خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / علائم وراه های پیشگیری از سرطان سینه

علائم وراه های پیشگیری از سرطان سینه

علائم سرطان سینه :

 سرطان پستان  معمولاً در مراحل اولیه، بدون علامت است اما با پیشرفت تومور سرطانی ممکن است علائم زیر بروز کنند:

♦ وجود یک توده در پستان و یا زیر بغل که بعد از پایان دوره ی  قاعدگی  از بین نرفته و همچنان وجود دارد. این مورد اغلب اولین علامت آشکار سرطان سینه به حساب می آید. توده سرطانی در سرطان سینه معمولا بدون درد است، اگر چه در برخی موارد می تواند باعث بروز احساسی ناخوشایند شود. توده های  سرطان سینه معمولاً  قبل از آنکه دیده شود و یا با معاینه لمس شود، با  انجام ماموگرافی قابل مشاهده می باشند.

♦ تورم در ناحیه زیر بغل

♦ درد یا حساس به لمس شدن پستان ها. اگرچه توده سرطانی ناشی از سرطان سینه بدون درد است اما احساس درد و حساسیت می تواند نشانه ای از سرطان سینه باشد.

♦ یک سطح صاف و یا دندانه دار قابل توجه در پستان که ممکن است نشانه ای از یک تومور غیر قابل مشاهده و غیر قابل لمس باشد.

♦ هر گونه تغییر در فاصله بین پستان ها، اندازه، شکل، بافت ، دمای پستان ها  و یا  وجود یک توده مایل به قرمز رنگ و  سطح حفره دار مانند پوست پرتقال می تواند نشانه ای از یک سرطان سینه پیشرفته باشد.

♦ تغییر در نوک پستان مانند انقباض نوک پستان، فرورفتگی، خارش، احساس سوزش و یا زخم شدن نوک پستان. پوسته پوسته شدن نوک پستان ها می تواند نشانه ای از بیماری پاژه( Paget’s disease)باشد که ممکن است به علت سرطان سینه به وجود بیاید.

♦ ترشحات غیر طبیعی از نوک پستان ها که ممکن است بی رنگ ، خونی و یا به هر رنگ دیگری باشد. این حالت معمولاً با ضایعات خوش خیم  ایجاد می شود اما  در برخی از موارد می تواند  به علت سرطان سینه نیز بروز کند.

♦ وجود یک منطقه شبیه به سنگ مرمر در زیر پوست

♦ وجود منطقه ای کاملا ً متفاوت از سایر بخش های هر دو پستان.

با دکتر خود صحبت کنید اگر:

♦ اگر در یک یا هر دو پستان با یک توده غیر طبیعی و یا درد مداوم مواجه شدید و یا ظاهر و احساس غیر طبیعی در پستان  شما به وجود آمد، اغلب این علائم نشانه ی اختلال دیگری هستند اما در هر صورت باید توسط پزشک ارزیابی شوند.

♦ غدد لنفاوی زیر بغل شما ورم کرده است. هر گونه ورم و یا توده ای می تواند با سرطان در ارتباط باشد.

چگونه می توان از سرطان سینه پیشگیری کرد؟

پزشکان هنوز در مورد اینکه چگونگی پیشگیری از سرطان پستان  مطمئن نیستند.

سرطان سینه

 ورزش های هوازی منظم ممکن است بتواند تا حدودی شما را از ابتلا به سرطان سینه محافظت کند. مطالعات نشان داده است که زنانی که به صورت منظم فعالیت ورزشی دارند اغلب احتمال ابتلای آنها به سرطان سینه نسبت به زنانی که ورزش نمی کنند تا نصف کاهش می یابد. این قضیه عمدتاً در زنان جوان و قبل از یائسگی اثبات شده است. همچنین ورزش می تواند به زنان مبتلا به سرطان سینه کمک کند که عوارض جانبی روش های درمانی را بهتر تحمل کنند و همچنین مرحله ی نقاحت بعد از عمل جراحی کوتاه تری داشته باشند.  ورزش همچنین بر روی بقاء نیز تأثیر مثبت و خوبی دارد.

تغذیه و رژیم غذایی برای پیشگیری از سرطان سینه

 در پیشگیری از سرطان سینه، رژیم غذایی می تواند نقشی بسیار کوچکی ایفا کند. رژیم غذایی چرب ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد و مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات و حبوبات ممکن است در کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه موثر باشد. این قضیه در سایر کشورها مشاهده شده است اما در آمریکا هنوز نشانه ای از تاثیر رژیم غذایی کم چرب بر روی کاهش احتمال سرطان سینه مشاهده نشده است. مصرف مشروبات الکلی نیز می تواند تا حد زیادی بر افزایش احتمال بروز سرطان سینه تاثیر بگذارد.بنابراین توصیه می شود برای پیشگیری از مصرف الکل خودداری شود.

به خاطر داشته باشید که تاثیر رژیم های غذایی، بر کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه هنوز اثبات نشده است.  زنانی که رژیم غذایی کاملا سالمی  دارند هم باید اقدامات پیشگیرانه ای مانند   انجام منظم ماموگرافی را در برنامه داشته باشند.

تشخیص زود هنگام سرطان هنوز هم بهترین راه برای کسب نتیجه بهتر از درمان سرطان سینه محسوب می شود. در زیر مواردی برای تشخیص زود هنگام سرطان سینه آورده شده است اما باز هم از دکتر دقیقاً بپرسید که برای پیشگیری از سرطان پستان چه کارهایی باید انجام دهید:

♦ هر ماه سه تا پنج روز بعد از اتمام دوره قاعدگی پستان های خود را چک کنید. هر سال دو بار برای چک آپ به پزشک مراجعه کنید و یک بار آزمایش ماموگرافی بدهید. برخی از متخصصین شروع آزمایش غربالگری ماموگرافی را از سن 40 سالگی توصیه می کنند اما برخی دیگر این سن را 50 سالگی اعلام کرده اند. اگر در خانواده ی شما سابقه ی ابتلا به سرطان سینه وجود دارد آزمایش غربالگری ماموگرافی را زودتر شروع کنید. در مورد زمان دقیق انجام اولین ماموگرافی می توانید از پزشکتان سوال بپرسید.

♦ در صورتی استفاده از قرص های ضد بارداری ، در مورد جوانب مثبت و منفی  این قرص ها با پزشک مشورت کنید.

♦ اگر به سن یائسگی نزدیک می شوید ، در مورد درمان های هورمونی جایگزینی که برای کاهش علائم یائسگی مصرف می شود با پزشک مشورت کنید. مطالعات نشان داده است که هورمون های جایگزین و به ویژه درمان با استفاده از ترکیبی از استروژن ها و پروژستین ها  می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. با مشورت پزشک در مورد این درمان های جایگزین و با توجه به خطر ابتلا به سرطان سینه در شما، می توانید تصمیم گیری کنید.

♦ اگر شما در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه می باشید، می توانید از دارو های خاصی که از تاثیرات استروژن جلوگیری می کند مانند تاموکسی فن، رالوکسفین  استفاده کنید. نشان داده شده است که این دارو ها می توانند برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه موثر باشند. در مورد خطرات و مزایای این داروها حتماً با پزشک صحبت کنید.

منبع :

webmd

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه