درمان کم خونی در نوزادان

کم خونی در نوزادان

اگر نوزاد شما به کم خونی مبتلا باشد، به این معناست که خون نوزاد نسبت به حالت دارای تعداد گلبول های قرمز کمتری است. گلبول های قرمز اکسیژن را در بدن حمل می کنند. زمانی که نوزاد دچار کم خونی است، بدن اکسژن کافی دریافت نمی کند. در نتیجه نوزاد احساس خستگی کرده و انرژی کافی ندارد. بسیاری از نوزادان چند ماهه اول تولد به کم خونی مبتلا هستند. این موارد نیازی به درمان ندارد. اما اگر کم خونی نوزاد شدید باشد، باید تحت درمان قرار گیرد تا تعداد گلبول های قرمز به حد طبیعی برسند.

علائم کم  خونی در نوزادها

 • دوره هایی کوتاه از توقف تنفس (آپنه)
 • تنفس سریع
 • پوست رنگ پریده
 • افزایش وزن آهسته
 • کاهش فعالیت
 • تپش قلب سریع
 • تورم شدید (هیدراپیک)

علل کم خونی

کم خونی نوزاد به خاطر یکی از مشکلات زیر بروز می کند:

 • از دست دادن خون: این عامل یکی از رایج ترین عوامل کم خونی در نوزادان در بخش مراقبت های ویژه می باشد. در این بخش به خاطر انجام آزمایشات خاص نمونه ای از خون نوزاد گرفته می شود. نوزادی که مبتلا به خونریزی داخلی (hemorrhage) باشد نیز به کم خونی دچار خواهد شد. در برخی موارد، هنگامی که نوزاد در رحم مادر است، خون او وارد جریان خون مادر می شود، در نتیجه نوزاد خون کمتری خواهد داشت. این امر انتقال جنین و مادر نامیده می شود. از دست دادن خون در دقلوها نیز رخ می دهد که یکی از آنها در دوران بارداری مادر خون بیستری نسبت به دیگری دریافت می کند (این مسئله انتقال دقلوها نامیده می شود.).
 • تولید پایین گلبول های قرمز خون: این امر در صورتی بروز می کند که نوزاد به اندازه کافی آهن دریافت نکند. آهن به تولید گلبول های قرمز کمک می کند. به طور طبیعی بدن نوزاد در ماه های آخر بارداری اکسیژن را ذخیره می کند. زمانی که یک نوزاد زود متولد می شود، آهن کمتری ذخیره شده و در نتیجه تولید سلول های قرمز خون کمتر خواهد بود.
 • دوره کوتاه زندگی سلول های قرمز خون (همولیز): در این عارضه سلول های قرمز خون به اندازه ای که انتظار می رود، زنده نمی مانند. در برخی نوزادان این امر به دلیل عدم هماهنگی نوع خون مادر با نوزاد بروز می کند. در دوران بارداری بدن مادر ماده ای به نام آنتی بادی تولید می کند که بر علیه سلول های قرمز خون نوزاد مبارزه می کند. این آنتی بادی ها اکنون در خون نوزاد هستند. در نتیجه سلول های قرمز در خون نوزاد زیاد زنده نمی مانند. همولیز علل دیگری نیز می تواند داشته باشد. در مورد علت بروز همولیز در نوزاد خود با پزشک مشورت کنید.

درمان کم خونی

کم خونی در نوزادان0

 • تزریق خون باعث وارد شدن خون سالم به بدن نوزاد می شود. این کار از طریق تزریق داخل وریدی انجام می شود. اهدا خون باعث می شود که تعداد سلول های قرمز در خون نوزاد به حالت عادی برگردد.
 • دارو: دارو به روش تزریق وارد بدن نوزاد می شود. دارو بدن نوزاد را به ساخت سلول های قرمز خون بیشتر تحریک می کند.

تاثیرات دراز مدت کم خونی:

اگر کم خونی درمان شود، دارای پیامدهای بلند مدت نخواهد بود. در مورد وضعیت بهبود نوزاد خود، با پزشک مشورت کنید.

نکات ویژه برای والدینی که نوزادشان زودتر از زمان موعد متولد می شود (نوزاد نارس):

کم خونی در نوزادان نارسی رخ می دهد که معمولا قبل از هفته 35 بارداری متولد می شوند. زیرا در این مواقع نوزاد قبل از بالغ شدن سلول های قرمز خون متولد شده است. هر چه نوزاد زودتر متولد شود، احتمال بروز کم خونی ناشی از نارس بودن بیشتر خواهد بود. این نوزادان زمانی که از بیمارستان مرخص می شوند، پزشک برایشان مکمل آهن تجویز خواهد کرد. این مکمل به حفظ گلبول های قرمز خون کمک می کند  و از بازگشت کم خونی پیشگیری خواهد کرد. پزشک در این مورد توضیحات بیشتری خواهد داد.

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *