سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

چه عواملی باعث کم کاری تیروئید می شود؟

کم کاری تیروئید

بیماری های خود ایمنی، جراحی و پرتو درمانی عواملی هستند که باعث می شوند غده تیروئید هورمون کافی تولید نکند. علت این عارضه هر چه باشد مصرف داروها می تواند کم کاری تیروئید را تحت کنترل قرار دهد.

جراحی غده تیروئید

اگر تاکنون برای برداشتن بخش یا تمام غده تیروئید خود تحت عمل جراحی قرار گرفته باشید، دچار کم کاری تیروئید خواهید شد. این جراحی در صورتی انجام می شود که غده تیروئید بزرگ شده باشد یا هورمون بیش از حد تولید کند.

حذف کامل غده تیروئید معمولا منجر به کم کاری تیروئید خواهد شد. در افرادی که تنها بخشی از تیروئید برداشته شده است، باقیمانده آن می تواند هورمون کافی تولید کند.

پرتو درمانی

پرتو باعث از بین رفتن سلول های تشکیل دهنده هورمون تیروئید می شود. پرتو درمانی ممکن است به دلایل زیر انجام شود:

 • پرکاری تیروئید
 • سرطان گلو یا سر
 • بیماری یا لنفوم هوچکین (سرطان سیستم لنفاوی)

التهاب تیروئید

یک عفونت باکتریایی یا ویروسی باعث التهاب غده تیروئید می شود. این عارضه تیروئیدیت نامیده می شود. تیروئید آسیب دیده هورمون خود را وارد خون می کند که باعث افزایش موقت هورمون تیروئید در خون می شود. زمانی که این هورمون استفاده شود، سطح آن در خون به حالت طبیعی برمی گردد. تیروئیدیت اغلب طولانی نمی شود، زیرا غده تیروئید آسیب دائمی ندیده است.

خانم ها پس از زایمان به تیروئیدیت مبتلا می شوند که تیروئیدیت پس از زایمان نامیده می شود. این مشکل نوعی بیماری خود ایمنی است که بسیار شبیه تیروئیدیت هاشیموتو می باشد.

داروها

Scanning of a thyroid of woman

برخی داروها بر روی عملکرد تیروئید تاثیر می گذارند و منجر به پایین آمدن هورمون تیروئید می شوند. این داروها عباتند از:

 • لیتیوم که برای اختلال دو قطبی و افسردگی مصرف می شود.
 • اینتروفرون آلفا برای درمان سرطان
 • آمیودارون برای درمان مشکلات ریتم قلب
 • اینترولوکین 2، مورد استفاده برای سرطان کلیه

کمبود ید یا مصرف بیش از اندازه ید

غده تیروئید برای ساخت هورمون به ید احتیاج دارد. ید از طریق بسیاری از غذاهایی که می خورید تامین می شود. ید به اکثر غذاها افزوده می شود و معمولا کشورهای در حال توسعه دچار این مشکل هستند.

به علاوه مصرف بیش از اندازه ید هم باعث کم کاری تیروئید خواهد شد. ید زیاد مانع تولید هورمون توسط غده می شود. این امر باعث پرکاری تیروئید نیز خواهد شد.

کم کاری تیروئید در زمان تولد

گاهی نوزادها در زمان تولد دچار مشکلاتی در غده تیروئید خود هستند. این مشکل کم کاری تیروئید مادرزادی نامیده می شود.

آسیب به غده هیپوفیز

کمتر اتفاق می افتد که یک عامل خارجی باعث کم کاری تیروئید شود. گاهی مشکل به غده هیپوفیز در مغز مربوط می شود که غده تیروئید را در ساخت هورمون هدایت می کند. اگر غده هیپوفیز بر اثر یک تومور، یا جراحی یا اشعه آسیب ببیند، قادر به ارائه دستورالعمل به تیروئید نخواهد بود.

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

1 نظر
 1. برنامه نویسی اندروید می گوید

  باسلام
  ممنون از پست خوبتون.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: