چگونه با عضو دو قطبی خانواده رفتار کنیم؟

چگونه با عضو دو قطبی خانواده رفتار کنیم؟

سرو کار داشتن با عضو دوقطبی خانواده نیازمند صبوری، آموزش و دلسوزی است.اگر این ویژگی ها را در خود بیابید می بینید که چه تاثیر بسیار زیادی در فرد مبتلا و کیفیت رابطه شما با آنها دارد.

دختر در حال فکر کردن

1.درک کنید که اختلال دوقطبی بیماری ناشی از مغز است.این به این معناست که، تقصیر اعضای خانواده نیست اگر دچار سرطان شود.شروع از این نقطه ممکن است به شما کمک کند که دلسوز تر و مهربان تر باشید.

برگه آزمایش

2.اگر یکی از اعضای خانواده دچار حمله قلبی شود شما تلاش نمی کنید که خودتان او را عمل کنید.در عوض شما پیش یک جراح می روید.از یک متخصص درخواست کمک کنید:اختلال دو قطبی باید توسط یک روان پزشک درمان شود.

دختر دست به سینه

3.یاد بگیرید که رفتار عضوخانواده را در زمینه بیماری مشاهده کنید.به عنوان مثال، اگر فرد مبتلا به اختلال دو قطبی خشمگین شد یا حالت دفاعی گرفت، این اغلب یکی از نشانه های بیماری است.این نیاز به صبر و دلسوزی دارد.

دختر آشفته

4.بدانید که این بیماری باعث احساس های درونی آشفته و بی نظم برای عضو بیمار می شود که می تواند نتایجی در تمام انواع رفتار های دفاعی، کنترل کردن خود و رفتار های مخرب داشته باشد.خودتون را تصور کنید اگر روزی از خواب بلند شوید و آن روز به سمت افسردگی سرازیر شوید یا پر از نشاط شوید و با انرژی فراوان به سمت دیوانه شدن بروید.تلاش کنید که با این مسئله همدردی کنید.

دختر در حال فکر کردن به احساسات

5.از رفتارها و احساسات اساسی خودتون نسبت به اعضای خانواده آگاه باشید.اگر شما عصبی و خشمگین باشید درباره آن فرد یا رفتارش، این به آنها منتقل خواهد شد.افرادی که مبتلا به اختلال دو قطبی هستند ممکن است اضطراب و خشم را تهدیدی برای خود تلقی کنند، در نتیجه رفتار دفاعی از خود نشان می دهند.

فکر کردن

6.با نشانه های افسردگی و مانیا آشنا شوید.به عنوان مثال، فردی که تند تند درباره خودش خود خواهانه  خودستایی می کند و لاف می زند به طور معمول به عنوان فرد متکبر و خود محور شناخته می شود.این رفتار در فرد مبتلا به اختلال دو قطبی نشانه مانیا است، به عنوان مثال بسیاری از رفتار های غیر مسئولانه و مخاطره آمیز که ممکن است برای شما مساوی رفتار های غیر منطقی باشد.شناخت نشانه های این بیماری کمک می کند که شما مهربان تر باشید.

صحبت برای شناختن بیماری

7.در صورت امکان در جلسات درمانی عضو خانواده خود شرکت کنید.خانواده درمانی و درمان حمایتی به کیفیت زندگی فرد مبتلا به دو قطبی کمک می کند.

دختر خوشحال

8. از آنها به طور روزانه تعریف کنید.چیز خوبی درباره آنها بگویید.حتی به آنها بگویید که دوستشان دارید.اگر راحت نیستید که به آنها چیزی بگویید برای آنها کاری انجام دهید.به عنوان مثال:لباس هایشان را تا کنید، ظرف هایشان را بشویید یا حتی به آنها سخت نگیرید.

پذیرفتن خود

9.درباره خودتان هم فکر کنید.احساس خرسندی شما هم به اندازه سایر اعضای خانواده مهم است.اگر که بیماری او شما را از لحاظ احساسی تحت تاثیر قرار دهد، شما نمی توانید به او کمک کنید.یعنی در واقع شما با دو مشکل سرو کار دارید.پس درباره مشکلات، شادی ها وزندگی خود احساس عذاب وجدان نکنید.

3.9 8 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

89 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
میم

وقتی میدونم طرف بهم نیاز داره .. و من هم دوستش دارم صبر میکنم تحمل میکنم . گاهی توی خودم به جایی میرسم که نمیتونم تحمل کنم سخته واقعن برام سخته و تقصیر خودمم هست . خودم به گردن گرفتم خودم بودم گفتم بهت کمک میکنم از جونو دل ام مایه میذارم ..
مسئله اینه که جونو دل من تموم شده .. حالا باید چیکار کنم؟ که اسیب نبینه . ؟ خودمم حال روانی سالمی ندارم البته دیگه .. کم اوردم شدید ! 🙁 🙁

اگر نظری دارید لطفن ایمیل بزنید .

سارا

میتونم بهت بگم 100 درصد منم تو شرایط شما هستم.خودم خواستم کمکش کنم و الان کم آوردم نمیدونم چیکار کنم…هر دکتری هم که میرم فایده نداره و همشون میگن خودش باید بخواد تا درمان شه و متاسفانه خودش به هیچ وجه قبول نمیکنه!
خیلی سخته فقط خواستم باهات همدردی کنم و برات دعا کنم که مشکلت هرچه زودتر حل شه شما هم برای من دعا کن

پری

سلام . همسرم دوچار بیماری دو قطبیه و خیلی زندگیمون رو تحت تاثیر قرار داده . نمیتونم دلداریت بدم چون خودم هم کم آوردم . با تصمیم های غلطش زندگیمون را آشفته کرده و من رو به مرز افسردگی کشونده. … فقط خدا میتونه پناه ما باشه…..

مرتضی

فقط نشستم به حالت میخندم
نمیدونم شایدم دارم گریه میکنم .
از ابراز احساساتت خوشم اومد چون میگن دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید.
سخته . خیلی سخته زندگی در کنار یک دوقطبی.
نه ببخشید طاقت فرسا
میفهمم چی میکشی آخه منم همون کارهایی رو که کردی منم کردم.
الان توانم بریده.
زندگی با یک دوقطبی مثل زندگی با یک عقربه
هر چه نیکی کنی نیشت میزنه کاری هم نداره که کی هستی.

محمد حسن پاکیاری

خب برو پیش یه روانپزشک دیوونه….اگه هم به کسی اعتماد نداری بیا پیش خودم دولت کنم

امين

salam man ye dost daram ke be in bimari mobtalas ma baham rabeteye ehsasi daram mikhastam bedonam aya man mitonam komaki behesh bekonam alabate toye doreye afsordegish az man khaste ke azash joda besham. momkene komakam konid va rahnamayi

سلام
بله شما میتوانید ایشان را برای تشویق به درمان کمک نمایبد.و همچنین میتوانید خودتان دانش تان را در نحوه برخورد با ایشان با مطالعه تقویت نمایید.
سپاس

سلام. همسرم تحت درمانه و داره دارو مصرف میکنه اما باز هم دچار حمل های افسردگی و شیدایی میشه… به نظر شما درمان کی تاثیر میذاره؟

پری جان اگر درمان های دارویی جواب گویی خوبی نداشته است می توانید روانپزشک تان را تغییر دهید تا درمان دیگری برایشان در پیش بگیرند. ولی در کل برای اینکه اثرات درمانی داروها را ببینی نیاز به یک ماه زمان خواهی داشت.

سینعین

سلام‌ داداشه منم اینطوریه ‌ .
این اواخر دیگه تهدید به کشتن میکنه ‌
یه دفعه بهم حمله میکنه ‌
منم چون اخیرا از زنم جدا شدم و طلاق دادمش ‌
خودمم از شرایط روحی خوبی بر خوردار نیستم ‌
حتی یه بارم تو دعوامون چاقو هم بهم نشون دادیم ‌. من از ترس البته . مواردی که دلیه دعواس خیلی مسخرست ‌ .
این دلیل صبح امروز این بود که گوشی اقا گم شده بود . کمکم کنید‌لطفا .

سلام
از راهنمای موجود استفاده کنید و درصورت لزوم ایشان را برای مراجعه به روانپزشک تشویق کنید.
سپاس

اسماعیل

من نامزدم دچار بیماری دوقطبی شده و من همه تلاشم رو میکنم که خوب بشه ولی اصلا نمیتونم تاثیر بزارم

سلام
بهتر است ایشان تحت درمان تخصصی روانپزشکی قرار بگیرند و شما نیز میتوانید همزمان از مشاور کمک بگیرید.
سپاس

Sara

سلام پدر و برادر من احتمالا اين بيماري رو دارن. بسيار تحريك پذير. عصبي. و واكنشي هستند. از كوچك ترين حرف يا حتي نگا هي برداشت به بي احترامي ميكنن و بخود حق ميدهند با بي ادبي و ناسزاگويي و پرخاش به عزيزان و سايرين جواب دهند و اگر طرف مقابل هم به آنها جواب دهد با لجبازي هرچه تمام تر دعوا را آدامه مي هند تا حرف شان را بكرسي بنشانند. حتي ميتوانند بطرفشون هجوم بياورند …. بسيار خودخواه و هيچ حس همكاري و همراهي ندارند. آيا اينها علامت دوقطبي بودن هست؟ لطفا راهنمايي كنين.

سمر

منم اين مشكل و دارم ، يكي از اشناهام دقيقا همينجوريه، در كنار اينها احساس ميكنم به شدت كمبود محبت دارند.ميخواستم بپرسم اين بيماري اسمش دو قطبيه يا چيز ديگه ايه ، وً چه طور بايد رفتار كرد.

ناشناخته

سلام، من یک مادر دارم که من فکر میکنم مثل ان در دنیا نیست یک دو قطبی تمام عیار نمی دونم از چی وقت اینجوری یه ولی از زمانی که یادم میاد اینطوری یه یعنی 20 سال علایمش اینه فصل به فصل عوض میشه مثلا سه ماه دعوا میکنه سه ماه بیماره شش ماه خوبه الان که 10 ماه خرابه 1 ماه خوبه 1 ماه مریضه ، از فحش که نگو موقع مریضی هر فحشی که در دنیا هست به بچه هاش می گه راستی به مردم ولی کار نداره فقط مشکلش با خانوادشه به نظر بیماری دو قطبی فراموشی… Read more »

حسین

سلام منم داداشم اختلال دوقطبی داره و اختلال اضطراب شدبد . . وسواس فکری شدید
تورا خدا یه متخصص خوب زن تو اصفهان معرفی کنید
وضعیتش خوب نیست
همه رو اذیت میکنه

سلام
متاسفانه در اصفهان کسی را نمیشناسیم
سپاس

شهرزاد

دکتر صلاحی ابتدای دروازه شیراز فوق العده هستند

نسرین

سلام مرکز مشاوره توحید چهار را پلیس خانم فرهمند اگر روان شناسم خواستید خودشون معرفی میکنند

عسکر

سلام همسر من هم دچار چنین حالی شده ومن احساس میکنم که احتیاج داره که با کس دیگه ای تا حد پیامک تماس داشته باشد باتوجه به اینکه دریکی از روشهی درمان گفته شده که سخت نگیرید ایا اشکال نداره که من هم کمی چشم پوشی کنم؟

سلام
متاسفانه بدون بررسی بالینی و حضوری نمی توان به شما راهکار ارائه داد.

مهتاب

سلام وقتتون بخيربرادرمن دوقطبي است تازه ازبيمارستان مرخص شده دائم دكترميره براي كمردرد ازسركاررفتنم فراريه من خيلي باآرامش.باهاشون رفتارميكنم ولي نميدونم چه طورتادوهفته ای که وقت دکترش هست کنترلش کنم که این رفتارونداشته باشه من ازدورم وپیش مادرم هستن ومادرم هم سنشون بالاست وحوصله ندارن که کلنجاربرن من نگران لطفاراهنمایی کنید ؟برای فرستادنش به سرکاروآرام ترشدن دردکمرش؟تشکر

مهتاب عزیز، برای گرفتن توصیه های کلی برخورد با افراد دوقطبی می توانی از توصیه های سایت ما و دیگر سایت ها استفاده کنید ولی درصورتیکه مشاوره تخصصی تری میخواهید بهتر است با یک درمانگر اختلالات دوقطبی، چه روانشناس و چه روانپزشک ملاقات داشته باشید. هم چنین اگر قصد تغییر رفتار در برادرتان را دارید بهتر است حساب شده و از طریق مشاوره گرفتن شما باشد و یا از طریق روانشناس مستقیما با خودش باشد. تا منجر به مشکلات بعدی نشود. سپاس

زیبا

سلام.بیماری برادرم دوقطبی تشخیص داده شد.سومین دفعه است بیمارستان رفته البته به اجبار.درگیری فوق العاده شدید راجع به مادیات با خانواده داره.نمیدونیم برخورد چجوری باشه با ملایمت که زور میگه.با برخورد محکم هم تهدید میکنه.لطفا راهنمایی کنید

سلام
برای خانم کاشفی درمانگر اختصاصی دو قطبی در کلینیک شریعتی می توانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

بانو

سلام.خواهر من هم از نوجواني دو قطبيه. الان سي و هشت سالشه. دوبار ازدواج خودسرانه داشته و طلاق گرفته. آماده جنگيدنه. وقتي هم عصبي ميشه ديگه واويلا. يه بار باهام بحثش شد داشت بچه چند ماهه مو از طبقه سوم مي نداخت پايين. با همه جنگ داره. خودبرتر بين و شديدا حسود و جنگجو هست. گاهي مي گه از اين حالم خسته شدم. وقتايي كه به نماز و قرآن و مفاتيح پناه مبره بهتره. بيست ساله داره قرص مي خوره اونم قرصايي كه دكترش ميگه قوي تر از اينا وجود نداره. پيش دكتر مدبر نيا تو رشت مي ره. بارها… Read more »

در درمان دوقطبی نیاز به درمان منظم وجود دارد. تحت نظر هر پزشکی که هست بهتر است مراقب درمان دارویی او باشید تا قطع نشود. درصورتی که روانشناس در شهرتان باشد، رواندرمانی نیز می تواند به او کمک کند. متاسفانه در استان شما کسی را نمیشناسیم. باسپاس

رؤیا

خانم بانو سلام ، دکتر خوب برای خواهرتون تو رشت خواستید دکتر خلخالی که آدرسش گلساره خیلی دکتر خوبیه

دوست

سلام من خودم بیمار دوقطبی هستم ومیدونم که خانواده ام در چه شرایط سختی هستن برای همینم الان 2ساله تحت درمانم خودم پیش مشاور میرم وبه دکترم مراجعه میکنم تا خانوادم رو بیش از این اذیت نکنم
منم قبولش خیلی برام سخت بود به خصوص که داری زندگیت رو میکنی ومشکلی نداری یکدفعه بهت بگن روانی هرکی باشه دنیا روی سرش خراب میشه حتی به فکرای بد میرسی زندگیت بی معنی میشه میفهمین که

آرزو

سلام دوست عزیز خیلی خوشحالم که خودتون این بیماری رو قبول کردین و تحت درمان قرار گرفتین همینجوری قوی ادامه بدین چون بیمار دو قطبی وقتی بیمار میشه رفتارای خودشو متوجه نمیشه این یه نکته مثبته که شما داری امیدوارم هرچه قوی تر ادامه بدین خواهر منم دو قطبی داره میدونم سخته ولی کنار بیا

محمد

عرض سلام
آیا گفتن این مطلب به خود بیمار که شما دوقطبی هستی و نیاز به درمان داری روش صحیحی است یا باید به نحوی با روشهای دیگر ایشان را متعاق ب درمان کرد؟

سلام
بازی کردن و نگفتن حقیقت خارج از اصول اخلاقی و درمانی است چون اگر خود فرد ، بدون درک مشکل و یا نپذیرفتن مشکل به درمان و جلسات درمانی ادامه دهد درمان واقعی صورت نخواهد گرفت و خود فرد نیز نمی تواند به درمانگر خود اعتماد کرده و درمان نیمه باقی خواهد ماند.

فاطمه

سلام…منم مادرم فکر کنم شامل بیماری مانیاد باشه…الان 25ساله ک این بیماری رو داره..خدروشکر این بیماری با درو قابل درمان..هرچند تا اخر عمر باید دارو بخورند..فقط مشکل مامان من اینه ک قبول نداره مریضه و همش میگه خوب شدم دیگه قرص نمی خورم..ب زور بهش میدیم .بعضی مواقع کلک میزنه میندازه…خواستم بپرسم قرص های لیتیم کربنات 300 و تریفن 2 بجاش شربت نداره ک راحت بهش داد؟؟؟ و میخوام کمکم کنین ک وقتی بیماریش شدید میشه کم خواب و پرحرف من باید چیکار کنم؟؟ ب حرف هاش گوش بدم؟؟ اگ حرف هاشو تکذیب کنم ناراحت میشه ازاینکه منم پشتش نیستم… Read more »

سلام
در مورد پاسخ به سوالات شما مطالبی در سایت وجود دارد که با جستجو میتوانید انها را بیابید
در مورد شربت تا جایی که اطلاع داریم خیر

حسین

سلام فاطمه جان مادر من هم به همین بیماری مبتلاست.خدا سبرتون بده.فقط تو رو به خدا باهاش مهربون باشید.میدونم سخته بعضی از کاراشون واقعا آدمو عصبی میکنه ولی واقعا دست خودشون نیست.

شهرزاد

سلام من به تشخیص یکی از روان پزشکان دچار بیماری دوقطبی هستم تقریبا هیچ کدوم از علایم مانیا رو ندارم و تقریبا تازمانی که مامانم تیکه میندازه ساکت میمونم تا جو اروم بشه فقط گاهی که اون بیخیال نمیشه بحثمون میشه سابقه اقدام به خودکشی هم داشتم که درمان افسردگی رو چندین سال داشتم و با دارو کنترلش کردم اما بعد چند ماه بعد از قطع دارو بعد از خوردن قرص راکوتان برای پوستم دچار اضطراب شدید شدم و که از هموجا تشخیص دادن من دوفطبی هستم.طی سه سال که داروی افسردگی مصرف میکرد این حالت رو نداشتم الان هم… Read more »

سلام
متاسفانه بدون بررسی بالینی امکان تشخیص وجود ندارد.

ناشناس

سلام. یکی از دوستان نزدیک من هم دچار دو قطبی هستش. دقیقا نمیشه گفت اما حدود 1 ساله. حدود 1 ماه پیش به رونپزشک مراجعه کردیم و الان دارو مصرف میکنه. اخیرا بیماریش کمی پیشرفت داشته (طبق علائم). ما دانشجو هستیم و چندسالی هست با هم دوستیم و از خانواده هامون تقریبا دور هستیم (ماهی یا دو ماهی 1 بار بهشون سر میزنیم). راستش نمیدونم دوستم چیزی در مورد بیماریش به خانواده اش گفته یا نه، اما گاهی وقتا یهو همه چیزو اینجا ول میکنه و میره شهرستان پیش خانوادش و دیگه جواب تلفن و اس ام اسو ای میل… Read more »

سلام
بهتر است در ابتدا با خود دوستتان صحبت کنید که خودش خانواده را در جریان بگذارد اما در صورتی که متوجه شدید در زندگی شخصی اش خلل ایجاد کرده بهتر است خودتان با خانواده شان صحبت کنید .

ندا

سلام. 8ساله ازدواج کردم.این اواخر تا مرز جدایی هم پیش رفتم ولی برگشتم. اخیرا باجلسات مشاوره و معرفی به روانشناس متوجه شدم همسرم اختلال دوقطبی دارن. البته علایم شیدایی ندارن. علایم افسردگی هم تاحدخودکشی ندارن.بدخواب نیستن.خیلی خیلی کم حرف هست بخصوص باجمع خانواده. توخونه واااقعا یدفعه توجهش بمن وزندگیش خخخخخیلی کم میشه.فقط خواب وسرکار. خسته میشم از بی مهری هاش. خیلی خسته. داروی تری فلویورپرازین 2میلی روزی یکی میخوره.ماه اول که میخورد به طرز عجیبی عالی شده بود ولی بعدش دوباره مثل قبل. چکارکنم!تنهام خستم!واقعا بی توجهی هاش بخاطر اختلاله؟تشخیصش اصلادرسته؟شاید سرش جای دیگه گرمه!!چندبارپیام دیدم ولی همیشه منکرمیشه.

سلام
جهت بررسی های بیشتر برای دکتر شیبانی ( مشاوره خانواده ) نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

مرجان

سلام شوهر من یک مرد 45 ساله است که بارفتار هاش همه را اذیت میکنه تازه فهمیدم با خواندن کامنتها متوجه شدم اون هم دو قطبی شدیده مشکل اصلی اعتیاد بود که داشت و 3 سال پیش تصمیم گرفت ترک کنه و کرد و شربت تریاک و متادون مصرف می کرد تا اینکه پارسال اوایل دی ماه شروع کرد به بد رفتاری و قرص خواب خوردن و هیچی یادش نی ماند من خانه را ترک کردم تا به حالت اولیه برگشت ولی حالا دوباره از جمعه تا به حال به جای شربت، متادون مصرف می کنه و حاش شدیدا خرابه… Read more »

سلام
متاسفانه تا خود فرد تماسل نداشته باشد نمیتوان به وی کمک کرد اما در زمینه مشاوره رفتاری برای شما و فرزندتان برای خانم آقا محمدی در کلنییک شریعتی میتوانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

سهیلا

سلام..من یک سالو نیمه ازدواج کردم و از روز اول عقد همسرم ب شدت عصبی بود و با هر چیز مسخره و الکی حرف غیر منطقی میزد و متاسفانه دست بزن داشت..پیش دکترم ک میرفتیم فایده ای نداش تا اینکه چنوخ پیش دیگه دست بزنش شدید تر شد و رفت روانپزشک و تشخیص به اختلال دوقطبی دادن…ینی از روی قرصی ک میخوره متوجه شدم..لاموتریژن..دکتر ب خودش نگفته بود و ازش هم خاسته بود ک سرچ نکنه تو اینترنت.. الان خوبه ..بضی وقتا یهو در حد چن دقیقه اشفته و عصبی هس اما باز زود خوب میشه و دنبال بخشش از… Read more »

بنظر میرسد حتما نیاز به مشاوره های دقیق تر و حتی جلسات مشاوره ای دو نفره با زوج درمانگر داشته باشید تا در مورد ادامه زندگی بتوانید تصمیم صحیحی اخذ کنید. دقت کنید که هیچ مشاوری به شما تکلیف نمی کند که چه کاری را باید انجام دهید و مشاوره فقط به شما در روشن شدن وضعیت و کمک به تصمیم گیری کمک خواهد کرد.

مادر

سلام.لطفا به من مادر کمک کنید..یه روان درمان حاذق می خوام ..بیاد منزل…پسرم اصلا قبول نداره مریضه..از خدا می خوام همه مریض ها جسمی روحی روانی ها رو شفا بده که خیلی سخته…کاش یه فرشته نجات پیدا بشه…خدایا کمکمان کن….که خیلی در مونده ایم…

با سلام. رواندرمانی در منزل انجام نمی شود اما اگر پسرتان راضی به آمدن نیست بهتر است اول خودتان به تنهایی مراجعه فرمایید تا رواندرمانگر به شما کمک کند که چطور می توانید به او کمک کنید. آقای دکتر صلحی در این زمینه به شما کمک می کنند. سپاس

سپیده نعمت زاده

سلام همسر من دچار بیماری دوقطبی هست.خیلی دوسم داره خیلی باهام خوبه اما پنهونی با خانوم های دیگه در ارتباط تلفنی هست.بهم خیانت میکنه.ایا این کارش به خاطر بیماریش هست؟چیکار کنم این اخلاقشو ترک کنه؟ایا این بیماری درمان قطعی داره؟پنج سال تحت درمان هست.خواهش میکنم جواب رو برام ایمیل کنین

بهرحال بدلیل بیماری باشد یا خیر نیاز به مداخله و درمان فوری وجود دارد .برای دکتر سینا قاسمی نوبت ویزیت بگیرید

فرزانه

سلام. من یه بیمار دارم تو خونواده که براش تشخیص دو قطبی دادن. اما علائم با تشخیص بای پلار مطابقت نداره. چون خودم دانشجوی دکترای مشاوره هستم این علائمو میشناسم. و در ضمن می دونم اساس کار در این اختلال درمان دارویی هست ممکنه یه روانپزشک مجرب در شیراز معرفی کنید به بنده؟ خودم ساکن اهوازم اما بیمار ساکن شیرازه. به این دلیل کسی رو نمیشناسم

با نمایندگی شیراز تماس بگیرید

محمدی

سلام
مادر شوهرم دوقطبی هستن دو هفته س فهمیدیم. الان بیمارستان بستری شده.چون همش پرتو پلا میگفت و همش میخواست بره پارک و خیابون اصلا خونه نمیموند. حرفایی میزد که در واقعیت اتفاق نیوفتاده بود.عصبانی میشد و به دوستاش گفته بود تو خانواده همه منو اذیت منو آزار میدن خواهرام شوهرم و … درحالیکه صحت نداشت و درواقع در خانواده با همه درگیر شده بود. یا یهو بی دلیل میخندید. آیا این بیماری دوقطبیه و آیا به حالت نرمال که پرتو پلا نگه برمیگرد؟

سلام
بدون بررسی بالینی امکان تشخیص وجود ندارد ان خصوص جناب دکتر قاسمی می توانند به شما کمک کنند.

خواهش میکنم کمک کنید که مشکل همسر من هم دوقطبیه یا جنونه.

رها

سلام من مدت یکساله که ازدواج کردم و همسرم قرصهای کاربامازپین و کلونازپام 2 و نورمازین و پروپرانول و سرترالین و چندتای دیگه روزی دوسه عدد میخورد و وقتی من متوجه شدم دیگه نخورد و گفت مشکلی ندارهعمل ECT انجام داده . حالا خودزنی می کنه گریه می کنه منو از خواب بیدار میکنه چند بار در شب و بعد میگه کاری نداره. عصبی میشه و چیزیرو میشکنه و یا خونرو ترک میکنه .به جز خونوادش به کسی اعتماد نداره. شدیدا مغروره و خسیس. در حین صحبت کردن درمورد موضوع مشخصی از چند موضوع دیگه ای که قبلا اتفاق افتاده… Read more »

سلام
متاسفانه بدون بررسی بررسی خود بیمار نمی توان به صورت اینترنتی تشخیص داد.

خورشید

مدیر محترم
احتمالا با کسی که اینگونه هست اصلا زندگی نکردین
چون این بیماران اصلا کسی را قبول ندارن
شوهر من داره پدرمو در میاره ولی حاضر به قبول اینکه پسش مشاور بیاد نیست
خودشم میدونه که یهو قاطی میکنه
ولی حاضر نیست بیاد

ليلا

با سلام
نامزد من مبتلا به دوقطبي ست و الآن نزديك 20سال ميشه دارو مصرف ميكنه به گفته پزشكش نزديك ده بار هم بستري شده چن بار هم شوك گرفته براي ادامه زندگي باهاش ميترسم خيلي نا اميدم
ميشه لطفاً منو راهنمايي كنيد

ليلا

با سلام و خسته نباشيد
نامزد من نزديك 20ساله كه مبتلا به دو قطبي ست ومن اينو نميدونستم من تو دوران عقد متوجه شدم اين بيماري رو داره به گفته روانپزشكش نزديك 10بار بستري شده چن بار هم شوك گرفته الآنم دارو مصرف ميكنه اما چن بار بيماريش عود كرده
براي ادامه زندگي باهاش ميترسم هيچ اميدي ندارم
ميشه لطفاً منو راهنمايي بفرماييد
با تشكر

سلام اختلال دو قطبی جزء بیماریهای نسبتا سنگین روانپزشکیست که در صورت عود مکرر گاه نیاز به مصرف منظم دارو تا آخر عمر دارد و بعضا با وجود مصرف داروها نیز به دنبال استرسورهای زندگی این بیماری عود میکند بهر حال برای زندگی با این بیماران بایستی این اختلال را به خوبی بشناسید و بدانید که مسئولیت بیشتری متوجه شما خواهد بود. دکتر ابریشمی.

امین

سلام پدرم افسردگی شدید دارد از نوع دو قطبی الان حدود شش ساله و درمان دارویی جواب نمیده باید چکار کنیم؟

سلام
هم درمان دارویی هم روان درمانی

اسیر

باسلام متاسفانه خیلی راحت با این مسئله برخورد می کنید خواهش میکنم‌از مایی که تجربه ی زندگی با این افراد رو داریم بپرسید باور کنید جز تباهی هیچی تهش نیست هرکاری کنید خوشایندشون نیست سرزنش تحقیر همیشه بدبینی از طرف اونا دریافت می کنید یک روز عاشقانه شمارو دوست دارن ویک روز دیگه خیانت می کنن زندگی فوق العاده بی ثابتی دارین خواهششششش می کنم خودتو رو بدبخت نکنید بیماری دوقطبی بیماری نسبتا سنگینیه درمانش طولانی وطاقت فرساست وشما باید بهترین روزای عمرتون رو توی بیمارستان ومطب دکترا بگذرونید واخرش سرخورده بشین وباور کنید با زندگی با این افراد نه… Read more »

ممنون که اطلاعاتتون رو برای ما به اشتراک گذاشتید.

دوقطبی 11

با سلام.یکی از دوستان بمن گفتن که دوقطبی هستن و برای من تعریف کرد که مثلا خودشو جای یه ادم دیگه فکر میکرده یه مدت.بمن گف احساسات نداره.ولی من میدونم که داره.بمن گف دوروغ نمیگه ولی قبلا میگفت.و یادم هست.به نظرتون دوست من دوقطبیه بااین چیزایی که بمن گفته؟رفتارشم تغییر میکنه.من هم عصبانی میشم.اشتباه کردم.من چجوری رفتار کنم.یجورایی محلفظه کارانه رفتار میکنه.فک میکنم دور باشم راحت تر باشه ولی از طرفی هم یبار بهم گف نذار بیشتر ازین تو لاک خودم برم.ولی بعدش کلا رفتارش عوض شد و یجور دیگه حرف زد.من چجوری رفتار کنم؟دور باشم که راحت باشه؟

دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

سلام دوست گرامی، نیاز است اختلال و رفتارهای دوستتان توسط روانشناس یا روانپزشک بررسی شود و تشخیص دو قطبی یا هر اختلال دیگری توسط پزشک صورت گیرد.بهتر است به جای دور شدن از دوستتان، وی را ترغیب کنید مشکلات و حالات احساسی خود را با پزشک در میان بگذارد. تا درمان مناسب اتخاذ گردد. از طریق صفحه تماس با ما می توانید با یکی از مراکز تماس بگیرید تا تایم ویزیت هماهنگ شود.

پارمیس

سلام من یه پسری رو‌دوس دارم‌قراره باهم ازدواج کنیم به من گفت رفته دکتر تشخیصش دوقطبی بوده ولی میگفت الان هیچ مشکلی ندارم کاملا خوب شدم دارو هم نمبخورم میخواستم اینو بدونم ایا حرفاش راسته ایا من با چنین شخصی خوشبخت میشم میتونم زندگی خوبی داشته باشم ؟
خواهش میکنم یکی جواب به من بده

دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

سلام دوست گرامی، حتما توصیه میکنیم با یک روانشناس مشورت کنید. قطعا به تشخیص پزشک، حضور فرد مقابل نیز برای تشخیص اختلال ضروری است. برای تشخیص درست اختلال وی، باید حتما به روانشناس مراجعه شود.

مصطفی

سلام
حتماباپزشک خودش که در مطب ایشان پرونده دارد مشورت کنیدترجیحابدون حضورخودش

فرش

به نظرم همچین کاری نکن
من انجام دادم به این وخامت هم نبود طرف
اخرشم کلی نامردی ، کلی دوستی با جنس مونث دیگه داشت
از یک طرف هم به راحتی بهت توهین میکنه و اینکه رفتاراش دست خودش نیست
اخرم چوب کاری که کردی رو فقط خودت میخوری

مهسا

ما ده سال است که داریم با عروس مبتلا به دو قطبی زندگی میکنیم و در واقع فقط بخاطر دوست داشتن مسخره برادرم تحمل میکنیم.تمام درمان های لازم و مشاوره های لازم را رفته است و هر روز بدتر از دیروز میشود.من نظرمو خواهرانه میگم .شما تجربه بودن در کنار یک فرد دو قطبی را نداری..عروس ما بارها بدلیل عدم پاسخ گویی به درمان دارویی شوک گرفته و الان هم متاسفانه باردار است وقوی ترین داروهارو داره استفاده میکنه

ستاره

سلام من با یکی آشنا شدم و به شدت بهش علاقمند شدم اونم همینطور بعد از سه ماه قرار شد که عید نامزد کنیم ولی توی دی ماه یه شب بیرون بودیم ایشون حالشون بد شد ، یه حالت توهم خواب و بیداری یه لحظه منو میشناخت ولی دوباره فکرش عوض میشد اصن تعادل نداشت با زحمت چند ساعت طول کشید که راضی شد برسونمش خونشون و مادرش بهش توی خونه قرص لیتیوم داد یواشکی ازشون پرسیدم گفت چیزی نیس دکتر گفته لیتیوم خونش کمه باید 500 میل صب و 500 میل شب مصرف کنه و مشکل خاصی نداره ولی… Read more »

دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

سلام دوست گرامی، قطعا قبل از ازدواج باید از نوع اختلال و مشکل وی باخبر شوید. پس بهتر است با پزشک و در صورت لزوم روانشناس صحبت کنید تا مشخص شود اختلالی وجود دارد و وی تحت درمان هست یا نه، قبل از هر اقدام جدی در ارتباط با ازدواج شناختتان را از وی و نوع مشکل احتمالی بیشتر کنید.

...

سلام,من یکی از نزدیکانم بیماری دوقطبی داره,ولی بعضی مواقع لج میکنه و به حرف هیچ کس گوش نمیده و قرص هاش رو نمیخوره , در اینجور مواقع باید چطوری باهاش حرف زد که تاثیر گزار باشه؟

دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

سلام، دوست گرامی توصیه میشود با آرامش برای وی تاثیر مثبت مصرف دارو را توضیح دهید و همین طور عواقب بد عدم مصرف و یا قطع مصرف خودسرانه را شرح دهید تا اهمیت مصرف دارو برای وی روشن شود. در صورتی که نتوانستید وی را متقاعد کنید بهتر است از پزشک معالج وی کمک بگیرید.

نیلوفر

سلام من به تازگی فهمیدم همسرم دوقطبی هست چطوری راضیش کنم بره پیش روانپزشک؟چون در برابر حرفم خیلی مقاومت می‌کنه و میگه من سالمم

دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

سلام، دوست گرامی تشخیص دو قطبی بودن همسرتان باید توسط روانشناس یا روانپزشک صورت گیرد و در صورت تشخیص باید درمان مناسب اتخاذ گردد. اگر اختلالی در همسرتان وجود دارد قطعا باید با آرامش با وی صحبت کنید تا ترغیب به مراجعه به روانپزشک و درمان شوند. در صورت عدم درمان، ممکن است اختلال تشدید گردد.

نیلوفر

سلام من مادرم دچار بیماری دو قطبی است و به شدت دچار سوءظن به همسرم شده است . من و مادرم بسیار از نظر عاطفی به هم وابسته هستیم . به من می گوید تو و دخترانت فقط خونمون بیاید و شوهرت رو اصلا نمی خوام ببینیم. نمی دانم چکارکنم ؟ زندگی خودم داره مختل میشه؟

مشاوره خانواده توصیه میشود
دکتر شیبانی

هدی

سلام،برادر من10سال که درگیر بیماری دوقطبی هست خیلی بیماری سخت وطاقت فرسایی هست،دوره ای عود میکنه یا به صورت افسردگی یا به صورت شیدایی،باید همیشه رفتارش زیر نظر باشه که تا بخواد عود کنه داروهاشو زیاد کنی تا بشه کنترلش کرد،من خودم پیگیرش هستم همیشه میبرمش دکتر ،خیلی وقتا که دارو نمیخوره باهاش صحبت میکنم تا متقاعدش کنم ،توی خونواده با من ارتباط بهتری داره ولی با این وجود بعضی از دوره ها حالش خیلی بد شده که مجبور شدیم بیمارستان اعصاب بستریش کنیم ،سالهای اول نمیتونستم قبول کنم وقتی حالش بد میشد زندگی توی اون شرایط برام غیر قابل… Read more »

مریم

سلام دوستان حدود پنج سال پیش دکتر تشخیص اختلال دوقطبی بهم داد ولی گوش ندادم و داروهامو مصرف نکردم،،،خیلی لطمه خوردم تو زندگیم به خاطر این بیماری،دوپسر دارم .همسرم واقعا مهربون وصبوره…به خاطر نشخوار ذهنی و پرخاشگری بسیا زیادم،تصمیم گرفتم درسمو ادامه بدم..الان آخر ترم دوم ارشد روانشناسی بالینی هستم،و کاملا بر بیماریم واقفم،و تا حدود 70 درصد تونستم خودمو کنترل کنم…ولی بعضی وقتا کلا نمیفهمم ولی بعدش سریع یادم میاد که رفتارم به خاطر اختلالم بوده..مثلا تند تند حرف زدن و ناگهانی پریدن وسط حرفای بقیه… وای باور کنید واقعا نمیفهمم…یه نمونه دیگه این که سریع و ناگهانی شروع… Read more »

سلام
برای جناب دکتر هرمز پور و یا جناب دکتر شیرآلی هم در زمینه درمان دارویی هم در زمینه درمان غیردارویی در شعبات تهران و دکت خواجوی روانپزشک و رواندرمانگر در شعبه کرج میتوانند به شما کمک کنند.

تیمور نیازی

سلام.من حدود ۲۳ساله که ازدواج کردم از سال هشتم ازدواجم متوجه شدم خانمم دچار اختلال عصبیه یکی دو سال یردمش پیش یکی از بهترین دکترای روانپزشک که همیشه هم میاد تو برنامه های تلویزیونی اما متاسفانه نتونست تشخیص بده که مبتلا به دوقطبیه. (از روی قرصایی که بهش میداد متوجه شدم). تا اینکه خانمم دچار یه حمله شدید عصبی شد حدود ۹سال پیش که از اونجا دکترش گفت که ایشون مبتلا به دوقطبیه. میخواستم از این طریق یه پیشنهاد بدم به همه خانواده هایی که بیمار دوقطبی دارن بیاین مثل انجمن بیماریهای خاص یا بیماران دیابتی ما هم یه انجمن… Read more »

موژان

سلام به همه ی دوستان عزیز من به شدت از این پیشنهاد استقبال میکنم و ممنون می شم اگر کسی انجمنی در حمایت از این بیماران میشناسه به من معرفی کند. من برادرم بعد از فوت پدرم حدود 14 سال هست که دچار بیماری دوقطبی هست. ما خیلی در رابطه با درمان و رفتار با ایشون مشکل داریم و احتیاج به راهنمایی و کمک داریم. حتی من و مادرم هم به خاطر افسردگی تحت درمان هستیم و مشکلات شخصی خودمون هم کار مارو سختتر کرده. به مشاوره و روانپزشکهای مختلفی هم ارجاع کردیم ولی فقط از لحاظ درمان دارویی موفق… Read more »

ن

کاش ميشد این بیماران دو قطبی را فرستاد مریخ .. نه تنها زندگی خودشان در نکبت است اطرافیان شان را هم تا دیوانه نکنند دست بردار نیستند… دوا و دکتر هم که الحمدالله هیچ جوابی نمی دهد… به همه کسانی که همسر دو قطبی دارند پیشنهاد میکنم شما که راه چاره دارید طلاق بگیرید و سال های زندگی خودتان را تلخ نکنید… بیچاره آنهایی که مثل من پدر یا مادر دو قطبی باشد. . بروند و در غم خود بمیرند که نه میتوانید طلاق شان بدهند نه در مان میشوند… تقی هم که به توقی بخورد میگویند احترام پدر مادرت… Read more »

نازی

مادر من هم بیماری دوقطبی داره .هممونو عاصی کرده از ۱۵ سال پیش که یادمه هر چند ماه یکبار خودکشی میکنه همش پامون تو این بیمارستان هاست .همش توهین همش تحقیر من جرات نمیکنم دوستامو بیارم خونه چون رفتار تعادلی نداره .توقع داره با دوستای من دوست شه . رفتار بچگانه میکنه.بیرون میریم هم همش دنبال جلب توجه اقایونه .راحت شماره میده بابامو واقعا عذاب میده هر دفعه بابام که میخواد طلاقش بده با بابام صحبت میکنم که این بیماره .دیگه فشار بابام بالا میره فقط سکوت میکنه به دلیل کار حساس پدرم به خاطر ارتباطات مادرم با نامحرم پدرم… Read more »

سلام دوست عزیز بابت شرایطی که ذکر کردید متاسفیم. همان طور که ذکر کردید زندگی با فردی که اختلال دوقطبی دارد می تواند باعث ایجاد تنش در خانه شود. اعضای خانواده اغلب با احساست منفی چون احساس گناه، ترس، خشم و درماندگی دست و پنجه نرم می کنند. در نهایت، فشارهای ناشی از بیماری می تواند مشکلات جدی در روابط ایجاد کند اما راه هایی برای مقابله با آن وجود دارد. اولین قدم برای موفقیت در برخورد با اختلال دوقطبی این است که خانواده ها باید یاد بگیرند که بیماری و مشکلات آن را بپذیرند.  وقتی احساس ناراحتی یا گناه… Read more »

89
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x