سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

رابطه میان استرس و خواب

استرس کاری

استرس و خواب

مطالعات تجربی که استرس را، با استفاده از محرک های جسمی و روحی، در انسان بررسی می کنند، نشان داده اند که استرس به بر روی توانایی فرد برای شروع یک خواب کامل نقش منفی دارند.

علاوه بر این، استرس بر روس شکل گیری مراحل خواب، کاهش خواب عمیق و حساسیت بر روی کوچک ترین محرک های محیطی، مثلا صدای خیلی کم، تاثیر دارد.

وقایع زندگی می تواند بر روی محتوای رویاهای ما تاثیر بگذارد و اگر این وقایع به طور مکرر اتفاق بیفتند، باعث ایجاد کابوس می شوند – این مسئله در افرادی بسیار شایع می باشد که از استرس ناشی از ضربه (PTSD) رنج می برند.

این مسئله در مورد افرادی که از بیماری بی خوابی (insomnia) رنج می برند نیز صدق می کند، این افراد سعی می کنند بی خوابی خود را به یک رویداد استرس زا در زندگی ربط دهند. افراد به استرس به روش های مختلف پاسخ می دهند که این با پیشینه ی ژنتیکی فرد ارتباط دارد.

برای افرادی با حساسیت بالا در مقابل استرس و اختلالات ناشی از خواب، این احتمال وجود دارد که یک رویداد استرس زا منجر به هیجانات فیزیولوژیک بیش از حد ( مانند افزایش ضربان قلب، و افزایش هورمن استرس) و یا هیجانات روانشناسی ( مانند اضطراب) شود که مستقیما بر روی مغز و بخش مربوط به خواب و بیداری تاثیر می گذارد.

در حالیکه اکثریت ما یک شب کم خواب را به خاطر استرس های روزانه تجربه خواهیم کرد، بخش کمتری از آن مربوط به مشکلات خواب مزمن خواهد شد.

دلایل تغییر از اختلال خواب حاد به اختلالات مزمن مسئله ای است که نیاز به تحقیقات گسترده دارد، اما هم فاکتورهای جسمی و هم فاکتورهای روانشناسی در آن دخیل می باشند.

به عنوان مثال ما می دانیم که تکنیک های رفتار شناختی، که به افکار ورفتارهای مربوط به خواب می پردازند، می توانند در بهبود خواب برای افراد کم خواب موثر باشند. قرص های خواب هم بر روی بهبود کوتاه مدت خواب تاثیر می گذارند.

 

مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: