خانه / زندگی سالم / خواب / رابطه خواب و اختلالات عاطفی ، افسردگی، و اضطراب

رابطه خواب و اختلالات عاطفی ، افسردگی، و اضطراب

فریاد زدن

افرادی که از کم خوابی رنج می برند بیشتر مستعد اختلالات عاطفی ، افسردگی، و اضطراب هستند. طبق مطالعات متعدد نشان داده شده است که رابطه بزرگی بین مشکلات روحی و روانی و خواب وجود دارد. افرادی که افسرده هستند و یا اضطراب دارند اغلب دچار اختلالات خواب نیز هستند.

مطالعات نشان داده است که محرومیت از خواب حتی به میزان جزئی نیز اثر بزرگی در خلق و خوی و رفتار ما دارد .

محققان دانشگاه پنسیلوانیا دریافتند که افرادی که به مدت یک هفته تنها 4.5 ساعت در شب خوابیده بودند احساس بیشتری از فشار روحی، خشم، غم، و خستگی روحی داشتند. وقتی که افراد مجددا به طور منظم خواب مناسب را از سر گرفتند ، بهبود چشمگیری در خلق و خو و روحیه داشتند.

نه تنها خواب بر خلق و خوی تاثیر می گذارد که خلق و خو و ذهن هم می تواند تاثیر عمیقی روی خواب داشته باشد. اضطراب باعث می شود شما سخت به خواب بروید و. همچنین استرس باعث می شود شما در حالتی نسبتا بیدار و هوشیار بخوابید و خواب سبکی را تجربه کنید.

گاهی اوقات مشکلات خواب اولین علامت افسردگی است .

مطالعات متعدد نشان داده است که 15 تا 20 درصد از افراد مبتلا به بی خوابی دچار افسردگی همزمان نیز هستند. همچنین در مطالعات دیگر نشان داده شده که افراد مبتلا به بی خوابی 20 برابر بیشتر احتمال ابتلا به اختلال هراس ( یک نوع اختلال اضطرابی ) دارند.

گزینه های درمانی اختلالات خواب ممکن است شامل درمان های  رفتاری شناختی یا دیگر اشکال روان درمانی و / یا داروها باشد.

برای درمان اختلال خواب از یک متخصص مغز و اعصاب یا اعصاب و روان مسلط به حیطه اختلالات خواب کمک بگیرید.

سایت کلینیک آلومینا معتبرترین و فعال ترین سایت اطلاعات پزشکی مغز و اعصاب و روان به زبان فارسی است.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه