7 درمان موثر آپنه خواب | روش های جراحی آپنه خواب

محتوای صفحه (قابل کلیک)

درمان آپنه خواب | جراحی آپنه در خواب

 

تشخیص آپنه خواب

پزشک شما در ابتدا ارزیابی را براساس نشانه ها و علائم و پیشینه خواب شما انجام می دهد. پیشینه خواب شما را می توان به کمک کسی که با شما در یک تخت می خوابد و یا هم خانه شما به دست آورد.

به احتمال زیاد برای تشخیص این اختلال، به یک مرکز اختلالات خواب ارجاع داده می شوید. در آنجا، یک متخصص خواب می تواند تشخیص دهد که به ارزیابی بیشتر نیاز دارید یا نه.

آپنه خواب و تغییر سبک زندگی
آپنه خواب و روش های جراحی

ارزیابی غالبا شامل نظارت شبانه بر تنفس و دیگر کارکردهای بدن در طول شب و در یک مرکز خواب می شود.

آزمایش های خواب در خانه را نیز می توان به عنوان یکی از راه های تشخیص در نظر گرفت. آزمایش ها برای شناسایی آپنه خواب عبارتند از:

 

پولیسومنوگرافی شبانه

 دستگاه تست خواب ، در زمان خواب شما فعالیت قلب، ریه و مغز، الگوهای تنفسی، حرکات دست و پا و سطح اکسیژن خونتان را مورد ارزیابی قرار می دهد.

 

تست خواب خانگی

پزشک شما ممکن است به منظور تشخیص آپنه خواب، تست های ساده تری را به شما معرفی کند که در خانه مورد استفاده قرار می گیرند. این تست ها معمولا ضربان قلب، سطح اکسیژن خون، جریان تنفس و الگوهای تنفسی شما را ارزیابی می کنند.

چنانچه نتایج این تست ها نشانگر شرایط غیرعادی در خواب شما باشند، پزشک شما ممکن است بدون انجام آزمایش های بیشتر، یکی از روش های درمان را تجویز کند. دستگاه های ارزیابی قابل حمل نمی توانند در همه موارد آپنه خواب را تشخیص دهند. با این حال، حتی اگر نتایج اولیه آزمایش نشان دهنده شرایط عادی باشد، پزشک شما ممکن است پولیسومنوگرافی را تجویز کند.

چنانچه مبتلا به آپنه انسدادی خواب باشید، ممکن است پزشک شما را به یک دکتر گوش، بینی و حلق ارجاع دهد تا از بسته نبودن مجرای بینی و حلق شما مطمئن شود. برای یافتن دلایل بروز آپنه خواب مرکزی، ممکن است یک ارزیابی توسط یک دکتر قلب (کاردیولوژیست) یا متخصص سیستم عصبی لازم باشد.

درمان آپنه خواب چیست

برای موارد خفیف تر آپنه خواب، پزشک شما ممکن است صرفا تغییرات در سبک زندگی، مانند کاهش وزن یا ترک سیگار، را توصیه کند. چنانچه دچار آلرژی باشید، پزشک معالج روش هایی را برای درمان آلرژی تجویز می کند.

چنانچه این روش ها منجر به بهبود نشانه ها و علائم بیماری نشد، یا اینکه مبتلا به آپنه متوسط یا شدید باشید، می توان از برخی درمان های دیگر نیز استفاده کرد.

برخی از دستگاه ها این قابلیت را دارند که یک مجرای هوای مسدود شده را باز کنند. در موارد دیگر، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

درمان های غیر جراحی آپنه خواب

 

دستگاه فشار هوای مثبت و ممتد (CPAP).

چنانچه مبتلا به آپنه خواب میانی یا شدید هستید، می توانید از دستگاهی که فشار هوا را از طریق یک ماسک به مجراهای تنفسی شما وارد می کند، استفاده کنید.

با استفاده از CPAP، فشار هوایی که وارد مجراهای تنفسی می شود، از هوای اطراف صورت شما بیشتر است. این مقدار فشار برای باز نگه داشتتن مجرای تنفسی فوقانی کافی است و از آپنه و خروپف جلوگیری می کند.

با وجود اینکه CPAP شایع ترین و مطمئن ترین متد درمان آپنه خواب است، از دیدگاه برخی افراد سخت کاربرد یا دشوار است. برخی افراد پس از مدتی، از استفاده از این دستگاه دست می کشند، اما با تمرین، بیشتر افراد یاد می گیرند که چگونه با تنش ناشی از برخورد بندهای روی ماسک با صورت، سازگار شوند و خواب راحت و ایمنی را تجربه کنند.

ممکن است نیاز باشد که بیش از یک نوع ماسک را امتحان کنید تا ماسک مناسب صورت خود را پیدا کنید.

چنانچه در حین استفاده از این دستگاه دچار مشکل می شوید، استفاده از آن را متوقف نکنید. با دکتر خود صحبت کنید تا ببینید چه تغییراتی را می توان صورت داد تا راحتی شما در استفاده از این دستگاه افزایش یابد.

علاوه بر این، چنانچه علی رغم درمان هایی که انجام شده است، هنوز خروپف می کنید و یا پس از مدتی دوباره خروپف شما آغاز می شود، با پزشک خود تماس بگیرید. چنانچه تغییراتی در وزن شما به وجود بیاید، ممکن است لازم باشد در تنظیمات فشار دستگاه CPAP تغییراتی به وجود بیاید.

 

دیگر دستگاه های فشار مجرای تنفسی.

چنانچه همچنان در استفاده از دستگاه CPAP دچار مشکل هستید، می توانید از نوع دیگری از دستگاه فشار مجرای تنفسی، که به صورت اتوماتیک و در حالی که شما خواب هستید فشار هوا را تنظیم می کند، استفاده کنید (CPAP اتوماتیک). همچنین می توان از دستگاه هایی که فشار مثبت دوگانه را بر مجرای تتنفسی وارد می کنند (BPAP) استفاده کرد. این دستگاه ها به هنگام دم فشار بیشتر، و هنگام بازدم فشار کمتری را وارد می کنند.

وسایل داخل دهانی (پروتز جلونگهدارنده فک)

 • روش دیگر برای درمان این عارضه، استفاده از دستگاه دهانی است که به نحوی طراحی شده است که گلوی شما را باز نگه می دارد. CPAP از دستگاه های دهانی موثرتر است، اما استفاده از دستگاه های دهانی آسان تر است. برخی از این دستگاه ها، به این منظور طراحی شده اند که با جلو آوردن فک، گلوی شما را باز نگه دارند، که در مواردی سبب تسکین خروپف و آپنه انسدادی خواب می شود.

برخی از این دستگاه ها را می توان از مطب دندانپزشکی فراهم کرد. بایستی پیش از آنکه دستگاه مناسب خود را انتخاب کنید، دستگاه های مختلف را امتحان کرده باشید.

پس از آنکه دستگاه مناسب خود را انتخاب کردید، بایستی طی سال اول دائما با دندانپزشک خود در ارتباط باشید، و پس از یک سال نیز به صورت دوره ای تماس خود را حفظ کنید، تا مطمئن شوید که این دستگاه همچنان اثر بخش است. همچنین در این دوره، نشانه ها و علائم بیماری شما توسط دندانپزشک مورد سنجش قرار می گیرد.

جراحی آپنه خواب

معمولا جراحی زمانی مدنظر قرار می گیرد که دیگر روش های درمان با موفقیت همراه نبوده اند. معمولا، حداقل یک دوره سه ماهه از دیگر درمان ها، پیش از استفاده از جراحی پیشنهاد می شود. با اینحال، برای تعداد کمی از افراد که دچار مشکلات ساختاری خاصی در فک خود می باشند، جراحی گزینه اول درمان است.

روش های جراحی شامل موارد زیر می شود:

 

جراحی UPPP

طی این فرایند، جراح بافت را از پشت دهان شما و بالای گلو خارج می کند. لوزه ها و آدنوئیدها نیز معمولا طی این جراحی بیرون آورده می شوند.

این نوع از جراحی ممکن است در جلوگیری از لرزش ساختار گلو و بروز خروپف موثر باشد. این متد جراحی، اثر بخشی کمتری از CPAP دارد و به عنوان روشی اطمینان بخش برای درمان آپنه انسدادی خواب مورد توجه قرار نمی گیرد.

چنانچه تحمل استفاده از CPAP یا دستگاه های دهانی را ندارید، خارج کردن بافت های پشت گلوی شما با استفاده از رادیوفرکوئنسی نیز می تواند به عنوان یک گزینه درمان مدنظر قرار گیرد.

 

رادیوفرکوئنسی آپنه انسدادی خواب

روش دیگر عبارتست از کوچک کردن بافت در عقب دهان و پشت گلو با استفاده از انرژی رادیوفرکوئنسی است. این روش جراحی را می توان برای درمان آپنه خواب خفیف یا متوسط مورد استفاده قرار داد.

یک مطالعه در این باره نشان داده است که این روش نتایج مشابه روش “خارج کردن بافت” را ایجاد می کند و در این حال ریسک جراحی کمتری را به بار می آورد.

جراحی فک در آپنه خواب

در این روش جراحی، فک شما از باقی مانده استخوان های صورت شما جلوتر می آید. این کار فضای پشت زبان و سقف نرم بالای دهان شما را وسیع تر می کند و در نتیجه احتمال بروز آپنه انسدادی خواب کاهش می یابد. این روش با نام «متد پیشرفته مکسیلوماندیبولار» شناخته می شود.

درمان آپنه خواب بدون جراحی

ایمپلنت ها

پس از بی حسی موضعی، میله های پلاستیکی با استفاده از جراحی، در سقف نرم دهان کاشته می شوند. برای تشخیص کارآیی این روش، تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

تحریک عصبی

در این روش لازم است که جراحی انجام گیرد تا یک محرک برای تحریک عصب کنترل کننده حرکات زبان (اعصاب هیپوگلشیلی) جا گذاری شود. این تحریک اضافی سبب می شود که زبان در جایگاه خود بماند، و در نتیجه مجاری تنفسی باز نگه داشته می شود. در خصوص این روش جراحی، تحقیقات بیشتری نیاز است.

ایجاد یک مجرای تنفسی جدید (تراکئوستومی)

در مواردی که دیگر اشکال درمان در معالجه شما موثر نبوده اند و مبتلا به آپنه خواب شدید و خطرناک هستید، ممکن است انجام این عمل لازم باشد. در این روش، جراح دریچه ای را در گردن شما ایجاد می کند و تیوب فلزی یا پلاستیکی را وارد آن می کند، که از طریق این تیوب می توانید نفس بکشید.

در طول روز بایستی این دریچه را بسته نگه دارید. اما شب، موقع خواب این دریچه را باز می کنید تا امکان ورود و خروج هوا به ریه ها فراهم شود. با این روش هوا از مسیری غیر از  مجرای هوای بسته شده در ریه شما وارد دستگاه تنفسی می شود.

دیگر انواع جراحی ممکن است با تمیز کردن یا بزرگ کردن حجم مجراهای تنفسی، به کاهش خروپف و درمان آپنه خواب کمک کنند:

 • جراحی برای خارج کردن لوزه ها و آدنوئیدهای ورم کرده
 • جراحی کاهش وزن

سبک زندگی و درمان های خانگی

در برخی موارد، خود مراقبتی می تواند راهی برای مواجهه با آپنه انسدادی خواب و یا آپنه مرکزی خواب باشد.

به این منظور توصیه های زیر را اجرا کنید:

 • وزن کم کنید.     کاهش وزن، حتی به میزان کم نیز می تواند تنگی گلوی شما را بهبود بخشد. در برخی موارد، می توانید با برگشتن به وزن سالم آپنه خواب را برطرف کنید، اما اگر دوباره وزن اضافه کنید، بیماری نیز باز می گردد.
 • ورزش کنید.       حتی بدون کاهش وزن، ورزش منظم می تواند به تسکین علائم آپنه خواب کمک کند. تلاش کنید در بیشتر روزهای هفته، 30 دقیقه فعالیت نسبتا آرام داشته باشید. می توانید راه رفتن با سرعت بالا را امتحان کنید.
 • از مصرف الکل و برخی داروها مانند آرام بخش ها و قرص های خواب اجتناب کنید.        این کار سبب می شود که ماهیچه های پشت گلوی شما که تنفس را مختل می کنند، شل شوند.
 • به جای اینکه به پشت بخوابید، به پهلو و یا به روی شکم بخوابید.                                            به پشت خوابیدن می تواند سبب شود که زبان و کام نرم شما به پشت گلو بچسبد و در نتیجه مجرای تنفسی مسدود شود. به منظور جلوگیری از به پشت خوابیدن در حین اینکه خواب هستید، توپ تنیسی را به پشت لباس خواب خود بچسبانید. همچنین دستگاه هایی در بازار وجود دارد که هنگامی که در حین خواب به پشت می خوابید، به لرزش در می آید.

 

 • سیگار نکشید.       اگر سیگار می کشید، به دنبال راهی برای ترک آن باشید.

 

آمادگی برای ملاقات با پزشک متخصص

چنانچه شما یا همسرتان مظنون به این هستید که شما مبتلا به آپنه خواب هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. در برخی موارد، سریعا به یک متخصص خواب ارجاع داده می شوید.

در اینجا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم که به شما برای آمادگی پیش از ملاقات با متخصص اختلالات خواب کمک می کند.

 

مواردی که می توانید پیش از ملاقات با متخصص انجام دهید

 هنگامی که قرار ملاقاتی را با یک پزشک متخصص تنظیم می کنید، بهتر است بدانید چه چیزهایی لازم است پیش از ملاقات انجام دهید. برخی از این آمادگی ها عبارتند از ایجاد تغییراتی در تغذیه یا ثبت مشخصات خواب.

لیستی از موارد زیر تهیه کنید:

 • علائم خود. می تواند شامل هر چیزی باشد که ممکن است با دلیلی که با پزشک قرار ملاقات را تنظیم کرده اید، بی ارتباط باشد. همچنین بایستی زمان بروز این علائم نیز یادداشت شود.
 • اطلاعات شخصی کلیدی. شامل پیشینه خانوادگی ابتلا به آپنه خواب
 • هر گونه دارو، ویتامین، یا مکملی که مصرف می کنید. دوز این داورها نیز باید یادداشت شود.
 • سوالاتی که می خواهید از پزشک بپرسید.

یکی از اعضای خانواده را به همراه خود ببرید تا به شما برای یادآوری اطلاعاتی که دریافت کرده اید کمک کند. به این دلیل که هم تخت شما، احتمالا به علائم بیماری شما از شما آگاه تر است، بهتر است او نیز به همراه شما به مطب پزشک بیاید.

برای آپنه خواب، برخی از سوالاتی که می توانید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

 • محتمل ترین دلیل بروز علائمی که در من وجود دارند چیست؟
 • به چه آزمایش هایی نیاز دارم؟ برای انجام این آزمایش ها آمادگی خاصی نیاز است؟
 • این شرایط پزشکی که مبتلا شده ام موقتی است یا طولانی مدت؟
 • چه درمان هایی قابل انجام هستند؟
 • به نظر شما، بهترین درمان برای من کدام است؟
 • من دچار شرایط پزشکی دیگری نیز هستم. چگونه می توانم این بیماری ها را با هم مدیریت کنم؟
 • آیا لازم است با یک متخصص ملاقات کنم؟
 • بروشورها یا کتاب های دیگری وجود دارد که بتوانم از آنها استفاده کنم؟ چه وبسایتی را در این زمینه توصیه می کنید؟

 

چه چیزی را می توان از پزشک خود انتظار داشته باشید؟

 

پزشک شما احتمالا سوالات زیر را از شما می پرسد:

 • این علائم مداوم هستند، یا اینکه به صورت موقت بروز می کنند و سپس فروکش می کنند؟

 • این علائم تا چه میزان شدید هستند؟

 • همسر شما این علائم را چگونه توصیف می کند؟

 • آیا در طول خواب دچار قطعی نفس می شوید؟ اگر اینطور است، چندبار در یک شب؟

 • چیزی وجود دارد که به تسکین علائم شما کمک می کند؟

 • چیزی هست که علائم شما را وخیم تر می کند؟ مانند نحوه قرار گرفتن بدن هنگام خواب یا مصرف الکل.

آنچه می توانید تا قبل از ملاقات با پزشک انجام دهید.

 

 • سعی کنید که به پهلو بخوابید.
 • چهار تا شش ساعت پیش از خواب از مصرف الکل خودداری کنید.
 • از مصرف داروهایی که شما را خواب آلود می کند بپرهیزید.
 • چنانچه خواب آلود هستید، از رانندگی بپرهیزید.

چنانچه از علائم آپنه خواب رنج می برید، و به دنبال ویزیت با بهترین مختصص های حوزه اختلالات خواب و آپنه خواب هستید، می توانید برای ویزیت با مصطفی امیری، متخصص و فلوشیب اختلالات خواب، اینجا کلیک کنید.

3 3 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان اضطراب در منزل بدون دارو

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x