نقص خواب دچار میشوید و علائم بی خوابی در شما تشدید میشود که بر موارد زیر تاثیر میگذارد :

 • سرعت پاسخ دهی
 • قضاوت
 • بینایی
 • پردازش اطلاعات
 • حافظه کوتاه مدت
 • عملکرد طبیعی
 • انگیزه
 • کنترل
 • صبر

همچنین افرادی که خستگی بیشتری را تجربه میکنند ,استرس بالاتری دارند و ثبات  رفتاری انها کمتر است .

مزایای خواب میان روز کدامند ؟

بنا بر مطالعات انجام شده 20 دقیقه خواب میان روز به نسبت همین میزان از خواب در هنگام صبح انرژی و شادابی بیشتری به بدن میدهد . در واقع بدن انسان به گونه ای طراحی شده است که در هنگام میان روز استراحت کوچکی داشته باشد ولی بسیاری از افراد با این نیاز میجنگند .

چقدر میتوانم بخوابم ؟

زمانی که شما به خواب میروید مراحل مختلفی را طی میکنید که به طور کلی به ان چرخه خواب می گویند .

این مراحل شامل خواب سبک ,خواب عمیق (که در ان بدن به بازسازی خود میپردازد ) و مرحله خواب با حرکت سریع چشمان (که در ان ذهن به بازسازی خود میپردازد ) میشود .

بنا بر نظر محققان بهتر است که خواب میان روز میان 15 تا 30 دقیقه باشد و بیشتر از ان باعث میشود تا فرد وارد مرحله خواب عمیق شود و بیداری وی سختتر خواهد شد و به خواب شبانه شما نیز لطمه خواهد زد .

مطالعات نشان میدهند که خواب میان روز به میزان یک ساعت میزان هشیاری فرد را به میزان قابل توجهی افزایش میدهد و استرس وی را کاهش میدهد .

پس تصمیم خود را بگیرید اگر فقط 15 دقیقه در میان روز بخوابید بدن شما تا حدودی هشیار شده و به شما حس خوبی میدهد ولی اگر به مدت 1 ساعت در میانه روز بخوابید ,در واقع یکی از مراحل خواب خود را تکمیل نموده اید و این باعث بهبود کلی وضعیت شما میشوند حتی اگر منجر به دشواری در خواب شبانه شود .

نکاتی برای خواب موثر :

با این نکات میتوانید کیفیت خواب خود را بهبود بخشید

 • از مصرف مواد کافئین دار پس از ساعت 3 بعد از ظهر بپرهیزید .کافئین محرکی است که خواب شما را مختل میسازد و نیمه عمر ان 4 تا 6 ساعت است .
 • اگر نمیخواهید که میان روز زیاد بخوابید , ساعت خود را تنظیم کنید تا شما را بیدار نماید .
 • در صورتی که در میان روز زمان کافی برای خواب ندارید و یا به خواب میان روز عات ندارید ,میتوانید به مدیتیشن بپردازید زیرا بدن شما را ار ام میسازد و از استرس شما میکاهد .

[divider]

نگارنده :فرحناز ال احمد 

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان الومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

[divider]

انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی) در کلینیک خواب آلومینا

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.

 

برای تماس و تعیین نوبت کلینیک خواب اینجا کلیک کنید:  تماس با ما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *