رابطه میان استرس و خواب

کاری - رابطه میان استرس و خواب

استرس و خواب

مطالعات تجربی که استرس را، با استفاده از محرک های جسمی و روحی، در انسان بررسی می کنند، نشان داده اند که استرس به بر روی توانایی فرد برای شروع یک خواب کامل نقش منفی دارند.

علاوه بر این، استرس بر روس شکل گیری مراحل خواب، کاهش خواب عمیق و حساسیت بر روی کوچک ترین محرک های محیطی، مثلا صدای خیلی کم، تاثیر دارد.

وقایع زندگی می تواند بر روی محتوای رویاهای ما تاثیر بگذارد و اگر این وقایع به طور مکرر اتفاق بیفتند، باعث ایجاد کابوس می شوند – این مسئله در افرادی بسیار شایع می باشد که از استرس ناشی از ضربه (PTSD) رنج می برند.

 

شماره تماس های نوبت گیری سریع
به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

  ویزیت متخصص اختلالات خواب و تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

این مسئله در مورد افرادی که از بیماری بی خوابی (insomnia) رنج می برند نیز صدق می کند، این افراد سعی می کنند بی خوابی خود را به یک رویداد استرس زا در زندگی ربط دهند. افراد به استرس به روش های مختلف پاسخ می دهند که این با پیشینه ی ژنتیکی فرد ارتباط دارد.

برای افرادی با حساسیت بالا در مقابل استرس و اختلالات ناشی از خواب، این احتمال وجود دارد که یک رویداد استرس زا منجر به هیجانات فیزیولوژیک بیش از حد ( مانند افزایش ضربان قلب، و افزایش هورمن استرس) و یا هیجانات روانشناسی ( مانند اضطراب) شود که مستقیما بر روی مغز و بخش مربوط به خواب و بیداری تاثیر می گذارد.

در حالیکه اکثریت ما یک شب کم خواب را به خاطر استرس های روزانه تجربه خواهیم کرد، بخش کمتری از آن مربوط به مشکلات خواب مزمن خواهد شد.

دلایل تغییر از اختلال خواب حاد به اختلالات مزمن مسئله ای است که نیاز به تحقیقات گسترده دارد، اما هم فاکتورهای جسمی و هم فاکتورهای روانشناسی در آن دخیل می باشند.

به عنوان مثال ما می دانیم که تکنیک های رفتار شناختی، که به افکار ورفتارهای مربوط به خواب می پردازند، می توانند در بهبود خواب برای افراد کم خواب موثر باشند. قرص های خواب هم بر روی بهبود کوتاه مدت خواب تاثیر می گذارند.

 

مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

[divider]

mostafa 1392 - رابطه میان استرس و خواب

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - رابطه میان استرس و خواب

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است
شماره تماس های نوبت گیری سریع
به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

واحد انجام تست خواب 02122639401

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122636863

واحد مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: