کمردرد

کمردرد9

کمر درد چیست؟

کمر درد تجربه ای مربوط به تمام مردم دنیاست – تقریبا همه ی مردم این درد را به نوعی تجربه کرده اند. کمر از زیر قفسه ی سینه شروع می شود و ناحیه ی لامبار (کمری) نامیده می شود. درد این ناحیه می تواند بسیار شدید باشد و باعث از کار افتادگی شود. خوشبختانه کمردرد گاهی به خودی خود بهبود می یابد. وقتی این بهبود خود به خودی اتفاق نیفتد، درمان های موثری وجود دارند.

علائم کمردرد

کمردرد0

کمر درد نوعی درد مبهم یا تیر کشیدن است. این درد باعث می شود حرکت کردن یا ایستادن برای فرد مشکل شود. کمردرد حاد ناگهانی اتفاق می افتد، اغلب به خاطر یک مصدومیت یا برداشتن جسم سنگین. دردی که بیشتر از 3 ماه طول بکشد، درد مزمن نامیده می شود. اگر کمردرد بیشتر از 72 ساعت طول بکشد، باید به پزشک مراجعه شود.

علائمی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند

اگر کمردردی که به خاطر مصدومیت اتفاق بیفتد، حتما باید فورا به پزشک متخصص مراجعه شود. دیگر علائم هشدار دهنده این مشکل عبارتند از فقدان کنترل روده یا مثانه، ضعف پا، تب و درد هنگام سرفه یا ادرار کردن. اگر هریک از این علائم را با کمردرد خود مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

فشار عضلانی یا سیاتیک

کمردرد1

کمردردی که پس از بلند کردن جسم سنگین یا ورزش سخت اتفاق می افتد، معمولا به خاطر فشار عضلانی می باشد. اما گاهی اوقات کمردرد می تواند مربوط به دیسکی باشد که دچار برآمدگی یا پارگی شده است. اگر دیسک برآمده یا پاره شده به عصب سیاتیک فشار آورد، درد از کمر به سمت باسن و یکی از پاها امتداد می یابد که سیاتیک نامیده می شود.

علت کمردرد: شغل شما

اگر شغل شما شامل بلندکردن، کشیدن و یا هر کاری می شود که به ستون فقرات فشار می آورد، میزان کمردرد را نیز در شما افزایش می دهد. به هرحال نشستن طولانی مدت در پشت میز هم خطراتی به دنبال دارد، به ویژه اگر صندلی راحت نباشد یا شما به حالت خمیده بنشینید.

علت کمردرد: کیف شما

کمردرد2

گرچه ممکن است کیف یا کوله پشتی خود را روی شانه ی خود حمل کنید، اما این کمر است که از قسمت بالای بدن محافظت می کند – به علاوه ی هرچیز دیگری که حمل می کنید. بنابراین یک کیف سنگین به کمر فشار وارد می کند، به ویژه اگر این کیف را هرروز حمل کنید. اگر مجبور هستید جسم سنگین با خود حمل کنید، بهتر است به فکر چرخ دستی باشید.

علت کمردرد: تمرین هایی در محیط بیرون

تمرین زیاد در باشگاه یا زمین گلف یکی از رایج ترین دلایل کشیدگی عضلات و در تیجه کمر درد می باشد، به ویژه اگر در طول هفته تحرک کمی داشته باشید و آخر هفته ساعت ها را در باشگاه یا زمین گلف بگذرانید.

علت کمردرد: وضعیت نشستن

گاهی به شما گفته می شود: ” بلند شو و صاف بایست.” وقتی که خمیده نمی نشینید، کمر وزن بدن را بهتر تحمل می کند و این بدین معناست که در حالت نشسته باید محافظ خوبی برای کمر خود، شانه ها و پاهایتان داشته باشید. در حالت ایستاده نیز وزن خود را به طور مساوی بین پاهایتان تقسیم کنید.

علت کمردرد: دیسک هرنیت

کمردرد5

مهره های ستون فقرات توسط دیسک های ژل مانند تجهیز شده اند که با افزایش سن و یا صدمات مستعد پارگی یا ساییدگی هستند. یک دیسک ضعیف ممکن است دچار پارگی یا برآمدگی شده و فشار بر ریشه های عصبی نخاعی وارد کند. این امر با عنوان دیسک هرنیت مطرح می شود که درد شدیدی ایجاد می کند.

بیماری های مزمن بسیاری باعث کمردرد می شوند.

  • تنگ شدن فضای اطراف طناب نخاعی که می تواند به اعصاب نخاع فشار وارد کند.
  • اسپوندیلیت که اشاره دارد به درد مزمن پشت و سفتی به دلیل التهاب شدید مفاصل مهره.
  • فیبرومیالژیا باعث دردهای عضلانی گسترده، از جمله درد کمر می شود.

چه کسی در معرض ابتلا به کمردرد می باشد؟

اکثر افراد اولین تجربه ی کمردرد را در سن 30 سالگی دارند. احتمال کمردرد با افزایش سن نیز بیشتر می شود. دلایل دیگری که باعث کمردرد می شوند، عبارتند از:

  • اضافه وزن
  • کم تحرکی
  • مشاغلی که نیازمند بلندکردن اجسام سنگین می باشند.

تشخیص کمردرد

برای اینکه به پزشک خود در تشخیص علت کمردرد کمک کنید، در مورد نوع درد، زمان آغاز درد، علائم مربوط به آن و هرگونه سابقه ی کمردرد مطمئن باشید. احتمالا پزشک تا زمان آغاز درمان هیچگونه اشعه ی X، سی تی اسک یا MRI تجویز نخواهد کرد.

توصیه هایی برای درمان کمردرد در خانه

کمردردی که به خاطر کشش عضلانی باشد، معمولا به خودی خود بهبود می یابد، اما می توانید اقداماتی را انجام دهید که مرحله ی بهبود راحت تر باشد. پارچه ی گرم یا حمام آب گرم می تواند به طور موقت درد را آرام کند.

استراحت در تخت

وقتی که کمر آسیب می بیند، ممکن است تمایلی به خارج شدن از تخت نداشته باشید. اما اگر مشکل کشیدگی عضلات باشد، پزشک ها شروع انجام فعالیت های عادی روزمره را هر چه سریعتر پیشنهاد می کنند. بررسی ها نشان می دهند که بیشتر از یک یا دو روز استراحت در تخت، درد کمر را بیشتر کرده و میزان انعطاف پذیری عضلات را کاهش می دهد.

یوگا

کمردرد6

اگر در طی سه ماه کمردرد بهبود نیافت، یوگا برای درمان این مشکل موثر خواهد بود. در یک بررسی انجام شده، افرادی که 12 هفته در کلاس های یوگا شرکت کردند، علائم کمتری از کمردرد داشتند تا افرادی که در مورد کمر درد مطالعه ی زیادی انجام می دهند. مزایای یوگا پس از اتمام کلاس ها تا چندین ماه طول می کشد. این بررسی نشان می دهد که کشش های معمولی نیز موثر هستند. اطمینان حاصل کنید که مربی شما در آموزش برای بهبود کمردرد با تجربه هستند و وضعیت درست نشستن را آموزش می دهند.

دستکاری ستون فقرات

کایروپرکتیک ها و برخی پزشکان امراض استخوانی از دستکاری ستون فقرات برای درمان کمردرد استفاده می کنند، به این شکل که با دست خود به استخوان ها و بافت های اطراف آن فشار وارد می کنند. این درمان برای هرکسی مناسب نیست.

ماساژ درمانی

ماساژ می تواند کمردرد مزمن را بهبود بخشد، به ویژه با ورزش و کشش. محققان خاطر نشان کرده اند که بیمارانی که کشش، ورزش و ماساژ را انجام می دهند، قادرند راحت تر حرکت کنند و دچار دردهای کمتری می شوند.

طب سوزنی

آیا طب سوزنی می تواند کمر درد را درمان کند؟ محققان در یک بررسی بر روی چندین فرد مبتلا به کمردردهای طولانی نتایج عجیبی دریافت کردند. کسانی که تحت درمان های طب سوزنی شبیه سازی شده قرار می گیرند (مانند دندانپزشکی و ضربه زدن به پوست)، مزیت های طب سوزنی حقیقی را دریافت می کنند. پس از 8 هفته هر دو گروه بهبود بیشتری نسبت به دیگر افراد نشان می دهند.

داروها

کمردرد7

کمردردهای خفیف معمولا با ضددردهای معمولی موجود در بازار، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن، برطرف می شوند. پمادهای ضددرد نیز برای عضلات موثر خواهند بود. برای دردهای شدید یا مزمن نیز پزشک دارو تجویز خواهد کرد.

تزریقات

اگر درمان های ساده و داروها موثر نباشند، پزشک تزریق دارو به پشت را تجویز خواهد کرد. فرایندی به نام گرفتگی ریشه ی اعصاب، در واقع اعصاب تحریک شده را هدف قرار می دهد. تزریق برای کمردرد معمولا حاوی داروهای استروئیدی می شود.

جراحی

اگر کمردرد طولانی مدت زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است و دیگر روش های درمانی موثر نیستند، ممکن است کاندیدای جراحی باشید. بسته به علت درد، یک جراح می تواند دیسک هرنیت را حذف کند، فضای اطراف نخاع را افزایش دهند و دو مهره ی ستون فقرات را به هم فیوز کند.

درمان فیزیکی

کمردرد8

اگر کمردرد برای مدت طولانی باعث غیرفعال شدن شما شده است، یک برنامه ی توانبخشی برای تقویت ماهیچه ها و بازگشت به فعالیت های روزانه موثر خواهد بود. یک فیزیوتراپیست شما را در ورزش های قدرتی و کششی راهنمایی کند که برای آمادگی جسمانی بیشتر بدون فشار وارد شدن به کمر کمک خواهند کرد.

تقویت کمر

دو نوع حرکت قدرتی وجود دارند که برای کمر موثر هستند، خم شدن و کشش کمر. در تمرینات خم شدن، شما به جلو خم می شوید تا ماهیچه های پشت و لگن خود را بکشید. در کشش کمر نیز به عقب خم می شوید تا عضلاتی را که از ستون فقرات محافظت می کنند، تقویت کنید. یک نمونه از این تمرینات بلند کردن پاهاست در حالیکه به شکم دراز کشیده اید. بسته به علت کمردرد، برخی ورزش ها نباید انجام شوند. اگر دچار کمر درد شده اید، در مورد ورزش های مناسب خود با پزشک مشورت کنید.

پیشگیری از کمردرد:

با افزایش سن هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از کمردرد وجود ندارد، اما راه هایی وجود دارد که می توان میزان ابتلا به این درد را کمتر کرد:

  • کنترل وزن
  • ورزش کردن منظم
  • بلند کردن اجسام با پاها نه با کمر
  • اطمینان حاصل کنید که کارتان باعث افزایش کمردرد نمی شود.

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

0 دیدگاه دربارهٔ «کمردرد»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *