حواس پنجگانه در انتخاب غذا

حواس پنجگانه در غذا

هریک از حواس پنجگانه در انتخاب غذا به ما کمک می کنند. کیفیت هایی مانند ظاهر، طعم ، بو ، بافت و حرارت بعضی از عوامل حسی هستند که با آنها آشنا هستیم. بطور کلی غذا باید تمیز و جذاب باشد تا مصرف شود. شیرینی ، ترشی ، شوری ، و تلخی چهار طعم هستند که با جوانه های چشایی زبان حس می شوند. حس چشایی در افراد مختلف و حتی در طول زندگی شخص بسیار متفاوت است. این تفاوتها تا حدی مربوط به تعداد جوانه های چشایی ، حس بویایی ، شکل گیری عادات در طول سالها و بعضی بیماریها می باشد. به نظر می رسد نوزادان حس چشایی حساسی دارند. بیماریها مثل سرماخوردگی ، یا پرتودرمانی سرطان می توانند حس چشایی را تغییر دهند.

بو ، پذیرش غذا توسط افراد را کاهش یا افزایش می دهد. بوی هلو ، کباب کردن گوشت و پختن نان ممکن است خوشایند باشند. از طرف دیگر ، بسیاری از بوهای غیر غذایی مثل بوی مواد ضدعفونی کننده ، درپذیرش غذا اختلال ایجاد می کنند. بعضی داروها نیز در طعم وبوی غذا تداخل می کنند. اگر هنگام صرف یک گلابی ، بینی خود را بگیرید ، طعم گلابی بسیار کم خواهد شد.

حس غذا در دهان بر پذیرش یا رد غذا اثر می گذارد. انتظار داریم بستنی نرم و هویج یا کرفس ترد و تازه باشند. اما ممکن است از عصاره آبکی گوشت ، گوشت چرب یا لوبیا سبز ریشه دار لذت نبریم . دمای غذا نیز در پذیرفتن غذا مؤثر است . بطور کلی ، کودکان غذاهای نیم گرم را به غذاهای داغ ترجیح می دهند. در حالیکه بزرگسالان دوست دارند غذایشان داغ یا بسیار سرد باشد.

[divider]

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *