سندروم پای بی قرار

سندروم پای بی قرار
سندروم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار یک نوع اختلال خواب است که می تواند منجر به حرکات بلااراده اندام های بدن و تکان های ناگهانی و تند در حال خواب شود.

این حرکات غیر ارادی بدین علت بروز پیدا میکنند که فرد تمایل بسیار زیادی به حرکت دادن بدن خود دارد، چون یک حس ناخوشایندی را در پاها احساس می کند.

اختلال کنش آر اى ام یا حركت سريع چشم (در هنگام خواب عميق )

حرکت چشم در حین خواب
حرکت چشم در حین خواب

اختلال کنش آر اى ام یا حركت سريع چشم (در هنگام خواب عميق ) از فلج خوابی یا عدم حرکت اندام های بدن در حال خواب جلوگیری می کند. زمانی که فرد به خواب عمیق فرو می رود، شخص در حال خواب معمولا قادر به حرکت نیست. به همین علت است که زمانی که فرد کابوس می بیند، نسبت به رویاهای خود واکنش شدید نشان نمی دهد، برای مثال برای فرار از خطری که در رویا میبیند،  در عالم واقعیت فرار نمی کند. اما چنین شرایطی می تواند منجر به بروز حرکات غیر ارادی، ناگهانی و تند در خواب شود. این تکان ها و حرکات غیر ارادی هم می توانند شدید باشند و هم خفیف و ملایم.

8031671

درمان بلااراده تکان خوردن بدن در خواب

 گام اصلی در درمان هرگونه بیماری و اختلال خواب این است که ابتدا به پزشک مراجعه کرده و او را از وضعیت جسمی و روحی خود مطلع سازید.

در برخی شرایط لازم است که بیمار تحت نظارت مستقیم پزشک و تحت معالجات و آزمایشات گوناگون قرار گیرد تا بیماری او به درستی تشخیص داده شود. در آزمایشگاه، متخصصین دستگاه های مخصوصی را به بدن بیمار متصل می کنند تا بتوانند  به درستی میزان شدت و  تعداد دفعات بروز این حرکات غیر ارادی را اندازه گیری کنند.

نتایج بدست آمده از آزمایشات به پزشک کمک می کند تا منشا اصلی و علل بروز چنین حرکاتی را شناسایی کرده و روش درمان مناسبی را با توجه به وضعیت سلامت بیمار و علت بیماری پیشنهاد کند. در برخی موارد، این حرکات و تکان های غیر ارادی پس از مدتی متوقف می شوند، دیگر بروز پیدا نمی کنند و دیگر نیازی به درمان آنها نیست.

سندروم پای بی قرار و بروز  حرکات غیر ارادی در خواب
سندروم پای بی قرار و بروز حرکات غیر ارادی در خواب

روش های درمان

  • ورزش کردن به صورت مرتب و روزانه
  • توجه به وضعیت سلامت
  • درمان گرفتگی عضلات پا در اثر کار یا فشار زیاد
  • درمان بیماری سندروم پای بی قرار
  • توجه به توصیه های پزشکی
  • درمان اساسی و ریشه ای دیگر بیماری ها به طور طبیعی به درمان این بیماری کمک می کند و در نهایت پزشک داروهایی را برای برطرف شدن بیماری تجویز می کند. در صورتی که این حرکات غیر ارادی در زندگی روزمره، فعالیت های روزانه و حتی خواب شما اختلال ایجاد می کند، بی درنگ پزشک خود را از این موضوع مطلع سازید.

 

نگارنده: حدیث بختیاری

 

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *