گل مژه از تعریف تا درمان

گل مژه از تعریف تا درمان

تعریف

گل مژه (hordeolum)  توده ای دردناک و قرمز است که نزدیک لبه پلک ظاهر می‌شود و ممکن است یک جوش به نظر برسد. اغلب ،گل‌ مژه چرکی است و بیشتر اوقات در قسمت خارجی پلک چشم شکل می‌گیرد، اما گاهی اوقات نیز ممکن است در قسمت‌های داخلی چشم دیده شود.

 در اغلب موارد ، گل مژه پس از چند روز به خودی خود ناپدید می شود. با این حال می‌توانید برای تسکین درد آن، دستمالی گرم و تمیز را در ناحیه پلک چشم قرار دهید.

علائم

علائم و نشانه های گل مژه عبارتند از:

توده ی قرمز شبیه به جوش در لبه بیرونی پلک

درد و تورم پلک

پوسته پوسته شدن اطراف چشم

یکی دیگر از شرایطی که باعث التهاب پلک می شود می تواند شالازیون می باشد. شالازیون برجستگی کوچکی در لبه پلک در زیر پوست است که در اثر انسداد مجرای خروجی غدد ترشح کننده چربی پلک و تجمع مواد ترشح شده در غده ایجاد می‌شود. شالازیون ممکن است در ابتدا ملتهب باشد و باعث ایجاد درد و قرمزی شود که در این حالت شبیه گل مژه‌است. اما پس از مدتی درد و قرمزی فروکش می‌کند و توده متورمی در لبه پلک باقی می‌ماند. برخلاف گل مژه بیشتر در لبه ی داخلی پلک خود را نشان می دهد. درمان هر دو ( شالازیون و گل مژه) یکسان است.

زمان مراجعه به پزشک

در اغلب موارد، گل‌مژه بر چشم و توانایی بینایی ما تأثیری ندارد . ابتدا سعی کنید خودتان اقدامات مراقبتی لازم از قبیل استفاده از یک حوله ی  گرم روی پلک بسته به مدت 10 تا 15 دقیقه و برای چند بار در روز انجام دهید. با پزشک تماس بگیرید اگر:

♦در عرض یک هفته گل‌مژه بهبود نیافت

♦ یا اگر قرمزی و تورم پلک بیشتر شد و قسمت‌های دیگر صورت از جمله گونه ها را درگیر کرد.

دلایل بروز گل مژه

_ بهداشت نامناسب . گل‌مژه معمولا توسط باکتری‌ ها، بخصوص استافیلوکوک ایجاد می‌شود. تماس دست آلوده با چشم‌ها می تواند این باکتری را به پلک ها منتقل کند.

_ التهاب پلک. التهاب مزمن در لبه پلک ناشی از شرایطی با عنوان بلفاریت نیز ممکن است موجب بروز گل‌مژه شود.  بلفاریت ممکن است با شرایط زمینه ای ، مانند درماتیت سبورئیک یا روزاسه – بیماری پوستی با علائم قرمزی صورت – همراه شود. در این شرایط رعایت دستورات چشم پزشک برای درمان بلفاریت، می‌تواند به پیشگیری از بروز گل‌مژه هم کمک کند.

فاکتورهای خطر آفرین

♦ تعویض با برداشتن لنز های چشمی بدون شستن تمیز دست ها

♦ ضدعفونی نکردن تمیز لنزهای چشمی قبل از قرار دادن در چشم

♦ با آرایش چشم خوابیدن

♦ استفاده از لوازم آرایش تاریخ گذشته

در ادامه :تشخیص و درمان


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *