تب کریمه کنگو چیست و چه علائمی دارد؟

تب کریمه کنگو

حقایقی مهم در مورد تب کریمه کنگو:

 • ویروس عامل تب کریمه کنگو (CCHF) باعث شیوع بیماری های شدید خونریزی می شود.
 • شیوع این بیماری تا 40 درصد باعث مرگ می شود.
 • این ویروس در درجه اول از طریق کنه و دام به انسان منتقل می شود. انتقال این بیماری از طریق تماس نزدیک با خون، ترشحات و سایر مایعات بدن فرد آلوده از انسان به انسان منتقل می شود.
 • هیچ واکسنی برای انسان و حیوان وجود ندارد.

ویروس تب کریمه کنگو در حیوانات و حشرات

میزبان ویروس این تب طیف گسترده ای از حیوانات وحشی و اهلی هستند، از جمله گاو، گوسفند و بز. بسیاری از پرنده ها نسبت به این عفونت مقاوم هستند، اما شتر مرغ نسبت به آن حساس است و ممکن است شیوع بالایی از این ویروس در بین این شتر مرغ ها مشاهده شود.

حیوانات از طریق گزش کنه آلوده به این عفونت دچار می شوند و ویروس به مدت یک هفته در جریان خون آنها باقی می ماند و زمانی که کنه دیگری حیوان را نیش بزند، این آلودگی به حشره منتقل می شود و این چرخه ادامه پیدا می کند.

ویروس تب کریمه کنگو با گزش حشره آلوده یا از طریق تماس با خون یا بافت حیوان آلوده بلافاصله پس از کشتار به انسان منتقل می شود. در اکثر موارد افراد مبتلا به این بیماری کسانی هستند که در صنعت دام کار می کنند، از جمله کارگران کشاورزی، کارگران کشتارگاه و دامپزشکان.

انتقال ویروس از انسان به انسان از طریق تماس مستقیم با خون، ترشحات، اندام ها و سایر مایعات بدن صورت می گیرد. در بیمارستان نیز به دلیل عدم استریلیزه کردن تجهیزات پزشکی، استفاده مجدد از سوزن و آلودگی تجهیزات پزشکی بیماری منتقل می شود.

نشانه های تب کریمه کنگو

طول دوره کمون بستگی به نوع آلوده شدن به این ویروس دارد. اگر عفونت از طریق گزش کنه اتفاق بیفتد، دوره کمون معمولا بین یک تا سه روز و حداکثر نه روز خواهد بود. اگر بر اثر تماس با خون یا بافت آلوده بیماری منتقل شود، دوره کمون پنج تا شش روز و حداکثر 13 روز خواهد بود.

شروع علائم ناگهانی است و با تب، درد عضلانی، سرگیجه، درد و سفتی گردن، کمر درد، چشم درد و حساسیت به نور همراه است. دیگر علائم آن عبارتند از تهوع، استفراغ، درد شکم و گلو درد و به دنبال آن نوسانات خلقی شدید و سردرگمی. پس از دو تا چهار روز تحریک پذیری جای خود را به افسردگی و سستی می دهد. درد شکم در قسمت فوقانی و سمت راست شکم رخ می دهد.

دیگر علائم بالینی عبارتند از تاکی کاردی (ضربان سریع قلب)، لنفادنوپاتی (بزرگی غدد لنفاوی) و بثورات پتشی (بثورات ناشی از خونریزی داخل پوست) که در سطوح مخاطی داخلی، از جمله دهان و گلو و همچنین روی پوست بروز می کند. بثورات پتشی ممکن است به بثورات بزرگتری به نام اکیموز و دیگر پدیده های خونریزی دهنده تبدیل شوند. شواهدی از بیماری هپاتیت مشاهده می شود و بیمار در روز پنجم بیماری ممکن است نارسایی شدید کلیوی، نارسایی ناگهانی کبد و نارسایی ریوی را تجربه کند.

مرگ و میر ناشی از تب کریمه کنگو 30 درصد است که در هفته دوم بیماری رخ می دهد. در بیمارانی که بهبود پیدا می کنند، مراحل بهبود از روز نهم یا دهم بیماری شروع می شود.

پیشگیری از تب کریمه کنگو

پیشگیری و کنترل عفونت تب کریمه کنگو در بین حیوانات و حشرات بسیار سخت است و انتقال این ویروس در بین حیوانات و حشرات آشکار نیست. تنها گزینه کنترل و مدیریت این بیماری استفاده از آفت کش ها و حشره کش هاست.

به عنوان مثال طی شیوع این بیماری در بین شترمرغ ها در افریقای جنوبی، برای اطمینان از عدم آلوده شدن حیوان به این ویروس، هر شترمرغ قبل از کشته شدن به مدت 14 روز در قرنطینه نگهداری می شد. این اقدام خطر انتقال عفونت را به حیوان کاهش می داد و به علاوه خطر انتقال بیماری به انسان نیز کمتر می شد.

کاهش خطر ابتلا به بیماری در انسان ها

از آنجایی که واکسنی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد، بهترین راه پیشگیری از این بیماری بالا بردن آگاهی مردم نسبت به به آن است.

سازمان های بهداشت عمومی برای پیشگیری از تب کریمه کنگو باید جنبه های مختلفی را در نظر بگیرند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

کاهش خطر انتقال بیماری از کنه به انسان

 • پوشیدن لباس های محافظ (بلوز آستین بلند و شلوار)
 • پوشیدن لباس های تا کنه به راحتی روی لباس قابل رویت باشد.
 • استفاده از آفت کش های مورد تایید بر روی لباس
 • استفاده از مواد دافع تایید شده بر روی پوست و لباس
 • بررسی منظم پوست و لباس برای کنه
 • کنترل و جلوگیری از هجوم کنه ها و حشرات به اصطبل ها، انبارها و طویله ها
 • اجتناب از مکان هایی که کنه در آنها زیاد است

کاهش خطر انتقال بیماری از حیوان به انسان

 • پوشیدن دستکش و دیگر لباس های محافظ در زمان تماس با حیوان یا دست زدن به بافت های حیوان، به ویژه در زمان کشتار و قصابی
 • قرنطینه کردن حیوان قبل از انتقال آن به کشتارگاه

کاهش خطر انتقال بیماری از انسان به انسان

 • اجتناب از تماس نزدیک با فرد مبتلا به تب کریمه کنگو
 • پوشیدن دستکش و لباس های محافظ در زمان مراقبت از فرد مبتلا
 • شستن دست ها پس از ملاقات یا مراقبت از فرد بیمار

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی و روحی به شما کمک می کنند. از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع اطلاعات پزشکی کشور)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]

[button color=”blue” size=”medium” link=” http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs208/en/” ]لینک منبع[/button]

نگارنده: سمیه محمدی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *