تاثیر تغییرات هورمونی بر حافظه، فرآیند یادگیری و ادراک

تاثیر تغییرات هورمونی بر فرآیند یادگیری و ادراک
کاهش هورمون های جنسی بدن می تواند با تغییرات قابل توجهی در فرآیند تمرکز، تفکر و حافظه همراه باشد.
کاهش هورمون های جنسی بدن می تواند با تغییرات قابل توجهی در فرآیند تمرکز، تفکر و حافظه همراه باشد.

 تغییرات هورمونی در خانم ها و آقایان

 برخی روش های درمانی  پیشگیری و جلوگیری از پیشرفت سرطان از میزان هورمون های جنسی در بدن می کاهد. از جمله هورمونهای جنسی می توان به هورمون استروژن و پروژسترون در خانم ها و تستوسترون در آقایان اشاره کرد. کاهش هورمون های جنسی بدن می تواند با تغییرات قابل توجهی در فرآیند تمرکز، تفکر و حافظه همراه باشد.

هورمون درمانی
هورمون درمانی

گاهی اوقات افراد تحت روش درمانی جایگزینی هورمون ها قرار می گیرند تا به راحتی بتوانند با علائم ناشی از عدم وجود یا کاهش هورمونهای جنسی در بدن مقابله کنند. اما برخی روش های درمان سرطان سینه و پروستات باعث توقف تولید هورمون های جنسی می شوند و یا از فعالیت هورمون ها جلوگیری می کنند.  در صورتی که شما تحت چنین روش های درمانی قرار دارید، متاسفانه قادر به انجام فرآیند درمانی جایگزینی هورمون ها نبوده و هیچ راهی برای کنترل و مهار علائم بیماری وجود ندارد.

پس از درمان سرطان، برخی افراد متوجه وجود تغییراتی در فرآیند تمرکز و حافظه خود می شوند.
پس از درمان سرطان، برخی افراد متوجه وجود تغییراتی در فرآیند تمرکز و حافظه خود می شوند.

از جمله عوارض جانبی بیماری سرطان ایجاد اختلال در فرآیند یادگیری و حافظه بیماران است.

حافظه و چگونگی پردازش افکار و اطلاعات، ادراك و فرآيند يادگيرى و فهم و داورى نامیده می شود. این مورد به توانایی ما در متمرکز کردن فکر و توجه بر یک موضوع و انجام مسئولیت ها و کارهای مختلف به طور همزمان اطلاق می گردد.

هورمون زنانه استروژن نقش مهمی را در فرآیند یادگیری و فهم زنان ایفا می کند.
هورمون زنانه استروژن نقش مهمی را در فرآیند یادگیری و فهم زنان ایفا می کند.

پس از درمان سرطان، برخی افراد متوجه  وجود تغییراتی در فرآیند تمرکز و حافظه خود می شوند. در ابتدای کار ممکن است که شما در انجام فعالیت های روزانه خود دچار مشکل نشوید، اما یک احساسی به شما می گوید که اوضاع مانند قبل نیست. براس مثال، برخی بیماران اظهار دارند که در بیاد آوردن لیست خرید دچار مشکل می شوند یا در طی گفتگوهای دوستانه نمی توانند کلمه مناسب را پیدا کنند و یا نمی توانند حساب ذهنی انجام دهند.

Alzheimer-370x223

پزشکان این بیماری را اختلال شناختی خفیف می نامند. خانم های مبتلا به سرطان سینه جزء اولین گروهی بودند که چنین تغییراتی را در بدن خود مشاهده کردند و پزشکان نیز فورا آنها را به شیمی درمانی و درمان يا پيشگيرى بيمارى از راه دارو و مواد شيميايي  ارجاع دادند. بنابراین، این نوع تغییرات، واکنشهای شیمیایی وابسه به مغز نامیده می شوند. ما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده ایم و به درستی نمی دانیم که آیا شیمی درمانی موجب این تغییرات می شود یا خیر. از آنجایی که بیماران تحت روش های درمانی گوناگون قرار می گیرند، بسیار دشوار است که بخواهیم  به طور قطع بیان کنیم که یک نوع روش درمانی خاص یا ترکیبی از روش های درمانی مختلف بر بروز بیماری اختلال شناختی تاثیرگذار بوده است یا خیر. پزشکان  بر این موضوع واقف هستند که  افراد مبتلا به انواع دیگر سرطان، از جمله آقایان مبتلا به سرطان پروستات  نیز با چنین مشکلاتی روبرو هستند.


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - تاثیر تغییرات هورمونی بر حافظه، فرآیند یادگیری و ادراک

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: