تست های بررسی بی خوابی

بی خوابی2

اگر  پس از مراجعه و مشاوره با پزشک مربوطه، هنوز هم در مورد  اینکه به بیماری بی خوابی و اختلالات خواب دچار هستید یا خیر، احساس تردید می کنید، پیشنهاد می شود که از راه های دیگری برای اطمینان یافتن از این موضوع استفاده کنید. در بیشتر موارد، نیازی به انجام تست های گوناگون برای تشخیص بیماری بی خوابی نیست، بعلت آنکه از تشخیص پزشک و جواب آزمایش کاملا مطمئن هستیم. با این وجود، یک پزشک تیزبین ممکن است که بیماری شما را آپنه خواب، سندروم پای بی قرار ( تکان های غیر ارادی اعضای بدن) یا بی قاعدگی ضربان قلب تشخیص دهد. در این موارد، آزمایش های دیگر به تشخیص قطعی بیماری بسیار کمک می کند.

مشاوره با پزشک درباره بیماری بی خوابی

انجام تست های آزمایشگاهی برای شناسایی بیماری های اختلالات خواب و دیگر بیماری های نهان در انسان بسیار توصیه می گردند، اگرچه انجام آن برای همه افراد مبتلا به بیماری بی خوابی الزامی نیست. تست های آزمایشی عبارتند از: پلی سومنوگرافی ( بررسی الگوی خواب در حالت نیمه بیدار و نیمه خواب) و  آکتی گرافی.

تست های تشخیص بیماری بی خوابی

پلی سومنوگرافی همان فرآیند انجام  یک سری مطالعات و پژوهشات دقیق و موشکافانه بر روی الگوی خواب افراد در یک محیط آزمایشگاهی است. به کمک چندین دستگاه مانیتور که به بدن فرد متصل شده اند، حرکات بدن فرد، فعالیت های مغز، تنفس و هم چنین دیگر عملکردهای فیزیولوژیکی او ثبت و ضبط می شود. زمانی انجام این آزمایش از سوی پزشک توصیه میشود که بدن فرد به روش های گوناگون درمان بیماری بی خوابی پاسخ  و واکنش مناسب نداده است و احتمال بیماری اختلال خواب زمینه ای در فرد بیمار بسیار مشهود است.

آکتی گرافی
آکتی گرافی

آکتی گرافی— در این فرآیند نیز حرکات بدن و نیز فعالیت های مغزی فرد بیمار بوسیله یک دستگاه مانیتور یا دستگاه آشکارساز احساسات که معمولا بر روی مچ دست نصب می شود، به طور کامل ضبط می شوند. این فرآیند در طی چند مرحله ( چندین روز و شب) و در منزل بیمار انجام میگیرد تا پزشک به ساعات خواب و ساعات بیدار شدن بیمار دست پیدا کند.

تست تشخیص بیماری آپنه خواب

همان طور که در قسمت های پیشین به آن اشاره گشت، این گروه از تست های آزمایشگاهی برای رفع سایر علل بدخوابی و بی خوابی و همچنین شناسایی علائم بیماری مورد استفاده قرار می گیرند. بررسی سابقه پزشکی بیمار و نیز صحبت کردن با همخواب بیمار که نسبت به عادات خوابی او آگاهی کامل دارد، می تواند بدون نیاز انجام تست های آزمایشی به پزشک در تشخیص درست بیماری کمک کند.

با این وجود، پلی سومنوگرافی و آکتی گرافی شک ما را در تشخیص بیماری رفع می کنند. تست پلی سومنوگرافی یک معیار طلایی برای تشخیص اختلالات خواب است که به کم آن می توان تمامی عوامل موثر بر کیفیت خواب فرد را مورد بررسی دقیق قرار داد. این تست معمولا در محیط آزمایشگاهی رخ می دهد. به  کمک دستگاه های تعبیه شده در محیط ساختگی خواب، علت اصلی بی خوابی فرد تشخیص داده می شود.

سندروم پای بی قرار

اگر شما به خاطر تکان های ناگهانی پا بهنگام خواب به طور ناگهانی از خواب بیدار می شوید، روش تشخیص بیماری متفاوت خواهد بود. اگر هم دچار آپنه خواب یا مشکلات تنفسی در حین خواب میشوید، بطور مشابه روش درمانی تفاوت خواهد کرد. البته به کمک آن می توان شرایط بسیار نادر پزشکی چون تشنج شبانه را تشخیص داد. علاوه بر این، آکتی گرافی، برای تشخیص دیگر بیماریهای اختلال خواب بسیار موثر است.

از فرد در خواست می شود که ساعات دقیق به بستر رفتن و بیدار شدن از خواب را یادداشت و نگاه دارد. بی قاعدگی در ضربان قلب به صورت نامنظم شدن ساعات خواب بروز پیدا می کند.

به کمک دستگاه آکتی گراف حرکات فرد در طول چندین هفته ضبط میشود تا پزشک به الگوی خواب بیمار دست پیدا کند. این مورد ممکن است که به تشخیص بیماری سندروم خواب به تاخیر افتاده کمک بسیار کند.

از آنجایی که بیشتر افراد از بیماری بی خوابی و بدخوابی رنج می برند، نیازی به انجام تست های بیشتر برای اطمینان یافتن از بیماری نیست. با این وجود، اگر احساس می کنید علائمی از بیماری در شما وجود دارد و بدن به روش های معمولی درمان پاسخ مناسب نمی دهد، این تست ها می توانند به شما در تشخیص قطعی بیماری کمک شایانی کنند.

 

منبع:

http://sleepdisorders.about.com

نگارنده: حدیث بختیاری

[divider]

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

 

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

[divider]

انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی) در کلینیک آلومینا

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.

 

برای تماس و تعیین نوبت تست خواب اینجا کلیک کنید:  تماس با ما

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

1 دیدگاه دربارهٔ «تست های بررسی بی خوابی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *