سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

اختلالات خواب در بیماران مبتلا به ام اس و تشدید خستگی

خستگی مزمن

یکی از دلایل خستگی بسیار در بیماران مبتلا به ام اس عدم توجه به مشکلات خواب و عوارض ان میباشد .

در بسیاری از موارد خستگی بیماران مبتلا به ام اس به عوارض ناشی از ام اس نسبت داده میشود این در حالیست که این مشکلات میتوانند ناشی از بی خوابی و یا کم خوابی باشند .طبق تحقیقات انجام گرفته ,این بیماران در معرض اختلالات خوابی شدید میباشند که البته قابل درمان میبباشد .

ام اس یک بیماری عصبی میباشد که به مغز ,نخاع و اعصاب بینایی اسیب میرساند و عوارض آن فلج اعضا ,اختلالات گفتاری و آسیب تدریجی بینایی میباشد .

یکی از مهم ترین و قابل ملاحظه ترین عوارض در میان انها ,خستگی گهگاهی و یا خستگی دائمی میباشد. علت اصلی این خستگی هنوز مشخص نشده است .

در تعدادی از این بیماران ,این خستگی به افسردگی ,بی توجهی و یا بی علاقگی در محیط اجتماعی و یا محیط کار نسیت داده میشود و این تشخیص های نادرست باعث سردرگمی بیمار میشوند .

در گذشته پزشکان بر این باور بودند که خستگی بیماران ناشی از بیماری ام اس میباشد .اما بر اساس تحقیقات نوین ,این خستگی میتواند ناشی از اختلالات خواب باشد زیرا بیشتر این بیماران از این اختلالات اسیب میبینند .

بنابراین پزشکان باید در معالجه این بیماران به اختلالات خواب نیر توجه نمایند اگرچه هنوز هیچ ارتباط مشخص و اصولی بین خستگی و اختلالات خوابی وجود ندارد .

اگرچه در بیشتر بیماران اختلالات خوابی تشخیص داده نشده است ولی 56 درصد از آنان در معرض اختلالات خواب میباشند.همچنین افرادی که دارای بیشتری احتمال ام اس بودند ,بیش از بقیه حس خستگی را تجربه میکردند .

دانشمندان برای تشخیص علت خستگی عوامل جانبی مانند سن ,جنسیت و یا بیماری های روانی را در نظر گرفتند .

مطابق با تحقیقات انجام گرفته ,اختلالات خوابی یک مشکل کاملا رایج میباشد و یک عامل مشارکتی در خستگی بیماران مبتلا به ام اس میباشد .

معمولا پزشکان ,درمان اختلالات خواب در اثر آپنه خواب را با فشار هوای مثبت ممتد در نظر میگیرند .

در روش های درمانی ,ماسکهای هوا بروی دهان بیمارن قرار میگیرد تا انها جریان هوای مداوم را در شش ها و دهان خود حس نمایند .اگر راه ورود هوا بسته باشد انگاه تنفس دشوار خواهد شد .

نگارندگان : فرحناز آل احمد/ دکتر مصطفی امیری

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: