چرا با تغییر جای خواب دچار بی خوابی می شوید؟

در مکان جدید 300x169 - چرا با تغییر جای خواب دچار بی خوابی می شوید؟

محققان می گویند علت اینکه پس تغییر مکان خواب، فرد دچار بی خوابی می شود این است که بخشی از مغز به خاطر پیشگیری از خطرات احتمالی هوشیار می ماند. افرادی که به طور مکرر سفر می کنند، به درستی می دانند که خوابیدن و استراحت در یک مکان جدید کار دشواری است.

این مشکل اصطلاحا تاثیر شب اول نامیده می شود. در این زمینه بر روی چند داوطلب در آزمایشگاه بررسی های انجام شد. در بررسی انجام شده محققان دریافتند که در اولین شب در یک مکان جدید، نیمکره چپ مغز به طور کامل تحت تاثیر امواج خواب قرار نمی گیرد و به خواب عمیق فرو نمی رود.

این مسئله به نظر می رسد نوعی انطباق تکاملی است که به خاطر بروز خطرات احتمالی در مکان جدید، بیدار می مانیم.

 

شماره تماس های نوبت گیری سریع
به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

  ویزیت متخصص اختلالات خواب و تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 مشاوره و روانشناسی  22636863_021

 مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469

مغز نیمه بیدار

این بررسی نشان داد که حالت پیش فرض نیمکره چپ مغز، سیستم مغز که امواج آهسته فعالیت را به جلو می برد، در شب اول مانند دیگر بخش های مغز به خواب عمیق فرو نمی رود. این عدم تقارن در شب دوم کمتر می شود. هر چه فعالیت مغز نامتقارن تر باشد، زمان به خواب رفتن فرد بیشتر طول خواهد کشید.

به علاوه بخش نیمه بیدار مغز خیلی سریعتر نیز از خواب بیدار می شود. به عبارت دیگر در محیط جدید، مغز حتی در حالت خواب هم در حال نگهبانی می باشد. این یکی از ویژگی های حفاظتی مغز در خواب می باشد. به همین دلیل فرد روز بعد احساس خستگی زیادی خواهد کرد.

علل تکاملی

بررسی انجام شده بر روی حالت پیش فرض شبکه مغز تمرکز کرد، زیرا در زمان خواب ارتباط بین بسیاری از بخش های مغز از بین می رود، اما این بخش همچنان مانند یک شبکه به کار خود ادامه می دهد.

این یافته ها احتمال اینکه شبکه های دیگر نیز در طول شب فعالیت داشته باشند را رد نمی کند؛ به ویژه مدارهای قشری که به تنظیم خواب و بیداری کمک می کنند.

احتمال منشا تکاملی این ویژگی بسیار مورد تایید است، زیرا خواب پرندگان و پستانداران دریایی نیز نوعی عدم تعادل در فعالیت بین دو نیمکره مغز را نشان می دهد. به عنوان مثال هر چه نیمکره مغز هوشیارتر باشد، پستاندار در هنگام خواب به سطح آب نزدیکتر خواهد بود.

شاید یکی از مهم ترین مسائل برای همه ما این است که چگونه می توان در زمان مسافرت خواب بهتری داشت. شاید همراه داشتن یکی از تجهیزات مورد علاقه خواب به بهتر خوابیدنتان کمک کند، به عنوان مثال می توانید بالشت خود را همراه داشته باشید. اما به هرحال این سیستم پیچیده تر از اینهاست، به همین دلیل برطرف کردن کامل این مشکل کمی دشوار است. بهترین راه حل این است که دو شب قبل از انجام یک کار مهم به مکان جدید بروید و مغز خود را برای خواب کامل آماده کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

0165770 1 225x300 - چرا با تغییر جای خواب دچار بی خوابی می شوید؟

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - چرا با تغییر جای خواب دچار بی خوابی می شوید؟

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است
شماره تماس های نوبت گیری سریع
به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

واحد انجام تست خواب 02122639401

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122636863

واحد مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: