چند نکته در کنترل دیابت

 

 

  1. بررسی سریع کل بدن : هر روز بعد از استحمام، از سر تا نوک انگشت پا را چک کنید و از نظر بریدگی، زخم، تاول جستجو کنید. نقاط مرطوب که میکروب‌ها می‌توانند پنهان شده و رشد کنند را فراموش نکنید. زیر بغل و سینه‌ها، کشاله ران و لای انگشتان پا چک شود. پاها با دقت بیشتری بررسی شود و خشکی پوست هم درمان شود.

 

دیابت وآسیب های عصبی

  1. کفش پوشیدن : هنگام بیرون رفتن یک جفت کفش مناسب و راحت و جوراب بپوشید. داخل منزل هم باید از پاهایتان محافظت کنید.

در طی روز برای جلوگیری از اثر فشاری کفش روی پا، کفش‌ها را عوض کنید.

 

دیابت تیپ 2

  1. بسته خوراکی اورژانسی : بسته‌ای حاوی قرص‌های گلوکز یا 5-6 عدد آبنبات سفت همراه داشته باشید تا در صورت افت قند استفاده شود. در شرایطی چون از قلم افتادن یک وعده غذایی، مصرف بیش از حد داروهای ضد دیابت، ورزش بیش از حد ممکن است کاهش قند رخ دهد. افت قند به <70 ممکن است حالت گیجی، ضعف، لرزش و گرسنگی ایجاد کند.

دیابت 2

                                                      

  1. چک قند خون : پزشک براساس نوع بیماری، نوع درمان و سایر فاکتورها در مورد تعداد دفعات چک قند طی روز تصمیم می‌گیرد.

قند خون ناشتا باید بین 90 تا 130 و قند 2 ساعت بعد از غذا باید کمتر از 180 باشد.

 

ورزش و کنترل دیابت و بیماری هل

  1. چک قند خون قبل و بعد از ورزش : این کار به ارزیابی میزان قند در فعالیت‌های بیرون کمک می‌کند و از افت قند خطرناک جلوگیری می‌کند.

 

6.تنظیم انسولین براساس سبک زندگی : اگر دایم در حال فعالیت هستید و وعده‌های غذایی منظم ندارید با پزشک در مورد مصرف انسولین کوتاه اثر مشورت نمایید. این انسولین طی 5 – 15 دقیقه روی قند خون اثر می‌کند.

 

دیابت

7.رژیم غذایی مقوی : از غذاهای با شاخص گلایسمیک پایین استفاده کنید، یعنی غذاها که کمتر از نان و سایر غذاها روی قند خون اثر می‌گذارند. لیست این غذاها را روی یخچال نصب کنید و در لیست خرید مدنظر قرار دهید.

 

 

  1. آب کافی بنوشید : قند خون بالا باعث از دست رفتن مایعات بدن و خشکی پوست می‌شود. برای جبران این مایعات، آب کافی باید مصرف شود.

 

9.ورزش : ورزش حدود 30 دقیقه در روز بخش مهمی از درمان دیابت است. در صورتیکه زمان کافی برای این میزان ورزش روزانه فراهم نیست، می‌توان با فعالیت بدنی در 3 نوبت جداگانه طی روز، هربار به مدت 10 دقیقه یا بیشتر آن را جبران کرد.

 

 

10.جعبه کمک‌های اولیه : دیابت می‌تواند یک آسیب کوچک را به یک مشکل بزرگ تبدیل کند. جهت جلوگیری از آسیب بیشتر موارد زیر را همراه داشته باشید:

هیدروژن پراکسید برای تمیز کردن زخم، کرم آنتی‌بیوتیک برای بریدگی و خراش و گاز استریل برای پوشاندن زخم

 

دکتر سارا قربانپور

  • دکتر سارا قربانپور
  • متخصص طب داخلی
  • دوره متابولیسم و غدد

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *