رابطه میان استرس و خواب

استرس کاری

استرس و خواب

مطالعات تجربی که استرس را، با استفاده از محرک های جسمی و روحی، در انسان بررسی می کنند، نشان داده اند که استرس به بر روی توانایی فرد برای شروع یک خواب کامل نقش منفی دارند.

علاوه بر این، استرس بر روس شکل گیری مراحل خواب، کاهش خواب عمیق و حساسیت بر روی کوچک ترین محرک های محیطی، مثلا صدای خیلی کم، تاثیر دارد.

وقایع زندگی می تواند بر روی محتوای رویاهای ما تاثیر بگذارد و اگر این وقایع به طور مکرر اتفاق بیفتند، باعث ایجاد کابوس می شوند – این مسئله در افرادی بسیار شایع می باشد که از استرس ناشی از ضربه (PTSD) رنج می برند.

این مسئله در مورد افرادی که از بیماری بی خوابی (insomnia) رنج می برند نیز صدق می کند، این افراد سعی می کنند بی خوابی خود را به یک رویداد استرس زا در زندگی ربط دهند. افراد به استرس به روش های مختلف پاسخ می دهند که این با پیشینه ی ژنتیکی فرد ارتباط دارد.

برای افرادی با حساسیت بالا در مقابل استرس و اختلالات ناشی از خواب، این احتمال وجود دارد که یک رویداد استرس زا منجر به هیجانات فیزیولوژیک بیش از حد ( مانند افزایش ضربان قلب، و افزایش هورمن استرس) و یا هیجانات روانشناسی ( مانند اضطراب) شود که مستقیما بر روی مغز و بخش مربوط به خواب و بیداری تاثیر می گذارد.

در حالیکه اکثریت ما یک شب کم خواب را به خاطر استرس های روزانه تجربه خواهیم کرد، بخش کمتری از آن مربوط به مشکلات خواب مزمن خواهد شد.

دلایل تغییر از اختلال خواب حاد به اختلالات مزمن مسئله ای است که نیاز به تحقیقات گسترده دارد، اما هم فاکتورهای جسمی و هم فاکتورهای روانشناسی در آن دخیل می باشند.

به عنوان مثال ما می دانیم که تکنیک های رفتار شناختی، که به افکار ورفتارهای مربوط به خواب می پردازند، می توانند در بهبود خواب برای افراد کم خواب موثر باشند. قرص های خواب هم بر روی بهبود کوتاه مدت خواب تاثیر می گذارند.

 

مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *