خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / باورهای غلط در مورد خواب

باورهای غلط در مورد خواب

تنها خوابیدن در کودک

باور غلط: خروپف یک مشکل شایع می باشد، به خصوص در میان مردان، اما مضر نیست.

اگر چه ممکن است خروپف برای بیشتر مردم ی ضرر باشد، اما برای برخی از افراد نشانه اختلال آپنه می باشد.افرادی که خروپف می کنند  و در طول روز خواب آلودگی را تجربه می کنند، یکی از علائم آپنه خواب است.باید در مورد این اختلال نگران بود و با یک متخصص مشورت کرد. کسانی که به آپنه خواب مبتلا هستند بین تنفس هایشان وقفه ی کوتاهی اتفاق می افتد .این وقفه در تنفس سبب کاهش سطح اکسیژن خون و در نهایت آسیب های قلبی عروقی می شود. پس آپنه خواب خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

باور غلط: شما می توانید خواب ناکافی در طول هفته را با خواب زیاد روز تعطیل جبران کنید.

با وجود باور عموم، وقتی مردم در طول هفته از خواب محروم هستند، قادر نیستند خواب از دست رفته را با بیشتر خوابیدن  در روز تعطیل جبران کنند. خواب ناکافی در طول هفته با  خواب بیشتر قابل جبران نیست. محرومیت طولانی از خواب با مشکلات مختلف، عملکرد حافظه، ایمنی و کاهش عملکرد خود فرد مرتبط است. خواب ناکافی با چاقی، فشار خون بالا، رفتار و خلق و خوی نامناسب و کاهش بهره وری در خانه و کار مرتبط است که اینها با خواب بیشتر یک روزه قابل جبران نیست.

 باور غلط: خواب آلودگی در طول روز نشان دهنده ی نیاز شما به خواب بیشتر است.

خواب آلودگی زیاد در طول روز، که با احساس شدید نیاز به خواب همراه باشد، می تواند حتی بعد از یک خواب کافی در طول شب نیز رخ دهد. این مورد می تواند نشانه ای از یک بیماری مانند آپنه ی خواب و یا اختلالات خواب از جمله حمله خواب باشد. این مشکلات قابل درمان است. اگر بعد از 7 تا 8 ساعت خواب شبانه در طول روز احساس خواب آلودگی می کنید حتماً با یک متخصص مشورت کنید. خواب آلودگی در طول روز با افزایش خطر تصادفات رانندگی، و کاهش عملکرد ذهنی مرتبط است.

 باور غلط: با افزایش سن نیاز به خواب کمتر می شود.

کارشناسان 7 تا 8 ساعت خواب  را برای افراد بالغ توصیه می کنند. با اینکه الگوهای خواب با افزایش سن تغییر می کنند، اما نیاز فرد به خواب تغییر نمی کند. افراد مسن در طول شب بیشتر بیدار می شوند و در نهایت کمتر خواب شبانه دارند. با این حال به خواب مانند افراد جوان نیاز دارند. افراد مسن شاید در طول روز بیشتر چرت می زنند و همین دلیل بیداریهای شبانه آنها می باشد. 

باور غلط: باز کردن رادیو، گوش دادن به موزیک، باز گذاشتن پنجره و یا روشن کردن کولر، راه های موثری برای بیدار مانندن در طول رانندگی است.

این راهنمائیهای بی اثر است. اگر شما احساس خواب آلودگی می کنید بهترین کار این است که از جاده خارج شوید و حدود 15 تا 45 دقیقه چرت بزنید. نوشیدنیهای کافئین دار تا حدودی آنهم برای مدت زمان کوتاه موثر است اما حدود 30 دقیقه طول می کشد تا تاثیر کند. پس بهترین کار تأمین نیازتان به خواب می باشد.

باور غلط: زمان خواب، مغز نیز استراحت می کند.

زمان خواب بدن استراحت می کند لکن مغز فعال باقی می ماند. با اینکه شارژ می شود اما کنترل بسیاری از عملکرد های بدن از جمله تنفس را در دست دارد.

باور غلط: اگر وسط شب از خواب بیدار شدید، در رخت خواب بمانید و مثلاً چیزی را بشمارید تا خوابتان ببرد.

بیدار شدن در اواسط خواب شبانه و عدم توانایی در به خواب رفتن دوباره یکی از نشانه های بی خوابی است. انجام کارها و یا افکار آرامش بخش بیشتر از شمردن گوسفندان می تواند به خواب رفتن شما کمک کند. اکثر کارشناسان بر این باورند که وقتی به مدت 15 تا 20 دقیقه است که خوابتان نمی برد از رخت خواب بیرون بیاید و کاری آرامش بخش مانند گوش دادن به موزیک آرام و یا کتاب خواندن را انجام دهید و زمانی به رخت خواب برگردید که احساس خواب آلودگی می کند. از نگاه کردن به ساعت اجتناب کنید.

باور غلط: مشخصه بی خوابی، مشکل در به خواب رفتن می باشد.

مشکل در به خواب رفتن تنها یکی از چهار مشخصه بی خوابی می باشد. علائم دیگر عبارتند از  زود از خواب بیدار شدن و عدم توانایی در به خواب رفتن دوباره، بیداری های مکرر در طول خواب، بیدار شدن از خواب با احساس سرحال نبودن. اگر هر کدام از این علائم را چند بار در طول هفته مشاهده کردید حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع:

nichd

 

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

 دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است

تماس با ما

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه