با انواع قند های مصنوعی ، فواید و معایب آنها آشنا شوید

شیرین کننده های مصنوعی

قند های مصنوعی امروزه به طور چشمگیری جای خود را در صنعت مواد غذایی باز کرده اند و چه بسا حضور روز افزون آنها را در منزل افراد دیابتی و حتی افراد سالم شاهد هستیم. اما اینکه این قند ها تا چه حد قابل اطمینان هستند ، تا چه میزان مصرف آنها مجاز می باشد ، محاسن و معایب استفاده از آنها چیست همچنان مورد پرسش اکثریت افراد نگران در این رابطه است که در ادامه به آن می پردازیم.

 این قند ها در انواع و اقسام مختلف با منشا های متفاوت (گیاهی یا آمینو اسیدی ) موجود هستند.از انواع آنها می توان به سیکلامات (ممنوع المصرف) ، آسپارتام ، آسه سولفام ، اِستِویا ، ساخارین ، سوکرالوز و نئوتامین را نام اشاره کرد.

در جدول زیر به بررسی میزان شیرینی این قند ها در مقایسه با ساکارز یا همین قند ساده سر سفره ها می پردازیم:

نام قنددرصد شیرینی در مقایسه با ساکارز

(قند سفره)سیکلامات                          Cyclamate30آسپارتام                             Aspartame  180آسه سولفام                      Aseculfame k  200اِستِویا                                       Stevia300ساخارین                           Saccharine     300سوکرالوز                            Sucralose600نئوتامین                             Neotamine8000

این جدول به این معنی است که قند آسپارتام که جزو محبوب ترین قندها در صنایع غذایی است ، 180% شیرین تر از قند معمولی است

 

 

سیکلامات

محاسن استفاده از این قندها:

  1. ابتدا به محاسن استفاده از این نوع قندها می پردازیم ، عمده ترین سود استفاده از آنها کاهش یا به صفر رساندن انرژی دریافتی از  کربوهیدرات ها (قندها) است. برای مثال اینطور در نظر بگیرید که در ازای مصرف هر گرم قند 4 کالری انرژی به بدن وارد می شود ،  پس بنابراین مصرف 2 حبه قند با هر لیوان که هر کدام دارای  15کالری انرژی است 30 کالری انرژی دریافتی شما خواهد بود و اگر این میزان را در سایر مواد غذایی دارای قند خود مانند نوشابه و آب میوه ها محاسبه کنید بسته به نوع ذائقه شاید در حدود 500 کالری در روز در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

 

  1. سود دیگر این نوع قندها برای افراد دیابتی است ، چون این قندها در بدن منجر به افزایش قند خون و در نتیجه پاسخ انسولینی نمی شوند پس یک راه حل مناسب برای افراد دیابتی ، خصوصا در میان وعده ها محسوب می شوند.

قند مصنوعی در دیابت و مضرات

معایب استفاده از این قندها:

  1. این قند ها در بسیاری از شرایط دارای عوارض هستند برای مثال قند سیکلامات که به دلیل خاصیت سرطانزایی ممنوع اعلام شد یا قند آسپارتام که در بیماران فنیلکتونوریا سبب بدتر شدن شرایط این بیماران میگردد.اخیرا در مورد ساخارین و احتمال سرطانزایی بالقوه آن در مصرف طولانی مدت مسائلی عنوان گردیده است. همچنین در دوران شیر دهی مصرف بعضی از این قند ها مناسب نبوده و توصیه نمی گردد.
  2. با توجه به شیرینی زیاد این قندها و بدون انرژی بودن اکثر آنها نوعی ترغیب در مصرف ایجاد میگرد با توجه به اینکه  پاسخ روانی به شیرینی ایجاد سرخوشی و خوشحالی است بنابراین این شیرینی سبب سوق یافتن ذائقه افراد به سمت پرخوری شده و دریافت غذایی در طولانی مدت افزایش می یابد و این نکات برای افراد تحت رژیم کاهش وزن و افراد نیازمند محدودیت انرژی دریافتی بسیار با اهمیت است.
  3. اخیرا در یک مطالعه عنوان شد مصرف اینگونه قندها با تحریک حس چشایی نسبت به شیرینی سبب افزایش جذب مواد مغذی و در نتیجه افزایش انرژی دریافتی می گردد.
  4. بدون انرژی بودن این مواد سبب می شود سایر خواص نامطلوب موادی مانند نوشابه های گاز دار و آب میوه های غیر طبیعی پوشیده شده و با فرض چاق کننده نبودن دریافت سایر مواد مصنوعی و غیر طبیعی با عوارض جانبی مربوط به خود نادیده انگاشته شود.

 

 با توجه به فواید و مضرات استفاده از این قند ها توصیه ما به شما در وهله اول اجتناب از مصرف موادی که ضرورتی به مصرف آنها نیست (مانند نوشابه ها) بوده اما بازهم دریافت کم و مناسبتی این مواد گرچه توصیه نمی شود اما مشکل خاصی در فرد ایجاد نکرده و اهمیت خاصی ندارد.

 [divider]

گردآورنده: سجاد سالارکیا

کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی

کلینیک تغذیه و تناسب اندام آلومینا

[divider]

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با متخصصین، به صفحه تماس مراجعه کنید.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *