چگونگی درمان غیر دارویی اعتیاد

CBT

راهبردهای مداخلاتی هیجانی

به منظور کمک به مجادله و به حداقل رساندن و در نهایت غلبه پیداکردن بر الگوهای فکری غیرمنطقی، در REBT از راهبردهای هیجانی در فرایند مشاوره استفاده می شود.

از این مداخلات راهبردی به منظور کمک به مراجع برای مقابله با هیجان های مرتبط با مشکل در جهت تغییر افکار غیرمنطقی، احساسات و رفتارهای مربوط به اینجا و اکنون  استفاده می شود.

 

استفاده از تصورات عقلانی- هیجانی

مراجعان بدترین سناریویی که ممکن است در زندگی شغلی شان بوجود آید را تصور می کنند. در این حالت از آنها خواسته می شود هیجاناتی که تجربه می کنند را وصف کنند.

در اینجا دلایلی را که ممکن است در بوجود آمدن چنین مشکلی مطرح باشد (به جز زیاد از حد کار نکردن) بررسی می شوند. این روند کمک می کند تا هیجان های اضطراب و ترس که دلایلی برای اعتیاد به کار هستند کاهش یابد.

 

تمرین ایفای نقش

ایفای نقش جنبه های هیجانی و رفتاری مداخلات را ترکیب می کند. در حالیکه ایفای نقش به مراجع این فرصت را می دهد تا احساسات ناخوشایند را تجربه کند اما هدف اصلی در اینجا در درجه اول آزمایش افکار غیرمنطقی ای است که ناشی از برانگیختگی هیجانی نامتناسب می باشد.

برای مثال مراجعی که نگران انجام ندادن کار و افتادن از چشم دیگران است، سناریویی را بازی می کند که با رئیس و همکاران در مورد تکالیفی که به عهده داشته و به طور کامل انجام نداده است گفتگو می کند.

 

تمرین حمله کردن به احساس شرم

این تمرین به منظور شرکت کردن عمدی در فعالیت هایی است که دیگران او را تایید نمی کنند (نینان و درایدن، 2000). الیس معتقد است که افراد با گفتن این جمله به خودشان که اگر مورد تایید دیگران قرار نگیرند یا احمق جلوه نکنند فاجعه آمیز نیست، می توانند احساس شرمندگی نداشته باشند.

 

 

از افرادی که دارای اعتیاد به کار هستند خواسته می شود تا کارهایی را که به طور معمول انجام نمی دهند و مربوط به ادراک و نظر دیگران است انجام دهند.

 

 

مثلا اگر از او خواسته شد تا ساعات بیشتری کار کند «نه» بگوید. شکی نیست که در این حالت احساس شرم مراجع برانگیخته می شود چرا که دیدگاه دیگران در مورد او برایش مهم است.

سپس مراجع در می یابد که واکنش دیگران خیلی کمتر از چیزی که تصور می کرد ترسناک است.

 

راهبردهای مداخلاتی رفتاری

مداخلات رفتاری به مراجعان کمک می کند تا به مهارت های موثر و منطقی در جهت ارتقاء عملکرد دست یابند.

REBT از درمان های رفتاری رایج شامل شرطی سازی عامل، اصول خود- گردانی ، حساسیت زدایی منظم، تمرین های آرمیدگی  و سرمشق گیری  استفاده می کند.

 

مرضیه آقامحمدی

مرضیه آقا محمدی ، روانشناس بالینی و درمانگر اعتیاد 

 

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x