چرا با تغییر جای خواب دچار بی خوابی می شوید؟

خواب در مکان جدید

محققان می گویند علت اینکه پس تغییر مکان خواب، فرد دچار بی خوابی می شود این است که بخشی از مغز به خاطر پیشگیری از خطرات احتمالی هوشیار می ماند. افرادی که به طور مکرر سفر می کنند، به درستی می دانند که خوابیدن و استراحت در یک مکان جدید کار دشواری است.

این مشکل اصطلاحا تاثیر شب اول نامیده می شود. در این زمینه بر روی چند داوطلب در آزمایشگاه بررسی های انجام شد. در بررسی انجام شده محققان دریافتند که در اولین شب در یک مکان جدید، نیمکره چپ مغز به طور کامل تحت تاثیر امواج خواب قرار نمی گیرد و به خواب عمیق فرو نمی رود.

این مسئله به نظر می رسد نوعی انطباق تکاملی است که به خاطر بروز خطرات احتمالی در مکان جدید، بیدار می مانیم.

مغز نیمه بیدار

این بررسی نشان داد که حالت پیش فرض نیمکره چپ مغز، سیستم مغز که امواج آهسته فعالیت را به جلو می برد، در شب اول مانند دیگر بخش های مغز به خواب عمیق فرو نمی رود. این عدم تقارن در شب دوم کمتر می شود. هر چه فعالیت مغز نامتقارن تر باشد، زمان به خواب رفتن فرد بیشتر طول خواهد کشید.

به علاوه بخش نیمه بیدار مغز خیلی سریعتر نیز از خواب بیدار می شود. به عبارت دیگر در محیط جدید، مغز حتی در حالت خواب هم در حال نگهبانی می باشد. این یکی از ویژگی های حفاظتی مغز در خواب می باشد. به همین دلیل فرد روز بعد احساس خستگی زیادی خواهد کرد.

علل تکاملی

بررسی انجام شده بر روی حالت پیش فرض شبکه مغز تمرکز کرد، زیرا در زمان خواب ارتباط بین بسیاری از بخش های مغز از بین می رود، اما این بخش همچنان مانند یک شبکه به کار خود ادامه می دهد.

این یافته ها احتمال اینکه شبکه های دیگر نیز در طول شب فعالیت داشته باشند را رد نمی کند؛ به ویژه مدارهای قشری که به تنظیم خواب و بیداری کمک می کنند.

احتمال منشا تکاملی این ویژگی بسیار مورد تایید است، زیرا خواب پرندگان و پستانداران دریایی نیز نوعی عدم تعادل در فعالیت بین دو نیمکره مغز را نشان می دهد. به عنوان مثال هر چه نیمکره مغز هوشیارتر باشد، پستاندار در هنگام خواب به سطح آب نزدیکتر خواهد بود.

شاید یکی از مهم ترین مسائل برای همه ما این است که چگونه می توان در زمان مسافرت خواب بهتری داشت. شاید همراه داشتن یکی از تجهیزات مورد علاقه خواب به بهتر خوابیدنتان کمک کند، به عنوان مثال می توانید بالشت خود را همراه داشته باشید. اما به هرحال این سیستم پیچیده تر از اینهاست، به همین دلیل برطرف کردن کامل این مشکل کمی دشوار است. بهترین راه حل این است که دو شب قبل از انجام یک کار مهم به مکان جدید بروید و مغز خود را برای خواب کامل آماده کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *