سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

اختلال خواندن به چه دلیل ایجاد میشود؟

 

اختلال خواندن

 

روان شناسان برآورد کرده اند که 50% دانش اموزان حساب نارسا،اختلالات خواندن هم دارند.این گروه غالبا به عنوان دانش آموزان با اختلالات یادگیری عام ارجاع می شوند و انها،هم در حافظه فعال کلامی و هم در حافظه فعال دیداری-فضائی نقص دارند.

 

آیا نقایص حافظه فعال بر اساس شدت نقایص یادگیری تغییر می کند؟

 

آیا افرادی که اختلال یادگیری خفیف دارند،نمرات حافظه فعال شان خم خفیف است؟ و در مقابل،آنهایی که نیازهای یادگیری شدیدی دارند،نمرات خافظه فعال بدتری هم می گیرند؟این موضوعات با گروهی از دانش آموزان با اختلالات یادگیری عام مورد بررسی قرار گرفت.

در انگلستان دستورالعمل نیازهای آموزشی ویژه،راهنمایی است برای موقعیت های آموزشی مانند شیرخوارگاه ها،مدارس ایالتی و ادارات آموزش وپرورش محلی که نحوه شناسایی،سنجش و  فراهم سازی حمایت برای کودکان با نیازهای آموزشی ویژه را مورد تأکید قرار می دهد.مطابق با این راهنما،هردانش آموزی که به  حمایت های اضافی جهت موفقیت در کلاس عادی نیاز داشته باشد،کودک دارای نیازهای آموزشی ویژه تلقی می شود.

 

اصطلاح نیازهای آموزشی ویژه به طیف وسیعی از مشکلات از قبیل مشکلات جسمانی یا حسی،مشکلات هیجانی و رفتاری و مشکلات موجود در گفتار بر می گردد.از آنجایی که بسیاری از کودکان،در برخی از مقاطع در طول سال های مدرسه نیازهای آموزشی ویژه دارند،تشخیص این که شدت مشکلات یادگیری شان با نقایص حافظه فعال پیوند خورده است یا خیر،اهمیت دارد.

 

در پژوهش مذکور،سه گروه از دانش آموزان دارای نیازهای یادگیری خفیف،یا متوسط یا شدید انتخاب شدند و سپس نمرات حافظه فعال آنها مقایسه گردید.یک الگوی مشخص از نقایص حافظه فعال وجود داشت که با نیازهای یادگیری آنها ارتباط داشت.

آن دسته از  دانش آموزانی که مشکلات یادگیری خفیفی داشتند،مشکلات حافظه فعال خفیفی داشتند،درحالی که آنهایی که نیازهای یادگیری شدیدی داشتند،نمرات حافظه فعال شان بدتر بود. درحقیقت،محدوده نقایص حافظه فعال در گروه دارای نقایص یادگیری شدید،بسیار وسیع بود که چنین مشکلاتی در صدها کودک بدون مشکلات یادگیری مشاهده نشد.

 

بهره هوشی چه نقشی برای دانش آموزان با اختلالات یادگیری عام(مشکلات ریاضی و خواندن) بازی می کند؟

 

همان طور که در مورد کودکان عادی مطرح است حافظه فعال برآیندهای یادگیری را،حتی بعد از اینکه سطوح IQ دانش آموزان مورد توجه قرار گرفت، پیش بینی می کرد.حافظه فعال بنیان یادگیری است و نسبت به IQ از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه پتانسیل دانش آموز برای یادگیری را می سنجد.

 

در مطالعه دیگری،دانش آموزانان با کارکرد هوشی مرزی با IQ پایین،نمرات استاندارد بین 70 تا 80 مورد بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود که آیا مهارت های حافظه فعال  آنها در هر دو حوزه کلامی- دیداری- فضایی دچار آسیب شده است یا خیر.نتیجه این بود که انها نقایص حافظه فعال داشتند که با پیشرفت های تحصیلی ضعیف آنها مرتبط بود.این الگو پیشنهاد می کند که اختلالات حافظه فعال یک عامل خطرساز بالا برای عقب افتادگی های آموزشی به حساب می آید.

 

بهبود عملکرد حافظه فعال و مشکلات خواندن با روش غیردارویی نوروفیدبک

 

انجام روش نوروفیدبک درمرکز سلامت روان رستا- آلومینا در کرج نیز انجام می پذیرد


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: