مامانایی که صرع دارند و تصمیم به بارداری دارند بخوانند!

مامانایی که صرع دارند و تصمیم به بارداری دارند بخوانند!

 

 

آیا استفاده از داروهای صرع در بارداری با اختلال بیش فعالی – نقص توجه( ADHD )مرتبط  است؟

 

یک مطالعه جدید نشان می دهد هنگامی که یک زن مبتلا به صرع از داروهای ضد تشنج والپروات در دوران بارداری استفاده می کند، احتمال اینکه نوزاد او به رشد ADHD برسد ادامه می یابد.

گزارش دانمارکی نتواسته ثابت کند که داروی والپرات میتواند منجر به اختلال بیش فعالی – نقص توجه میشود و تنها پی به ارتباط بین این دو موضوع برده اند.

والپروات برای درمان صرع در دوران بارداری - مامانایی که صرع دارند و تصمیم به بارداری دارند بخوانند!

طبق یک نظرسنجی که توسط دکتر جاکوب کریستنسن در دانشگاه آروش انجام شده است، قرار گرفتن در معرض والپروات جنین  48 درصد بیشتر از یک کودک بدون در معرض این دارو مبتلا به ADHD مبتلا شده است.

این مطالعه شامل بیش از 900،000 نوزاد در دانمارک در سالهای 1997 تا 2011 بوده است. سلامت روان کودکان از زمان تولد تا زمانی که به طور متوسط حدود 10 سال سن داشت، ردیابی شد.

مرکز تخصصی نورفیدبک- بیوفیدبک

گروه تحقیقاتی کریستنسن نتیجه گرفتند که “استفاده مادر از والپروات در دوران بارداری با افزایش خطر ADHD در پسران، حتی پس از تنظیم  دوز دارو برای  مادران، صرع مادران و سایر عوامل مرتبط است.

محققان خاطرنشان كردند كه سایر داروهای صرعی تاثیری بر میزان ADHD ندارند. یافته ها در 4 ژانویه در JAMA Network Open منتشر شد.

طبق گفته لادو، مدت ها شناخته شده است که “والپرات بر روی 10 در صد از جنین ها رو تحت تاثیر قرار داده و همچنین این دارو میتواند بر روی ضریب هوشی نوزادان پسر نیز تاثیر منفی داشته باشد و همچنین احتمال مشکلات رفتاری را افزایش میدهد.

” در اغلب موارد، زنان می توانند از داروهای ضد تشنج دیگری استفاده کنند، اما در موارد نادری جایگزین والپروات وجود ندار و زنان باید به طور کامل در مورد خطرات و در مورد استفاده از این دارو و  پیشگیری از بارداری مطلع شوند”.

 

نگران بیش فعالی – نقص توجه کودکتان نباشید با ما از خدمات غیردارویی بهره گیرید

دکتر اندرو آدسمان (رئیس بخش رفتاری کودکان در مرکز پزشکی کودکان نیویورک در نیو حید پارک )گفت :

مطالعه جدید یک بار دیگر موجب نگرانی می شود که قرار گرفتن در معرض والپروات قبل از زایمان یک جنین را در معرض خطر ابتلا به اختلال بیش فعالی – نقص توجه  قرار می دهد.”

وی تاکید کرد  در حالی که اجتناب از والپروات انتخابی ترجیح داده می شود در طول بارداری، زنان که در طول بارداری دارو مصرف کرده اند باید هراس نداشته باشند.

ادیسمان گفت: “باید در نظر داشت که علیرغم افزایش خطر ابتلا به اختلال بیش فعالی (ADHD) تنها 10 درصد از کودکان مبتلا در دوره جنینی در معرض والپروات بوده اند .

” بنابراین، زنانی که در حین بارداری با والپروات درمان می شوند باید از این واقعیت اطمینان حاصل کنند که شانس جنین آنها برای ابتلا به اختلال بیش فعالی خیلی کم است “.

 

منبع

مریم 225x300 - مامانایی که صرع دارند و تصمیم به بارداری دارند بخوانند!

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • درمانگر تخصصی واقعیت مجازی (VR)

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - مامانایی که صرع دارند و تصمیم به بارداری دارند بخوانند!

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: