کمبودهای ویتامینی شایع

ویتامین ب

ویتامین ها نقش بسیار مهمی برای بسیاری از عملکردهای بدن ایفا می کنند. ویتامین ها برای سلامت متعادل و مناسب مورد نیاز اند. دانشمندان مشاهده کردند که کمبود بیش از حد  و یا مصرف زیادی برخی از ویتامین ها می تواند به ابتلا به بیماری منجر شود.

بسیاری از مردم بصورت روزانه مکمل های مولتی ویتامین مصرف می کنند اما جالب است بدانیم که مصرف این مکمل ها معمولا مورد نیاز نیست و در بسیاری از موارد کمبود ویتامینی نیز این مکمل ها قادر به جبران کمبود نیستند.

در زیر مثال هایی از کمبود های ویتامینی شایع را آورده ایم:

1-کمبود ویتامین B3

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهند

پلاگر بیماری است که به دلیل کمبود ویتامین B3 یا نیاسین ایجاد می شود. این بیماری باعث درماتیت، اسهال، زوال عقل ، اختلال حافظه ، و گاهی مرگ  می شود. افرادی که غذای های مملو از این ویتامین را می خورند معمولا دچار این کمبود نمی شوند.درمان پلاگر شامل استفاده از مواد غذایی است که سرشار از ویتامین B3 هستند. از لحاظ تاریخی این بیماری یک بیماری غیرقابل درمان در نظر گرفته می شد اما در حال حاضر روز این مشکل قابل درمان است.

مواد غذایی سرشار از نیاسین عبارتند از: ماهی تن،ماهی قزل آلا،ماهی سالمون،برنج قهوه ای،میگو،مرغ

2-کمبود ویتامین B1 (تیامین)

غلات

کاهش وزن و ضعف بدن علائم برجسته کمبود ویتامین B1 هستند .  کمبود ویتامین B1 همچنین می تواند باعث مشکلات قلبی و عروقی شود. این بیماری عمده در آسیا بود و به طور عمده به دلیل کمبود تغذیه ای ایجاد می شود.بری بری یا کمبود ویتامین B1 می تواند با مصرف مواد غذایی مناسب درمان شود.

مواد غذایی سرشار از ویتامین B1 : برنج قهوه ای ،غلات (مخصوصا پوسته آنها)،ماهی،حبوبات خصوصا نخود سبز،بلوط

3-کمبود ویتامین B7

ویتامین ب

کمبود ویتامین B7 یا کمبود بیوتین منجر به مسائل روانی و افسردگی می شود . کمبود بیوتین می تواند با خوردن محصولات مرغ و فرآورده های لبنی درمان می شود. آجیل به خصوص بادام زمینی نقش بسیار مهمی در درمان این کمبود بازی می کند . شما همچنین می توانید از مکمل برای این کمبود استفاده کنید. کمبود ویتامین B7 می تواند در موارد بسیار شدید حتی کشنده باشد.

4- کمبود ویتامین D

روز آفتابی 1

کمبود ویتامین D معمولا به عنوان نرمی استخوان نامیده می شود و باعث می شود که استخوان تغییر شکل پیدا کند و به راحتی شکننده شود. این حالت بیشتر در نوزادان و کودکان نوپا است. ولی کمبود این ویتامین بسیار شایع است و در جامعه امروز ایران حدود 90-80 درصد در میان کلیه گروههای سنی شوع دارد. تغذیه با شیر مادر گاهی برای نوزاد کفایت نمی کند چراکه اکثر مادران خودشان نیز کمبود ویتامین D دارند.

ویتامین D در لبنیات و همچنین نور خورشید وجود دارد ولی معمولا برای جبران کمبود این ویتامین نیاز به استفاده از مکمل وجود دارد.

 

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

  • دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
  •  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه