چگونه ساعت خواب خود را تنظیم کنیم؟

خواب خوب و بد

خواب در واقع یکی از مهمترین مواردی است که به بدن برای مقابله با استرس کمک می کند. بدن شبها با ترشح هورمون ملا تونین در جریان خون و تجربه ی کاهش دما و هوشیاری  برای خواب آماده می شود. ضمناً در طول روز ، نور آفتاب از ترشح ملاتونین جلوگیری می کند. سفر به جای دیگر یا انجام کارهایی در طول شب می تواند چرخه ی خواب شما را تحت تأثیر قرار دهد.با این حال با بکارگیری چند روش ساده به طور موثری می توانید این چرخه را به حالت قبل برگردانید.

1)  مواد غذایی مفید مانند میوه ها و سبزیجات و مصرف مولتی ویتامین ها را در برنامه بگنجانید.از خوردن غذاهای سنگین و چرب خود داری کنید.این کار به شما برای متعادل نگه داشتن سطح قند خون کمک می کند، که برای جلوگیری از مسائل چرخه ی خواب مهم است. بعلاوه، از خوردن چیزی حداقل 12 ساعت قبل از برنامه ریزی برای بیدار شدن پرهیز کنید.

هرچند، اگر شما می خواهید قبل از اینکه به رخت خواب بروید چیزی بخورید،سعی کنید دم کرده ی گیاهان آرام بخش مثل بابونه باشد. البته نوشیدن مایعات را نیز کم کنید تا مجبور نباشید در طول خواب دستشویی بروید و بد خواب شوید. از سیگار کشیدن اجتناب کنید زیرا نیکوتین یک محرک است و باعث می شود خواب نا آرامی داشته باشید. از خوردن کافئین و الکل نیز قبل از خواب پرهیز کنید.

2)  تمرینات یوگا، تنفس شکمی یا دعا و مدیتیشن را انجام دهید. یوگا در واقع ترکیبی از مدیتیشن و تمرینات تنفسی می باشد. این فعالیت ها به شما برای کاهش استرس کمک می کند و درنتیجه آسایش لازم برای خواب را فراهم می کند. بعلاوه کمک می کند تا سریعتر به خواب بروید و خواب طولانی تری داشته باشید.

3)  هر روز 7 تا 8 ساعت بخوابید. این بدان معنی است که شما باید از خوابیدن 1 تا 2 ساعت بیشتر در آخر هفته یا روزهایی که تعطیل هستید خود داری کنید. خوابیدن زیاد باعث می شود بدن شما برای بیدار شدن برای سرکار در روز بعد سختی بیشتری داشته باشد.

4)  در اتاق تاریک بخوابید.  اگر کار شما طوری است که مجبور هستید در طول روز بخوابید از پرده  یا چشم بند استفاده کنید. بعلاوه وقتی از خواب بیدار می شوید حتماً پرده را بکشید و اجازه بدهید نور آفتاب به اتاق بخورد،این کار بدن شما را با ساعت بیولوژیکی در روز جدید تنظیم می کند.

5)  یک حمام آب داغ بروید یا در وان آب داغ مقداری بخوابید، یک کتاب یا یک موسیقی آرام بخش گوش دهید. قبل از خواب کارهایی از قبیل پرداخت صورت حساب ،حل مسائل خانوادگی،بازیهای هیجانی را انجام ندهید.

6)  لطفاً از اتاق خواب صرفاً برای خواب و آرامش و رابطه ی جنسی استفاده کنید، کامپیوتر و ابزار کار در اتاق خواب نباشد و انجام کارهای اداری را به اتاق خواب خود نیاورید.

7)  مرتب ورزش کنید و سعی کنید ساعت زمان خود در طول روز را تغییر ندهید، قبل از رفتن به رخت خواب نیز از ورزش پرهیز کنید زیرا در طول ورزش دمای بدن افزایش می یابد و حدود 6 ساعت طول می کشد تا دمای بدن پایین بیاید و این کاهش با زمان خواب شما تداخل پیدا می کند. حداقل 3 ساعت قبل از خواب ورزش کنید،ورزش بعد از ظهر خیلی کمک کننده است.

8)   می توانید از طب سوزنی نیز استفاده کنید .طب سوزنی در واقع می تواند به  ثابت کردن سطح ملاتونین شبانه کمک کند و کاهش اضطراب و بهبود کیفیت خواب کمک کند.


قسمت دوم

چطور ساعت بدن را تنظیم کنیم؟

ساعت بیولوژیک بدن,ساعت درونی بدن,تنظیم ساعت بیولوژیک بدن

زمان به خواب رفتن و زمان بیدار شدن زمان هایی است که بدن حس آسایش و آرامش و تازه شدن میکند.

زمانی که آموختید چگونه ساعت داخلی یا بیولوژیکی بدن را تنظیم نمایید، پیکرتان خواهد فهمید که کی وقت خواب است و کی زمان هوشیاری.شما سحرخیز هستید یا شب زنده دار؟ آیا تا کنون شده که پیش از زنگ ساعت بطور خودکار از خواب برخیزید؟در حالت کلی ساعت درونی یا بیولوژیک بدنتان کمکتان می‌نماید تا فعالیت خود را در ساعت‌های روز بالاتر برده و در تاریکی و شب هنگام از شدت آن‌ها بکاهید و به استراحت بپردازید هم چنین چرخه خواب و بیداری، فعالیت و استراحت، گرمای بدن، برون ده قلب، مصرف اکسیژن و میزان تراوش غده‌های درون ریز توسط همین ساعت بیولوژیک بدن تنظیم می‌گردند.
ساعت بیولوژیک مختص انسان‌ها نبوده و تمام موجودات زنده از باکتری‌ها گرفته تا خود انسان‌ها واجد چنین ساعتی می‌باشند.

در تنظیم ساعت بیولوژیک بدن سه عضو با همدیگر همکاری می‌کنند: 
۱- گیرنده‌های نور واقع در چشم‌ها
۲- قسمتی از هیپوتالاموس بنام SCN
۳- غده صنوبری
وقتیکه نور (به طور طبیعی نور خورشید) به چشم‌ها می‌رسد، گیرنده‌های نور آن را به هیپوتالاموس مغز مخابره میکنند.

بعد هیپوتالاموس به غده صنوبری که چشم سوم نیز نامیده میشود، فرمان می‌دهد که ملاتونین تراوش کند.

در حقیقت تولید ملاتونین نسبت به دو عامل نور و گرمی حساس می‌باشد وقتیکه نور و گرمی کاهش میابد، ما احساس خواب آلودگی خواهیم کرد، چرا که تولید ملاتونین افزایش میابد ملاتونین در غیاب نور و در شب تولید می‌گردد، بطوری که میزان ملاتونین در شب ۱۰ برابر میزان آن طی روز می‌باشد میزان تراوش و تولید ملاتونین در افراد با سن بالا کاهش میابد.

به این جهت آن‌ها شب‌ها پیش از خواب برمی خیزند.

به هم خوردن تنظیم ساعت درونی و ناهمخوانی آن با محیط پیرامون باعث ظهور بیخوابی مزمن، هواپیمازدگی (عارضه جت لگ) و مشکل خواب در شاغلینی که در دو شیفت کار میکنند، می‌گردد.

شما میتوانید با مقدار گیری درجه حرارت بدن و سطح هوشیاری خود در حین روز و شب بفهمید که آیا جزو دسته سحرخیزها می‌باشید یا شب زنده داران.

درجه گرمای بدن اشخاص سحرخیز بطور معمول قبل از ساعت ۸ شب کاهش میابد.

این اشخاص از نظر آناتومی انعطاف ناپذیر بوده و اوج گرمای بدن و سطح هوشیاری آنها در ابتدای بعدازظهر می‌باشد.

ولی اشخاص شب زنده دار انطباق پذیری زیادتری دارند.

پنج راه تنظیم ساعت داخلی بدن 
۱- روزانه زمان مشخصی از خواب بیدار شوید.
یک خوابیدن شبانه خوب در حقیقت از بامداد شروع میشود.

هنگامی که چشمانتان باز میشود، روشنایی وارد عصب بینایی و ساعت بیولوژیکی مغز میشود.

در آنجا تولید هورمون‌های تنظیم کننده رشد، تکثیر، خوردن، خوابیدن، اندیشه کردن، به خاطر آوردن و حتی عواطف لحظه به لحظه را تحریک مینماید..

تابش آفتاب ذهن را فعال میکند و روزانه در همون ساعت از بامداد، ساعت بیولوژیکی پیکرتان را منظم میکند.

به همین سبب بدنتان در شب به خواب می‌رود و طی روز از خواب بیدار شده و فعال میشود.

بیدار شدن در ساعت‌های مختلف و روزهای مختلف این هماهنگی را بر هم می‌زند که ساعت‌ها احساس خماری میکنید وقتیکه تازه می‌خواهید هوشیار شوید، ستاره‌ها در می‌آیند و قادر نیستید قابلیت‌های خود را بکار بگیرید.

۲- فقط هنگامی که خواب آلود هستید، به رختخواب بروید.
نه فقط هنگامی که خسته و خواب آلود چشمان شما پژمرده شده و با این وجود دارید به صحبت‌های دیگران توجه میکنید.

۳- برخیزید.
از ساعت یازده و نیم شب تا ساعت دو نصف شب می‌خوابید، بعد تا ساعت چهار هم در رختخواب می‌غلطید و تا ساعت شش بامداد می‌خوابید.

۸ ساعت در رختخواب بودید، ولی فقط چهار ساعت و نیم خوابیده اید که خود یک فقدان هماهنگی سهمگین است و شما را از محرک‌های خواب آور دور میکند و سبب بیخوابی میشود.

به منظور پرهیز از این رویه، زمانی که ساعت دو نصف شب از خواب بیدار می‌شوید از جایتان برخیزید، از رختخواب خارج شده و آغاز به خواندن کتاب کنید، زیرا این کار محرک‌های خواب شما را بیدار میکند تا وقتیکه مجددا به رختخواب برگشتید به خواب بروید.

هشدار:

هیچ گاه هنگامی که بیدارید در رختخواب نمانید.

بخشی از مغز شما رختخواب را با بیداری شما سازگار میکند، در این حالت دیگر در رختخواب خوابتان نمی‌برد.

این مسئله به عادت بدی مبدل میشود و همواره از اینکه خوابتان نمی‌برد نارضایتی میکنید.

این خود یکی از علل اساسی و مهم و خیلی شدید بیخوابی بایست گفت مردم است.

۴- به خودتان یک ساعت وقت بدهید.
شما حق دارید پیش از خوابیدن این مهلت را به خودتان بدهید تا از حالت پر انرژی بودن و کاری بودن روزانه به حالت خواب آلودگی شبانه برسید.

جای تاسف است که بیشتر زنان برای خود لحظه‌ای هم مهلت نمی‌دهند.

طبق سرشماری سازمان ملی خواب در سال ۲۰۰۷ حدود شصت درصد از ما در طی مدت یک ساعت پیش از خواب مشغول انجام امور مرتبط به خانواده هستیم، ۳۷ درصد نگهداری از کودکان، سی و شش درصد مشغول گذران امور با دیگر اعضای خانواده، سی و شش درصد مشغول جستجو در شبکه اینترنت و ۲۱ درصد مشغول انجام امور مرتبط به شغل خود هستیم.

۵- از بیخوابی در شب‌های تعطیل بپرهیزید.
صحیح هست که روزها و شب‌های تعطیل می‌توانید تا هر وقتی که دوست دارید بیدار باشید و بامداد هم هر وقتی که خواستید بیدار شوید ولی هرگز این کار را نکنید، زیرا در این حالت ساعت بیولوژیکی پیکرتان از حالت اعتدال خود خارج شده و نظم آن به هم می‌ریزد و در این حالت شبی که فردایش باید زود بیدار شوید، مجدد بی‌خوابی به سرتان می‌زند.

چطور ساعت خواب خود را تنظیم کنیم و خواب راحتی داشته باشیم؟

مدیریت شخصی - چطور ساعت خواب خود را تنظیم کنیم و خواب راحتی داشته باشیم؟

ساعت بیولوژیک بدن یا همان چرخه‌ی ۲۴ ساعته، وظیفه کنترل خواب و بیداری، درجه حرارت بدن، اعتدال مایعات بدن و دیگر عملکردهای بدن چون زمان گرسنه شدن را برعهده دارد.

ساعت بیولوژیک بدن میتواند تحت اثر نور یا تاریکی قرار گیرد و چرخه‌ی خواب را مبتلا به اختلال کند.

با یوکن همراه باشید تا به شما بگوییم چطور ساعت بیولوژیک بدن تان را تنظیم نمایید و خواب راحت‌تری داشته باشید.

ساعت بیولوژیک بدن و بیماریهای خواب

اختلالات خوابی که ساعت بیولوژیک بدن با آنها روبرو میشود، با هورمونی بنام ملاتونین (Melatonin) در رابطه است.

این هورمون باعث میشود به خواب بروید.

جالبه که بدانید، نور و تاریکی روی کارکرد هورمون ملاتونین بدن اثر می‌گذارند.

زیادترین میزان این هورمون در شب ساخته میشود، ولی در طی روز، نور و روشنایی باعث میشود تا بدن ملاتونین پایین‌تر تولید کند.

چنانچه شب‌ها زیر نور بمانید، پیکرتان ملاتونین کم‌تری نسبت به تاریکی تولید کرده و گرفتار بیماریهای خواب خواهید شد.

ساعت بیولوژیک بعضی افراد، همانند آن‌هایی که قادر نیستند تا دیروقت بخوابند و در برابر آن‌هایی که بسیار زود به رختخواب می‌روند، با بیشتر مردم متمایز است.

اشخاصی که بیماریهای خواب دارند شاید از ساعت بیولوژیک معمولی بهره‌مند باشند، ولی بایست آنرا با شرایط جدید، مانند کار کردن در نوبت شب وفق دهند.

از جمله مواردی که روی تولید هورمون ملاتونین اثر می‌گذارد و باعث ظهور اختلالات خواب میشود عبارتست از:

پرواززدگی

تفاوت زمان در نواحی مختلف، سبب آشفتگی در ساعت بیولوژیک بدن میشود.

فردی که گرفتار پرواززدگی شده مشکل خواب دارد، زیرا هنوز ساعت بیولوژیک بدنش با منطقه‌ی زمانی جدید هماهنگ نشده است.

در این شرایط بدن تاکنون در منطقه‌ی زمانی قبلی است و با شرایط جدید مطابقت ندارد.

متصور شوید از تهران به سوی سیدنی استرالیا پرواز میکنید، در این سفر هفت منطقه‌ی زمانی را طی خواهید کرد؛ یعنی سیدنی ۷ ساعت و نیم از تهران جلوتر است.

وقتی به سیدنی می‌رسید، ساعت شش و نیم بامداد است، ولی پیکرتان فکر میکنند تاکنون در ساعت ۱۱ شب گذشته‌ی تهران هستید.

پس بدن احتیاج به استراحت دارد، درحالیکه در سیدنی تازه آغاز روز است.

تغییر در برنامه‌ی خواب

وقتی شب کار شده‌اید و باید در طی روز بخوابید، ساعت بیولوژیک پیکرتان احتیاج به تغییر دارد تا به شما اجازه دهد طی روز بخوابید.

تنظیم مجدد ساعت بیولوژیک بدن اندکی دشوار است.

آنهایی که در شیفت شبانه کار میکنند یا شیفت چرخشی دارند، احتمالاً در طی روز با خواب مشکل پیدا میکنند.

در حالیکه شب‌ها می‌بایست در حالت هوشیاری کامل باشند، حس خسته بودن دارند.

محل خواب

وجود نور و سروصدای زیاد باعث میشود بدن فکر کند وقت خواب نیست و گرفتار مشکلات خواب شوید.

بیماری

برخی مریضی‌ها روی چرخه خواب اثر می‌گذارند.

از جمله این بیماریها میتوان به افت عملکرد مغز (دمانس)، صدمه دیدگی سر، خارج شدن از کما و افسردگی شدید اشاره کرد.

مضاف بر آن، استفاده از بعضی داروها که روی ساختار عصبی مرکزی اثر می‌گذارند احتمال دارد الگوی خواب را گرفتار مشکل کنند.

استفاده از الکل و مواد روانگردان

الکل و بعضی مواد روانگردان باعث ظهور بیماریهای خواب میشود.

افرادی که پیش از خواب الکل مصرف میکنند امکان دارد در طی شب بیدار بمانند و از خوابی راحت بی‌نصیب باشند.

برخی اختلالات خواب مرتبط به ساعت بیولوژیک بدن عبارت‌اند از:

 • سخت به خواب رفتن در موقع شب، بیدار ماندن تا دیروقت و بدنبال آن حس خسته بودن و احتیاج به خوابیدن در طول روز؛ آنهایی که دچار چنین دشواری هایی می‌شوند، اصطلاحاً «شب زنده دار» هستند.این دشواری بطور معمول در اوایل دوره نوجوانی ظهور میکند.افرادی که در کمترین حالت یکی از والدینشان گرفتار چنین مشکلی هستند، احتمالاً خودشان هم گرفتار این اختلالها خواب خواهند شد.
 • خوابیدن ساعت ۸ بامداد و زودتر بیدار شدن، بین ساعت سه تا پنج بامدادچنانچه بسیار زود از خواب بیدار می‌شوید، سحرخیز هستید.این دشواری خیلی معمول نیست.متخصصان عینا نمی‌دانند چه چیزی سبب این سحرخیزی میشود.

درمان بیماریهای خواب در ارتباط با ساعت بیولوژیک بدن

برای اینکه مشکل خواب در ارتباط با ساعت بیولوژیک پیکرتان را مداوا نمایید، نخست بایست بدانید این دشواری از کجاست. در دنباله چند توصیه برای برطرف کردن این دشواریها و معضلات را بیان می‌کنیم:

پرواززدگی

مصرف مکمل‌های ملاتونین سبب تنظیم ساعت بیولوژیک بدن خواهد شد.

بررسی‌ها نشان میدهد مصرف ملاتونین می‌تواند نشانه‌های پرواززدگی را برای آنهایی که از شرق به غرب سفر میکنند را هم بکاهد.

البته درباره میزان و زمان مصرف مکمل‌های ملاتونین میان پژوهشگران اختلاف نظر وجود دارد. بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند:

 • مکمل ملاتونین را پس از تاریکی در روزی که حرکت میکنید و تا چند روز پس از وصول به مقصد، پس از تاریکی استفاده کنید.
 • چنانچه سفرتان به سوی شرق است، چند روز پیش از حرکت، ملاتونین را شب‌ها بخورید.

هنوز اثربخشی مصرف ملاتونین پایدار نشده است.

استفاده بیش از حد آن احتمال دارد خوابتان را مبتلا به اختلال کرده و در طی روز سبب خستگی‌تان شود.

اشخاصی که بیماری صرع دارند یا مواد ضد انعقاد خون چون وارفارین (کمادین) مصرف میکنند، باید مصرف ملاتونین را با دکتر خود در میان گذارند و با او مشاوره کنند.

برای علاج پرواززدگی داروهای خواب آور آور اسزوپیکلون (لونستا) و زولپیدم (آمبین) تجویز میشود.

اگر پس از این که به مقصد رسیدید، پیش از خوابیدن این قرصها را بخورید، احتمالاً خواب بهتری را تجربه خواهید کرد.

البته این قرصها احتمال دارد پیامدهای جانبی چون سردرد، سرگیجه، سردرگمی و معده درد داشته باشند.

توصیه میکنیم هیچ قرصی را بدون مشاوره با دکتر متخصص مصرف ننمایید.

شیفت شبانه کاری

چنانچه در شیفت شبانه یا شیفت‌های چرخشی کار میکنید، میتوانید با آرام و تاریک نگه داشتن اتاق خوابتان، خواب خوبی برای خود به ارمغان آورید.

البته دارو و مکمل‌های بی نسخه هم میتواند به شما کمک نماید.

چند توصیه برای آنهایی که در شیفت شبانه کار می‌کنند:

 • اتاق خوابتان را تاریک کنید.تمام پرده‌ها را بکشید تا هیچ نوری وارد اتاق نشود یا از چشم بند خواب بهره جویی کنید.
 • گوش‌هایتان را بپوشانید تا هیچ سر و صدایی نشنوید.
 • در ساعت‌های پایانی روز، الکل یا مواد کافئینی مصرف ننمایید.
 • چنانچه امکان دارد، در وقت استراحت بین کاری، چرت کوتاهی بزنید.
 • درباره استفاده از دارو و مکملهای غذایی و تغذیه‌ای با دکتر مشاوره نمایید.بطور معمول طبیبان می‌گویند دارو و مکمل را به مدت کوتاهی استفاده کنید.

شب زنده داری.

خیلی‌ها عادت دارند روزها بخوابند و شب‌ها تا بامداد بیدار بمانند.

در خیلی موقعیت‌ها این عادت به سبک و شیوه زندگی، شغل و برنامه‌ی تحصیلی‌شان مرتبط است.

چنانچه شما نیز فردی شب زنده دار هستید، از توصیه‌های زیر غافل نشوید تا بلکه شب‌ها زودتر بخوابید.

 • بیدار شدن در ساعت مشخصی از روز، بدون پرداختن به اینکه چه ساعتی خوابیده‌اید.به خود اجازه ندهید روزهای تعطیل افزون‌تر از ۱ ساعت افزون‌تر از وقتی که بایست به محیط کار یا مدرسه بروید، بخوابید.چنانچه این روش نتیجه‌ای نداشت، بدنبال راهکارهای زیر بروید.
 • نور درمانیاین شیوه بدین معنی است که وقتی بیدار شدید، سریعاً خود را پیش روی روشنایی بگذارید.می‌توانید هر روزه به مدت سی تا چهل و پنج دقیقه از تابش آفتاب یا جعبه‌ی نور (لایت باکس) بهره جویی کنید.
 • ملاتونینمیتوانید در هنگام شب برای به خواب رفتن، ملاتونین استفاده کنید.گرچه می‌بایست در مورد این موضوع با دکتر مشاوره نمایید.
 • کرونو تراپیدر این شیوه روز ۲۷ ساعت خواهد داشت.در شیوه کرونو تراپی، در هر چرخه‌ی خواب و بیداری، ۳ ساعت دیرتر به خواب می‌روید تا به جایی برسید که میخواهید در آن ساعت به خواب بروید.این چرخه وقتی کامل شود، در ساعت موردنظر می‌خوابید.ممکن است این روش خیلی سخت باشد، چرا که شاید برنامه‌ی روزمره‌تان را مبتلا به اختلال کند.

روز اول: چنانچه بطور معمول ساعت دوازده شب به خواب می‌روید تا ساعت ۳ بامداد درانتظار بمانید و بعد بخوابید.

روز دوم و روزهای بعدی: ساعت شش بامداد بخوابید و روزانه ۳ ساعت دیرتر بخوابید تا بالاخره در ساعت مطلوب خوابتان ببرد.

این شیوه در طول پنج تا ۷ روز پاسخ می‌دهد.

سحرخیزی

اشخاصی که شب‌ها بسیار زود می‌خوابند و پیش از طلوع آفتاب از رختخواب بلند می‌شوند، این راهکارها را آزمون کنند تا شب‌ها بیشتر بیدار بمانند و صبح‌ها بیشتر بخوابند.

 • نور درمانیباید شب‌ها خود را پیش روی روشنایی بگذارید.پس هر شب برای سی تا چهل و پنج دقیقه از جعبه‌ی نور (لایت باکس) بهره جویی کنید.
 • مصرف داروهای ضدافسردگیبا تجویز دکتر متخصص داروهای ضدافسردگی بخورید تا هر چند روز پانزده دقیقه بیشتر بیدار بمانید.این شیوه مداوا برای افرادی پاسخ می‌دهد که مازاد بر بیماریهای خواب، افسردگی هم دارند.
 • کرونو تراپیاین شیوه برای اشخاص سحرخیز به معنی ایجاد روزهای ۲۱ ساعته است.پیشنهاد میگردد در هر چرخه‌ی خواب و بیداری، ۳ ساعت زودتر بخوابید تا این چرخه به زمانی برسد که میخواهید در همون ساعت بخوابید.این شیوه احتمال دارد برنامه‌ی روزمره‌تان را مبتلا به اختلال کند.

روز اول: چنانچه ساعت ۸ شب به خواب می‌روید، در این روز ساعت پنج بعدازظهر بخوابید.

روز دوم و روزهای بعدی: روز دوم ساعت دو بعدازظهر بخوابید و روزانه ۳ ساعت زودتر بخوابید تا بالاخره به ساعت موردنظرتان برسید.

احتمالاً این شیوه به یک هفته زمان نیاز دارد؛ ولی بعد از آن، در ساعت مدنظرتان می‌خوابید.

بیماری

شاید به علت بیماری با بیماریهای خواب مواجه شوید.

پس پس از التیام و بهبود بیماری باید عادات درست خواب را در خود به وجود آورید.

ورزش بهترین راهکار برای شماست.

روزانه در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و برای خوابیدن فقط از تختخواب خود استفاده نمایید.

به منظور داشتن خواب راحت و دور بودن از اختلالهای خواب، بایستی پیش از خوابیدن از مصرف خوراکی‌هایی که باعث مختل شدن در حین خواب میشود، بپرهیزید.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

11 دیدگاه دربارهٔ «چگونه ساعت خواب خود را تنظیم کنیم؟»

 1. خیلی خوب بود ممنون
  میشه بگید چی کار کنیم که بعد اظهر نخوابیم چون وقتی میخوابیم به هیج کاری نمیرسیم
  من نمیدونم چی کار کنم
  من واقعا درسام میمونه

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست گرامی
   قطعا با رعایت بهداشت خواب و تنطیم خواب شبانه و بالا بردن کیفیت خواب تان این موضوع قابل کنترل می باشد اما چنانچه این حالت یرابتان قابل کنترل نمی باشد و مانع فعالیت روزانه تان می گردد توصیه می شود حتما توسط متخصص اختلال خواب معاینه و ویزیت شوید. در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید همکاران راهنماییتان می کنند.

 2. ابوالفضل عباسی

  سلام وقتتون بخیر.۳۲سالمه.ساکن کرج هستم.
  من مشکل شب بیداری دارم و زودتر از ساعت ۴یا۵صبح خوابم نمیبره و این شده بزرگترین مشکل زندگیم و خیلی از موقعیتارو از دست دادم بخاطر این شب بیداری و صبح هم زودتر از ۱۲یا۱ظهر نمیتونم بیدار بشم و اگه زودتربیدار بشم کلا عصبیم و تمرکز ندارم و خسته و کسل و خوابالوام و ۱۴ساله بماری صرع دارم و داروی والپورات سدیم استفاده میکنم.لطفا راهنماییم کنین.دلمم نمیخاد دارو مصرف کنم و اگر راهی غیر از دارو درمانی داره لطفا راهنمایی کنین.ممنون از مطالب خوبتون

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست گرامی
   با توجه به مواردی که ذکر کردید توصیه می شود توسط متخصص اختلال خواب معاینه شوید. علل متعددی روحی و جسمی می تواند موجب بی خوابی گردد. راهکار درمانی متناسب با علت و میزان اختلال تعیین می گردد. در خصوص درمان اختلال خواب راهکارهای متنوع غیر دارویی و دارویی وجود دارد و لزوما نیاز به مصرف دارو نمی باشد.
   راهکارهای مانند: ارتقا بهداشت خواب، اصلاح یا کنترل محرک، نور درمانی، رفتار درمانی و …
   در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید همکاران راهنماییتان می کنند.

 3. سلام واقعا مطلب مفيدي بود
  ميخواستم بدونم من كه حدود ساعت يك شب ميخوابم (يكى دو شب در هفته ساعت ٢/٥-٣ شب ميخوابم)و تا حدود ١٢-١١ صبح خوابم چطورى برنامه خوابم رو تنظيم كنم ك مثلا ساعت ١١ شب بخوابم و راحت و بدون خستگى ساعت ٧-٨ بيدار شم؟
  ممنون ميشم برنامه خوابم رو بگيد

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   راهکارهای ارائه شده در مطلب فوق، دقیقا جهت منظم کردن ساعات خواب و بهبود کیفیت خواب بود.

 4. خیلی عالی بود ممنون
  من مشکل شب زنده داری دارم ، شب ها تا صبح ساعت ۸ یا ۹ صبح بیدارم بعد میخوابم تا ۷ شب ، اگه قرص خواب بخورم شب مثلا ۱۲ میخوابم ۲ شب بیدار میشم و باز تا ۸ – ۹ صبح بیدارم
  یکبار ۲۴ ساعت نخوابیدم که شب زود بخوابم ، ساعت ۱ شب داشتم از شدت خواب بیهوش میشدم .. خوابیدم ولی باز ساعت ۳-۴ صبح بیدار شدم و باز همون داستان
  واقعا موندم چیکار کنم خیلی عصبی و کلافه ام
  هیچگونه دود یا مشروباتی هم استفاده نمیکنم
  ولی ذهنم خیلی درگیره و مشغوله نمیزاره بخوابم
  در کل ممنون از مطالب مفیدتون

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   توصیه می شود جهت بررسی این موضوع، توسط متخصص اختلالات خواب معاینه شوید تا متناسب با علت و شدت اختلال، راهکار مناسب درمانی اتخاذ گردد.
   در صورت تمایل با مرکز شماره یک مجموعه جایروس کلینیک، تماس بگیرید و از دکتر مصطفی امیری (متخصص مغز و اعصاب، فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا) تایم ویزیت اخذ نمایید.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت شما

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   این مراحل بسیار آسان به نظر میرسد ولی توسط بیشتر افراد رعایت نمیشوند و بسیاری افراد انتظار معجزه با روش های مشابه جادوگری دارند! در اغلب موارد اختلالات ساده خواب با مراحل فوق و رعایت بهداشت خواب بهبود می یابند.
   سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *